Reklama

úterý 4. listopadu 2014

Miloš Zeman, vulgarismy, politika a psychiatrie


Ivan David
4. 11. 2014
Rozhlasový přenos rozhovoru s prezidentem Zemanem rozpoutal bohatou diskusi o Zemanovi a "sprostých slovech". Je pokrytecká a dvojího metru užívající ostatně jako vždycky. Hajnej byl vožralej jako prase a pan nadlesní měl náladičku. Pravdoláskaři zamilovaní do vulgárně se vyjadřujícího a vulgárně se chovajícího Schwarzenberga utočí na Zemana při každé příležitosti. A Miloš Zeman příležitosti rád poskytuje už tím, že opovrhuje pokrytectvím a s despektem se vyjadřuje o novinářích zvyklých na podlézavou vstřícnost politiků. Kritika osob zakrývajících své sprosťáctví vnějškovou uhlazeností je pokrytecká a nepatřičná.


Miloš Zeman si libuje v obyčejných lidových jídlech a nápojích zcela autenticky, rozhodně nikoli z vypočítavosti, aby se vlichotil lidu vyznávajícímu podobný vkus. Totéž platí pro jeho neokázalé oblékání. V jiných oblastech má zcela nelidově vysoké nároky. To se týká například společnosti, kde sice nehledí na šlechtické predikáty a akademické tituly, ale na přesnost a vhodnost vyjadřování, věcnost, pohotovost, vtip a originalitu. (Proto dodnes nechápu, jak si mohl oblíbit Vladimíra Špidlu. Grossem opovrhoval od začátku.)

Ačkoli "Pussy Riot" lze překládat různě, "pussy" prostě je vulgární označení ženského genitálu, ať už to má působit rozverně či obscénně, Zemanův překlad "kunda" je přesný a věcně mu nelze nic vytknout. Jestliže ženská skupina chce dosáhnout veřejné pozornosti sexuálními skandály, je to její volba. Byly doby, kdy by sotva koho napadlo něco takového pokládat za "umění". Sebevyjádření to jistě je. Pokládat vulgární písňové texty a chování za "umění" a přitom zcela přehlížet obsah takové "umělecké" produkce, to je opravdu vrcholem pokrytectví. Není třeba znát úlohu pravoslaví v životě Rusů, stačí si představit hlasitý vulgární zpěv v Chrámu svatého Víta doprovázený "nechrámovou" hudbou a je jasné i největšímu tupci, že by nebyl tolerován. Jenže se hledal klacek na Putina.

Břetislav Olšer přesně cituje další pěkná vyjádření významných západních politiků: "Prezident USA Obama nedávno prohlásil o premiéru židovského státu Netanjahuovi, že “Všichni víme, že Bibi Netanjahu je osina v prdeli" - "We all know Bibi Netanyahu is a pain in the ass". A polští politici hlásají, jak jsou hloupí, když Američanům vykouřili čuráka, nechybí ani slova jako chuj, kurva a další květnatá “diplomatická” mluva, zatímco náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová na záznamu rozhovoru s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem mluvila o tom, jak dosáhnout, aby USA “vyjebaly s EU”, anglicky “Fuck the EU”. Dále autor popisuje podrobně další "umělecká" vystoupení skupiny "Pussy Riot" a výkony zástupců pražské pravdoláskařské kavárny při obhajobě působení této skupiny zde.

Pro úplnost doplňuji výroky ikony české pravice a ideálu části české mládeže Karla Schwarzenberga. Některé jeho výroky byly dohledány a jejich autenticita ověřena zde.

Nesouhlasím ovšem s Břetislavem Olšerem v hodnocení prezidentova vyjádření, že vláda "zkurvila" zákon. Necítím to jako v kontextu nepřiměřené. Vždyť i mladý Jan Neruda vyjádřil ve své odpovědi na Hálkovu kritiku své shrnutí: "...přede mnou prý byla poezie panenská a já jsem ji prý zkurvil." Nepokládám to za nepřiměřeně vulgární, spíše jen expresivní. A myslím, že ho může výjimečně užít i prezident. Pokud by výrazu používal stále, přestal by vyjadřovat míru jeho nelibosti. (Naprosto ovšem nesouhlasím s panem prezidentem pokud jde o nápad "depolitizovat" veřejnou správu. Zrušení možnosti uplatnit politickou vůli ve veřejné správě znamená zrušit jeden z posledních zbytků demokracie.)

Vulgarismy existují patrně ve všech jazycích. Poskytují úlevu z tenze a usnadňují urážení a ponižování, což je nepěkná, ale všudypřítomná praxe. Někteří primitivové používají vulgarismy jako univerzální náhražky specifických pojmů, takže člověk neznalý jejich mluvy by ani nerozuměl smyslu řeči. Zažil jsem to bohatě na vojně u "bigošů" (motostřelecké vojsko). V českém uměleckém filmu "Kameňák", host venkovské restaurace vyjádřil nelibost nad nedostatkem smyslu pro humor u výčepního slovy: "S tebou je hovno prdel!"

Někteří lidé nadužívají vulgarismů, ačkoli absolvovali kvalitní vzdělání a dosáhli vyššího postavení. Příkladem budiž vyprávění mého přítele, kterého pozvala jistá vrchní sestra v zaměstnání ustavičně vulgárně klející domů na oběd. Nalila svým malým dětem polívčičku, pohladila je po hlavičkách a řekla láskyplně: "Žerte svině!"

Málo co nám o lidech napoví tolik jako právě jejich řeč a vyjadřování. Napoví i o schopnosti odhadnout, kdy je užití vulgarismu opodstatněné a pro danou společnost vhodné, a kdy nikoli.

Samozřejmě používám vulgarismů taky a to nejenom v soukromí v případech, kdy by vyjádření: "práce se mi nedaří"  nevedla k uvolnění psychického napětí. Užívám jich nutně také v případech, kdy popisuji autentické vyjadřování pacientů a dalších osob, což umožňuje dokreslit jejich aktuální chování, myšlení, postoje, nálady a city. Někdy to jinak ani nejde. Jako v tom vtipu, kdy se matka ptá syna: "Co říkal tatínek, když viděl, jak jsem nabourala auto?" Syn se ptá: "A mám vynechat nadávky a sprostá slova?" "Samozřejmě!" "Tatínek neříkal vůbec nic!"

17 komentářů : 1. Jsou situace,které jsou samy o sobě sprosté,,jsou-li to výsledky něčí lidské snahy,která sama o sobě je v rozporu s obecně sdílenými pravidly.
  Jestli jsem něco podstatného nepřehlédl, Adolf Hitler vulgarismů nepoužíval.(abstinent) Na rehabilitaci to ale asi stačit nebude...  OdpovědětSmazat
 2. Toto dílo vykazuje formální znaky rockové písně (střídání tempa,recitativ),
  přesto je jasné,že jde o parodii.
  www.youtbe.com/watch?v=iepzexKtzM0

  OdpovědětSmazat
 3. Konečně trohu objektivní náhled. Díky. Po poslechnutí pořadu "Hovory z Lán" jsem měl naprosto stejný pocit. Vsadím se, že většina "moralistů" slyšela pouze výtržky rozhovoru a nikoliv celý kontext.

  OdpovědětSmazat
 4. Miloš Zeman nedělá nikdy nic bez rozmyslu. I já se přikláním k jedné z úvah, že se mu podařilo, m. j., nasměrovat veřejné mínění k typické ukázce pokrytectví a účelové prolhanosti protiruské propagandy, právě na příkladu "Pussy Riot". Jak napsal jeden z internetovývch diskutérů,"čím déle se v tom budou media hrabat,
  tím více lidem to dojde..."
  Také si myslím, spolu s I.Davidem, že absolutní odtržení vlivu politiky na úřednictvo je velmi nebezpečná cesta do pekel. Je ale samozřejmě na místě diskuse o míře tohoto vlivu a pojistkách proti zneužití. Myslím si, že například model fungující na Krajských úřadech je dobrý základ.
  No a to, že pan prezident, zcela vědomě, použil ve svém vyjádření jadrná slova , která jinak v běžném rozhovoru nepoužívá, souvisí s jeho dlouhodobým despektem k novinářům. Zná je dlouho, a zná je dobře. Slušně o něm psát nikdy nebudou. Ostatně málokterému z těchto "presstitutů" přejde přes zuby oslovení pane!! prezidente. No tak jim háže špeky a návnady, které mu spolehlivě sežerou i s navijákem. Možná ne úplně elegantní, ale rozhodně účinné. Zuřivost "pražské kavárny" nabírá na intenzitě. Jen se trochu obávám, abychom nemuseli nakonec pana prezidenta a demokracii této země hájit zase na ulicích proti uřvaným "pravdoláskařským demokradům". Už prý zase něco svolávají...

  OdpovědětSmazat
 5. Autorovi díky, ubožákům - žerte svině!

  OdpovědětSmazat
 6. I.David to napsal jasně, a srozumitelněji to už ani nejde. Díky za objektivní pohled!

  OdpovědětSmazat
 7. Celé toto zinscenované divadlo je odporné. Občané státu jsou zbídačeni, stát vydrancován a vyprodán modrými šmejdy, spousta bezdomovců umrzlo na ulicích -pracky od krve v těchto demokratických genocidních jatkách má - kdo? Pan Zeman? Protože se jaksi vyjádřil o nějakých ujetých blbkách? Kdo vyvolává účelově tenhle mediální švajneraj? Spousta lidí vysloveně přežívá v podmínkách horších než jsou ve vězení, nemají na předražené bydlení a na život v českém předraženém pajzlu, a tady se bude demonstrovat kvůli takové nicotné hovadině? To je přesný a výstižný obraz současné zdeformované a zmrzačené společnosti, které prostituční zkorumpovaná media vymyla mozky. Jestli pražáci hodlají účelově rozpoutat jakýsi podplacený Majdan v Praze, doufám pevně, že se bude držet jen Prahy, které se dnes obecně říká Mekka zmrdů. Že se to nerozleze po celé zemi jako mor. Doufám, že jsem použila dost vulgarizmů a že jsem se úspěšně verbálně srovnala s českým prezidentem- jsem na to pyšná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Vám paní, přesně jste se vyjádřila. Cosi českých textů jsem přečetl, takže klobouk dolů. Jasné, stručné, autentické a výstižné.
   Martin

   Smazat
 8. Výborně, souhlasím. U nás se bavíme na úkor té kavárny a čím více štvou proti panu prezidentovi Zemanovi, tím víc ho máme rádi. On totiž na rozdíl od nich na lidi nekašle.

  OdpovědětSmazat
 9. Místo mého přípodotku, snad jedna citace ze Šináglova dílka, kde je i Foldynova replika :
  Tak jako byl z vlastizrady obviněn prezident Václav Klaus, měl by jej následovat i jeho nástupce Miloš Zeman. To si myslí aktivista a publicista Jan Šinágl, podle kterého se prezident spojuje s cizí mocností proti zájmům demokracie v České republice. Navíc zpochybňuje i prezidentovu způsobilost vykonávat úřad, což je prý důsledek jeho nezřízené životosprávy. Ohlasy, které ParlamentníListy.cz zjišťovaly, ale vyjadřují pochybnosti o duševní způsobilosti spíše na straně petenta Šinágla.

  Jaroslav Foldyna pak Šináglovi doporučil „dobrého odborníka“ v podobě MUDr. Ivana Davida, který by prý jako psychiatr mohl současně rovnou stanovit diagnózu. „Na druhou stranu - takovýchto autorit je v restauracích čtvrté cenové skupiny často plný pytel,“ dodává.

  OdpovědětSmazat
 10. Vulgarismy jsou součástí naší doby, jsou ve slovesné podobě , tedy vyřčené a zdá se , že jejich význam v cizím jazyce slouží ještě k oslavování a opěvování PUSSY RIOT včetně činů a pojevů, tam to nevadí, činy které kdyby se páchaly těmi umělkyněmi u nás třeba v chrámě sv.Víta by asi bylo hnány před soud též a kardinál Duka by burácel božími soudy a dožadoval by se světského potrestání.
  Ony ty krádeže za posledních 25 let a třeba chování politiků, co se pasují do funkcí arcikokokotů a i jinak jsou aktivní jsou asi náplní velmi slušné pro ně samé.
  No jinak strach o poškození dobrého jména republiky zní vždy tak dojímavě z toho našeho snědeného krámu, že je těžké ubránit se slzám...

  OdpovědětSmazat
 11. daleko sprostčí je vychvalovat tyto ženy jako bojovnice za demokracii v Rusku, jak to činil p. Schwanzerberg a jemu pdobní

  OdpovědětSmazat
 12. Na rozdíl od českých a zvláště veřejnoprávních médií se pokusím o stručné a objektivní shodnocení,neboť každá mince má dvě strany.
  Některá peprnější vyjádření pana prezidenta byla dle mého názoru nevhodná,nešťastná a neomluvitelná,bez ohledu na samotný motiv,neboť vulgarita obecně nemá prostě omluvu,zvláště je li prezentována vrcholným představitelem státu.Na druhou stranu směšně přehnaná hysterie ze strany kritiků prezidenta působí nejen směšně a trapně,ale i podezřele,vychází li od lidí,jejichž samotný slovník a veřejné vystupování je často za hranicí nejposlednější cenové hospodské skupiny.Troufám si tvrdit,že v tomto konkrétním případě svolávání demonstrací,návrhy na podání žaloby na prezidenta pro vlastizradu,zbavení mandátu prez.úřadu,demonstrativní strhávání obrazu prezidenta na úřadech či ve školách apod. působí už dokonce idiotsky a nesvědčí příliš o velké inteligenci a rozvaze jejich aktérů.Vždy platilo známé rčení: hoď po mně kamenem,jenž jsi bez viny.Jak potom bychom asi měli naložit s těmi,ktěří svých úřadů a pravomocí zneužili k daleko větším excesům,ba někdy dokonce i k páchání či krytí trestné činnosti? Osobně se domnívám,že omluva ze strany pana prezidenta by byla na místě a bylo by to moudré rozhodnutí. Pokud se však pan prezident rozhodl neomluvit se,je to už výhradně jeho volba,kdy dává v sázku nejen svou osobní čest,ale i státnickou moudrost a prozíravost,nicméně vynucovat si toto gesto by mi připadlo jako ztráta času.Pokud jde o samotné vyjádření pana prezidenta např.k kudební skupině Pussy Riot či ke služebnímu zákonu,ano,trefil hřebíček na hlavičku a těžko to lze nějakými jinými argumenty popřít,bohužel však zvolil poněkud až příliš ostrou formu.Kdybych to měl zhodnotit fotbalovou terminologií,viděl bych tenhle zápas na remízu,takže ubrat na hysterii,fanatičtnosti a trapnými deklaracemi by jistě špatnou volbou taky nebylo.Hezký den všem a klídek.

  OdpovědětSmazat
 13. Znám spoustu politiků a novinářů,kteří mluví a píší tou nejkrásnější a nejslušnější češtinou a přitom z nich jdou takové sprostárny že žumpa je proti tomu navoněná parfumerie.

  OdpovědětSmazat
 14. Při sledování veřejnoprávní televize ČT24,chlubící se objektivním a vyváženým zpravodajstvím mám často pocit,že namísto slov vidím vycházet z úst moderátorů jen zvratky, i když chápu,že i oni samotní jen plní svou roli podřízených a zavalují nás výkaly,předhozená jejich nadřízenými.Nelze ale nevidět,že někteří z těchto moderátorů až přehnaně horlivě plní svou lokajskou roli a vždy se snaží ze svých hostů ve studiu vynutit slova,která chtějí slyšet,která prostě na obrazovce musí zaznít,bez ohledu na to,zda jsou to slova pravdivá,obejktivní,či ne.Podobně je tomu i na trapně profláklých Novinkách.cz.Myslím si,že mnozí z těchto rádobymoderátorů,novinářů a zpravodajců musí často hledat ve slovníku či na Wikipedii pojem a význam slova pravda,objektivita,vyváženost,protože bez této pomůcky by sami nebyli schopni význam takových slov pochopit.Chceme li ČR považovat za demokratickou,musíme z ní ale vyškrtnout česká média.

  OdpovědětSmazat


 15. PETICE NA PODPORU PANA PREZIDENTA ZDE : http://www.petice24.com/petice_na_podporu_pana_prezidenta_miloe_zemana_pro_jeho_setrvani

  OdpovědětSmazat
 16. lidi, pojdme 17.listopadu udelat antipetici a antidemonstraci s plakaty citujicimi knizete Schwarzenberga!!!
  (pokud nekdo nevi tak je najdete na : http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prdel-hovno-hajzl-prosoustat-predposranost-bordel-Hovori-Karel-Schwarzenberg-344356)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.