Reklama

pondělí 2. prosince 2013

Putin a papež- co se v ČR nedočtete


Z ruských a italských agentur


Vladimír Putin přiletěl v pondělí na 2denní návštěvu Itálie. Největší pozornost médií poutala schůzka s papežem mezi „4 očima“, která se protáhla na dvojnásobek plánovaného času. Vatikán, na rozdíl od oficiálního Říma, aktivně podpořil Moskvu ve snaze o překonání syrské krize bez vnější intervence. Vatikán rovněž ocenil roli Ruska při ochraně křesťanů v Sýrii i dalších zemích. 


Početná delegace, v níž je i 11 ministrů, přiletěla 5 letadly a vozí je 50 obrněných limuzín. První den se setkal s papežem Františkem a povečeřel se svým přítelem Silvio Berlusconim. Druhý den jednal s prezidentem Giorgio Napolitanem, premiérem Enriquem Lettou a zvláštním emisarem OSN pro Sahel a otázky migrace Romano Prodim.Za významné je rovněž považováno předání „přátelských pozdravů úcty“ mezi papežem Františkem a patriarchou pravoslaví Kirillem. 

Papež František vydal dokument Evangelii gaudium (Radost evangelia), ve kterém shrnuje úkoly, priority a cíle svého pontifikátu. Tak zvanou apoštolskou exhortaci napsal u příležitosti ukončení Roku víry. V dokumentu čerpá ze svých kázání, projevů a rozhovorů poskytnutých tisku za 8 měsíců, kdy je ve funkci. Říká, že by katolická církev měla především pomáhat chudým a utiskovaným. Kritizuje „kult peněz“, který ovládá vše, a odsuzuje divoký kapitalismus, který označuje za „novodobou tyranii“. Apeluje na kněze, aby vyšli ze sakristií do ulic a poznali skutečný život věřících. Vytyčuje cesty, kterými by se církev měla ubírat, aby překonávala sekularizaci, lhostejnost a sociální nespravedlnost, aby bojovala s nerovností příjmů. Vyzval politiky, aby zajistili, že „všichni občané budou mít důstojnou práci, odměnu za ni, vzdělání a zdravotní péči“.
 

Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.