Reklama

pátek 1. listopadu 2013

Zbořil: Zeman může pověřit sestavením vlády Andreje Babiše

Zdeněk Zbořil,politolog
1. 11. 2013
Těsná převaha ČSSD nad hnutím ANO a možnost odpadlictví v sociální demokracii mohou podle politologa Zdeňka Zbořila vést prezidenta Miloše Zemana k úvaze, že by pověřil sestavením vlády lídra strany, která ve volbách skončila až na druhém místě.

Jde o zájmy lidí kolem Bakaly, kteří drží Sobotku

Bohumil Pečinka
1. 11. 2013
Vše je jinak, řekl v ČT komentátor. Označil  mediální prezentaci událostí v ČSSD jako kýč, který má zakrýt volební neúspěch a zkrachovalé renomé neúspěšného předsedy Bohuslava Sobotky nahradit obrazem mučedníka, kterému vrazili kudlu do zad.

čtvrtek 31. října 2013

Alexandr Mitrofanov: Potoky oranžové krve jen odvádějí pozornost

Teče, teče oranžová krev. Není divu, že lidé tuto řež zaujatě sledují v přímém přenosu. Takové potoky nikdy nezažili. Úchvatná, neobvyklá podívaná. Není za ní hned patrné, oč vlastně v této zemi po předčasných volbách jde a v co může vyústit vývoj jak v sociální demokracii, tak mimo ni.
Varianta číslo jedna. Bohuslav Sobotka vyhrává bitvu na ústředním výkonném výboru 10. listopadu, odstraňuje z vedení Michala Haška a pouští se do jednání s ANO a lidovci o tom, jak by mohla vypadat případná vláda.  

Analýza ex post


Hašek neumí lhát a Sobotka neumí dělat sametové revoluce
Štěpán Kotrba
31. 10. 2013  Britské listy 
Po vlně politického dusna a roztáčené spirále přátelské nenávisti mezi špičkami ČSSD je třeba se zastavit. Proč předsedu ČSSD chválí a podporují jeho političtí protivníci? 

poznámka:      Je to ještě horší, než jak to autor popisuje... Ivan David

O volebním debaklu a krycím puči

Petr Meduna
31. 10. 2013
Dění v sociální demokracii v posledních dnech plní přední stránky českých deníků. Dozvídáme se, kdo je ten největší lhář na světě a kdo naopak ten největší chudáček, na kterého se snesl všech hněv světa. Asi tušíte, koho tím myslím. Lhářem je Michal Hašek, dokonce se k tomu přiznal, a tím chudáčkem není nikdo jiný, než předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Puč", o kterém hovoří zastánci Bohuslava Sobotky, tak dokonale zakryl volební debakl ČSSD ve volbách, kdy tato strana - před volbami jasný favorit s bezmála 30% v průzkumech - dosáhla historicky nejhoršího výsledku 20,45%. Místo toho, aby zafungovala sebereflexe a celé vedení ČSSD se odporoučelo, Sobotka se drží zuby nehty své funkce a nicotná "lánská lež" Michala Haška mu jen hraje do not.

Hašku bojuj! Sobotku tlačí hlavně masmédia a pravice!

Redakce První zprávy
31. 10.  2013
Podpora stávajícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky není tak jednoznačná, jak se v masmédiích prezentuje. Redakce obdržela stovky podnětů, a většinové téma zní: proč tak špatný výsledek, pane předsedo Sobotko? Nemaskujete tou hysterií jen svůj neuspěch?

středa 30. října 2013

úterý 29. října 2013

Projev Ivana Davida na Vratimovském semináři 2013

Ivan David
19. 10. 2013
Na žádost některých čtenářů dávám k dispozici pro čtení upravený text mého vystoupení na letošním Vratimovském semináři.

pondělí 28. října 2013

Volby z bezradnosti


28.říjen 2013     První zprávy.cz
Při přemílání volebních výsledků se příliš zapomíná na společenský kontext. Celkem správně se konstatuje, že „ztratily tradiční strany“. Nabízím vysvětlení, proč je poptávka po netradičních, uvádí bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David.

neděle 27. října 2013

Proč levice nikdy nevyhraje

Ilona Švihlíková 

27. 10. 2013
 
Levice je zoufale nejednotná. Starý bonmot, že pravici spojují peníze, zatímco levici rozdělují ideje, je stále velmi platný. Např. v reakcích na volby se můžeme dočíst, že jediné možné řešení je, aby se všichni spojili v jeden jediný subjekt. To lze těžko očekávat, ona by úplně stačila koordinovaná spolupráce, při které by si subjekty a členové alespoň neokopávali kotníky. Druhé návrhy jsou ještě pozoruhodnější, říkají, že by se levice (už nyní roztříštěná jak rozbitá mozaika), měla dále rozdělit! Konkrétně by měla vzniknout čisťounká ČSSD v čele s Dienstbierem a Špidlou (kdo by tam byl dál, mi poněkud uniká), zatímco ti ostatní oškliví (např. Hašek) by měli odejít nějak úplně jinam, pokud možno mimo tuto zeměkouli. Vynikající nápad, jak se rozštěpit na ty „hodné“ a pak ty „nehodné“ a vytvořit pěkný běloskvoucí subjekt, jehož členstvo by se mohlo scházet ve výtahu.