Reklama

neděle 30. března 2014

Demonstrace, o kterých nemáme vědět


30. 3. 2014 e-republika
Ačkoli ve Španělsku proběhla před týdnem vlna miliónových demonstrací, česká média je dokázala před veřejností utajit. Několik desítek demonstrantů před jistými ambasádami by nepřehlédla.


Existují dvě Španělska. Jedno chválené neoliberálním světovým tiskem, které zavedlo "úsporná opatření" a světovým lichvářům splácí všechny dluhy. Na druhé straně stojí Španělsko největší demonstrace tohoto desetiletí. V sobotu 22.3. proběhla v Madridu a v jiných městech Španělska největší vlna demonstrací proti nelidské politice bank a proti současné linii zdejší pravicové vlády.

Jen Madridu se demonstrace nazvané "Pochod za důstojnost" zúčastnilo kolem 2 miliónů lidí. Světová média a včetně našich tyto akce vědomě zamlčela nebo bagatelizovala jejich význam. Video z demonstrace v Madridu máte níže.

Na druhé straně stojí Španělsko největší celonárodní demonstrace během posledního desetiletí. Aktivistické organizace léta působící v terénu už jasně definovaly, o co jim jde. Začal zápas o občanskou společnost a základní rysy sociálního státu, proti otroctví v rámci bank. Pravicová vláda způsobila politikou nesmyslných škrtů zhroucení celých oblastí, které představují ekonomickou a sociální poušť. Proti demonstrantům bylo zmobilizováno celkem 1700 agentů speciálních pořádkových sil, celkem bylo zraněno 70 lidí. Vládní propaganda odsoudila "řádění výtržníků". Antifašistické skupiny a aktivisté odsuzují neoliberalismus naopak popsali v projevech celý mechanismus zbídačování společnosti a podali konkrétní příklady přímo z regionů.

Opravdu existují dvě Španělska, stejně jako dnes existují dvě Řecka. Vlády zaprodané velkobankám a občanská společnost, která ve Španělsku už dosáhla mobilizace milionů občanů pro zásadní změny. A požadované změny se týkají fungování státu, čili jde o systémové požadavky, které současná vláda z podstaty věci nemůže uskutečnit. A podle nasazení policie a represivních složek je jasné, že je ani uskutečnit nechce.video


Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.