Reklama

úterý 30. prosince 2014

Někdy je dobré zapnout televizi

Martin Hekrdla
30. 12. 2014  A2larm


Eurokomisařka Věra Jourová prohlásila, že v právě vyjednávané smlouvě TTIP je „rizik méně než šancí“. Co se skrývá za touto zdvořilostní frází?
Česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová toho v televizním Hyde Parku v pátek 19. prosince řekla k tématu TTIP (Transatlantickému partnerství pro obchod a investice, někdy též zvaném TAFTA, tedy Transatlantická zóna volného obchodu) mnohem víc a mnohem podstatnějšího, než co by našinec očekával od členky Babišova ANO a exministryně Sobotkova kabinetu. Tedy toho kabinetu, který se letos v únoru k TTIP takřka zapáleně přihlásil. Sdělení Jourové, že TTIP představuje „velkou šanci pro ekonomiku Evropy“ je třeba chápat jako standardní výron „ústrojové“ kázně političky a komisařky. Je to také jen takříkajíc zdvořilostní fráze.

Evropa si loupat perníček nenechá

Není prostě vhodné smrkat do dlaně. Snad ani nad smlouvou, kterou Susan Georgeová, čestná předsedkyně hnutí ATTAC (jež usiluje o zdanění „rychlých financí“) a autorka řady knih proti nadnárodním korporacím, označila za výraz „nevolené a nelegitimní moci transnacionálů, která chce skoncovat s demokracií“. Nesluší se na plné pecky z bruselských výšin kritizovat dohodu, proti níž 320 organizací po Evropě jménem ohrožené demokracie sehnalo již přes milion protestních podpisů. Ale sluší se vždy a za všech okolností zachovat si – alespoň trochu – obyčejnou lidskou čest. Touto volbou budeme nakonec muset projít všichni. A nejenom kvůli TTIP…

Dichotomie Amerika (země svobody) a Evropa (dohlížitelský superstát) prostě neplatí. Je to jinak: naopak.


Jourová si verbálně uchovala čest hned několikrát. „Nepřipustíme vyloučení soudů,“ i když má americká strana „nedůvěru v evropskou justici“ (sic!), pravila naše eurokomisařka na adresu samotné páteře zóny volného obchodu: snahy korporací (pozor, nejen amerických) o absolutní přesun obchodních sporů z rukou nezávislých soudů na stoly ještě nezávislejších – totiž nevolených a nelegitimních, řekla by Susan Georgeová – arbitrů. Musíme být „sebevědomý partner“, který má „stejné šance“, a ne „slabší strana“ ve vyjednávání, deklamovala Jourová. Evropa má „vysoké standardy“ v oblasti „ochrany spotřebitelů“ (například v oblasti geneticky modifikovaných potravin) a – mám-li jourovskou řeč shrnout vlastními slovy – loupat perníček si nenechá.

Pomalu, ale jistě z tohoto pokusu mravně obstát (tak nějak lidsky se ctí v tom našem nelidském světě) lezla však na nás z obrazovky fakta a dělala „bububu“. Už jenom přiznaný fakt, jemuž ve studiu nebyl s to oponovat ani moderátor Buhumil Klepetko, že totiž žádnou kvalitu nezaručuje volnotržní nespoutanost po americku, ona proslulá nabídka a poptávka bez byrokratických („socialistických“, zkrátka evropských) překážek, je přece skutečnost zcela zdrcující. Co potom zbývá z volnotržní ideologie „nejlepšího za všech možných světů“?

Superstát a země svobody

Co zbývá z hlubinného obsahu Sochy svobody, jestliže jsme se v Hyde Parku České televize najednou dozvěděli, proč v rámci euroamerického byznysu hrozí rozval ochrany dat potenciálních evropských zákazníků, evropských občanů? Jourová řekla, že v jednáních Evropy s USA vystupuje do popředí – na americké straně – „otázka národní bezpečnosti“ . A že Amerika má jediný – a velmi slabý – zákon na „ochranu soukromí“, který je navíc starý již čtyřicet let (a ještě byl, dodejme, v rámci „boje proti terorismu“ výrazně oslaben). Naproti tomu Evropa na ochraně soukromé sféry, de facto synonyma individuální svobody, přímo bazíruje. Dichotomie Amerika (země svobody) a Evropa (dohlížitelský superstát) prostě neplatí. Je to jinak: naopak.

Nevím, zda Věra Jourová obstojí se ctí, až nepostačí hamletovsky vznešená „slova, slova, slova“, dojde na lámání chleba a podle skutků poznáme ji. Vím ale určitě, že někdy je dobré zapnout televizi. A dozvědět se tam čirou náhodou, že svoboda sídlí stále ještě především v místech, jimiž okázalí strážci svobody (a „národní bezpečnosti“) tak často pohrdají.

Autor je politický komentátor.

21 komentářů :

 1. mít půl melounu měsíčně tak lobuju za co budete chtít,jenže já bych to stejně nedokázal,nemám a to žaludek ale korytáři se na lidi neohlíží, hlavně že jsou v žitě...ale chci vidět, jestli pak to GMO bude taky žrát ...

  OdpovědětSmazat
 2. V ošatce konspiračních teorií jsou také zrníčka GMO. Co se stane, když dobytek krmíte GMO nechť si dohledají ti, které to zajímá.

  Co se týče smlouvy TTIP, nejvíc mi to připomíná "Námořnickou latinu" a příběhy bojů s obřími chobotnicemi, které se chtěly zmocnit korábu, včetně plavčíka v pozorovacím koši na vrcholku hlavního stěžně.

  OdpovědětSmazat
 3. Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. A již je to tady. Máme holé ruce, nebo h..no v ruce ?

  OdpovědětSmazat
 4. Také spoluobčanku Jourovou, cizích jazyků neznalou, protlačil silou svého postavení na funkce pan Babiš. Mohu si tedy myslet, že rétorika paní Jourové vyhovuje panu Babišovi. Tudíž pan Babiš u mě má ztrátu další kytičky.

  Přirovnávám si jí ke zpívající a nepříliš inteligentní Vlastě Parkanové.

  Pokud si paní Jourová rizika TTIP neuvědomuje, pak je politicky impotentní. Pokud si je uvědomuje a toto říká, pak jsou naši funkcionáři ve stejném poměru k nám našincům, jako se má vedení EU k vládě ČR a tím k našemu vazalskému státu s nízkou průměrnou mzdou.

  Uvedená smlouva dává novou náplň sousloví "volný trh". Volný bude pro USA.

  Chce se mi zvracet. Defenestrace?

  Slunce v duši, ogaři

  OdpovědětSmazat
 5. Není to TAFTA, nýbrž KRAKEN

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Colossal_octopus_by_Pierre_Denys_de_Montfort.jpg

  OdpovědětSmazat
 6. Aspoň víme, za koho Jourová kope. Oni ti lidi tak rychle mění dresy, že jeden neví, ke kterému týmu patří. A i když víme, ke kterému týmu patří, není jisté, jestli ten tým zrovna skrytě nevlastní Rottschildovic rodina. Až když vidíme, do které brány dává gól, je jisté, komu slouží.

  OdpovědětSmazat
 7. Pro diskutující: Článek je koncipován jako látka pro vyšší ročníky, a předivo tématu je tkáno jemnou diplomatickou jehlou. Pro zneklidněné uvedu na pravou míru, že paní Věra Jourová "kope" za Evropu jak nejlépe může. Je to taktická středopolová hra, a míč je na naší straně na nohou vynikající techničky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za ten příspěvek. Už jsem si myslela, že jsem článek nepochopila.

   Smazat
  2. Já chvíli taky. ... Obchodní diplomacie je jako jezero plné megalodonů, obřích třetihorních žraloků, zamrzlé tenkou vrstvičkou ledu.

   Smazat
 8. Pan Hekrdla píše příliš mnoho not na jasnou zprávu: Jourová/ANO/Babiš budou pro TTIP hlasovat. A basta.
  A skoro všichn pro to svinstvo budou hlasovat...ledaže??
  PUTINE, zavři svinské Evropě plyn, a to hned 1.1.2015!!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Člověk si maně vzpomene na pradávnou definici: "právo je vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon". Tomu by ale věřil jen hlupák......?

  OdpovědětSmazat
 10. USA dostali chuť na Evropskou výživu.

  http://i.ytimg.com/vi/6aKcazsEWPk/maxresdefault.jpg

  OdpovědětSmazat
 11. Ahááá! Chybí překlad z češtiny do češtiny.

  " Plat úředníka ev. politika musí být vysoký tak, aby úředník nemohl být korumpován."
  Až u paní Jourové mi svítá.
  " Plat úředníka ev. politika (EU) musí být vysoký tak, aby úředník musel být korumpován (tímto platem). "

  Udělali chybu, měli tam poslat mně. Tvrdil bych, že TTIP zruinuje USA, a z Evropy udělá světového ekonomického tygra. A to bez ohledu na to, že přísně utajovaný text taky neznám.
  Našel by se někdo (snad kromě prof. Kellera), kdo by při platu 600 000.- nebyl ochoten?
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je u článků pana Hekrdly obvyklé. Rád se vyžívá ve složitých významových kličkách a smyčkách, skoro jako kdyby si chtěl taky trochu zabruceleet.

   Smazat
 12. Televizi zapnout nemohu, nemám ji. Ale včera jsem zapnul ČRo Plus, stanici analytické publicistiky. Běžel pořad Svět ve 20 minutách.
  Cituji:
  Také podle zbrojního analytika Eliota Higginse je pravost fotografií „vysoce pravděpodobná“, takže jsou „dalším důkazem, že letoun sestřelila střela typu země-vzduch“.

  Proč se tomu divím? Očekával jsem: "... dalším nezvratným důkazem ..."

  OdpovědětSmazat
 13. Neměl jsem, a předpokládám ani mít nebudu, možnost se se zněním zmiňované dohody TTIP seznámit, natož se k ní vyjádřit. Možná ji nečetla ani naše eurokomisařka Jourová a má z ní pouze přeložené fragmenty, týkající se její gesce. Nevím.
  Ovšem podle toho, co proniká na povrch z různých stran, podle reakcí několika set organizací, shromažďujících podpisy pod mnoha peticemi TTIP odmítající, by se dalo soudit,, že TTIP může být pro Evropu krajně nevýhodná a Evropu samu poškozující.
  Být na místě evropských lídrů,kteří budou o TTIP rozhodovat, byl bych velmi ostražitý.Zejména když USA na její přijetí tak tlačí.Vážně pochybuji, že by protlačovali něco, co by je mělo omezovat či svazovat,aniž by jim to nepřineslo užitek.Záleží na tom, v zájmu koho budou nakonec ti odpovědní rozhodovat.A tady si nejsem zcela jist jejich nezaujatostí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svět v podstatě funguje tak, že "všichni žijeme" v gigantickém permanentním kontokorentu BANK. Ať už jako jednotlivci, nebo státy. USA je v kontokorentu 17 biliónů (triliónů v US) USD, kolik jste v kontokorentu kdo z vás to víte sami nejlépe. No a úroky z těchto kontokorentů tečou vlastníkům BANK, které vlastní také KORPORACE, a ty investují. A když investují, tak nechtějí dopadnout jako v Argentině nebo na Islandu, a vymýšlejí psí kusy, aby se vyhnuli národní kontrole, a nahradili ji kontrolou arbitrážní. Mezinárodní rozhodčí doložkou - to je gró celé věci. Takže, až si ti různí Rothschildové a Rockefelleři zase vyťukají na klávesnici do systému nějaký ten bambilión, který jim Oblba a Klingress posvětí zákonem o zvýšení konktokorentního stropu, tak chtějí mít zichr, že jim to nějaká Demokracie nebo cože to tu vlastně máme, nebude chtít a především moci sebrat, respektive chtějí ten proces ztížit na nejvyšší možnou úroveň. No a my jim k tomu teď budeme horečnatě (možná) přikyvovat a říkat, že je to vlastně supr, že tak to má být, a ne jinak, že je to moderní a in, a že teda do toho dem.

   Smazat
  2. Abych to zkrátil - jak se vyrábí investiční prostředky pro Evropu? Takhle:

   *ťuk ťuk ťuk ťuk ťuk........*

   15.000.000.000 USD

   Zákon č. 123456

   muří noha
   ....................
   Blafák Oblba

   klikihák
   ---------------------
   Vrchní Klingon 1

   muří noha
   ---------------------
   Vrchní Klingon 2

   klikihák
   ---------------------
   Vrchní Klingon 3


   .... Hotovo, jde se investovat.

   Smazat
  3. Dvořáku, v tom tvým jednoduchým světě bych chtěl žít. Nebo raději ne :-D
   Takže "ťuk ťuk ťuk" jo? Tak to mi vysvětli jakto, že mnohé banky zkrachovaly a ještě více jich stálo před krachem, když si mohou prostě jen naťukat kolik chtějí.
   Nechtěl bys, Dvořáku, reději psát jen o tom čemu rozumíš? Ale ono nic takového vlastně není, že :-D

   Smazat
  4. https://www.youtube.com/watch?v=FN5_axWunlA

   Smazat
 14. Říše dobra nebude nikdy evropské soudy brát v potaz. Copak si myslíte, že nechá potrestat v Evropě jakéhokoliv amerického nadčlověka ? Chcete pár příkladů ? Americký pilot zabil 20 lidí v italské lanovce (přeseknul podlétávané lano) - ulili ho domů. Dahlgren prokazatelně vyvraždil čtyřčlennou moravskou rodinu - ulil se domů. Chce se někdo vsadit, že nebude nikdy vydán ke stíhání v ČR ? V Haagu zřízený soudní tribunál pro válečné zločince může soudit kohokoliv s jednou vyjímkou, s vyjímkou občanů USA ! Občané EU a ČR zvlášť, těšte se na TTIP ! Dobře už bylo.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.