Reklama

úterý 25. listopadu 2014

Sametový podvod

Béda
25. 11. 2014   zdroj
Státy se prý udržují tradicemi na kterých vznikly. V českém státě se staly takovouto tradicí každoroční oslavy výročí 17. listopadu jako dne, kdy začala revoluce, která přinesla lidem demokracii a svobodu.


Úvodem bych přičinil poznámku, že podle mého mínění termín revoluce označuje proces, který přináší novou (která zde ještě nebyla) kvalitu společenských (výrobních, obecně ekonomických, právních, morálních, sociálních, pracovních… vztahů). 17. listopad nic takového nepřinesl – přinesl naopak dávno překonané vztahy dřevního kapitalismu, charakterizované existencí právní džungle, prostředí krádeží a loupeží bez postihu, nelítostného konkurenčního boje a subjektivního zisku bez ohledu na ostatní za jakoukoliv cenu. Sametová společenská změna z tohoto pohledu neznamená novou kvalitu, ale naopak kvalitativní návrat do dávné minulosti.

A nyní již k 17. listopadu. Za pozornost stojí tyto otázky: Kdo byl tváří – vůdcem „revoluce“ 17. listopadu? Jaký byl jeho revoluční program?

Když okleštíme „revoluci“ na samotný 17. listopad, tak v něm žádné revoluční ideje, snad s výjimkou protestu vůči předešlému režimu ani dominantního revolučního vůdce nenajdeme. Nehledě na to, že spouštěčem společenských změn se stala fiktivní smrt „studenta Šmída“, ve skutečnosti agenta STB Ludvíka Zifčáka. Za revolučního vůdce sametového převratu je oficiálně považován Václav Havel, kterého společenské změny vynesly do politického popředí a nakonec i do funkce prezidenta nového státu. Kdo byl Václav Havel – revolucionář – a jaký byl jeho revoluční program?

Zde bych chtěl vzpomenout, že v době společenského převratu byl kritik společenských poměrů V. Havel v širším společenském povědomí víceméně neznámou postavou. Jako dramatika jej téměř nikdo do té doby v zemi neznal (nutno podotknout že ani do dnešní doby nezná) a režimní propagandě se vcelku úspěšně dařilo minimalizovat veřejnou znalost jeho politického protestu. Dění 17. listopadu se jako osobnost fyzicky neúčastnil – do celého procesu společenských změn se zapojil až v následujících dnech.

Jaký byl revoluční program V. Havla, co lidem ve dnech po 17. listopadu 1989 sliboval? V koncentrované podobě revoluční program tohoto „revolučního vůdce“ najdeme v jeho projevu zveřejněném kupř. zde.

V projevu vidíme, že cílem „revoluce“ nebyla ani restaurace kapitalismu, natožpak existence nezaměstnanosti, že šlo o zlepšení životní úrovně obyvatel, o posílení sociálních jistot (tyto prý mají být větší než za předchozího systému tzv. reálného socialismu), o posílení lidskosti, o zlepšení životního postavení důchodců, sociálně slabých, o odstranění privilegií a výsad mocných, zabránění vzniku sociálních otřesů, inflace a zdražování, odstranění sociálních rozdílů. Havel sliboval, že nový stát již nikdy do žádných vojenských spolků nevstoupí, že nový stát nebude šetřit na investicích do školství, že chce být prezidentem pouze na jedno volební období…

A jaké bylo praktické naplnění oněch ideálů revoluce? Přesně opačné. Podle nich by se dalo konstatovat, že ikona revoluce a její vůdce lidu své země v „revolučních“ dnech bezostyšně lhal. V protikladu s prohlášením Václava Havla byl restaurován kapitalismus, vznikla nezaměstnanost lidí v produktivním veku (oficiálně se pohybuje v řádu 7-8 % tj. cca 600.000 lidí, ve skutečnosti je mnohem vyšší), životní úroveň díky čachrům s měnou šla prudce dolů, nastala vlna opakovaného zdražování a vysávání úspor obyvatel, mnoho z nich upadlo do dluhové pasti a do lichvářských exekucí. Sociální jistoty jsou postupně odbourávány spolu se sociálním státem, prohlubuje se propast mezi bohatými a chudými – vznikají dva nesouměřitelné sociální světy, privilegia a výsady mocných ve srovnání se sociálně slabými jsou přímo nebetyčná. Havel se přímo podílel a podproval vstup ČR do spolku NATO, osobně hájil všechny jeho války a zapojení ČR v nich, jako bytostný „pacifista“ dokonce přispěl k obohacení politologického slovníku termínem „humanitární bombardování“, jako kdyby nevěděl, že oběti bombardování jsou z velké části civilní osoby, mezi nimi děti, ženy a staří lidé, stát je postupně demontován, označován za škůdce, státní výdaje na cokoliv kromě válek (včetně školství) považovány za škodlivé, uvažuje se o zavedení školného, Václav Havel kandidoval v rozporu se svými prohlášeními na prezidenta celkem třikrát, z toho jednou musel být účelově zbaven poslaneckých práv poslanec Sládek, aby mohl být ambiciozní „revolucionář“ opět zvolen prezidentem. Tolik k tradici 17. listopadu a ikoně „revoluce“, na kterých „pevně“ stojí původně československý, nyní již jenom český stát. Když to takto půjde dál, lze v průběhu příštích dvou desetiletí očekávat, že česká státnost, drcena bruselským diktátem a neoliberalismem, (který diktuje odstraňovat státy, vliv národních parlamentů, minimalizovat vliv národních vlád … jako překážku univerzální vlády nadnárodních korporací a oligarchie), zcela zanikne. Dá se říct, že revoluční simulákrum, ve kterém byl český lid svými vůdci tradičně podveden, bylo začátkem rozpadu a postupného zániku původně suverénní a svébytné země.

8 komentářů :

 1. Naprosto NIC nového! Všechno již v Analýze 17.listopadu M. Dolejšího s naprosto předvídavými prognózami, které se naplnily. PROZŘÍT po 25 letech smrdutého marasmu je opravdu hodné inteligentních občanů. Proto změna už může být jenom k horšímu. Konzumní stádo ovčanů bude nutné podrobit fašistické diktatuře, prostituující "inteligenci" vyhladit tím či oním způsobem.

  OdpovědětSmazat
 2. A kam se zaradis anonyme ty? K tem fasistum nebo k te prostitujici inteligenci, ktera bude vyhlazena tim ci onim zpusobem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po té, co jsem poznal tu naprostou bezduchost stáda, stojím stranou a mám-li dost sil pozoruji dění v chlévě. Nezařazuji se. Mé zkušenosti od roku 1990 jsou děsivé.( Do roku 1989 třídní nepřítel). Teď už jsou nastartované procesy samovolné a je lhostejné miluje-li kdo Zemana, Švarce, Babiše či Budulínka.

   Smazat
 3. Už nám ani Blaničtí rytíři nepomohou :-(

  OdpovědětSmazat
 4. já jsem spokojen, není vraždění justičními tribunály, oponenti nejsou zavírání do komunistických koncentráků, nestřílí se lidi při přechodu hranic, můžeme číst co chceme, cestovat kam chceme, studovat kde chceme,dokonce i dámské vložky a toaleťáku je spousta. ach ta svoboda!!!
  Palmer

  OdpovědětSmazat
 5. 60 milionů obětí nacismu a klerofašismu ,stamiliony obětí katolíků ,
  912 000 000 obětí kapitalismu ,25000 mrtvých každý den
  Každých pět vteřin zemře hlady jedno dítě; * Každý rok se narodí 17 milionů dětí s podváhou, protože jejich matky trpí podvýživou
  osn.cz/zpravodajstvi/zpravy/zprava.php?id=1281

  OdpovědětSmazat
 6. Ale vždyť my to nepotřebujeme vidět někde napsaný - my jsme u toho přece byli. Každej někde makal, a každej přece musel vidět jak komoušský krysy pobíhají, shlukujou se a věčně se školí - už skoro dva roky před tím než to vypuklo. V tomhle oni byli akurátní, vědět přesně jaké pozice kdo obsadí potom a jaký bude mít možnosti až to spustí. Na nás bezpartijní oni kašlali, a věděli i to, že nás vyhodí z práce, a ani nám to neřekli, abychom si taky už mohli hledat nové pozice. Neřekli nám to -proč? Tutlali to aby měli větší výběr pozic a abychom jim nepřekáželi. A srandovní bylo, jak najednou měnili ty svoje věčný tlachy a zakládali občanská fóra, z nich to potom lezlo do ODS,ČSSD, a KDU-ČSL. To byli pěkní kolegové fujtajksl.Proto taky dospěláci byli v tom zdrženliví,kdo hulákal po náměstích byli mladí blbečkové, študáci, kteří nikde nepracovali a věděli prdlajs, a potom herci- kteří to vůbec neměli zapotřebí, a honem se zmízali okolo těch prdlejch havlistů a disidentů (to je vždycky sebranka komedianti, hrajou pro každej režim,a holt si zahráli na převrat). Dnes je z toho každýmu na blití, ale faktem je, že to bude až takhle strašný, a že budem muset snášet usáckou porobu a diktaturu gaunerů z Bruselu - to si nikdo nepředstavoval ani ve strašným snu.No -nač to pořád omílat. Z hovna fík už se nevytvoří, a tuhle žumpu propláchne jenom pořádnej masakr.

  OdpovědětSmazat
 7. Předcházející politická diktatura byla hrozná, ale současná ekonomická s fašist. a sionist. dráby je ještě horší a má snad nekonečný potenciál se dále zhoršovat. Přizvukuji psaným slovem: Ano, tuhle žumpu propláchne jen pořádný masakr. Kličkovat se pořád nedá.
  PS: V učebnicích dějepisu se jistě nedočtete, že se v Listopadu pracující v dobré víře a v naději přihlašovali ke stávkujícím studentům, svazákům a odborářům. Za pár dní byli pro některé, např. pro nového ministra práce a sociálních věcí, nepřijatelní svazáci a odboráři, protože se zdáli zasmrádlí socialismem. Sám uvedl, že nevěděl, zda s nimi (demokrat?) má jednat! Chce se mi z těch magorů zvracet.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.