Reklama

pátek 12. září 2014

Podle průzkumu chce většina německých občanů více nezávislosti na USA.

12. 9. 2014 AC 24
Většina německých občanů vůbec poprvé v historii trvá na menší závislosti na Spojených státech, co se týče jejich národní bezpečnosti a diplomacie.Podle průzkumu Transatlantic Trends survey, většina 57% německých respondentů zvolila více nezávislý přístup, což je výrazný nárůst oproti 40% v roce 2013. Co je ještě více zajímavější je, že pouze 19% Němců touží po bližším vztahu se Spojenými státy ve srovnání s 34% Američanů, kteří by chtěli užší vztahy s Německem.
V Evropě jako celku, 50% respondentů požaduje méně provázané bezpečnostní vztahy se Spojenými státy, což je o 8% více než minulý rok.

„V letošním půzkumu se odráží zemětřesení v transatlantických vztazích jenž proběhlo za uplynulý rok“ řekl prezident GMF Karen Donfried přičemž dodal „krize na Blízkém východě a Ukrajině podtrhává význam nutného posílení transatlantické spolupráce“.

Mezi Německem a USA panují napjaté vztahy od doby vypuknutí špionážní aféry rozpoutané bývalým zaměstnancem americké národní bezpečností agentury (NSA) Edwardem Snowdenem v červnu 2013. V říjnu bylo odhaleno, že NSA od roku 2002 nepřetržitě odposlouchávala telefonáty německé kancléřky Angely Merkelové.

Další špionážní skandál jenž se odehrál letos v červenci pouze vystupňoval rostoucí politické napětí mezi oběma státy. Stalo se tak po odhalení dvou agentů v německém bezpečnostním aparátu, jednající jako dvojití agenti, kteří předávali tajné informace americké zpravodajské službě. Jeden z nich údajně kontaktoval americké velvyslanectví s nabídkou „spolupráce“ po které unikly stovky tajných dokumentů výměnou za platbu v hotovosti. V reakci na špionážní skandál, Německo okamžitě vyhostilo berlínského šéfa CIA.

Němečtí vládní představitelé připouští, že antiamerikanismus – poháněný těmito odhaleními špionážníčinnosti NSA v Evropě, hraje významnou roli v tom, jak veřejnost vnímá ukrajinskou krizi a má za následek značnou nechuť Němců připojit se na stranu USA.

Popularita Spojených států v Německu klesla z 68% na současných 58% Nicméně, ve stejné době 70% respondentů zaujímalo nepřízniví postoj vůči Rusku.

Mezitím, o něco málo více než polovina respondentů v Evropské unii – při tisícovce dospělých dotazovaných v každé zemi EU uvedla, že je žádoucí aby Spojené státy stále zaujímaly vedoucí pozici v oblasti světového dění. V Německu ale popularita mezinárodní politiky, uskutečňované americkým prezidentem Barackem Obamou klesla o 20 procent na 56%, s 38 procenty respondentů, odsuzující zahraniční politiku USA.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.