Reklama

čtvrtek 27. listopadu 2014

Náš premiér hledí do blízka, prezident do daleka

Lubomír Man
27. 11. 2014
Náš prezident Zeman, jak známo, vyhlásil v Kazachstánu, že Ukrajina by se měla „finlandizovat“, což znamená, že by s ohledem na oprávněné obavy Ruska z obkličovacího ozbrojeného kruhu, které kolem jeho hranice budují USA a NATO, neměla vstupovat do západních vojenských struktur. Čili že by měla – stejně jako Finsko - zůstat dlouhodobě neutrální. Což je názor, který, když si jej dáte do souvislosti s pocity skutečného životního ohrožení, ve kterém se Rusko dnes nachází, naprosto rozumný a srozumitelný každému, kdo je schopný empatie, čili schopnosti vcítit se do postavení jak druhého státu, tak též do pocitů jeho obyvatel. 


Vždyť stačí pro každého z nás si představit, že jsme se nenarodili v Praze, Brně, Ostravě, Telnici či Kolíně, ale v Rusku a to dejme tomu v oblasti od hranice s východní Ukrajinou směrem k Moskvě, kam by po stlačení známého červeného knoflíku nejhustěji dopadaly americké nukleární rakety krátkého doletu, kdyby se naplnila vize amerických stratégů vybudovat právě na východní Ukrajině nejperspektivnější (protože nejbližší Moskvě) odpaliště raket ze všech odpališť kolem Ruska už dobudovaných či budovaných. A když si to skutečně představíme a dokážeme se vžít do citů milionů těchto na životě a své budoucnosti ohrožených lidí (a to nejen v pásu od východní Ukrajiny směrem k Moskvě) pak nemůžeme než s názorem našeho prezidenta o potřebnosti „finlandizace“ Ukrajiny souhlasit. Protože Ukrajina se krátce a dobře nachází na tak citlivém a zcela speciálním místě styku Ruska s Evropou, že speciální musí být i pohled na její postavení mezi těmito dvěma supervelmocemi – a to nejen na období dvou či tří let, ale zřejmě na období delší.

Přiznám se, že mě nemile překvapilo, že ke stejnému - řekněme lidskému názoru - nestačil dospět náš premiér, když se po návratu z USA vyjádřil v tom smyslu, že s prezidentovým názorem na „finlandizaci“ Ukrajiny nesouhlasí, protože jen Ukrajina sama (míněno jako suverénní stát) má právo rozhodnout, zda v NATO bude či nebude. Pravda, hned k tomu coby uklidňující pilulku dodal, že do dvou let vstup Ukrajiny do NATO stejně nepřipadá v úvahu (nemělchuť říct spíše nehrozí?), čímž ovšem nechtěně přiznal, že problém není vůbec tak jednoduchý, aby se dal obecně vyslovenou zásadou o suverénním rozhodování států pokrýt. Protože co bude, pane premiére za ty další dva roky? To pořád budete trvat na svém, že Ukrajima sama má právo....atd, i když tenhle postoj bude znamenat, že válka se už ocitne doslova za humny? Protože když se američtí metači raket octnou na východní Ukrajině tak přenádherně blízko matičky Rusi, naprosto logicky to v nich vyvolá chuť beztrestně – protože útok z tohoto postavení může být překvapivě rychlý - na ni a vůbec na celé Rusko zaútočit.

Zkrátka a dobře, váš pohled se upírá do vzdálenosti dvou let a dál zřejmě nechcete či se obáváte dívat. Zatímco prezident vidí dál a svou „finlandizací „ Ukrajiny touží zbavit svět vidiny války ne na léta, ale na desetiletí. Vždyť konečně: jaká hrůza a utrpení pro jakýkoli stát je být neutrální? To by skutečně dnešní pány na Ukrajině neutralita tak nesnesitelně bolela, že jste pocítil povinnost ujistit je o tom, že jim takováto újma dlouhodobě nehrozí? A na Rusko a jeho obyvatele a hrozby, které pro ně znatoizovaná Ukrajina představuje, jste naopak ani cípečkem mozku nezavadil?

Podivná a jen stěží vysvětlitelná stranickost, nemyslíte?

15 komentářů :

 1. Máte velice rozumný názor.Jen idiot to nemůže nechápat.

  OdpovědětSmazat
 2. No to je prave ten problem. Kdyby byla Ukrajina v NATO jako my nebo treba Estonsko, Rusaci by na ni nezautocili a neukradli ji Krym, Luhansko a Donecko. Zit vedle agresivni diktatury je mozne jen kdyz se muzete branit. Jen si vzpomente na okupace nacisty a sovety…...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. utři si Richarda anonymní, ať ti nudle nevyšlehne voko

   Smazat
 3. Autor článku, p. Lubomír Man, mj. píše, že jej nemile překvapilo to, že k Zemanovu námětu a názoru na finlandizaci Ukrajiny nestačil dospět náš premiér (viz vyjádření premiéra po jeho návratu z USA).
  Jsme to ale my, kdo nese spoluodpovědnost za to, že v čele vlády máme nepokrytou US & EU loutku, která ne, že by nedospěla k názoru, ale která se ten osobní názor obává vůbec mít. To zejména narozdíl od Prezidenta republiky.
  To my - občané této republiky - jsme premiérovi (resp. jeho partaji) totiž dali většinu svých hlasů.
  Přehlédnu-li však hodnotové a názorové spektrum našich dalších parlam. politických stran, není v tomto ohledu volba vůbec lehkou.
  Možná, že to tak většině tohoto národa i vyhovuje. Mě však nikoliv. Protože dnešní politika USA / EU je vysloveně protilidová a žene obyčejné lidi do otevřených (válečných) konfliktů za zájmy US a EU finančních oligarchií a korporací. A nejen proti Rusku ..
  František Opluštil

  OdpovědětSmazat
 4. Zemana nemám rád, ale od většiny členů současné vlády ho odděluje obrovský příkop.Současná taškařice s přesunem většiny ministrů do USA a následně do Izraele již přesáhla všechny meze. Ještě, že tu nemáme partu schopnu provést státní převrat. Babiš by to tady sám neukočíroval.Tyto poslední akce byly trapnější než výlety politbyra do Moskvy za bolševiků.

  OdpovědětSmazat
 5. Konec hordy se blizi.Smycka se utahuje.

  OdpovědětSmazat
 6. Prskání a soptění havlistů jen potvrzuje,že jde prezident správným směrem.

  OdpovědětSmazat
 7. A to já zase Zemana rád mám, protože je to samorost, protože nehrabe pod sebe a jde s národem, a pracuje pro národ. Je to výjimečný člověk, a sehnutí, hrbatí, pokřivení trpaslíci a skůtři
  mu proto nemohou přijít na jméno. Zeman je výjimečný, jako byl
  výjimečný i Karel Kryl. Takovéto osobnosti nastavují zrcadlo ubožákům,
  proto nejsou oblíbení. A národ to intuitivně vycítil a volil Zemana,
  a volil dobře. Dnes je veden útok proti národu a demokracii skrze prezidenta Zemana, proto je maximálně nutné, se za prezidenta
  postavit, hraje se o všechno, fašistům je třeba postavit hráz.
  No pasarán!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano dobře napsáno

   Smazat
  2. Souhlasím a chce se mi znovu cinkat klíčema, už toho je dost!

   Smazat
 8. Vidím to přesně tak. Rovněž zcela souhlasím s diskutujícími p.Opluštilem a Barelem.
  Zeman, v tak významné funkci, a spojuje moudrost, odvahu a skutečnou službu veřejnosti. To se u nás, zdá se, nevyskytlo snad od Masaryka. A Havel, že by Americe naletěl?
  Šokující je nedostatek srovnatelných osobností v celé Evropě. Jenom těch několik velmi málo které má může nyní zvrátit vývoj světa k jaderné válce. (Pokud Nato "vystřelí jako první", nikdo jiný to nezastaví.)
  Ostatní politici a byrokrati EU se ukazují jako ... nemám slov, snad zcela nesvéprávní, nebo zkorumpovaní, nechápu. A to poznáváme teprve až se stane něco náhlého a obecně nepředvídaného - Ukrajina. Amerika degeneruje mnohem rychleji, než jsme dosud stačili sledovat. Podobně totálně selhala mainstreamová média.
  Důchodce M.Hnilička.

  OdpovědětSmazat
 9. Možná by i stálo za to, vědět, co o téhle aféře říkají v zahraničí:

  http://podrobnosti.ua/power/2014/11/28/1005087.html

  pár perliček:
  Zeman čtyřicet minut klel v přímém přenosu....
  Miloši Zemanovi bude zakázáno vystupování v přímém přenosu....
  Pomlouval sovětské disidenty, kteří kdysi vystupovali proti okupaci Československa a litoval, že dnes už neexistují političtí vězni... Urážka přiletěla i na adresu ruské skupiny Vzpoura K*nd. Zeman nazval dívenky vulgárním slovem označujícím ženské pohlavní orgány. Zemanovo vystoupení vyvolalo řadu vtipů a známý český výtvarník nakreslil obraz ilustrující vystoupení hlavy státu.
  V Evropě už dávno Zemana nazývají "hlásnou troubou Putina" za proruskou pozici a pořadavek na zrušení sankcí. Jeho prohlášení už v minulosti několikrát vyvolalo masové prostesty...

  tzn. tažení proti našemu prezidentovi nevedou jen naše media. jsme jen součást širšího plánu...

  OdpovědětSmazat
 10. Musím bohužel znovu konstatovat, že prezident Zeman by měl projít kursem komunikačních dovedností. Proč neřekne slovo "neutrální" místo "finlandizace"? Pokud bych měla udělat profil jeho osobnosti, tak bych vsadila na narcistický intelektuální typ, starého ražení, do překotné doby nevhodný.Nazývej věci správným jménem, Miloši, a bude ti rozuměno. Ze slovních ekvilibristik nebue nikdo ani spokojený, ani rozumnější. Toto je vaše veliká chyba, pane Zemane, obávám se, že se nepoučíte a takto, i při myšlenkách celkem zajímavých , se odsouváte do role marginálního politika, který střehne svoje výrazivo až příliš. Jaká finlandizace, když jste mohl říct neutralita. Ale bojíte se.

  OdpovědětSmazat
 11. Tady je krásně vidět jak si notují komunisti a náckové, bolševici i fašisté. Jenže až rozvalí demokracii tak se pobijí mezi sebou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Man je doma na komunistickém plátku.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.