Reklama

úterý 9. září 2014

Amerického novináře prodala Islámskému státu umírněná syrská opozice


 9. 9. 2014 / zdroj
Amerického novináře Stevena Sotloffa, zavražděného na přelomu srpna a září bojovníky Islámského státu, sunnitským radikálům prodali umírnění syrští vzbouřenci. Skupinu, která muže původně zajala, navíc podporují Spojené státy. Uvedla to CNN s odvoláním na mluvčího rodiny.

„Jsme přesvědčeni, že takzvaní umírnění vzbouřenci, lidé, které naše vláda podporuje, tak jeden z nich ho prodal ISIL (bývalé označení Islámského státu) za něco mezi 25 000 a 50 000 dolary,“ řekl mluvčí rodiny Barak Barfi v rozhovoru pro CNN. Dodal, že vzbouřencům šlo právě o peníze: „To byl důvod, proč byl zajat.“Sotloffa se únosci zmocnili v Sýrii v srpnu loňského roku. Podle Barfiho byl předán sunnitským radikálům Islámského státu někde na hranicích Iráku a Sýrie: „Poprvé říkáme, že byl Steven prodán na hranici. Někdo na hraničním přechodu zavolal ISIL a ten vytvořil falešné kontrolní stanoviště s mnoha lidmi, aby Steven a jeho lidé, s nimiž šel, nemohli uniknout.“

„Stevenovo jméno bylo na seznamu s tím, že byl odpovědný za bombardování nemocnice. To bylo lživé, jeho jméno rozšířili (syrští) aktivisté,“ dodal Barfi. To zřejmě mělo zvýšit jeho cenu.
Sporná podpora umírněných vzbouřenců

I další americký novinář James Foley, kterého Islámský stát zabil jako prvního, byl podle médií předán Islámskému státu tzv. umírněnou a západem podporovanou Svobodnou syrskou armádou.

Nedávné vyšetřování vedené organizací Conflict Armament Research ukázalo, že značné množství amerických ručních zbraní poskytnutých vzbouřencům skončilo v rukou radikálů z Islámského státu, uvedl server International Business Times.

Barfi také napadl americkou vládu kvůli nepřesným prohlášením a také tomu, že rodinu neinformuje o vyšetřování: „Nemluvím jen za Sotloffovu rodinu. Říkali, že se zajatci často přesouvali. My ale víme, že po většinu roku byli na jednom místě. Víme, že zpravodajské služby a Bílý dům jsou zatažené do větší hry byrokratických bojů a Jim a Steve jsou jen pěšáky. To není fér.“Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.