Reklama

středa 31. prosince 2014

Bangladéšská televize vysílala reportáž o demolici OP Prostějov

31.12.2014  Deník Referendum
Přes naše spolupracovníky ze zdejších fairtradových organizací se Deníku Referendum podařilo exkluzivně získat reportáž bangladešské televize Bangladesh TV pojednávající o demolici OP Prostějov. Dává ji do souvislosti s tragédií v Savaru.


Bangládešská televize odvysílala pozoruhodnou reportáž o demolici OP Prostějov. Moravskou továrnu v ní označuje za jeden z posledních prosperujících oděvních podniků v Evropě a upozorňuje na jeho tradici sahající do roku 1910.


Demolici OP Prostějov dává do bezprostřední souvislosti s katastrofou v oděvní továrně v Savaru, kde se v dubnu 2013 zřítila osmipatrová budova. V jejích troskách nalezlo smrt 1129 lidí, zejména žen, a odhaduje se, že vinou naštěstí osiřelo nejméně 800 dětí.

Reportáž připomíná, že budova Rana Plaza byla evakuována po té, co se ve zdech začaly objevovat pukliny, ale dělníci byli donuceni se do ní vrátit jen pár minut před jejím zřícením. Vedení podniku jim vyhrožovalo zadržením dvouměsíčních mezd.

Reportáž připomíná, že dělníci šili oděvy pro prestižní západní značky jako Benetton, Mango či Reserved. Katastrofa upozornila na strašlivé podmínky, jimž jsou dělníci v bangladašském oděvním průmyslu vystaveni. Obrat bangladéšského oděvnictví je přes šestnáct miliard euro, přesto dělníci pracující v otřesných podmínkách vydělávají méně než jedno euro denně.

„Je naše levná pracovní síla důvodem likvidace OP Prostějov?“ táže se moderátorka bangladéšské televize před tím, než předá slovo reportérovi do České republiky. „Co si o tom myslí čeští dělníci?“

V reportáži vystupují bývalé pracovnice OP Prostějov. „No, brečela jsem, no,“ přiznává jedna z nich. „Měla jsme takový pocit, že už o nás nikdo nestojí.“Nadirah Mudžumdarová, reportérka bangladéšské televize říká: „Za mnou vidíte ruiny továrny, kterou si Češi nechali srovnat se zemí. Zatímco Rana Plaza se zřítila kvůli přetížení a špatné konstrukci, Češi si to tu zbořili sami. Není to ironie?“

V další pasáži reportáže na OP jímavě vzpomínají bývalé zaměstnankyně. Jedna z nich připomíná, že OP šilo i pro prezidenta Havla, jiná nad černobílou fotografií s kolegyněmi říká: „Je škoda, že je to všechno pryč a lidi nemají práci.“ Další hartusí: „Oni to rozkradli, vytunelovali...,“ – a je vtipné, že Bangladéšané si s překladem pojmu „tunelování“ nevědí rady.

V reportáži vystupuje i jeden z místních politiků, bývalý poslanec Pavel Smetana, který dává za pravdu hypotéze, že oděvní průmysl přesouvá svou výrobu do jihovýchodní Asie kvůli tamějším horším pracovním podmínkám a levnější pracovní síle. Podle něj řešení spočívá v dodržování pracovních standardů schválených OSN.

Upozorňuje rovněž, že Česká republika v OSN hlasovala proti rezoluci požadující dodržování lidských práv korporacemi v zemích třetího světa. O případu v Deníku Referendum před časem psal Tomáš Tožička. Přitom se jedná o dohodu, která by zaručila, že v zemích třetího světa budou muset být dělníkům garantována stejná práva, jaká mají u nás.

Reportáž končí zprávou, že bývalým ředitelům OP hrozí u probíhajícího soudu trest až deset let odnětí svobody. Zpět ve studiu moderátoři informují, že čtyři z korporací, pro něž se šilo v Rana Plaza, přislíbily odškodné obětem katastrofy. „Zaměstnance OP Prostějov neodškodní nikdo,“ uzavírají Bangladéšané, než přejdou k další zprávě o tragédii v místní ZOO.

- - -

Související články:


9 komentářů :

 1. Heleď jak nás naše blbost proslavuje široko daleko.
  Co se ostatních informací týká - otřesné. Jak by asi naši zástupci v OSN zdůvodnili hlasování pro brutální nelidské vykořisťování? A co říkají teď na tu spoustu obětí? Coby, hlavně že to něco káplo, ne?
  Kdy už se konečně probudím z toho šílenýho snu?!

  OdpovědětSmazat
 2. Za pár roků se vyrovnáme Bangladéši skoro ve všem. Akorát tu nebude tak teplo.

  OdpovědětSmazat
 3. jak dlouho budeme trpět ty naše parazity kam se podíváš všechno je prodaný nějakým hajzlům v zahraničí a třeba sobotkuj bakala je vychechtanej a jeho blbeček sobotka taky už je nejvyšší čas sejmout
  oranžovočernomodrý zmrdy než to bude úplně ve sračkách / případ houska je dobrý začátek a v klidu jednoho po druhým !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. prý šili pro zmrda havla a právě ten zmrd to tady má tady na svědomí natahal sem bordel např. pochcanýho kchárla fon sajrajta vysmál se lidem z paneláků a vesele začal okrádat stát !!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Pojďme si opětovně zacinkat klíčemi. Ta dnešní politická garnitura by ale na nás poslala policejní těžkooděnce. Ne, jako v roce 1989, kdy spolupracovník StB Havel byl na Hrádečku, museli si pro něj dojet. Pak s velkou slávou pronášel své teorie o brutálním zákroku SNB.Co si většina lidí přála, tak to má. Přeji všem příjemný Nový rok, jednou snad budeme hrdi na to že jsme slovanský národ a že jsme z ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bez pocitu defenestrace politici budou kolaboranti (někteří).

   Smazat
 6. No to je fantastická reportáž! Když si uvědomím, jak tolik zkorumpovaných politických, novinářských a já nevím jakých howad a hyen se otíralo o prezidenta Zemana, že prý tvrdě nevystoupil v Číně na obhajobu lidských práv, tak je mě na blití!!!!
  Zajímalo by mě, konkrétně KDO za ČR takto v OSN hlasoval, který dobytek to má na svědomí? Čích zájmy vlastně za naše peníze hájí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se nikdy nedovíš, ty můj kvítku medový

   Smazat
 7. Když bourali OP,všichni plakali.Když tam pracovali,všichni nadavali.Tomu se nedá rozumět. A pan Havel za to nemůže.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.