Reklama

pondělí 7. dubna 2014

Rusko nebude dovážet geneticky modifikované produkty, uvedl Dmitrij Medveděv

7. 4. 2014 ac24
Rusko nebude dovážet GMO produkty, řekl předseda vlády Dmitrij Medveděv a dodal, že národ má dostatek místa a zdrojů k produkci biopotravin. Moskva nemá žádný důvod podporovat produkci geneticky modifikovaných produktů, nebo je dovážet do země, řekl Medveděv.

“Pokud Američané mají v oblibě GMO produkty, nechte je jíst. My to nepotřebujeme; máme dost místa a příležitostí produkovat biopotraviny" uvedl.

Dodal, že se i přes přísné restrikce nějaké množství GMO produktů dostalo na ruský trh.

Ministr zemědělství Nikolay Fyodorov dříve také uvedl, že Rusko by mělo zůstat zcela bez geneticky modifikovaných produktů.

Na konci února ruský parlament požádal vládu o zavedení dočasného zákazu všech GMO v Rusku. Státní zemědělská komise Dumy podpořila zákaz na registraci a obchod s GMO. Toto bylo doporučeno do té doby, než specialisté nevyvinou fungující systém kontroly účinků GMO na lidi a životní prostředí. Vláda by měla stanovit moratorium na křížení a pěstování geneticky modifikovaných rostlin, zvířat a mikroorganismů.

V Rusku nyní nejsou žádná omezení na obchod, nebo produkci potravin s obsahem GMO. Přesto, pokud procentuální zasoupení GMO přesáhne 0,9 procenta, producent musí označit takové zboží a varovat konzumenty.

Presto, pokud procentualni zastoupeni GMO presahne 0.9 procenta, producent musi oznacit takove zbozi a varovat konzumenty.

Překlad: Leopold Marek

Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.