AA

Reklama

bb

úterý 23. prosince 2014

Jak jedno promile edituje média


Pavel Letko
23. 12. 2014     e-republika
Tak nám zavedli cenzuru. Hovory z Lán s prezidentem republiky náš veřejnoprávní Český rozhlas vysílat nebude, jelikož si vyhradil právo do něj zasahovat cenzorskými nůžkami, a prezident takový dehonestující formát odmítl. V kodexu ČT má exkluzívní význam sprosté slovo „Bakala“. Jedno promile této země usoudilo, že se nehodí do některých souvislostí. Tak bylo vystřiženo z vysílání prezidenta přímo zvoleného lidem ČR.


Ne, že by tu do této doby cenzura nebyla, ale hrála si na schovávanou, a tak je jen dobře, že se veřejně ukázala ve veřejném rozhlase. Cenzura se vždy uměla dobře skrývat za ušlechtilé úmysly, nikdo nikdy neřekl, oč v ní jde takříkajíc „na plnou hubu“. Jde o to, aby mocný nástroj mocných, kterým média rozhodně jsou, mocným také sloužil. Přece si tu nebude nějaký kmán vyskakovat na pána, a ještě to vytrubovat do světa. Jenže takovou skutečnost je třeba podat poněkud stravitelněji, lid by to třeba nepochopil správně. Tak se cenzura halí do hávu ušlechtilé kultivace prostředí, základní ochrany mravnosti naší mládeže a podobnými naprostými nesmysly, kterým nikdo nevěří v době, kdy podporujeme střelbu raketomety na mateřské školky v Novorusiji. Ale všichni se ušlechtile tváří, že ano, a nosí pod paží Gutha Jarkovského a český pravopis. Tak na tom jistě něco bude. Známe to z normalizační televize a rozhlasu různých „spontánních“ manifestací, mítinků a schůzí.

Pokrytectví se drží za ruku s manipulací. Včera i dnes. Jenom s tím rozdílem, že dnešní ředitel Petr Duhan svůj krok obhajuje svým přáním vydržet u koryta ředitele ještě alespoň tři roky. Proto hodlá dělat to, co na očích Rady ČRo vidí. Ke slyšení ZDE Rada ČRo říká, že rozhlas má dodržovat svůj kodex, viz zde a že vulgární slova podle něj do vysílání nepatří. Pan ředitel to vyhodnotil tak, že pořady bude předtáčet a vystřihovat tam, kde editor usoudí, že byl porušen zmíněný kodex.

V podobném kodexu, tentokráte České televize, má exkluzívní význam sprosté slovo „Bakala“. Jedno promile této země usoudilo, že se nehodí do některých souvislostí. Tak bylovystřiženo z vysílání prezidenta přímo zvoleného lidem ČR. Vše se děje samozřejmě v zájmu naší mládeže, a v zájmu koryta soudruha ředitele. Nikoliv však nějakým komunistickým cenzorem, nýbrž zcela demokratickým editorem. Inu to je pokrok, chce se mi zpívat, už jsme zase o krok dál...

Nikoliv nepodstatné je rovněž poučení z tohoto vývoje, které říká, že je podstatný rozdíl, v kterém jazyce a z kterých úst vulgární slovo zazní. Například slovo pussy, dick, či fuckhojně užívané našimi americkými přáteli a jejich spojenci lze používat libovolně kdykoli, jenom se nesmějí překládat. A je to tak správné. Angličtina má totiž tu zvláštnost, že stejná slova znamenají pokaždé něco jiného. Tak například slovo „pussy“ zní v ušlechtilých uších pražské kavárny jako „modlitební skupina“, slovo "dick" evokuje jméno někdejšího víceprezidenta USA a famózního lovce Dicka Cheneyho, zatímco slovo „fuck“ znamená láskyplné vyznání americké diplomatky Victorie Nuland k Evropské unii (Rusové s Američany fakují EU jedna báseň).

Podobně není jedno, z kterých úst případný vulgarismus zazní. Je-li to nějaký zaostalý plebejec a buran, pak je to špatně a proti dotyčnému je třeba bojovat. Pokud jde o aristokrata s velkým jměním a slabším slovníkem či duchem, tak je to roztomilé a moc hezké. Rozhodující je, zdali patří k nám nebo k nim. „Oni“ jsou totiž „nepřáteli lidstva“.

31 komentářů :

 1. Miloš Zeman je bojovník a nebojí se používat své zbraně, aby drtil protivníky, a nějaké retuše na tom pramálo změní. To je myslím gro celé věci, že Prezident jde dobrým příkladem, vyučujíc kuráži a odhodlání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zcela souhlasím,prezident Zeman nám jen chce řící,že bychom se neměli dát ukolébat nesmysly a udeřit po hubě zcela po právu ty,jenž nás neberou vážně a hlavně,se už rozhoupat a začít konat jako národ - všichni společně proti oravdovému zlu...

   Smazat
  2. Važme si pana Zemana , je nejen chytřejší než většina z nás ale není vychytralý jako většina z nás. Podporujme svého prezidenta !!!!

   Smazat
 2. http://www.branmeprezidenta.cz/

  OdpovědětSmazat
 3. Prezident Zeman nepoužil sprosté výrazy nikdy před oním inkriminovaným vysíláním, a nikdy potom, Použil ta slova jednou, a naprosto účelově a účelně. Kdo ho zná bíže ví, že se vulgárně nevyjadřuje ani v soukromí. Na rozdíl od jiných "zlatoústých".
  Podle mého názoru by se teď měla, ve vlastním zájmu, hlasitě ozvat celá!!! politická reprezentace. Ale předseda vlády s ministry zcela jednoznačně. Pokud to neudělají , a neudělají zásadní pořádek v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a ve vedení veřejnoprávních medií, bude to zlé. Dnes si dovolí cenzurovat a umlčovat prezidenta, zítra to bude předseda vlády a ostatní. V soukromývh mediích si mohou cenzurovat koho uznají za vhodné, bohužel, ale s tím se nic nedá dělat. Veřejnoprávní media tu musí být jako protiváha manipulaci. Nejsou, naopak se zdá, že jsou ještě horší. Jestli to poitici z vládních stran nepochopí, bude hůř, a bude zle v první řadě jim. Pro většinovou novinářskou zběř, natočenou do prava, jsou stejně nechtěná a trpěná pakáž. Obávám se však, že předseda vlády Sobotka tu odvahu nikdy nesebere. Nefunguje mu pud sebezáchovy. Mohl by to udělat pan Babiš. Otázka zní, jestli bude chtít. Má své jisté. Nevidím to dobře. J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak si myslím,že v prvé řadě Sobotka je strašná měkota,ten si hájí jen svůj vlastní post na který čekal už od mlád ía udělá všechno co je nutné aby se tam udržel viz.cesta a jednání v USA,tam mu opravdu čouhaly boty ze zadele amíků,místo aby jim rázně řekl jak to s něma u nás doma lidé myslí.Pak bych chtěl říct,že jediná cesta a to demokratická je,že se lidé nase.ou a dají na jevo svou nelibost manifestací před ČT .Teď je ale otázkou,do ji zorganizuje a kdo tam půjde,když v milionové Praze se sešlo na poslední manifestaci před ČT jen pár lidí ...asi jsme národ trubců a zasloužime si to...

   Smazat
  2. Přátelé, na poslední demonstraci před ČT se sešlo 150 lidí. V lednu bude další, protože to, co predvádí ČT a ČRo se už snášet dál nedá. Chceme, aby z redakce Zpravodajstív odešli hlavní pachatelé - šéfredaktor Mrzena a ředitel Šámal. Chceme, aby z televize odešli všichni členové Editoriálního panelu, kteří jednohlasně podpořili cenzuru prezidenta v ČT a angažovali se veřejně na straně asociála Bakaly! Na demonstraci, která se uskuteční v neděli 25.1.2015 budete všichni vítáni. Začneme v 11,00 na Krkavčích Horách před budovou OTN (Objekt Televizních Novin) a všem redaktorů, editorům a hostům redakce Zpravodajství dáme hlasitě a důraně najevo, že je propouštíme z práce, kterou za naše koncesionářské poplatky a daně dělají velmi mizerně! Organizační detaily na stránkách skupin nespkojenců na Facebooku a na Nové republice (tedy zde).Momopražští budou vřele vítáni.

   Smazat
  3. 150 lidi Dvoraku ? Ze vy jste rozcilenim svigral a videl tu skupinku komunistickych zvrhliku dvojmo ?

   Smazat
  4. Nenechte se nahlodat bezzubou čelistí, Václave.

   Smazat
  5. Co to píšetá své jisté? Své jisté nemá on a ani mít nebude, protože nevíš co ti zítřek provede, a jemu obzvlášt

   Smazat
 4. Dnes ráno na čr.dvojka nám taky ředitel Duhan oznámil, že pořad Hovory z Lán je pro čr. bezvýznamný pořad a protože všechno nasvědčuje tomu, že se siuace bude opakovat (asi že pan prezident bude v každém dalším pokračování říkat kun.... a zkur....), musí se pořad předtáčet. Taky nám řekl, že z Havlem se to taky předtáčelo a upravovalo. Asi proto, aby jsme ty žvásty správně pochopili. Ale to hlavní nám neřekl. Kdo mu volal že tak náhle změnil názor, protože ještě nedávno tvrdil, že se nic měnit nebude a že argumenty pana prezidenta chápe.PetrM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby se takové věci neděly, tak bychom ani nevěděli, že se nad veřejnoprávními medii stahují mračna. Takovéhle úkazy jsou průvodními jevy začínající změny.

   Smazat
 5. Nedovedu si představit co by naše veřejnoprávní a jiné sdělovací prostředky dělali, v tomto případě hlavně ČT 24, kdyby si Zeman stoupl za ohnutou policistku a naznačoval že ji ,,bere" zezadu(V Itálii se národ bavil). Zřejmě by znevážil svůj úřad a ještě policii jako takovou a to tak, že už by jsme ho na obrazovce v přímém přenose už asi neviděli. Jak umíme být najednou moralisty a přitom nám např. veřejné producírování jiného ženatého, ke křesťanským hodnotám se hlásícího politika s lehkou děvou vůbec ale vůbec nevadí. A tady tři sprostá slova pomalu otřesou naším demokratismem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady nešlo o ta tři sprostá slova. Tady se v ČT celý národ (předtím to věděla pouze hrstka pravidelných návštěvníků internetu) najednou dozvěděl, jaká sebranka dostala pravdoláskařskou medaili !!!

   Smazat
  2. ale těch co podepsali petici pro Zemanvo odvolání bylo taky dost,takže buď jsou to tupci a nepochopili o co tady vlastě opravdu jde a nebo, je těch pravdoláskařů nějak hodně...

   Smazat
 6. Cituji: " ... že vulgární slova podle něj do vysílání nepatří.."
  Není to tak dávno, co právě ČRo do omrzení opakoval vulgarity "nejvtipnějšího" šišly v každých zprávách, prý jak to KS zase svým oponentům nandal. Nemělo to noblesu, vtip už vůbec ne, ale řediteli ani Radě to nejen nevadilo, oni to obdivovali. Sprosté to začalo být, až totéž vyslovil prezident Zeman. Oni si totiž prezidenta představují jinak - s fialovým čírem, rozkrokem kalhot nad koleny a s plackou "Putine, k noze".

  Panu Letkovi i všem místním diskutérům "dobré vůle" přeji pěkné, poklidné Vánoce a do příštího roku kromě zdraví jednotlivcům, mír nám všem. Alice

  OdpovědětSmazat
 7. Ptám se.
  Neumím posoudit jestli je to rozumné nebo možné, ale měla by se komunikace s prezidentem maximálně podporovat, tedy hovory nějak nahradit.

  Nemohla by novarepublika udělat náhradní hovory, třeba i kratičké, a záznam prezentovat zde?
  Třeba pod hlavičku "Necenzurované hovory z Lán"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výborný nápad. Zkusíme kontakt. Zdalipak pan prezident Zeman, který už odmítl cenzuru ČRo, uzrál natolik, že dá při prezentraci svých myšlnek a názorů přednost Nové republice před Starými Pokrytci?

   Smazat
  2. Ne abyste mu zatajili stalinisticko-nacisticke zamereni tohoto webiku. To by bylo zneuzivani stareho, nesvepravneho cloveka.

   Smazat
  3. Podlost některých nezná mezí, protože se stala jejich radostí. Existuje šance, že si to ještě na poslední chvíli dokáží uvědomit, byť pramalá. Ve většině případů je třeba tyhle masožravé rostliny vytrhat a spálit.

   Smazat
 8. To opile zvire na davalo z Masarykovych Lan mladym zenam do "kund", do kurev a pouzivalo slova jako hovno a zkurvit.
  Hovory z Lan budou obnoveny, az zakroci prezidentova jatra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. takové lidi jak jste vy,co nemají za mák přehled a taky o něho nejeví zájem by měli vykastrovat aby byla zlu udělaná přítrž....
   divím se,že si ani na vánoce nedáte s tím trolováním pokoj,hojd nízké ego se vždy ukáže....

   Smazat
 9. A co to bylo za zvířata , která veřejně souložila v pravoslavném chrámu ? Jedno zvíře bylo ve vysokém stupni těhotenství . Nebyly to snad ty mladé dámy , kterým prezident podle Vás tak sprostě nadával ?
  Pokud si toto neuvědomujete tak jste zvíře Vy !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jste si pane spletl. Ty holky v pravoslavnem chramu pouze zesmesnily Putina.
   Proto sly do pracovniho lagru na Sibiri.
   Zeby nekdo soulozil v chramu, o tom nic nevim. I kdyz - soudruh pussydent jezdi do Ruska casto, opiji se tam jako zvire a tak clovek nikdy nevi…..
   Pokud mate nejake blizsi informace, zaslete je prosim redakci Nove republiky. Ja jsem jemny clovek a na takove dobytky jako je Milos nemam zaludek.

   Smazat
  2. Ku.dě se mrskalo panděro o zem a ještě jí nabíječ píchal, hlava nehlavička, smála se u toho jak ruská kráva. To dostalo cenu toho do.ytka Havla.

   Smazat
 10. bylo by dobré zarazit trolování - třeba jak to už udělali na AC 24 musí se zaregistrovat a přihlásit a když nebude sto hovořit slušně a k věci,tak ho vymazat,je to jediná možnost jak zbavit pravdoláskaře blbých keců a obtěžování ostatních slušných lidí...Vladimír

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trollování je fenomén, kdyby to bylo na mě, už bych třeba Palmera zablokoval přes IP adresu jestli to mechanismy blogu umožňují. Dávám přednost rychlému úklidu, před nějakým mazáním se s těmi, kteří si nedají říct po dobrém.

   Smazat
 11. Na druhou stranu cítím odpovědnost za to, nenechat tu urážky jen tak bez ladu a skladu, odezvy, pokárání a varování. Zatím to nepomáhá, Palmer je těžký případ, pan doktor David to musí vidět zcela zřetelně, je profesionál.

  OdpovědětSmazat
 12. Může se stát, že kvalitní diskutéři odejdou znechucení množstvím lejn, kterými může jeden nebo dva trollové diskuze zasvinit. Je to odpovědnost administrátorů webu, co mají v diskuzích, co si nechají do svých diskuzí zanést na nezutých botách..........

  OdpovědětSmazat
 13. Já už jsem odsud jednou odešel a trvalo mi několik týdnů, než jsem se sem znovu byť jen po očku podíval. Nebylo v tom nic až tolik osobního vůči administrátorům, každý člověk má svojí hranici sebeúcty a můj pohár trpělivosti přetekl. Můžete mě nazvat citlivkou, ale nezměníte to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně tak,jsou lidé s úctou a charakterem a ti bez nich, je to stejné jak bojovat s těma nahoře,ti jsou bez charakteru všichni,takže vlastně boj ZA MORÁLKU NÁRODA a o tom to všechno je.A ti citlivější to mají těžší ale právě proto to nesmějí vzdávatza žádných okolností,jen tak se dá vyhrát.... - "nikdy se nevzdávejte " - Vladimír

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.