Reklama

pondělí 11. srpna 2014

Maďaři vystoupili proti válce na Ukrajině


11.8.2014 / zdroj

8. sprna se v Budapešti konal Kongres rusínské a maďarské menšiny Zakarpatí, po kterém se konal míting u velvyslanectví Ukrajiny proti mobilizaci Maďarů a Rusínů. Na Kongresu byla vytvořena koordinační rada rusínské a maďarské menšiny Zakarpatí. Byla přijata Výzva ke světové veřejnosti, ve které je obsažena prosba k EU, OSN, Maďarsku, USA a Rusku vyjádřit podporu v uznání výsledků referenda z roku 1991.

Účastníci Kongresu také vybídli, aby nebylo dovoleno realizaci politiky genocidy ve vztahu Rusínů a Maďarů žijících na území regionu.

Hned po Kongresu se konal míting u velvyslanectví Ukrajiny v Budapešti. Akci organizovala jedna z nejvějtších opozičních stran republiky „Za lepší Maďarsko“. Maďaři jsou nespokojeni tím, že Kyjev povolává do armády Zakarpatské Maďary a Rusíny.

„Tímto mítingem chceme upoutat pozornost ukrajinské vlády, projevit nesouhlas s mobilizací. Myslíme si, že Maďaři Zakarpatí nemají žádnou spojitost s touto válkou, proč by měli bojovat“ – oznámil víceprezident strany Ištvan Savai.

Od té doby, kdy na Ukrajině začala mobilizace, povolávací rozkaz dostaly desítky Zakarpatských Maďarů. Podle místních novin, některé zvou do vojenské správy na zdravotní prohlídku a odtud je posílají rovnou na Jiho-východ.

Zdroj: „Tímto mítingem chceme upoutat pozornost ukrajinské vlády, projevit nesouhlas s mobilizací. Myslíme si, že Maďaři Zakarpatí nemají žádnou spojitost s touto válkou, proč by měli bojovat“ – oznámil víceprezident strany Ištvan Savai.

Od té doby, kdy na Ukrajině začala mobilizace, povolávací rozkaz dostaly desítky Zakarpatských Maďarů. Podle místních novin, některé zvou do vojenské správy na zdravotní prohlídku a odtud je posílají rovnou na Jiho-východ.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/news/20140809/1010116138.html

1 komentář :

  1. Maďaři se za své krajany postavit nebojí,to naše statečná řiťolezecká vláda zase dokázala našim krajanům,Volyňským čechům,ukázat svá zbabělá zaprodaná záda...

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.