Reklama

čtvrtek 27. listopadu 2014

Dopis velvyslanci SSA Schapirovi o nevměšování

27. 11. 2014       Czechfreepress
...Žádáme Vás proto, touto cestou, přátelsky a ve vší patřičné úctě, pane velvyslanče Schapiro, abyste se podobných praktik během Vašeho služebního pobytu v naší zemi vystříhal. My zde nemáme zájem o další barevné revoluce, ani o jakoukoliv formu majdanu. Prosím vyřiďte toto Vaším nadřízeným a zejména Vaším spoluobčanům pracujícím pro Národní Nadaci pro Demokracii (National Endowment for Democracy). 

Vaše excelence, vážený pane velvyslanče Schapiro, 

rádi bychom touto cestou připomněli našim přátelům ve Spojených státech amerických, jeden patrně zapomenutý princip, zakotvený v mezinárodním právu. Princip nevměšování. Rezoluce OSN, které tento princip kodifikují, byly přijaty mezinárodním společenstvím před 52 lety, jak tomu bylo u rezoluce 1815 (XVII), respektive před 42 lety, v případě rezoluce 2625 (XXV).


Při této příležitosti vzpomeňme s úctou smutný osud velvyslance SSA, Jana Kryštofa Stevense, který se nepřímo stal obětí zapomnětlivosti některých jeho nadřízených politických orgánů, právě tohoto principu nevměšování.

Princip Nevměšování

Je zásadou, nevměšovat se do záležitostí, které patří do vnitřních pravomoci kteréhokoli státu, v souladu s Chartou OSN.

Tato zásada je obsažena v čl. 3 Deklarace zásad přátelských vztahů a spolupráce mezi státy:

Žádný ze států, ani skupina států nemá právo vměšovat se do záležitostí jiného státu či států. Všechny státy se mají vystříhat jakéhokoliv ovlivňování vnitřního fungování či dokonce konfliktu jiného státu či států jakýmikoliv prostředky, ač by se mělo jednat o přímou intervenci, či nepřímou. Do nevměšování se zahrnuje kromě vojenské intervence i podpora nevojenského charakteru, například:

Propaganda, podpora rebelů či povstalců, ovlivňování finančního sektoru, hospodářské ovlivňování, ovlivňování politického směru, a podobně.

Použití síly, mimo mandát OSN, lze v případě vměšování považovat za mezinárodní zločin. Flagrantními příklady jsou, mimo jiné, bombardování Jugoslávie, vpád do Iráku a vpád do Afghánistánu.

Mandát Rady bezpečnosti při ohrožení mezinárodního míru a pořádku je jedinou výjimkou použití síly proti jinému státu. Tato výjimka byla nicméně v poslední době zneužita k vměšování států do suverenity jiného státu a to především pod záminkou „ochrany humanitárních operací a ochrany lidský práv a svobod“, k legalizování vojenských operací, které ve skutečnosti sledují jiné cíle, než za které se schovávají. Příkladem budiž právě vojenská intervence v Libyi, provedená na základě usnesení Rady bezpečnosti OSN prostřednictvím rezoluce č. 1973 (2011). Tato rezoluce měla zajistit ochranu civilního obyvatelstva při nepokojích mířených proti Libyjskému prezidentovi Muammaru Kadáfímu. Rezoluce byla zneužita ke zničení veškeré infrastruktury země, ozbrojenými silami zemí OSAS a ke svržení a vraždě prezidenta Muammara Kadáfího. Podobným příkladem je případ projednaný Mezinárodním soudním dvorem dne 27. 6. 1978. Nikaragua vs. USA, ve věci Vojenské a polovojenské činnosti v Nikaragui a proti ní (Miltary and Paramiltary Activites in and against Nicaragua. Mezinárodní soudní dvůr ve svém rozsudku konstatuje, že zakázanou je taková intervence, která se dotýká záležitostí, o kterých má každý stát právo rozhodovat svobodně sám, například: volba politického a hospodářského zřízení státu.

Pochodování velvyslanců SSA v čele demonstrací a průvodů, nebo celkem nedávné podvratné aktivity velvyslance SSA Roberta Forda v Sýrii či dávnější praktiky velvyslance Negroponteho, jsou naprosto neakceptovatelné! Žádáme Vás proto, touto cestou, přátelsky a ve vší patřičné úctě, pane velvyslanče Schapiro, abyste se podobných praktik během Vašeho služebního pobytu v naší zemi vystříhal. My zde nemáme zájem o další barevné revoluce, ani o jakoukoliv formu majdanu. Prosím vyřiďte toto Vaším nadřízeným a zejména Vaším spoluobčanům pracujícím pro Národní Nadaci pro Demokracii (National Endowment for Democracy).

S přátelskými pozdravy,

V Praze, dne 26. 11. 2014

Iniciativa proti vměšování do domácích záležitostí České republiky.

Příloha:
Resolution adopted by the General Assembly 1815 (XVII). Consideration of principles of international law concerning friendly relations and co-operation among States in accordance with the Charter of the United Nations

Dopis byl přečten a předán personálu velvyslanectví Spojených států amerických dne 26. 11. 2014 v reakci na protesty proti prezidentovi ČR financované ambasádou SSA.

18 komentářů :

 1. Plně se ztotožňuji s textem dopisu.

  OdpovědětSmazat
 2. Je to přesně tak.

  OdpovědětSmazat
 3. Zdravím vás soudruzi, nebo jejich synci,. Ať dle vás zvítězí teroristé, ruští válečníci (Gruzie, Podněstří´= část Moldávie, kdybyste nevěděli, či Čečna neb Východní Ukrajina)
  Jarek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsi ty nějak pomatený? Rubín.

   Smazat
  2. Vy asi víte kvůli komu působili v čečně i kdo tyto složky financoval, že si dovolujete je soudit...
   Gruzie: tak takhe nějak si představuji mírový zásah rychlá, jasná odpověď na konkrétní agresi. Okamžitě paralyzovali gruzínskou armádu, infrastrukturu i úřady. Přes záškodnou činnost gr. armády se jednalo o demonstraci a nikoli přímé použití síly. Po stabilizaci se ruské jednotky ihned stáhly A TO BEZ NEGATIVNÍCH NÁSLEDKŮ.
   Co se týká Ukrajiny, ještě uvidíte, možná si tojednou ve společné jednotce povíme...
   S dopisem se ztotožňuji ač nejsem komunistou.

   Smazat
 4. Jarku, co kdybyste pro úplnost vypsal všechny země, na kterých se podepsaly USA - a ještě jednu důležitou věc - nejsou to sousedské země, kde si musím hlídat záda, ale v případě USA jsou to země na zcela opačném konci světa - nad tím byste se měl trochu zamyslet.

  OdpovědětSmazat
 5. bude následovat podobný dopis soudruhu presidentovi Zemanovi stran nevměšování se do věcí Ukrajiny, viz jeho bláboly o finlandizaci?
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený Pane, viete aký je rozdiel medzi vyjadrením svojho názoru a priamim vmešovaním sa do vecí iného štátu ?
   Ak za vyjadrenie svojho názoru považujete humanitárne bobardovanie alebo genocídu vlastného národa a za vmešovanie vyjadrenie svojho názoru, tak Vás úprimne ľutujem.
   Upozorňujem, nie som komunista, tak Vaše následné nadávky nepadnú na úrodnú pôdu.
   Anton Núdzik

   Smazat
  2. Je to rozdíl mezi žvásty o finlandizaci a anexí cizího území, rozpoutáním občanské války a vojenskou podporou irendentistům?

   Smazat
 6. nejsem si vědom, že jsem použil nadávky. ale jestli považujete za nadávku slovo "soudruh", tak s vámi souhlasím.
  Plamer

  OdpovědětSmazat
 7. Souhlasím s textem dopisu a myslím, že kromě fašistů s tím musí souhlasit každý poctivý občan Čech a Moravy.
  /Fašisty poznáme podle toho, že oponenty nálepkují, např. soudruzi/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A soudruhy poznáme podle toho. že oponenty nálepkují jako fašisty. :-P

   Smazat
 8. Plně se ztotožňuji s textem dopisu.a ještě bych mu doporučil ,že při dalších nekalých aktivitách bude vyhoštěn z česka

  OdpovědětSmazat
 9. Pochybuji, ze se pan velvyslanec zabyva ctenim dopisu stalinistickych hnupu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je to ostuda toho cirkusáka Šapitó, hovne

   Smazat
 10. S dopisem souhlasím a měl by každý poctivý občan ČR, neboť skutečně chceme přihlížet tomu, jak mezinárodní elity manipulují, ovlivňují a kontrolují život kolem nás?! NE! Lidé dobří čtěte a nenechte se opíjet rohlíkem!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.