Reklama

čtvrtek 27. listopadu 2014

Čínský klacek na Zemana

Petr Žantovský
27.11.2014  zdroj
Nedávné protesty proti presidentu Zemanovi jsou založeny na třech výhradách. Jedna směřuje k jeho proslovu o skupině ruských provokatérek, druhá k jeho postojům vůči rusko-ukrajinské krizi a třetí k jeho návštěvě Číny.

Pokusme se je analyzovat postupně. Hodnocení Pussy Riot jako mediální atrakce bez respektabilního obsahu odpovídá skutečnosti a nevidí to jen ten, kdo to vidět nechce, protože mu to kalí apriorní odpor k Zemanovi. Toto téma nestojí vůbec za řeč.

Zemanovy postoje k Rusku a Ukrajině rovněž ne. Zeman řekl jak to, že být Ukrajincem, volil by Porošenka, tak to, že Putina nepovažuje za hrozbu pro evropský mír. Neboť – doplňme – kdo všechno je dnes v ruské politice skutečným rizikem? Je to nepochybně Žirinovského Liberálně-demokratická strana Ruska, která prosazuje ruský nacionalismus. To v jejích stanovách najdeme požadavek na anexi Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska. Při posledních volbách ji v roce 2011 strana dostala skoro 12% hlasů. Další skutečnou, nevymyšlenou hrozbou je jistě Ruská národní socialistická strana nebo Ruský národní svaz. Oběma stranám se přičítají rasově motivované vraždy, jichž je podle oficiálních údajů ročně několik tisíc. Jednou z nejnebezpečnějších ruských organizací, která předstírá příslušnost k Ruské pravoslavné církvi, je Slovanský svaz. Má asi 70 000 členů. Skupina byla v roce 2010 v celém Rusku zakázána, ale od té doby působí v podzemí. Slovanský svaz má vlastní uniformy s písmeny SS na nášivkách a vlajku s mírně pozměněným motivem svastiky. Takže suma sumárum, sehrává-li Putin dnes nějakou pro nás důležitou roli v ruské politice, pak je to role neutralizační: Vytvářením vlastního kultu odsouvá do politického extrému skutečně nebezpečné trendy a tím jim brání proniknout do středního proudu ruské politiky. Za to by Putin zasloužil spíše pochvalu, než pohanu.

A třetí výtka k Zemanovi se týká Číny. Jeho kritikům vadí už sám fakt, že president tuto zemi navštívil. Nevím o tom, že by se při své návštěvě zmínil o tom, že je nezbytné okupovat Tibet, zavírat nepohodlné intelektuály a střílet do demonstrantů. Zato zhusta lobboval za české exportéry, neboť to je jedna z mála cest, jak prospět české ekonomice a tedy i životní úrovni většiny obyvatel. Těm, kdo se ohánějí Zemanovou údajně nevhodnou aktivitou, bych rád připomněl, že už od roku 2009, tedy nejpozději od nástupu Baracka Obamy, je americká ekonomika v dluhové závislosti právě na Číně.

Dovolte několik citátů: "Celá americká ekonomika stojí na čínské půjčce," říká v České televizi v dubnu 2009 Jacques Rupnik. „Nákup amerických dluhopisů Čínou není nic jiného, než čínská půjčka Americe,“ říká v Českém rozhlase v únoru 2009 Jefim Fištejn. „Financování dluhu záleží na tom, zda Čína bude nadále ochotná kupovat americké státní dluhopisy. Proto při své návštěvě Číny řekla ministryně zahraničí Hillary Clintonová: Spoléháme na to, že čínská vláda bude pokračovat v nákupu našich dluhopisů.“ To pro změnu napsal Richard Cook, bývalý analytik americké vlády. Mimochodem levičák. Bylo to v březnu 2009. Sám Obama v červenci téhož roku prohlásil, že „dvoustranný vztah mezi Spojenými státy a Čínou bude tvarovat 21. století". Řekl to při jednání o strategickém ekonomickém dialogu mezi USA a Čínou ve Washingtonu. Nejpřesněji to shrnul Roman Joch v Českém rozhlase v listopadu 2009: „Obama se zatím předvedl jako ten, kdo ignoruje tibetského dalajlámu. Má pro to své důvody. Bilion dolarů pro sanaci americké bankovní a hospodářské krize pochází právě odtud. A peníze nesmrdí, jak věděli již staří latiníci. Obama ale, zdá se, leze do čínské oprátky i s uctivým poděkováním. Dá se očekávat, že po čínském kapitálovém vstupu do amerických automobilek přijdou jiné a větší investice, například do energetiky. S jen malou nadsázkou se pak dá říci, že knoflík od americké ekonomiky a vlastně celého života budou držet na ÚV KS Číny, na což se ze stěny bude usmívat konečně triumfující Předseda Mao.“

Tak o čem se bavíme v souvislosti s Milošem Zemanem?

10 komentářů :

 1. Tak o čem se bavíme v souvislosti s Milošem Zemanem?

  O K***E... :-))) To je jediné téma které "štváči" mají, anebo na které mají intelektuálně. To samo o nich hodně vypovídá...

  OdpovědětSmazat
 2. Skoda, ze se ten schmuck jeste pred psanim clanku nezajimal o to, co Ovar v te Cine rekl. Takhle nevi, o cem mluvi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně, že to "víte" Vy. Napište nám něco smysluplného, třeba se poučíme ....Z Vašeho příspěvku jsme se, mimo urážek. nic nedozvěděli.

   Smazat
  2. Asi byste ke svým příspěvkům měl připojovat stručný slovníček jidiš :-)

   Smazat
 3. I pro tebe je český prezident "pan prezident" ty blbej ovare. Až tahle sprostá štvanice skončí - a ona skončí - ty budeš pořád sprostě nadávat prezidentovi, protože jsi blbej jako pučtoch. Ty ze svý palice nic jinýho nevymočíš

  OdpovědětSmazat
 4. Mao už brzy po hádce s Chruščovom dal své zemi jasnou direktivu. ČLR ať zůstane spícím tygrem, čekajícím, až se dvě supervelmoci navzájem zničí. Pak může přijít jako osvoboditelka lidstva. Takže ono to tak s vysokou pravděpodobností i dipadne.

  OdpovědětSmazat
 5. Velkou chybou M.Zemana je, že po návratech ze zahraničí /Izrael, Čína, Kazachstán, Tádžikistán aj./ nepořádá tiskové konference přenášené televizí a rozhlasem. Tato tajnosnubnost je fatálně špatná, stejně jako zvyk navážet se do novinářů. Mě jako občana nezajímá vztah a postoj prezidenta k novinářům nebo k Pussy Riot. To může psát na svůj blog, Facebook nebo do knihy. Mě jako občana, který ho volil a platí, zajímá, co dojednal ve prospěch naší země.
  Pokud tiskovky dávat nechce, je amatér. Pokud chce a není mu to umožněno ze strany médií, tak je to skandál a má s touto skutečností vyrukovat veřejně. -Víte někdo konkrétní věci, které se na cestách dohodly?? Máme právo na informace.

  OdpovědětSmazat
 6. A Sybilla prorokovala, že začátek konce tohoto světa bude o tom, že se svět nakonec po mnoha a mnoha peripetiích změní na obrovskou arénu, kde budou proti sobě stát dva sloni, a budou se spolu rvát o převahu. V tomto zápase udupou úplně všechny ostatní státy, na nichž nikomu nezáleží. Současná situace vypadá, že k tomu svět spěje. Blafy o Číně a co tam Zeman "řekl" je úplně nepodstatné, jen záminkou pro křiváky, aby mohli Zemanovi nadávat.Čínu navštívila v poslední době řada prezidentů včetně Obamy, a nikdo se nezajímá, co tam který prezident "řekl" a proč tam jel. Útoky na Zemana jsou hodně ubohé - a taky účelové -co se tím sleduje? Neboť jen tak to není, to mi nikdo nevymluví.

  OdpovědětSmazat
 7. Ctěný prezident Miloš Zeman je nejlepší prezident od 17.11.1989 zvolený přímou volbou a buďme rádi, že ho máme!!! Kdyby tam byl šlaufenberg, tak bysme se tu už dávno všichni váleli v krvi jak v Sýrií, Iráku, Ukrajině atd. !!! Prezident Zeman nám přivezl z Kazachstánů obchodní kontrakt za 10 miliard korun a z Číny také zisky. Šlaufenberg je agent CIA a člen Bilderbergu, který slouží výhradně USA a západu. Ten by nás už dávno tou svojí idiotskou a prolhanou politikou zatáhl do války s Ruskem a to bysme nepřežili. Vždyť USA existuje díky Číně u které má v dluhopisech vícve než 4 biliony dolarů!!! Nový světový řád placený židobankéři z Wall Street je založený na nacistických ideálech a jeho cílem je světovláda a ta chce jen jednu světovou banku,jen jednu světovou vládu a chce zotročit lidstvo a vyvraždit 5 miliard lidí a tomu zbytku bude milostivě dovoleno dřít na líné zadky za almužnu pro tzv. ELITY!!! Zeman se vyjadřil, Pussy Riot je pornografická skupina a ty "drsná" slova byly pravdivá a podle spisovného jazyka českého. To, že na Ukrajině je krvavá občanská válka je taky pravda a upozornily na to i takové kapacity jako je MUDR. Švihlíková,ING. Staněk a mnozí další politologové,vědci a politici!!! Zaprodaný a koupený USA Havel nám ve všem lhal a férový Zeman nám říká pravdu a proto také má o hodně vyšší rating!!! Zeman je novodobý mistr Jan Hus!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.