Reklama

pátek 12. září 2014

Slováci bojují na Ukrajině (na obou stranách)

12. 9. 2014 / podle zdroje a zdroje zpracoval V.D.
Mnohé Slováky - ukrajinské občany - zastihly povolávací rozkazy ukrajinské armády a museli se zúčastnit bojů na východě země. Někteří z nich i padli. TV Markýza odvysílala rozhovor s vdovou po jednom z nich, otci dvou dětí.


Na druhé straně se objevil minimálně jeden bojovník, který jako dobrovolník bojoval na straně domobrany. Dozvěděli jsme se o něm až teprve ve chvíli, kdy byl zajat, o čemž se pochlubil na svých facebookových stránkách náměstek ukrajinského ministra vnitra Anton Herščenko.

Zajatec Miroslav Roháč, je mu 45 let, pochází ze Žiliny, bytem v Bánské Bystrici a včera se prý dostal na svobodu při vzájemné výměně zajatců.

"Odevzdali jsme ho zpět do Doněcké lidové republiky. Vyměnili jsme ho za naše ukrajinské vojáky," řekl náměstek Heraščenko televizi Markýza.

Roháč není bývalým vojákem slovenské armády. Bojovat na Ukrajinu odešel z vlastního přesvědčení. Ukrajinští vojáci ho zajali při bojích u Ilovajska a podle prvních informací se zdálo, že se jedná o Srba, protože bojoval v oddíle srbských dobrovolníků.alt

Představitel srbského Četnického hnutí, tedy organizace, která na Ukrajinu srbské dobrovolníky vyslala, Zoran Andrejič ale vyloučil jeho přítomnost v srbských oddílech. Několik desítek Srbů podle něj bojuje v okolí Luganska, kdežto k Roháče zajetí došlo nedaleko Doněcka.

Srbští dobrovolníci potvrdili, že Roháč byl dobrovolník a že byl zajat. Andrejič po rozhovoru s velitelem srbských dobrovolníků tvrdil, že Roháč byl ostřelovač, a to velmi dobrý ostřelovač.

Mluvčí ukrajinského praporu Donbas, který Roháče zajal, však sdělil, že u Roháče nebyla nalezena žádná ostřelovací puška, a že obsluhoval minomet.

Na Slovensku je služba v cizí armádě trestným činem. Slovenský ministr vnitra Kaliňák ale zapochyboval, jestli boj v řadách východoukrajinské domobrany je možno považovat "službu v cizí armádě".Žádné komentáře :

Okomentovat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.