Reklama

čtvrtek 7. srpna 2014

Ochránci lidských práv obvinili Ljaško z únosů a mučení

7. 8. 2014    zdroj
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila poslance Nejvyšší rady Ukrajiny a bývalého prezidentského kandidáta Olega Ljaško z mučení a únosů lidí. Je to uvedeno v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách organizace.

Ljaško podle ochránců lidských práv tím, že zatýká podezřelé ze separatismu, v podstatě unese lidi, protože k tomu nemá žádnou pravomoc. Poslanec, který je doprovázen ozbrojenými muži, uráží a surově se chová k zadrženým, nutí je, aby prováděli jeho příkazy. Své jednání Ljaško zaznamenává kamerou, pak tato videa zveřejňuje na svých webových stránkách.

Amnesty International uvádí, jak Ljaško přinutil k rezignaci starostu Slavjanska, hrozil mu, že ho vyhodí z okna ve čtvrtém patře; také v Berďansku unesl zastupujícího starostu Stachanova, nutil jej, aby na kolenou přinesl omluvu za organizování ve městě referenda o nezávislosti Luhanské oblasti.

Aktivisté za lidská práva se domnívají, že videozáznamy Ljaško názorně předvádějí "případy únosů a porušení práva na spravedlivý proces, svobodu a bezpečnost osoby, a také práva nebýt podroben mučení a jiným podobám surového zacházení".

"Amnesty International se domnívá, že akce Olega Ljaško a jeho ozbrojených stoupenců jsou zjevným porušením mezinárodních právních pravidel, která jasně uvádějí, že pouze příslušné orgány mohou zatýkat a zadržovat lidi. Navzdory tomu, se Oleg Ljaško stále těší naprosté beztrestnosti, "- píše se v prohlášení organizace.

Oleg Ljaško se v posledních měsících aktivně podílí na konfrontaci mezi ukrajinskými ozbrojenými silami a domobranci na východě. Zejména on se podílel na zřízení dobrovolnického oddílu pro boj s příznivci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

přeložila PhDr. Vladimíra GrulichováŽádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.