Reklama

neděle 8. června 2014

Společně proti nastupujícímu fašismu


Ivan David
8. 6. 2014
31. května 2014 jsem se zúčastnil „Eurokempu“ organizovaného „Stálým fórem evropské levice – regiónů“. Toto každoroční setkání zástupců evropských levicových stran se letos konalo v rekreačním středisku poblíž Mnichova Hradiště. Přítomni byli zástupci bavorských, saských a brandemburských aktivistů Die Linke a zástupci českých a slovenských levicových stran.


Tentokrát chyběli účastníci z Francie (už opakovaně) a Polska, pro něž jsou cestovní vzdálenosti příliš velké.

Zúčastnil jsem se sekce věnované boji proti neofašismu a neonacismu, v níž referovali převážně zástupci německé Die Linke. Z jejich vystoupení bylo patrné, že neofašistické aktivity jako pochody, shromáždění, blokády a další formy, i protiakce jejich odpůrců jsou velmi masovou záležitostí zejména v Chemnitz a v Drážďanech, ale i v Berlíně a mnoha dalších německých městech. Referovali mimo jiné i o tom, že se jim podařilo přesvědčit orgány veřejné správy, že pochody neofašistů nejsou projevem demokratického vyjadřování názorů, ale hrozbou demokracii, takže policie přestala ostře vystupovat proti narušitelům neofašistických shromáždění. Protifašističtí aktivisté kladou důraz na působení mezi mládeží jako na prevenci působení neofašistů. Antifašisté v Německu dbají na práci s mládeží a organizování masových akcí


Slovenský účastník připomněl úspěch obdivovatele a propagátora klerofašistického Slovenského štátu Mariana Kotleby, který byl zvolen hejtmanem v Banskobystrickém kraji a svými aktivitami expanduje do dalších krajů Slovenska. Vyjádřil se, že narůstající bída je příležitostí nejen pro fašisty, ale jejich aktivizace vyprovokuje i protiakce. Poslanec Die Linke Heiko Kosel  (Lužický Srb mluvící i česky) konstatoval že narůstá také tlak proti dosavadním atributům autonomie Lužických Srbů a to nejen ze strany krajní pravice, ale i pravicové zemské vlády.
 

Heiko Kosel               Neofašistické bojůvky přemazávají názvy obcí v srbštině

Ve svém vystoupení jsem konstatoval, že při povodni je dobré používat vědra a pytle s pískem a dobře organizovat záchranné akce, aby někdo nečerpal vodu ze svého sklepa do sousedova, ale je především na místě hledat příčiny povodní, stavět hráze a hledat další možnosti prevence. Příčinou vzestupu neofašismu je frustrace stále širších vrstev obyvatelstva a proti ní je třeba hledat opatření tak, aby neklesala životní úroveň a lidé nalézali uspokojivé uplatnění a smysl života. Rostoucí sociální napětí není příležitostí, ale hrozbou.
Celospolečenské projekty musí vytvářet politici na celostátní úrovni v evropské koordinaci. Pokud v tom selhávají, lokální protiakce proti neofašismu nebudou stačit. Neoliberálové fašismu využijí. Hitler šel do voleb s heslem: „Volte dělníka Hitlera!“, ale jeho vítězné tažení podporoval velkokapitál včetně jeho válečného tažení, na kterém vydělával. Tato hrozba je stále aktuálnější i dnes.


Další pracovní sekce „Eurokempu“ byly věnovány zejména komunální politice. Účastníci, z nichž někteří přijeli s celými rodinami měli příležitost i k rekreačnímu a sportovnímu vyžití. Zbylo dost času i na „kuloární jednání“. Byl jsem dotazován na možnosti zlepšení situace ve zdravotnictví.

Plenárního jednání se pak zúčastnili i poslanci, europoslanci a funkcionáři levicových stran. Předmětem kritiky byla příliš malá podpora koordinovaným akcím na mezinárodní úrovni.

5 komentářů :

 1. Very great, I think I've found good article. I will see and consult some information in your post. I need it, thanks. hotmail login | hotmail sign up

  OdpovědětSmazat
 2. Yes, the article I was looking for. Your article gives me another approach on the subject. I hope to read more articles from you.interesting. I like your suggestions. thank you for sharing.

  OdpovědětSmazat
 3. It is easy to understand, detailed and meticulous! I have had a lot of harvest after watching this article from you! I feel it interesting, your post gave me a new perspective! I have read many other articles about the same topic, but your article convinced me!
  vex 3

  OdpovědětSmazat
 4. just information we only provide information for those who need it

  OdpovědětSmazat
 5. Thanks for sharing, nice article!. Thank you
  Proship là đơn vị uy tín chuyển cung cấp tới quý khách hàng các dịch vụ vận tải uy tín như: vận chuyển ô tô bắc nam, dịch vụ bốc xếp, dịch vụ ship cod, cho thuê kho vận chuyển xe máy, cho thuê xe tải tại tphcm, vận chuyển container bắc nam,... Các dịch vụ của Proship luôn nhận được sự đánh giá rất cao từ phía khách hàng đã sử dụng.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.