Reklama

čtvrtek 11. prosince 2014

Bezmocní ruští oligarchové

Eric Best
11. 12. 2014 Fleet sheet's final word

Máme věřit slovům Vladimira Putina o tom, že s oligarchy v Rusku z velké části skoncovali? Nikoliv, ale je užitečné jeho vyjádření analyzovat a vztáhnout na české podmínky. Podle Putina v Rusku neexistují žádné oligarchické struktury ovlivňující vládní rozhodnutí ve svůj prospěch. Oligarchové, kteří vzešli v 90. letech z neprůhledné privatizace navržené americkými poradci, nemají žádnou moc, řekl nedávno Putin, a „Putinovi přátelé“, kteří přišli později (Rotenberg, Kovalčuk, Timčenko), si peníze vydělali legálně, aniž by něco privatizovali.

O Krymu se jako všichni ostatní dozvěděli z médií, uvedl ruský prezident. Prý nemá smysl je sankcionovat, protože on v jejich firmách nemá žádné vlastnické podíly a rozhoduje vždy v zájmu své země.

Čeští oligarchové, kteří zbohatli na neprůhledné privatizaci v 90. letech, vládní rozhodnutí bezpochyby stále ovlivňují. Na rozdíl od svých ruských protějšků z 90. let mají pevné místo v zdejší mocenské struktuře. V tom je „výhoda“ demokracie nad autokracií.

13 komentářů :

 1. A co nám tím chce tehhle emisar z júesej sdělit? Snad to, že v RF je autokracie? Směšné... mají parlamentní demokracii, ale silného prezidenta, kterého většina národa respektuje, protože pracuje pro jejich blaho a bezpečnost. Tohle si asi pan Nejlepší jaxi neumí zatím srovnat v hlavě...
  Howgh

  Slávek, Brno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý Slávku z Brna. Možná ti to při pečlivém čtení článku uniklo, ale pointa je zhruba ta, že - v česku se i nadále vesele krade, díky naši skvělé "demokracii". Vadí ti toto odhalení emisara júesej? Nebo si to jen neumíš srovnat v hlavě?

   Smazat
 2. Svatá ty prostoto.Pry poctivý rusští oligarchové.Jestliže ti naši kradou jak straky a ovlivnují politiku tak ti v rusku to dělají stonásobně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo mi milejší dřívější rovnostářství tedy i pro lumpy, než současná svoboda a demokracie pro lumpy a oligarchy.

   Smazat
 3. Co kdyby jste se Beste raději soustředil na oligarchy ve své zemi ? Vaše mise vypršela, jděte domů !!!!
  Jaroslav P. Aš

  OdpovědětSmazat
 4. Tenhle slavný Eric už mi postupně také začíná pít krev .Zprvu nebyl špatný - aby nás navnadil na své vidění světa - ale nyní jsou jeho vývody záludné. Ne, že by nepoužíval částečně pravdu, ale chce své čtenáře nejprve nalákat a pak svést na scestí ... teď už to z něj úplně čiší. TYGR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle je přesně mediální PR-taktika Britských listů, jak se loví bílé ovečky...

   Smazat
 5. Jistě, nám sem do toho se žádný špinavý americký rypák nebude strkat.

  Trošku nadhledu, prosím, a zhluboka dýchat. Best si jenom dělá srandu a slovíčka autokracie a demokracie jsou dost zástupná.

  Ostatně se dá dost pochybovat, že už se Putin politicky zbavil skutečně všech oligarchů, kterých by se zbavit potřeboval (ne že bych to nepřál jemu i Rusku). Ale zase dá se pochopit proč to říká.

  VR

  OdpovědětSmazat
 6. Hezky jste si to Rusko vysnili. Vaše fantazie však nemají s realitou nic společného.
  V Rusku žije v coučasné době cca 100 dolarových miliardářů
  http://www.forbes.com/billionaires/list/#tab:overall_country:Russia
  Rusko je zemí s jednou z nejrozbujelejších korupcí na světě
  http://www.transparency.org/cpi2014/results

  Každý inteligentní tvor si na základě těchto faktů dokáře dát 5 a 5 dohromady. Vliv těchto pánů na geopolitické záležitosti nebude zásadní, ale na život běžného Rusa ano.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto taky říkám, berte to s rezervou. Zase na druhé straně není pravda, že Putin se nesnaží s tím něco dělat a že nemá určité výsledky. Podstatný je směr vývoje.

   Co je tam zatím pořád jakoby jo a jakoby ne, je to, že dokud si to nevezme za své lid, národ, tak nepomůže ani postřílet všechny oligarchy, nebo naopak po dobrém vrátit do Ruska všechen kapitál. Například jeho Jednotné Rusko je napůl fabrika na pouhé kariéristy.

   Až příliš mnoho, zdá se, zatím taky pořád závisí na samotném Putinovi (jak se ukázalo, když prezidentoval Medveděv, a to přece mělo být přímo Putina alter ego). Není člověk - není problém.

   Ale tohle všechno borec sám ví nejlíp.

   VR

   Smazat
 7. No, ale vždyť o to se nikdo nespoří. Je to tak. TYGR

  OdpovědětSmazat
 8. Zajedte se podivat do Karlovych Varu.Tam je oligarchu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.