Reklama

pátek 9. května 2014

Den osvobození - osmý nebo devátý květen?

Radim Panenka
9. 5. euportál
V povinné snaze vymazat z paměti všechno ruské nezapomínejme zásluh Rudé armády. Devátý květen, dne, kdy Prahu osvobodila Rudá armáda krátce po listopadu 89 zmizel. Či spíše byl vymazán.
Konec druhé světové války, druhého válečného konfliktu ve 20. století vyvolaném Němci, se v Českých zemích od roku 1991 oslavuje 8. května. Devátý květen, dne, kdy Prahu osvobodila Rudá armáda krátce po listopadu 89 zmizel. Či spíše byl vymazán.

Iniciativou tehdejších zákonodárců z kalendářů zmizel 9. květen, jakožto Den osvobození Rudou armádou. Vše pochopitelně díky snaze, oprostit se od všeho sovětského a ruského. Budeme ale kvůli některým stinným stránkám popírat zásluhy Rudé armády a tvrdit, že na našem osvobození mají zásluhu pouze západní spojenci?

Válka v Evropě sice oficiálně skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa, jež vešla v platnost právě 8. května 1945, jenže mnozí nacističtí vojáci to jaksi na vědomí nebrali a pořádek jim v tom v některých částech naší země i v Praze udělala právě až sovětská armáda vedená maršálem Ivanem Stěpanovičem Koněvem.

Je správné vzdávat úctu těm, kteří nám pomohli oprostit naši vlast od nacismu, na tom se všichni shodneme. Nezapomínejme ale v úctě držet všechny strany, kterém nám pomohly. Vojáci Rudé armády, obyčejní kluci, kteří proti nacistům taktéž bojovali s velkým nasazením, si to také zaslouží...

1 komentář :

  1. Naprosto souhlasím s panem R.Panenkou a dodávám k tomu: Český oportunismus je ve světě proslulý, nezřídka i směšný. To například když jsme promptně dokázaly hned po Listopadu učinit Plzeň hlavním městem oslav osvobození. Nejen datum se změnil z 9. na 8.května, ale i státní svátek z výročí osvobození Československa slavnou Rudou armádou na "Den vítězství a den matek". Pokud jde o Plzeň, pak málokdo ví, že na rozdíl od Bratislavy, Brna, Ostravy a dalších měst v Plzni nezahynul jediný osvoboditel. To samozřejmě nevadí, vadí tu ona oportunistická nevyváženost, hysterický a ahistorický přístup k významným událostem před 69 lety. Tak to dopadne když dovolíme maloměšťákovi znovu zdivočet.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.