Reklama

středa 26. listopadu 2014

Spiegel: kvůli Ukrajině ztratila Evropa Rusko


26. 11. 2014   zdroj
Evropa "ztratila Rusko" před rokem, po ztroskotání jednání s Viktorem Janukovyčem o asociaci Ukrajiny a EU; bruselští a berlínští politici nebrali od tohoto okamžiku v úvahu skutečnosti, které nezapadaly do jejich světonázoru, píše Spiegel.


"Historie příprav k jednání je plná chyb v úsudcích, nedorozumění, nezdarů a bílých míst", píše se v listu. Brusel a Kyjev strávily roky na přípravě dohody o přidružení, podepisovaly dopisy o úmyslech, získaly souhlasy vlád a parlamentů, uskutečnily bezpočet diplomatických návštěv a výměn názorů.

Podle Spiegelu ale Evropská unie nevěnovala patřičnou pozornost ruským obavám z posouvání NATO a EU do východní Evropy. Rusko zase nedocenilo evropské aspirace Ukrajinců.

Výsledkem ukončení jednání o přidružení Ukrajiny a EU se stalo protistání Evropské unie s Ruskem a válka na Donbasu; byl to historický neúspěch, za který je zodpovědná i německá kancléřka Angela Merkelová, soudí publikace.

Od okamžiku získání nezávislosti v roce 1991 směřovala Ukrajina ke sblížení s EU a zároveň se snažila, aby nenarušila vztahy s Moskvou.Volba mezi Západem a Východem, ke které byla dohnána, měla ničivé následky pro tuto "křehkou zemi," říká autor materiálu.

Evropským politikům se nedostávalo velkorysosti v úsudcích a schopnosti rozpoznat blížící se konflikt. Angela Merkelová také ignorovala všechny varovné signály.

Berlín se držel zásady určitého virtuálního tabu na projednávání s Ruskem otázek, které souvisely s Ukrajinou, poukazuje německé vydání.

V důsledku toho, píše Spiegel, odcizení mezi Ruskem a Evropou roste a pro Ukrajinu má krize zcela katastrofální následky.

Na posledním summitu Angela Merkelová prohlásila, že "EU a Německo musí hovořit s Ruskem, že studená válka skončila"; ale toto pochopení přišlo příliš pozdě, píše Spiegel. Rusko a Evropa se podle vydání "navzájem nepochopily" z důvodu rozdílných "zahraničněpolitických kultur": "západního pojetí, orientovaného na smlouvy a přesné formulace, a východního, u něhož jsou důležitější status a symboly".


MOSKVA, 25. listopadu 2014 - RIA Novosti. 
Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

3 komentáře :

 1. Spiegel evidentně obrací, protože mu obchody váznou. Po přiznání novináře, jak byl placený USA a tudíž vlastní názor šel do ústraní, veškeré noviny spadly až na 20% z původních odběratelů tisku. Propad dolary nepokryjí

  OdpovědětSmazat
 2. Když jsou totálně vymaštění a nezřízeně ješitní? Dobře jim tak, a už nikdy - být Ruskem -už nikdy bych s EU ani s Anglií nebo USA žádné dohody neuzavírala. Je vidět, co jsou za farizeje- jak se objeví problém, už štvou,sprostě pomlouvají a vyhrožují sankcemi. S někým takovým nelze uzavírat dohody v dobré víře, že je dodrží a budou respektovat. Je to politický šmejd. Přiklonila bych se jen ke státům,které mají pevnou a čestnou politiku, důslednou a kde jsou dodržovány řády a zákony, kde je občanská kázeň přirozeností a ne cochcárna jako v USA a teď i v ČR.

  OdpovědětSmazat
 3. Ale kdepakže EU při přidružování UA nepochopila zájmy Ruska. Celá EU (i s tou Merkelovou) je pouhou podřizující se loutkou. Pevně drženou na provázcích USA. A pokud se kdokoliv slepě podřizuje jinému, pak onen žádoucí vzájemný respekt a porozumění zájmům partnera se obrací jen v popel.
  František Opluštil

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.