Reklama

pátek 28. listopadu 2014

Skandál s cenzurou prezidentova projevu se rozrůstá:

28. 11. 2014 Protiproud
Bakala ne, Kožený ano? Je to jako za bolševika, říká Hrad. Výmluvy ČT neudržitelné. A proč chrání právě Bakalu? Informace Dušana Streita o hlavním aktéru této kauzy, privatizačním miliardáři Zdeňku Bakalovi.


Po té, co dnes po poledni Protiproud zveřejnil informaci o Českou televizí „vyškrtnutém“ Bakalovi z projevu prezidenta republiky, roztáčí se aféra na plné obrátky. Server Seznam uveřejnil tento skandál hodinu po Protiproudu, a po něm ji začala přebírat i ostatní média. Je třeba dodat, že již předtím se informace objevila ve zpravodajství serveru První zprávy a krátkou zmínku přinesly i Britské listy.

Hrad: Po 25 letech je to tu znovu

Na aféru už reagoval také Hrad. Prezidentův mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odsoudil zásah České televize do projevu prezidenta Miloše Zemana a připomněl paralelu s Federálním úřadem pro tisk a informace, cenzurní institucí minulého režimu.

„ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouštějí střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný přístup. ČT není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do výroku kteréhokoli politika. Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST Zelenky 25 let po znovuzískání svobody je tristní,“ řekl Ovčáček.
Čtěte ZDE: Nevídaný příkaz vedení České televize: Toho Bakalu vystřihněte. Skandální cenzura projevu prezidenta republiky Miloše Zemana. Mrazivý vrcholek ledovce. Otevřený dopis řediteli Čtěte ZDE: Kdo je Zdeněk Bakala? Odpověď je stejně podivuhodná jako náhlý krach OKD, který nakonec tak jako tak zaplatíme všichni. Komu? To se z Bakalových ani Babišových novin určitě nedozvíte

Havlův muž – a peněženka

Zdeněk Bakala byl od svého návratu z USA po listopadu 1989 zasvěcen do mnoha finančních transakcí na podporu lidí okolo Václava Havla i jeho samotného. Byl Havlovým významným poradcem a blízkým přítelem Karla Schwarzenberga. Podílel se také na přípravě privatizace Chemopetrolu Litvínov do rukou agenta StB Václava Junka. Dnes už toto chemické impérium vlastní čirou náhodou další významný „ne-spolupracovník“ StB Andrej Babiš.

Zdeněk Bakala se stal předsedou správní rady Knihovny Václava Havla (kterou postavil a financuje) a spolu s Karlem Schwarzenbergem se podílel i na financování Havlovy nadace Vize 97. Zde působil jako předseda dozorčí rady generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek – jenž proslul zejména obsazením IPB za pomoci ozbrojenců a nepřátelským převzetím této banky do správy ČSOB. Kavánek letos v květnu po dvaceti letech post generálního ředitele opustil, aby ho vystřídalo další havlistické eso v čele dozorčí rady ČSOB Jan Švejnar. Jeho post generálního ředitele obsadil John Hollows z Barclays Bank v Londýně.

Bakala založil finanční společnost Patria, která se podílela různým způsobem na privatizaci státního majetku a podpoře „nevládních organizací“. Dostal se i do představenstva Českých radiokomunikací. S Karlem Schwarzenbergem byl zase spolumajitelem Becherovky. Kruh se uzavřel, když Patrii prodal právě Kavánkově ČSOB.

Jak se stal miliardářem?

Zlatým hřebem ovšem bylo nabytí OKD, k němuž by bez tehdejšího prezidenta Havla nikdy nemohlo dojít. Je ovšem pravda, že roli užitečných idiotů zde sehráli politici ČSSD. Byla to vláda ČSSD, která v roce 2004 prodala - za asi osminásobně podceněnou částku - Koláčkovu Karbon Investu svůj významný minoritní podíl. Zároveň však byla proti Koláčkovi - už v průběhu přípravy prodeje - spuštěna trestní kampaň, která vyvrcholila jeho spektakulárním zatčením v noci, s pouty na rukou a za přítomnosti televizních kamer.

Vzápětí se stal majitelem Karbon Investu Zdeněk Bakala. Koláček a jeho společníci raději horký podíl prodali, když pochopili, že Bakala má „neprůstřelnou“ politickou podporu. Cena totiž ani z části neodrážela skutečnou hodnotu společnosti, která se tehdy odhadovala na nějakých 40 miliard korun (bez bytů OKD). Takže milionáře z Bakaly udělal už Václav Havel, ale miliardáře teprve ČSSD. Politici pak nečinně přihlíželi, jak Bakala vyvedl z OKD majetek prostřednictvím firem RPG a NWR na Kypr a do Nizozemska. Sám se pak raději přestěhoval do Švýcarska.

Největší privatizační podvod – na úkor havířů

Byty OKD pro 45 tisíc rodin jsou samostatnou kapitolou. Citujme novinářku Janu Lorencovou: „V soupise majetku bývalého státního podniku totiž označil ten, kdo soupis připravoval, všech 44 tisíc bytů za byty služební, bez ohledu na to, že jejich obyvatelé na ně měli řádně vystavené dekrety jako na kterékoli jiné státní nebo podnikové byty. Na tomto jediném „pochybení“ pak došlo k tomu, že se byty staly součástí podnikatelských aktivit nových vlastníků akcií OKD...“

Havlův Bakala pak nedodržel údajný příslib, který po něm dodatečně s velkou pompou, leč neúspěšně, vymáhal Lubomír Zaorálek – tedy že byty za zvýhodněné ceny převede nájemníkům. Kdyby každý byt měl hodnotu jen kolem tři čtvrtě miliónu, přivlastnil by si tak pan Bakala dalších 33 miliard korun. Má tedy pravdu novinářka Lorencová, že Bakala OKD zprivatizoval za cenu plotu kolem nich. Ale i to je otázka, protože na účtech tehdy OKD měly 5 miliard korun a byly ziskové. Odhaduje se, že následně pak bylo dosud vyvedeno z OKD takových 50 miliard korun (velice střízlivý odhad).

Kdo za to může?

Dlužno dodat, že Bakala OKD nevlastní jako český daňový poplatník, ale prostřednictvím kyperské firmy RPG vyvedl majetek do Holandska, kde ovládá holding NWR. Pak třetinu akcií, krytých majetkem OKD, prodal na burze. Spekuluje se o výnosu mezi 18 až 35 miliardami (z toho měl asi 8 miliard „vytěžit" na pražské burze). V dividendách už předtím „vydoloval“ další miliardy.

Po tom všem nastala před rokem téměř bezvýchodná situace. Bakala je jedním z největších boháčů nejen u nás, ale i ve světě. Původně státní majetek z rozhodující části „legálně“ vyvedl do zahraničí. Státu zbyly jen starosti a očekávání naplní-li se pravděpodobný černý scénář.

Kdo to zavinil? Kromě Václava Havla, který jej stejně jako svého přítele Schwarzenberga „přivedl“ a otevřel mu dveře, a politiků ČSSD, zejména Bohuslava Sobotky, má velký podíl i pozdější ministr financí Kalousek, který byl nečinný, když se na úrovni EU znovu jednalo o nedovolené podpoře ve věci bytů OKD (tehdy se prý falešně předložily měsíční výnosy z nájmů jako roční).

Zdroj.

Prezident ho spolu s Koženým zmínil právem

Bakala sice patří podle časopisu Forbes k několika stovkám nejbohatších lidí na světě, ale to Ostravsku ani naší ekonomice nepomůže, naopak. Dopad bude ještě horší, než když Kožený „privatizoval“ Československou námořní plavbu.

Miloš Zeman tedy tuto „peněženku“ pražských havlistických elit zcela poprávu zmínil ve svém projevu spolu s „pirátem z Prahy“. A není ani pochyb o tom, že ten, kdo dal příkaz k cenzuře prezidentových slov, si toho byl velmi dobře vědom. Ostatně nikoli náhodou jsou „Bakalovi muži“ z Hospodářských novin a Respektu nejčastějšími „hosty“ všech zpravodajských a publicistických relací České televize. Ve skutečnosti je Bakalovo mediální impérium „odvelenou složkou“ ČT. S jeho pomocí, za peníze daňových poplatníků, je také hlavním centrem, které organizuje a vede současnou „válku proti Hradu“.

To byl pravý důvod, proč Bakalovo jméno nesmělo zaznít. Skandál, na který jsme upozornili, se nyní sice rozrůstá, ale ať již dopadne jakkoli a na kohokoli, neměli bychom zapomenout na to hlavní: Kolik obdobných – neodkrytých – cenzorských zásahů televizní protizemanovské „guerilly“ denně manipuluje veřejným míněním? A v čím zájmu?

Chceme takovou televizi?

10 komentářů :

 1. Zaplatit červené kartičky(aj.) demonstrantům by pro Bakalu nebyl asi problém. Schwarzenberg je škudlil, ten by na ně nepřidal.

  OdpovědětSmazat
 2. Myslím, že na srandičky není čas. Situace v ČT je už léta neudržitelná, stejně jako neudržitelný je systém "politického kompromisu" v podobě sestavování Rady České televize. Takže jaké jsou naše cíle?
  1/ Změna ve vedení ČT - generální ředitel, ředitel Zpravodajství a šéfredaktor zpravodajství + neznámý vykonavatel cenzurního střihu do prezidentova proslovu musí opustit ČT
  2/ zásadní změna při tvorbě Rady ČT - přímá volba členů Rady, které by navrhovaly nejen politické strany, ale i občanské iniciativy a další subjekty včetně soukromých osob.
  3/ vyvodit osobní odpovědnost jednotlivých redaktorů a tzv. moderátorů, kteří jsou přistiženi při manipulaci, lhaní, spinování a opisování z nevěrohodných zdrojů
  4/ trvat na pluralitě názorů, které má televize prezentovat podle své vlastní Charty a Kodexu (pro nechápající rektory ČT - pluralitou není, když Fištejn mluví s Petrou Procházkovou nebo Duka mluví s Holubem, rozumíme si?!)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukradneš 40 miliónů jdeš sedět jako boháč na dva roky. Ukradne chudák 10 tisíc, jde sedět na 5 roků. Tato morálka je jako rakovina v celé společnosti. Z metastáze již není návratu. Na shnilé mrtvole se opět musí začít od počátku.

   Smazat
  2. Ukradneš stamilióny - miliardy, JSI BEZTRESTNÝ! Zabiješ člověka (asistence k sebevraždě - exekutor) můžeš legálně ukrást jeho majetek i rozbít kasičky) jeho děcka a vybrat drobáčky, které si dítě shromažďovalo, aby k naozeninám rodičů jim mohlo koupit maličkost...

   Smazat
 3. Přímo zodpovědné za tento neutěšený stav veřejnoprávní televize jsou politické strany, které volí členy rady české televize. Je třeba to připomínat a nezapomínat.

  OdpovědětSmazat
 4. Možná by i stálo za to, vědět, co o téhle aféře říkají v zahraničí:

  http://podrobnosti.ua/power/2014/11/28/1005087.html

  pár perliček:
  Zeman čtyřicet minut klel v přímém přenosu....
  Miloši Zemanovi bude zakázáno vystupování v přímém přenosu....
  Pomlouval sovětské disidenty, kteří kdysi vystupovali proti okupaci Československa a litoval, že dnes už neexistují političtí vězni... Urážka přiletěla i na adresu ruské skupiny Vzpoura K*nd. Zeman nazval dívenky vulgárním slovem označujícím ženské pohlavní orgány. Zemanovo vystoupení vyvolalo řadu vtipů a známý český výtvarník nakreslil obraz ilustrující vystoupení hlavy státu.
  V Evropě už dávno Zemana nazývají "hlásnou troubou Putina" za proruskou pozici a pořadavek na zrušení sankcí. Jeho prohlášení už v minulosti několikrát vyvolalo masové prostesty...

  tzn. tažení proti našemu prezidentovi nevedou jen naše media. jsme jen součást širšího plánu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rezonuji s diskutujícími. Kde že je ta petice za odvolání p. Dvořáka z pirátské ČT?
   Pravdoláskaři s debilními protiobčanskými názory snad už nadělali škod víc než dost. Myslím, že celkově za takové dva až tři roky od listopadu 89 nadělala nová administrativa více škod, než za desítky let budování světlých zítřků. Uznávaný agent CIA, Benda starší, se pár let po Listopadu divil, proč nejásáme, když máme svobodu a bla bla. Lidi nejsou blbý; do toho marasmu, šikanování lidí - které nám už ani nepřijde jako něco neobvyklého, ani nechtějí rodit děti a neví, který psychopat je vyhodí z práce. Z čeho pak budou platit "výhodné zkonsolidované půjčky"? Znám podnikatele, který vždy říkal: Zákoník práce končí na prahu mé firmy. Máme ekonomickou diktaturu. Ta hrozná politická byla přijatelnější. Kdo se tak rozhodl, mohl emigrovat. A jsme u toho. V Anglii pomohou gastarbeiterům vycestovat do vlasti.
   Myslím, že naši spoluobčané by rádi sbírkou přispěli na nenávratné vystěhování naších havloidního genetického odpadu do duševně spřízněného státu v Severní Americe. Pátá kolona škodičů tam už je. Lépe do Kanady, aby se zchladili. Nebo na Floridu. Tam budou moci založit americký Divadelní klub a škodit na dálku - při volbách, internetem. Myslím, že pravda a láska se na ně jednou bude sypat ve formě radioaktivního spadu po štěpné reakci nebo z ruských kosmických zbraní nad USA ještě něco horšího. Jistě by bylo vhodné, aby sebou vzali autora kulturního díla s názvem Díra u Hanušovic.
   PS: rád jím vepřo knedlo zelo. Volil jsem Miloše Zemana.

   Smazat
 5. Otázka je jasná a odpověď také. NE! Nechceme takovou ČT, máme již po krk její "veřejnějprávnosti, nestrannosti a objektivity". Začít by se mělo výměnou GŘ ČT!

  OdpovědětSmazat
 6. To jsou mi věci, nejspravedlivější z nejspravedlivějších nálepkují všechny kolem sebe jako sockomouše, a ejhle, sami se chovají hůř
  jak bolševici, cenzurují prezidenta!
  Takhle vypadá fašismus, přátelé. Jsem zvědav, kdy nás začnou střílet,
  jak v Kyjevě.

  OdpovědětSmazat
 7. Oni se asi chystají jít přes mrtvoly a jejich arogance se jenom stupnuje. V pátek se v interview čt ta jejich krůta tlemila na p.Kmoníčka a na nedělu, do pořadu 68 hodin, už připravují jeho diskreditaci, ohledně nějaké kraviny kolem alimentů. Ted čekám, kdy bude na řadě p.Veleba, který byl na toho panáka v hydeparku pěkně drzý. A takto zastrašují všechny, kteří by si dovolili mít proti této goeblsovské partě nějaké námitky. Nejspíše si tam připadají jako bohové na Olympu.PetrM

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.