Reklama

čtvrtek 2. října 2014

CETA - TTPI - co nás čeká, když se nevzbouříme (animované video)


 
2. 10. 2014 / Compakt.de
Na příkladu smlouvy CETA ukazuje německý animovaný snímek pozadí tajné přípravy a protidemokratický charakter chystané smlouvy TTIP mezi EU a USA. Upozorňuje ne nebezpečí ztráty potravinové a enviromentální bezpečnosti v Evropě a absenci demokracie a vydání občanů libovůli nadnárodních monopolů. (české titulky)

Zde je na video link.

https://www.youtube.com/watch?v=ad_SrB-hb8E#t=142

2 komentáře :

 1. Námitky objevivší se především v Německu se týkají zejména té části smlouvy, která se týká ochrany investic a která má stanovit pravidla vedení sporů mezi státy a zahraničními investory (investor-state dispute settlements = ISDS), což může být v rozporu s platnými právními normami evropských zemí. Kritikové varují před zaváděním na koncernech závislé "paralelní justice".
  Více např. ZDE:
  1) http://business.financialpost.com/2014/09/26/stephen-harper-eu-leaders-meet-amid-ceta-cloud/
  2) http://de.wikipedia.org/wiki/Comprehensive_Economic_and_Trade_Agreement#Investitionen_und_Investitionsschutz

  V obecnější rovině je věc zajímavá z hlediska kompatibility anglosaského a kontinentálního práva - což každá ze stran patrně vidí jinak.

  V konkrétní rovině zase bude zajímavé, jak se k věci postaví potenciální eurokomisařka Věra Jourová, do jejíž pracovní náplně tyto otázky do značné míry spadají.

  O tom, že za tím (CETA, TTIP) stojí princip "silný trh - slabý stát" lze asi sotva pochybovat.

  Smlouvy samotné se vyjednávají tajně. Kritikové tedy mohou zatím poukazovat jen na dosud známé dopady smlouvy NAFTA (North American Free Trade Agreement).

  OdpovědětSmazat
 2. Zevrubně se otázkou TTIP 22.září 2014 zabývala slovensko-česká konference pod názvem"Môže pripravovaná Dohoda o obchode a investíciách s USA ohroziť Európu?" -
  http://www.noveslovo.sk/c/Dohoda_TTIP_sance_a_rizika_Moze_pripravovana_Dohoda_o_obchode_a_investiciach_s_USA_ohrozit_Europu

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.