Reklama

úterý 16. prosince 2014

Bašta: Ukrajinská SBU je nejprolhanější evropská tajná služba

Jiří Bašta
16. 12. 2014  První zprávy

Pokud jsem správně pochopil, z pohledu našich novinářů i některých politiků, účelem protiruských sankcí je poškodit co nejvíce Rusko. Nejlépe tak, aby frustrovaní občané svrhli prezidenta Vladimíra Putina a jeho vládu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Do té doby bude každý náznak zhoršení ekonomické situace Ruské federace podáván jako další vítězství demokracie nad ošklivým agresorem.

Zřejmě to bude stejně pěkný seriál jako ukrajinské zprávy o narůstajících počtech ruských vojáků, tanků, děl na východě země. Chvíli jsem se to pokoušel sčítat, avšak přestal jsem, když ukrajinský ministr obrany Heletej s vážnou tváří oznámil, že ruská armáda bombardovala hrdinně se bránící ukrajinské vojáky v budovách luhanského letiště dvěma taktickými jadernými pumami.

Mluvím o tom proto, že uvalení sankcí se v mnoha bodech opíralo právě o informace ukrajinské SBU, která se v letošním roce bezprecedentně vyprofilovala jako nejprolhanější evropská tajná služba.

Zatím mi připadá, že přes všechny problémy, o kterých jsme velmi podrobně informováni, sankce dlouhodobě poškodí více státy Evropské unie než Ruskou federaci. Paradoxně totiž mohou urychlit modernizaci ruské ekonomiky a otevřít pro ni nové trhy. Kdyby nebylo prudkého snížení cen ropy (což si Rusové vysvětlují jako pomstu Saúdské Arábie za podporu Sýrie) a sankcí, Rusko by nikdy nezačalo budovat svůj vlastní technologicky náročný průmysl, protože pohodlnější a zdánlivě lacinější bylo potřebné výrobky dovézt. Nezavedlo by nutné sociální reformy, neorientovalo by se nikdy na export čehokoli jiného než energetických surovin.

Když to shrnu, dopad sankcí nutí Rusko, aby hledalo nové perspektivy, nové trhy a nové spojence, otvírají před ním novou budoucnost. Sjednotily zemi, prezident Vladimír Putin má politickou podporu, o níž se žádnému západnímu politikovi ani nezdá. Je to i tím, že v Ruské federaci neplatil populární globalizační princip, že zisky se privatizují a náklady platí jen ti chudí. Proto má vláda k dispozici poměrně velký rezervní fond, který umožňuje brzdit ty nejhorší dopady krize i transformace.

Bašta: Turecký proud

Pro EU letošní rok, který začal zájezdy ministrů zahraničí na kyjevský Majdan, kde pomáhali svrhnout řádně zvoleného prezidenta, nekončí nijak růžově. Pochybnosti o smyslu sankcí a jejich ekonomické dopady narušily soudržnost Unie, posílily tendence nejen politických stran a hnutí uvažovat o vystoupení z EU. Asociační smlouva s Ukrajinou a občanská válka na východě této země učinilo velmi nevěrohodnými základní důvody samotné existence Evropské unie – že jde o rozšíření zóny míru, stability, prosperity a dobrých mravů.

9 komentářů :

 1. Oceňuji reklamu na podprsenky ASTRATEX. Děvčata mají sympatické kukuč a čtenáře soustředěné na politiku rozptýlí. Nic není tak beznadějné, jak se na první pohled zdá.

  Omlouvám se panu Baštovi. Jeho článek jsem si přečetl se zaujetím.

  OdpovědětSmazat
 2. Omlouváme se za reklamy, ale potřebujeme prostředky na nájmy sálů na přednášky, které konáme každý měsíc. Potřebujeme vybavit redakci technikou a je nutné změnit i editační systém, už kvůli Palmerům. TAk proto ta reklama. Sype málo, ale na to nejnutnější to snad bude stačit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ty neomlovat ...ty delat práci ..težká technika pro redakce potreba ... di koupit ... hui & štestí

   Smazat
  2. Já střízlivou reklamu neodsuzuji. Nesmí být agresivní, například, že je těžké se ji zbavit nebo zakrývá kus textu. Doporučoval bych, aby se vašimi stránkami zabýval nějaký specialista. S pomalejším připojením (ADSL) trvá dlouho, než se stránka obnoví. Tolik grafiky není zapotřebí. Stačí střídmější upozornění. Také je dobrý seznam posledních komentářů.

   Tyto stránky jsou velmi zajímavé čtení. Jako ochranu zaveďte registrované nicky jako na OM.

   Přeji vašim stránkám úspěch. 10:55

   Smazat
  3. Souhlasím s ''Anonymní16. prosince 2014 16:11''. Již dávno jsem též chtěl upozornit na ''přeplácání'' tohoto webu což způsobuje jeho pomalé načítání na pomalejších připojení, starších PC nebo tabletech. Načtení úvodní stránky má i 10MB zbytečně velkých obrázků na kterých prakticky nic není. Lze je zredukovat, při obdobné kvalitě, na desetinu velikosti. Na úvodní stránce jsou v plné velikosti a na jedno načtení jich je moc. Na mnohých kresbách je pouze bílá a černá čáry ( i když dávají velmi pěkný a angažovaný obrázek), ale velikost je až 1Mb což je příšerné. Příklad: horní obr. na tomto webu má 85Kb, ale i při použití PNG 256 barev by měl pouze 26Kb, jako GIF 16 barev pouze 12Kb. Použité písmo je též příliš malé. Mám i další výhrady, ale žádná se nevztahuje k obsahu umístěných článků. Považuji obsah tohoto webu za velmi užitečný.
   Též přeji Vašim stránkám úspěch !!!
   Ghis

   Smazat
  4. Chválím za obrázky v článku ''Jaroslav Anděl: Demokracie vyžaduje účast a trvalou péči''. Na monitoru vypadají dobře a přitom jsou zredukovány na velikost 28Kb a 13Kb. Tak to má být.
   Ghis

   Smazat
 3. zaujetí nastačí bratre ... mosíš si taky neco kopit ... treba ňáko podprdu .... gl & mír všem

  OdpovědětSmazat
 4. JAK TO, že já ty Astratexky nevidím ? Nevyštafíroval jsem si ten Firefox už nějak moc ? Jdu se hrabat ve správci doplňků a za článek díky.
  VR

  OdpovědětSmazat
 5. Ukrajinská tajná služba je ukrajinská pouze podle názvu. Řídí ji přece pracovníci z Říše dobra, to oni rozhodují o výstupech pro média. A mediální válka je válka jako každá jiná.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.