Reklama

úterý 9. září 2014

Budeme podporovat jedny zločince proti druhým zločincům?

Milan Daniel
9. 9. 2014
Na konci minulého týdne přinesla Amnesty International zprávu, z níž vyplývá, že obě strany ukrajinského konfliktu se dopouštějí válečných zločinů. Zpráva dokumentovala i účast ruských vojáků v bojích. Podle nejrůznějších zdrojů docházelo na území ovládaném povstalci k lynčování lidí, kteří jak skrytě tak otevřeně stáli na straně kyjevského režimu. Ještě hůře se ale chovali podle AI na ukrajinské straně příslušníci dobrovolnických batalionů, svědectvími jsou doloženy případy mučení ze strany praporu Ajdar.


Nic z toho nelze tolerovat. Každé porušení zákona, porušování lidských práv a porušování válečného práva patří před nezávislý soud, který by měl rozhodnout o vině a případném potrestání. To se však dá sotva očekávat v situaci, kdy politici chápou válku jako fotbal, kde lze fandit jen jedné straně proti druhé. V daném případě tedy jedněm zločincům proti druhým zločincům.

Co můžete udělat vy?
Podpořit petici Evropané proti válce na webu AgainstWar.eu. Podepsali ji mj. známý novinář Petr Uhl, sociolog a europoslanec Jan Keller, bývalý europoslanec, básník a vydavatel Daniel Strož či aktivista Hnutí za samosprávnou demokracii Ladislav Štítkovec.

Jedny válečné zločince podporuje Rusko, druhé Evropská unie. Nejsme občany Ruska, jeho roli v probíhající občanské válce můžeme ovlivnit jen nepřímo, nejlépe prostřednictvím diplomatických jednání. Jsme však občany Evropské unie, Evropané. Jsme přesvědčeni, že občané zemí EU mohou na Evropskou komisi vytvořit tlak, který odmítne jakoukoli vojenskou podporu nelegitimní vládě země, jež zabíjí vlastní občany. EU se musí jasně distancovat od Porošenkových výkřiků o tom, že od ní dostane moderní zbraně. Požadujeme vyšetření a potrestání všech válečných zločinů. Jakékoli sankce pokládáme za kontraproduktivní.

Možná ničeho nedosáhneme. Určitě však ničeho nedosáhneme, pokud se o to aspoň nepokusíme.
Na každém záleží.


1 komentář :

  1. chyba mi len to zakladne: kto to vsetko zacal. kto zacal bombardovat civilne obyvatelstvo, kto spustil majdan a tych kto je ovela viac. tu stoja proti dve skupiny. jedna, ktorej ide o zivot a ta druha, ktora sa im ho snazi zobrat. vybombardujeme vas do demokracie. tazko hodnotit pristup domoobrany. oni tie svinstva zazivaju na vlastnej kozi.
    net je vyborny, obraz dnesnej doby pokryva plnohodnotne. najviac si cenim pohlad z tej druhej strany a to plnite dokonale. dakujem

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.