Reklama

.

.

úterý 18. listopadu 2014

Červená karta cvičených lidíMarek Řezanka
18. 11. 2014     psáno pro Novou republiku

Tak máme za sebou oslavy 17. listopadu se vším, co se k tomu u nás sluší a patří. Staroměstské náměstí, Národní třída, Albertov. Je přímo symbolické, že téměř na půdě univerzitní se ukázalo, jak nejsme schopni diskutovat a argumentovat. 

Odpůrci prezidenta Zemana sice hlavu státu vyzývali, jak si s ní chtějí promluvit, ale místo slov měli nachystané červené karty a vajíčka. V hodu na cíl nejsou ještě příliš vytrénovaní – a tak to místo českého slízl prezident německý. Považuji to za mimořádně trapné, nedůstojné – a sedmnáctý listopad znevažující. Vlastně se jedná o karikaturu sedmnáctého listopadu.V přímém přenosu sledujeme mimořádnou neúctu k vrcholnému ústavnímu činiteli. Kritizovat ho můžeme, kritika patří k demokracii. Nikoli ovšem nálepkování, dehonestace, ponižování. Takovéto chování do slovníku demokratických pojmů nepatří.
Na Klárově se shromáždili lidé na podporu prezidenta Zemana. Nebyly jich tisíce, jako jeho odpůrců, ale stovky také nejsou zanedbatelné. Navíc je třeba připočíst fakt, že řada starších lidí, kteří by jinak podpořit prezidenta přišli, se bojí. Ti, kteří ještě pracují, mají strach existenční. Ti, kteří jsou v důchodu, mají obavy z fyzické konfrontace a z toho, že nezvládnou čelit tváří v tvář čiré nenávisti a aroganci.

Však se také výtržníci, kteří se snažili narušit projevy zastánců prezidenta Zemana a kritiků polistopadového vývoje, na jednoho staršího člověka vrhli, načež zasáhla policie.

Nebe bylo šedé, jako by chtělo ladit s atmosférou všude kolem. Jan Veleba, Marek Řezanka, Lenka Procházková, Marie Neudorflová, Milan Neubert a další poukazovali na rozdíly mezi očekáváním lidí v roce 1989 a mezi reálným vývojem do dnešních dní. Stejně tak poukázali na holý fakt, že stávající prezident byl zvolen v přímé volbě – a že jsou tu lidé, kteří tuto skutečnost nehodlají respektovat. 

Nehodlají respektovat výsledky demokratických voleb – a ve spolupráci s manistreamovými médii opakovaně zesměšňují hlavu státu – a co hůř – i jeho voliče, které nálepkují sprostými výrazy a líčí je jako nevzdělané, sprosté, ožralé. 

Všímají si neslušných slov – která vytrhnou z velmi slušného kontextu – a neváhají hájit velmi neslušné činy. Neslyšíme o nich, když se lidé propadají do chudoby, když je vyhazují z práce jako nepotřebné, když se mají podepsat smlouvy, jež de facto znamenají konec demokracie v Evropě. Kromě transatlantických smluv zmínila Lenka Procházková další nebezpečnou mezinárodní smlouvu – tentokrát s Vatikánem.


Zapomínáme naši historii, neučíme se o ní. Pro jistotu. Abychom neměli být na co hrdi – a abychom se náhodou nedozvěděli o tom, jak draze platili naši předci za vybojování sociálních práv, kterých se my lehkovážně vzdáváme – a ještě se přitom tváříme ušlechtile.
V jednom okamžiku se po mostě na Klárov začal valit dav. Chvíli to vypadalo na vítězný únor, neboť všude byla rudá jak při nástupu komunistů k moci. Tolik červených karet se nerozdá ani v nejvyhrocenějších zápasech jihoamerické fotbalové ligy.
Místo projevů zavládla hudba. Jako by se v mracích cosi zatřpytilo. Člověk měl již od prvních akordů pocit, že Karel Kryl se dostavil. A že je na straně těch, kterých je sice méně, ale kteří používají více slov a především argumentů.

Ven z šedivých baráků
vylezly maškary
v ledovém jitru
v den po soudné noci.
Pět slaměných širáků
pět lahví campari
a nenávist v nitru
co odznaky moci.

Dav šel pomalu, pískal, tváře zarputilé, ruce s kartami nahoře. Nejraději by zašlapal do země všechny, kdo nejsou s ním. Vždyť ani pana prezidenta pomalu nepustil ke slovu. Tak si zřejmě představuje demokracii. Ve stylu: „Všechny překřičíme, bude po našem“. Z dětských pískovišť je tento dav ale přece jenom trochu odrostlý. Už by měl mít rozum a základy slušného vychování.

Zmíněný dav pochopitelně schvaluje policejní zásah proti nejnebezpečnější demonstrantce v dějinách, paní Řezníčkové, trpící zdravotními problémy, který proběhl v předvečer listopadových oslav.
Jméno Jana Opletala se příliš neskloňovalo. Možná proto, že boj proti fašismu již není v kursu.

Na mostě se zatím objevily ukrajinské vlajky – asi aby nám ukázaly cestu k té „správné demokracii“, totiž takové, kdy se dva tábory pustí do iracionální bratrovražedné řeže. Není to tak dávno, co si odpůrci banderovských řádění připomněli půl roku od masakru v Oděse. Ano, tam došlo ke skutečnému masakru lidí.

Píseň Karla Kryla zatím pokračovala.

Jdou cvičení sloni
a cvičení pávi
pár cvičených koní
a cvičené krávy.
Jdou cvičení švábi
a cvičené žáby
jdou cvičení mroži
a za nimi s noži ­
jdou cvičení lidé.

Festival trapnosti byl podtržen výjevy, kdy malé děti byly zneužity nést transparenty s nápisy: „Šašek patří do cirkusu“ a podobně vkusnými a slušnými frázemi.

V přímém přenosu sledujeme mimořádnou neúctu k vrcholnému ústavnímu činiteli. Kritizovat ho můžeme, kritika patří k demokracii. Nikoli ovšem nálepkování, dehonestace, ponižování. Takovéto chování do slovníku demokratických pojmů nepatří.

Byl zasmušilý den. Zalézal za nehty. Mrazivý, nepřívětivý.

Mráz dohnal je k poklusu
plameny šlehají
modře a zlatě
jak žíravé růže.
A na půlce globusu
maškary čekají
v přepestrém šatě
a s bičíky z kůže.

Prezidentovi republiky je vyčítáno, jak „hrozně“ se prý chová v zahraniční politice. Není to ale Zeman, který podporuje kšefty se zbraněmi se Saúdskou Arábií. Není to Zeman, kdo legitimizuje organizovaný zločin v Kosovu. Není to Zeman, kdo způsobil skandál s Arevou (výběrové řízení na dostavbu Temelína).

A cvičené krysy
a volavčí pera
a tak jako kdysi
a tak jako včera.
I dnešní den znova
vždy bojí se slova
a s dětskými vlčky
zas točí se mlčky
i cvičení lidé.


Prezident republiky je pranýřován za použití sprostých slov. Ptejme se však, zda služební zákon, jak je navržen, vede k odpolitizování státní správy, či naopak. Pokud ovšem vede k jejímu ještě většímu zpolitizování, je to zákon špatný. A ti, kdo ho prosadili, ho zpackali. Dá se to říci i jinak. Tak, aby si to každý zapamatoval.


A maškary kynou vstříc
divnému sněmu
zní do ticha hlasy
jež slyšet je všude.
Až soudné dny minou
že konec je všemu
jen na věčné časy
že masopust bude.


Takzvaně slušní se zaklínají Karlem Krylem. Klaní se ale jeho falešnému obrazu, zprofanovanému. Jeho vznešené bustě ve sněmovně. On byl ale mistr protestsongů. Sprostých slov se nebál – ovšem dával jim obsah. Lze očekávat, že by dnes psal proti takzvaně slušným – a ti by si jeho bustu nedali ani na záchod. A on by byl spokojený, že věci jsou, jak mají být.


Jdou cvičení sloni
a cvičení pávi
pár cvičených koní
a cvičené krávy.
Jdou cvičení švábi
a cvičené žáby
jdou cvičení mroži
a za nimi s noži ­
dál jdou cvičení lidé ....

Dav přešel – ale pokus o svržení demokraticky zvoleného prezidenta patrně u konce není. Cvičení lidé jdou totiž se svými červenými kartami dál. Až za hranice demokracie.

43 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Je mi z této psané slátaniny na blití! Celý tento článek na podporu komunistických hodnot soudruzi!

   Vymazat
  2. aby ses těma tvejma blitkama nezlknul hnuse práce se štítící

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak do toho máme taky co mluvit my, ti jsme Zemana volili. To že se druhé straně naše volba nelíbí, může být, ale respektovat naši volbu jste povinni již ze zákona o přímé volbě presidenta. Pokud se Vám naše volba nelíbí, může být, pak máte další 4 roky na to zvolit si někoho jiného, opět však musíte počítat s tím, že toho máme co mluvit a je fakt, že to jste se po 25 letech kdy jste tu rozhodovali bez jakékoli naší možnosti projevu nesouhlasu jste se nenaučili. je čas aby jste se to naučili.

   Vymazat
  2. Ten Merta je bohužel taky posluhovač cizí mocnosti,akorát na druhé straně břehu.....

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 3. Držím Milošovi palce. Vůči těm pár idiotům co vyfasovali červené karty a házeli vejce. Kdo je asi podporoval...že by sám velký Kárl a nebo loutkovodiči z ambasády USA? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane,nerozlišujete červené karty od házení vajec,použití červených karet považuji za pokojnou demonstraci proti politice,kterou p.Zeman vede a na to má každý občan právo.Jsem občan této země a mám právo se bez vlivu kohokoliv tedy i Vašeho,zúčastnit se demonstrace. Lidem,jako jste Vy,je marné sdělovat,že se sešli lidé na sociální síti,bez podpory Americké ambasády,přestože si vymýšlíte a lžete!!!!!!!!Nikdo Vám nebere fandovství pro člověka,kterého si já osobně nevážím vůbec a nenacházím k tomu žádný důvod.

   Vymazat
 4. V r. 1989 jsem byl v demonstraci na Národní třídě, pak jsem rozvážel letáky po venkovských fabrikách, dnes již možná neexistují a já bych se hambou propad. Zeman byl jednou z hlavních postav tzv. sametové revoluce, hlavní odpůrce "kuponové privatizace ", jako podvodu století...má svoje chyby, ale včerejší akce byla prachsprosté hulvátství !

  OdpovědětVymazat
 5. Problém je, že ti, kteří plnili náměstí při presidentských cestách po vlasti a vřele vítali hlavu státu, nemají už ani na jídlo. Jak potom mohou přijet na akce na jeho podporu, když je doprava tak drahá ? Ti co se na Albertov dostavili, netrpí nedostatky, ti se již stihli přiživit na rozkrádání země. Navíc akce na podporu státu nebyla nikde propagována, na žádném webu, asi by to chtělo více spolupracovat na společných akcích, více propagovat, aby ti co chtějí a mohou se to dozvěděli a zúčastnili se, to by potom bylo více těch, co hlavu státu podpoří, než těch druhých.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malá nepřesnost. Doprava železnicí je v přepočtu znehodnocení koruny levnější,než za KSČ. To jenom z nás nadělali žebráky.Dráhy
   do ceny nezahrnuly dosud loňskou devalvaci (Singrovu).Uvidíme za měsíc. Propagace někde byla , z netu jsem o akci věděl.
   Cesta je drahá, ale budoucnost,ke které nám naverbovaní blbečkové mydlí schody ,příštím generacím zkazí život.

   Vymazat
  2. Že jsem si nějak nevšiml, že doprava zlevnila. Z prahy do chomutova 243,-. To je bratru zadarmo.

   Vymazat
  3. Ja to delam tak, ze tehdejsi ceny, nasobim 10ti a ty dnesni, zase 10ti delim.... a funguje to. Delnik (aspon u nas, na vidlakove) vydelaval 1800,- hrubeho ...a dnes, kolem tech 18tis. taky vydela. Jizdenka Kyjov-Brno, stala 10,- Kcs, zatimco dnes jeste 100vky nedosahla.... jenze ta necela 100vka, je problem pro cloveka, ktery praci ...a proto ani tech 18tis hrubeho ...NEMA. Tim, ze se p. prezident snazi aktivne delat proexportni politiku, s timto stavem aspon neco zkousi delat a proto ho mame, tam "u nas" radi. Vy v Praze, kteri jste mavali tema kartickama, byste si je pak meli nacpat do svych chrtanu a udusit se svym vztekem. Aspon by ty stromy, ktere pro ty vase karticky musely padnout, nepadly nadarmo!

   Vymazat
 6. Zajímalo by mne kolik lidí z toho spravedlivě rozhořčeného davu slyšelo vůbec nějaký rozhovor se Zemanem. Natož ten, který je tak hluboce pobouřil.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejsmutnější na tom všem je, že Zemana, stejně tak jako Kryla, Husa, a jiné osobnosti, docení až další generace, Ve své době zůstávali tito velikáni nepochopeni, pronásledováni a terorizováni. Až budeme opět rýt držkami v zemi (či spíše rypákem v amerických pr...ích), vzpamatujeme se a jeho odkaz bude tesán do kamene. Pokud ovšem už nebude pozdě.

  OdpovědětVymazat
 8. Šel dav,
  šel dav pussy,
  šel a nevnímal myšlenky
  .... a čeká na cenu od Havla

  OdpovědětVymazat
 9. Je to velice dobře napsané,a Karel Kryl by se musel teď otáčet v hrobě.....nová totalita tentokrát zprava.....dav zfanatizovaných šílenců....že by zase brzy pochodovali ulicemi "náckové"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kryl se otáčí v hrobě, ale z Vás soudruzi!

   Vymazat
  2. Nějak se mi tady nelíbí ty Anonymní. Je to primitivní.Stát si za svým názorem, když druhý neví kdo je ten anonym je velmi snadné.Primitivní.

   Vymazat
 10. JE jasný že Americká ambasáda zase zkouší barevnou revoluci..

  Jenže mi Češi už nejsme hloupí

  Tak tedy Game Over usa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vi Češi ani nemůžete být Češi, když česky ani neumíte :-D

   Vymazat
  2. Zvláště komicky působí výtka,že neumíme česky od chudáčka,
   který v osobním zájmenu Vy napíše měkké i.

   Vymazat
 11. Možná nejsme, ale co nám to je platné? Kolik myslíte, že bylo těch blbců na Majdanu a kolik je Ukrajinců celkem? A přece pár blbců provedlo převrat a ti ostatní, co za nic nemohou, to krvavě zaplatí ...

  OdpovědětVymazat
 12. Nastává čas, kdy se bohužel velmi vymstí zanedbávání mladé generace. Lhalo se jim doma i ve škole o socialismu, lhalo se o skutečných pákách Sametu, lhalo se stále, za všech prezidentů, zas všech premiérů, lhalo se stále o reálném postavení ČR. Statitisíce mladých na práci v cizině,na pracáku, v pitomých zaměstnáních, bez šancí získat vlastní byt. Dospělí jim od školních let jen pochlebují a je rozmazlují, ovšem mlaďoši přes všechno rozmazlování a zatajování více méně bez perspektivy. Toto je základ jejich frustrace, to vědomí, že na ně nic moc nezbylo. Mají jen aroganci.
  A jako frustrovaní na Ukrajině se zfašizovali, protože ZANEDBÁNI - tak i naši mladí se záhy zfašizují. Začíná to nesnášenlivostí ke starším, poněvadž ti něco vlastní a končí to fašismem . Jen si projděte videa z UA / zejména z Oděsy /, všude samí mladí batůžkáři. A můžeme za to my, jejich rodiče, a zbabělé paní učitelky dějepisu a občanky. No a v řadě první LŽIVÍ politici od převratu. Je to tu hnusná, prolhaná societa. Držme si klobouky.

  OdpovědětVymazat
 13. No přesně -maškary. S propláchnutou mozkovou hmotou, která není větší než proton. Proto jsou nebezpečné -manipulativní. vpřed - jen vpřed ve směru pokynů, jak zpíval Kryl - stále jen vpřed a šli jsme jako ovce, stále jen vpřed až zvěř se stala z lovce - no a to jsou tyhle maškary. Pitomá, tupá zvěř. A hafo jich ani nejsou pražáci, je to havěť, která se sem leze "vzdělávat". Jejich tatíci tam odkud tyhle pitomci pocházejí, asi ani nevědí, co jejich synci a dcery pášou, no a kdyby došlo na nějaký masakr, asi by čučeli co maj doma za monstrum. Díky našim cizáckým mediím - ty to rozeštvávají, naši odporní, křiví, rádobynovináři, kterých tam bylo jak na.ráno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice přesná a úderná analýza téhle společnosti maškar.

   Vymazat
  2. Ale, ale soudružko, vy jste se nám nějak rozjela!
   Trochu mně v té vaší slátanině chybí zmínka o temných rejdách protistátních živlů a klidu na práci, ale příště to jistě doženete.
   Ještěže bolševickým kreaturám jako vy už definitivně odzvonilo, a jestli si myslíte, že to rusofilní zlitej dobytek Zeman vrátí zpátky, tak vězte, že doba je už opravdu někde jinde.
   Čest, rudá kravko.

   Vymazat
 14. Zajimave, ze tehle nenavistne, pomatene komunistce ktera umi jenom urazet cenzor nic nesmaze. ?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš jste rozdával za 30 stříbrných červené papíry ??!!

   Vymazat
  2. Nepřipadá mi nenávistná, spíš zoufalá. Její komentář popisuje, bohužel, situaci dost pravdivě.... ale Vy to jistě vidíte jinak, už proto, že kdo má jiný názor, je podle vás nenávistný komunista,...... Pokud Vám připadá, že ČT a ČRo odvádí perfektní práci, zkuste třeba německé zprávy.... možná Vám něco dojde.

   Vymazat
 15. My levicově smýšlející pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě - a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců - odtrhnou a izolují od vlastního lidu, jeho života a skutečných zájmů a s neúprosnou logikou se stávají nástrojem antihumanistických sil imperialismu a v jejich službě hlasateli rozvratu a nesvárů mezi národy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeste jste soudruhu zapomnal na samozvance a ztroskotance.

   Vymazat
 16. Kolik těch blbů co tam pořvavali bylo v 89 na světě!!! Ho..da!

  OdpovědětVymazat
 17. Jeden z jihoamerických prezidentů prohlásil, že jedinou zemí na světě, kde nemůže dojít ke státnímu převratu jsou USA, nemají tam totiž americkou ambasádu. Z událostí včerejšího dne v Praze je vidět, že se americká ambasáda v Praze začíná probouzet k životu. Pár měsíců počkáme a pod praporem ambasády USA zde máme další barevnou revoluci či nový český Majdan.

  OdpovědětVymazat
 18. Podívej ty anonymní skřete.Když jsem si tak občas četla diskuze na serveru Novinky.cz, stávalo se mi, že se mi zved kufr, co tam blijou za hnus defektní,perverzní, sadistický,schizofrenický zrůdy, pořád ti samí. Až k nevíře, a není to jen názor můj, ptala jsem se na zodpovědný názor více lidí, jestli třeba já nejsem nějak moc háklivá na ten verbální vkus a úroveň. Pak jsem měla radost když jsem objevila konečně formálně i věcně úplně jinou publicistiku tady na serveru nová republika, a slušný a věcný diskuze a měla jsem ty nejlepší úmysly, ale pak ses tady zjevil ty, s nějakými sprostými oplzlostmi a nadávkami do slizu a komunistů a bylo po dobrým úmyslu. Ty jsi ten poslední, kdo tady má ječet po smazání lidí, kteří diskutují s tebou - jak se podle tebe má diskutovat se sprostým čunětem, který mir nix dir nix uráží apriori ostatní lidi už v prvním názoru pod článkem, tedy nikoliv jako odpověď někomu kdo by tě napadl. A ty to děláš pořád. Tumluješ se,abys byl pod každým článkem první, a úplně všechno co jsi tady kdy napsal je útočný, pošklebovačný, sprostý, urážející, a komunikačně nepřijatelný. S tebou lze buď nediskutovat vůbec, nebo stejným způsobem jakým se verbálně projevuješ ty. To je úplně přirozenej zákon akce a reakce, jenže o tom ty víš prdlajs, s tvou nulovou,sprostou a útočnou inteligencí. Nebudu házet perly sv... znáš to -ne? Udělej malej pokus - odlez z diskuzí z tohoto serveru pryč, a jestli u toho musíš dřepět od rána do večera jako ubohej závislák, zůstaň si v novinkách - tam je pro tebe ten nejsprávnější kanál, jenomže tam by ti hrozilo zablokování účtu, tak raději lezeš sem. Ale zkus třeba týden sem nelézt, a uvidíš sám,jak diskuze budou mít úplně jinou úroveň, protože jedinej kdo je kazí jsi ty. Přestaň urážet a napadat sprostě kohokoliv - přestaň nadávat komunistů, a přestaň se chovat jako vypatlanej slimák.

  OdpovědětVymazat
 19. Kdyz tak premyslim o te demonstraci v Praze tak ucel v ni nevidim zadny.Kdyby parlament se chtel Zemana zbavit, tak by to mohl demokraticky udelat.Ale dav na ulici a k tomu jen v Praze nema zadnou legitimitu a meli by byt ti hlavni potrestani za poburovani.
  Pak se mozno ptat - kdo to organizoval a zjistit jake ma vztahy k poslancum, ze jim davno nepredal petici. Asi ten organizator zustane utajen -

  OdpovědětVymazat
 20. ZEMAN OPĚT PROKÁZAL, ŽE JE STARÝ LIŠÁK. Letošní 17tý listopad měl být dnem slávy nejnovějších národních hrdinů. Díky Zemanově aktivitě, jíž sedla na lep především pražská intelektuálská chátra, se z toho dne nakonec stala především, ne-li jenom, fraškovitá rvačka o jeho stolec. Pokud snad první Zemanovy kroky v naznačeném směru ještě nesledovaly uvedený cíl, o čemž si troufám pochybovat, tvrdím s naprostou jistotou znalostí jeho osoby, že v momentě kdy se jeho návnady chytila pražská novinářská galérka, vědomě přiléval oleje do ohně, aby slavný den nemnohých, před celým národem nakonec udělal tím, čím opravdu je, tedy dneska už trapnou komedií.
  Amerika na tom musí být už opravdu hospodářsky moc špatně, když místo celých Maových „Rudých knížek“ rozdává demonstrantům jenom jejich dekle!!

  OdpovědětVymazat
 21. Bravo !!!! Oslava 17.listopadu jedna velká ostuda !!!!!

  OdpovědětVymazat
 22. Z argumentačního slovníku oponenta: bolševiku, soudruhu, soudružko, komunisto, komunistko, chátro, lůzo...
  I ty jeden filozofe!

  OdpovědětVymazat