Reklama

.

.

neděle 7. prosince 2014

EU "skočila" pod tlakem USA do sankcí bez strategie na odstoupení


7. 12. 2014    zdroj
Rozvoj spolupráce mezi Evropskou unií a Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU) - to je cesta ven z krize v rusko-evropských vztazích, která je nyní pro nás jediná možná. Obrat obchodu mezi Ruskem a EU v prvních devíti měsících roku 2014 činil 293 miliard dolarů, což je o 4,5 procenta méně než za stejné období loňského roku. Maslennikov upozornil na paradoxní situaci: za stejných devět měsíců letošního roku obchod mezi Ruskem a USA, které iniciovaly ekonomické sankce, vzrostl o 12,2 procenta. A import z USA vzrostl o 23 procent.

Další možnost jednat o celé řadě obchodních a ekonomických trendů už nemáme, řekl náměste k ředitele odboru evropské spolupráce Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Vladimír Maslennikov na mezinárodní konferenci "Rusko a Evropská unie: Quo Vadis" v Petrohradě. Informoval o tom 2. prosince korespondent IA REGNUM.
 
"Přemýšlejte, slepě se řídit vnucovanými doporučeními a trestat Rusko dokonce na úkor svých vlastních zájmů nebo se střízlivě dívat na mezinárodní situaci, ukázat samostatnost a myslet svou hlavou," řekl a zdůraznil, že EU pod tlakem USA "skočila" do režimu sankcí "bez sebemenší strategie na vystoupení z něj."

Pokud jde o ruské odvetné sankce, byly "vynuceným krokem", zdůraznil pracovník ruského ministerstva zahraničí. "Omezením přístupu ruských finančních institucí k evropským úvěrovým zdrojům EU fakticky zbavila naše výrobce dostupných úvěrů. Jinými slovy, pro evropské výrobce byly vytvořeny příznivější podmínky na našem domácím trhu. Nezapomeňte, že dotace na hektar pěstební plochy v EU je šestkrát vyšší než v Rusku. To je důvod, proč Rusko bylo nuceno reagovat", vysvětlil. Moskva má zájem o spolupráci s Bruselem a je na ni připravena, ale "musí a bude to probíhat na partnerské a rovnoprávné bázi, s přihlédnutím k zájmům jedné i druhé strany," řekl přednášející. Podle ruského ministerstva zahraničí by EU měla odstoupit od logiky své neomylnosti a příkladnosti. V Evropské unii je Rusko považováno za další zemi, která si stoupla "do fronty na připojení," řekl Maslennikov a nazval tento postoj "systémovou chybou" v politice Bruselu vůči Moskvě. "Takový cíl před námi nikdy nebyl a nebude", zdůraznil.

"Závažným důsledkem krize v našich bilaterálních vztazích se samozřejmě stal nedostatek důvěry," rekapituloval Maslennikov. "Je nutno pochopit, že v režimu sankcí je její obnova nepravděpodobná." Překonat současnou krizi je možné prostřednictvím rozvoje spolupráce mezi EU a EAHU zejména proto, že "další možnosti pro domluvu v řadě obchodních a hospodářských oblastí už nemáme," zdůraznil pracovník ruského ministerstva zahraničí.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. A to je přesně ten problém. Rusové hájí své zájmy, číňané hájí své zájmy, američané ty své... To je pochopitelné. Co ale není pochopitelné, čí zájmy hájí evropská politická reprezentace (o české už ani nemluvě).
  Oni tak moc usilují vlézt Spojeným státům do té neoddlužitelné prdele, že se tam jistě dostanou. A až zjistí, kam že se to vlastně dostali, budou přesně tam kam se dostali... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice výstižné. Zajímavé je na tom to, že my obyčejní lidé to chápeme a naši politici ne... že by do politiky lezli jen samí trotlové ???

   Vymazat
 2. Zvykám si na to, že co slyším a čtu je lež. Asi to tak už skutečně je.

  Příklad. Opakuje se stále. že platy politiků musí být dostatečně velké aby odolávali korupci. Opak už bývá pravdou. Ať mně nikdo netvrdí, že když budu europoslancem, že nebudu už přímo svým platem sám zkorumpován, zavázán vrchnosti.

  A když k tomu uvážíme, že řada vysokých šéfů v EU jsou bývalí zaměstnanci nebo poradci Goldman Sachs, je to s těmi nehájenými zájmy EU snad jasné.

  A pokud si někdo myslíte že vymýšlím konspirace, tak vězte, že různé konspirace jsou dnes už všeobecně blíž k realitě, než názory normální. Vychází to najevo teprve v poslední době rychlých a "nepřipravených" změn.
  Zdravím, děda.

  OdpovědětVymazat
 3. Pravda pravdoucí. Přesně tak to je. Máme na výběr - buď vzájemně výhodná spolupráce, obchod, rovnoprávné vztahy založené na vzájemné důvěře, nebo sankce, škody na obou stranách, nedůvěra,
  nepřátelství, chřestění zbraněmi.
  A v pozadí chechtající se ušatý opičák s banánem. To chceme?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maslennikov upozornil na paradoxní situaci: za stejných devět měsíců letošního roku obchod mezi Ruskem a USA, které iniciovaly ekonomické sankce, vzrostl o 12,2 procenta. A import z USA vzrostl o 23 procent.
   Najzaujímavejšia a alarmujúca je táto veta.
   Doslova z EU urobili blbcov. Podobne ako pri hlasovaní o neofašizme. Hlavne, že sú za baránkov a plní sa im kasa.
   A.N.

   Vymazat