Reklama

neděle 30. března 2014

Počínající nedostatek potravin: V důsledku nestability na Ukrajině letí nahoru ceny pšenice


 30. 3. 2014    ac24
Nestabilita na Ukrajině a anexe Krymu se začala projevovat na ceně takových základních komodit jako je pšenice.

I když se ekonomické sankce uvalené USA a Evropou na Rusko zaměřovaly na to, aby přiměly k poslušnosti Putina, tak ti politici projevili flagrantní přezíravost k vedlejším účinkům takovýchto sankcí.

Ač se fyzické dodávky pšenice zatím vůbec nezmenšily, ceny letí nahoru z $5,50 za bušl na konci ledna na $7 za bušl dnes, tj. vzrůst o 22%.

Na Rusko a Ukrajinu připadá 17% globálního exportu pšenice a jen sotvakdo pochybuje, že ceny porostou daleko, daleko více, jelikož Rusko vrátí úder za uvalené sankce buď zvýšením tržních cen, nebo omezení množství, které je ochotno vyvézt.

To poslední nejenže povede k roztočení cenové spirály, ale i k nedostatku pšenice, tudíž i k nedostatku všech produktů, jako je chléb, který závisí na neustálých dodávkách pšenice.

Ošklivé počasí po celé Evropě a kombinace mrazu a sucha ve Spojených státech už přiživily obavy z disponibilního množství pšenice.

Ukrajina je rovněž třetím největším vývozcem kukuřice, a podobně jako u pšenice, velká část se v této zemi sklízí v regionu Krym. I ceny dalších potravin rychle rostou. Káva od ledna vzrostla o 78% a za stejnou dobu sójové boby o 11%, zatímco cukr vyrostl o 23%.

Prudký vzrůst cen potravin a nedostatek potravin v nedávné minulosti spustil revoluce, které svrhávaly i vlády. Byly to potravinové nepokoje v Tunisku, které zahájily to, čemu teď říkáme Arabské jaro, revoluční protesty, které se rozlily po celém Středním východě. Nedopouštějte se takového omylu, abyste si mysleli, že na Západě k tomu dojít nemůže, to může, a když budou ceny základního zboží mimo dosah velké části obyvatel, tak k tomu dojde.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.