Reklama

středa 6. srpna 2014

Sabotáž Jižního Proudu je „střelbou do vlastního těla"


6. 8. 2014 zdroj

Generální ředitel rakouského ropného a plynárenského gigantu Gerhard Roiss v rozhovoru pro vídeňský časopis profil označil pokusy Evropské unie pozastavit stavbu plynovodu Jižní proud za „střelbu do vlastního těla“.V komentování tématu pokračuje reportér Petr Iskenderov.

Rozhodnutí vedení Evropské unie zavést proti Rusku nový balík sankcí, s novou silou oprášilo otázku o adekvátnosti kroků jejích vůdců. Brusel, který následuje ultimativní požadavky Washingtonu, přichází k „červené linii“, za kterou jeho kroky přinesou škodu jeho vlastním občanům. Tato hranice probíhá po linii spolupráce Ruska a EU v energetické sféře. Pokusy Bruselu tuto spolupráci ukončit budou znamenat úder proti energetické bezpečnosti celé Evropy, protože země EU jsou na energetických surovinách z RF přímo závislé.

Jak v této souvislosti připomenul stálý zástupce RF při EU Vladimír Čižov, „v dohledné perspektivě nelze ruský zemní plyn na trhu EU ničím nahradit“. Podle jeho slov, jsou v EU jenom dvě země, které jsou schopny teoreticky zemní plyn z RF neexportovat. Jedná se o Dánsko a o Velkou Británii.

Vezmeme-li v potaz složitou ekonomickou situaci v Evropě, podniká Gazprom dodatečná opatření, aby zajistil spolehlivost dodávek zemního plynu na evropské trhy. Jedná se především o prioritní realizaci takových perspektivních záležitostí, jako jsou dodávky zkapalněného zemního plynu LNG a rozvoje podzemních zásobníků zemního plynu v Evropě. V rámci prvně zmíněného probíhají aktivní práce na projektu Baltský LNG, který je určen k dodávkám zkapalněného zemního plynu na trhy těch zemí, do kterých Gazprom nerealizuje dodávky prostřednictvím plynovodů. Jedná se o Španělsko, Portugalsko a Irsko. Projekt rozvoje podzemních zásobníků zemního plynu zahrnuje Rakousko, Velkou Británii, Německo a Srbsko. Podle údajů Gazpromu, v současné době jeho kapacity pro skladování zemního plynu v Evropě dosahují 5 miliard metrů krychlových.

A to ještě není vše. Evropská unie nabrala kurs na eskalaci obchodně-ekonomického konfliktu s Ruskem v období, kdy v jejích vlastních řadách vznikají nové problémy. Večer v neděli (3. srpna) Portugalská centrální banka zveřejnila přibližnou cenu záchrany jedné z největších bank v zemi – Banco Espirito Santo SA. Tato cena dosahuje 4,9 miliardy euro. Avšak, dokonce i spěšné volnění této částky nezachrání držitele tzv. neprioritních dlužních úpisů. Experti varují před novou vlnou bankovní krize v měřítku celé eurozóny a před posílením celkové ekonomické neurčitosti.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.