Reklama

čtvrtek 20. listopadu 2014

Washington Times: Čína a Rusko mohou oslabit světový status dolaru

20. 11. 2014    zdroj
Podle amerického analytika Alexe Vannesse může vést postupné odmítnutí Ruska a Čína obchodovat v dolarech k měnové krizi v USA a problémům s obsluhou nepřiměřeného státního dluhu země.

Moskva, 18. listopadu - RIA Novosti. Rusko a Čína se chystají zbavit dolar statusu základní rezervní měny, píše analytik washingtonského Centra pro bezpečnostní politiku Alex Vanness v článku pro The Washington Times .

Vanness konstatuje, že v uplynulém roce vyzvala čínská státní informační agentura Xinhua k "deamerikanizaci" světa a vytvoření nové světové rezervní měny.

Kromě toho podepsala v roce 2013 Čína se zeměmi eurozóny měnový swap (výměna valut) s obejítím dolaru, v roce 2014 byla na summitu APEC podepsána podobná dohoda mezi centrálními bankami v Číně a Rusku.

Analytik připomíná, že Čína a Rusko se dohodly na velké obchodní transakci s plynem, která bude zúčtovávána v rublech a juanech. Vanness rovněž konstatuje, že Rusko a Čína zvyšují zásoby zlata, aby se pojistily proti možné měnové krizi a podpořily své národní měny zlatými rezervami.

Všechno toto umožňuje autorovi dospět k závěru, že Rusko a Čína se chystají přiblížit měnovou krizi v USA a oslabit úlohu země na světové aréně.

"Obrovský státní dluh, nahromaděný masivními půjčkami USA, je neudržitelný. Rostoucí úrokové sazby brzy pohltí polovinu našeho federálního rozpočtu", píše analytik. "A protože se mezinárodní společenství stále méně spoléhá na dolar, ztráta statusu světové rezervní měny povede k vyšším úrokovým sazbám, rostoucím cenám a stále obtížnější regulaci státního dluhu. "

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

9 komentářů :

 1. K článku: ... a odhadoval bych, že ještě i ke světové jaderné válce. Coby pokusu získat přírodní bohatství Ruska (a Číny), a tím pokračující nadvládu.

  Už jsem tu psal ... v rozporu se všemi, že dolar JE NEJLÉPE PODLOŽENOU MĚNOU. Jenže .... zbraněmi.

  Proboha, může si nekdo dělat naději že Amerika drasticky zchudne (pádem dolaru), když má ještě vojenskou převahu?

  Dnes visí mír na vlásku jen díky vojenské jaderné rovnováze s Ruskem. Ta se může v dohledné době díky Číně měnit v neprospěch Ameriky.

  Média jsou plná politických žvástů (pardon). Tomu rozumět nelze. Ve skutečnosti jde o vzájemné oťukávání si schopností útoku a obrany. USA se připravují na útok, Rusi na obranu. To mně nikdo nevymluví, a to dovoluje v jisté míře chápat i tu jakoby zmatenou politiku.
  Zdravím, děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že Rusko nebude v úlohe obrancov, ale USA , nepodceňujte Rusko

   Vymazat
 2. Taky zaujimavy pohled na vec
  http://leva-net.webnode.cz/products/princip-noveho-menoveho-systemu/

  OdpovědětVymazat
 3. S Dolarem stojí a padá svět jak ho známe.

  OdpovědětVymazat
 4. Povaha budoucnosti je definovaná tím, je-li Dolar dlouhodobě stabilní nebo ne. Jsem toho názoru, že není, a že se dočkáme jeho kolapsu a s tím i kolapsu americké ekonomiky, doprovázeného druhem (r)evoluční proměny USA politicky v uskupení, které ztratí neuhasitelnou touhu být světovým hegemonem, a zapojí se do racionalizace společnosti v rámci celosvětového společenství, které se přikloní k levicovému konceptu společnosti. Harry Seldon nelže... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a Harry Seldon si myslí, že toto se dá přežít bez atomové války, že tento hegemon, který se takto ve světě prezentuje se tak lehce vzdá ? Copak on, ale ty elity, ti psychopati, ti odevzdají své banky jen tak v klidu ? Tak to je pohádkář .

   Vymazat
  2. V klidu, historická logika se o vše dokonale postará. Hahaha :-)

   Vymazat
  3. Mystik a teoretický fyzik by dokonce řekli, že už se postarala. :-)

   Vymazat
 5. Problem USA prisli s vytvorenim Federal Reserve v roce 1913 a neregulovana vyroba penez ( fiat currency) na baze castecnych rezerv ( fractional reserve banking) http://srsen.wordpress.com/2010/02/10/federalni-rezerva-kreatura-z-jekyllova-ostrova/

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.