Reklama

pátek 12. prosince 2014

Novináři New York Times: Zrušte sankce vůči Kubě

Mirko Raduševič 
12. 12. 2014  Literární noviny
Sankce se již táhnou více jak padesát let. Nedávno americký deník The New York Times se snažil zasadit za jejich zrušení a vysvětloval jejich nesmysl.

Sankce byly zavedeny po kubánské revoluci v říjnu roku 1960 prezidentem Dwightem Eisenhowerem a od té doby byly neustále zvyšovány. Například v roce 1992 prezident George Bush zavedl na nátlak Kubánsko-Americké národní nadace („CANF“) tzv. Zákon o demokratizaci na Kubě (Torrilcelliho zákon ). V zákoně je například uvedeno, že jakákoliv i zahraniční loď kotvící v kubánském přístavu nesmí 180 dní žádný náklad v USA vyložit ani naložit. Aby sankce přestaly platit musí Kuba splnit několik podmínek - od zaručení lidských práv, volného trhu až po svobodné volby a ústavní změny. Nic z toho zatím Kuba nesplnila.

Autor zákona kongresman Robert Torrilcelli si sliboval, že „nadělá na ostrově paseku - wreak havoc on the island“. Již tehdy se deník The New York Times postavil proti zákonu a napsal: „Už jenom to, jak je zákon pojmenovaný, je nesmyslné, neboť ve svém dopadu je nesmírně krutý a je odpudivý ve volební účelovosti… jak chce přitáhnout americkou kubánskou komunitu… Je rovněž velice neslušné, když uječení exulanti, žijící v bavlnce na Miami, předepisují ještě více bolesti svým chudým příbuzným.“

Sankce zvyšoval dále také Helms–Burtonův zákon a naposledy v roce 1999 prezident Bill Clinton rozšířil obchodní embargo na americké dceřiné firmy, aby vzápětí o rok později povolil prodej humánních produktů na Kubu.


Novináři píší Obamovi

Nyní, jako před lety se deník New Times ozval se svojí námitkou vůči sankcím a zamýšlí se nad prezidentem Obamou, zda nemá špatný pocit ze vzájemných americko-kubánských vztahů. „Kdyby byl rozumný a vážně se tím zabýval, udělal by změnu, která by přinesla úspěch jeho zahraniční politice,“ píší editoři prestižního amerického deníku Obamovi ve svém nedělním názorovém článku. Dále poukazují na skutečnost, že vzhledem ke klesající venezuelské pomoci Kubě, z důvodů ekonomických, musela Kuba do určité míry podniknout kroky k liberalizaci ekonomiky. Redaktoři sice poukázali, že na Kubě stále jsou tlaky na disidenty, ale někteří političtí vězni již byli propuštění a navíc jako ostatním občanům se začaly povolovat cesty do zahraničí. „Tempo reforem je pomalé a upadává, přesto změny vykazují známky tohoto, že se Kuba dostává do situace mimo sankce. Kubánská vláda by uvítala navázání diplomatických vztahů s USA,“ píší dále redaktoři New York Times a poukazují na skutečnost, že mladší kubánští emigranti jsou pro vylepšení vztahů. Na závěr píší: „Normalizace vztahů s Havanou by zlepšila vztahy Washingtonu s vládami v Latinské Americe a vyřešilo by to nevraživost, která na západní polokouli dusí veškeré iniciativy… Obama by se měl ujmout historické příležitosti.“

Německý novinář na průzkumu

Na tuto iniciativu amerických novinářů navazuje Gero Schliess, německý reportér zahraničního vysílání Deutsche Welle, který odjel do USA Miamy. Zde mezi kubánskými emigranty zjišťoval jejich názory na zrušení amerických sankčních zákonů, vědom si toho, že lobbing těchto emigrantů značně ovlivňuje Kongres, který rozhoduje o zákonech.

Přinášíme interpretaci názorů několika kubánských emigrantů.

Taxikář Henandez: „Kdyby se tak stalo, Kubánci by měli dostatek jídla a pití, ale žádnou svobodu."

Profesor Jaime Suchlicki z Kubánsko-amerických studií Miamské univerzity, politolog kubánského původu: „Kubánci musí propustit Alana Grosse, amerického humanitárního pracovníka, který je již pět let ve vězení. Musí povolit internet, aby všichni Kubánci měli svobodný přístup k informacím. Musí otevřít své hospodářství a politiku dalším politickým stranám. Musí respektovat lidská práva a svobodu projevu., Když to nesplní, není důvod, aby USA měnily svoji politiku.“

Ana Quintana z konzervativní washingtonské instituce Heritage Foundation, je skeptická k drobným reformám probíhající na Kubě v poslední době. „Všechny kubánské reformy nejsou než výkladní skříní politiky. Byly dosaženy především díky tlaku sankcí a poklesu cen ropy. Americká politika vůči Kubě musí být orientovaná na lidská práva a za podmínky svobodný obchod za svobodu lidí.“

John Hemingway, vnuk slavného spisovatele, si myslí, že embargo je pokrytecké, neboť USA obchodují s Čínou a Saudskou Arábií. „Po více než padesáti let nadešel čas na zrušení obchodního embarga. Je nutné již uznat, že USA a Kuba se rozhodly, že každá země jde vlastní cestou."

Arian Rodriguez barman v Miami South Beach, emigroval před šesti lety. Jeho nevlastní otec, byl aktivistou, strávil pět let ve vězení a nyní zůstal s dalšími členy rodiny na Kubě: „Když jsme byli na Kubě, uvědomovali jsme si, jak sankce ovlivňují náš život a proto jsme odtud utekli. Jediný, kdo však trpí sankcemi, jsou obyčejní lidé. Sankce trvají dlouhá léta, nic nemění, a proto nemají žádný smysl. Po padesáti letech má Castro stále moc pevně v rukou. Když se sankce zruší, kubánská vláda se nebude moci vymlouvat na špatnou situaci země.“

Německý novinář tvrdí, že s barmanovým názorem souhlasí většina mladých Kubánců, zatímco starší jsou proti. Rovněž podle něj poslední americké průzkumy veřejného mínění potvrzují Rodriguezovo stanovisko a dokonce je dnes také většina kubánských exulantů pro zrušení sankcí.

15 komentářů :

 1. At Castro propusti politicke vezne, usporada svobodne volby a prestane se chovat jako dobytek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Pošuku! Ty asi neumíš číst. Rubín.

   Smazat
  2. Sankce se nemohou zrušit, protože ta vyuzená skopová ušatá kedlubna by si nepřipadal jak mistr světa a okolních vesnic.

   Smazat
  3. Takhle skarede mluvit o starickem fousatem diktatorovi….fuj, fuj….

   Smazat
 2. Ten člověk co tu píše škaredé komentáře téměř ke všemu, je placený agent, všimněte si, s jakou pravidelností komentuje články, on je snad i čte. Někdy dělá, že jich je víc, ale podle časové posloupnosti, totožné stupidity a stylu projevu je to tentýž a má za to tučně zaplaceno. Je jasné, že jeho úkolem je útočit na pravdu a obhajovat lež. On sám je jen placený šašek, ale slouží psychopatům, on sám by stál za článek.
  Vlastik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. A to je ta ironie, ja neziju v panelaku, nejsem duchodce a nezuju si spatne, jen je mým konickem hledani pravdy, nebo spis to musi kazdy clovek citit, jako poslani. Jinak nezklamal jsi, reagujes presne jak jsem cekal, v jakoukoli denni dobu. Co pises o placeni jakoze to pises ironicky, tak je skutecnost :-). Ale ty patris ke svetu a vim ze boj se zlem a lidmi kteri ho reprezentuji je vecny, clovek to tak musi brat. Tesim se na tvou laskyplnou odpoved - muck-
   Vlastik

   Smazat
  3. Kdyby sis komunisto "nezil spatne", tak tady tak nekvilis. Jsem rad, ze vy dobytkove aspon timhle zpusobem platite za skody, ktere jste nasi zemi za tech 40 let hruzovlady a kolaborace s okupanty zpusobili.
   Doufam, ze jednou dojde i na komunisticke zlodeje na Kube.

   Smazat
 3. jo a prosimte trolle, das si aspon v patek pohov a zajdes si vecer na pivo, nebo jsi takovy WORKOHOLIK a budeš "pracovat" :-) i dnes? :-*
  Vlastik

  OdpovědětSmazat
 4. Kuba má cca 11 milionů obyvatel a více než milion z nich zdrhlo na Floridu na kocábkách s nasazením života. Tisíce z nich se přitom utopili, což je důkaz jak asi museli být frustrováni když tohle riziko podstoupili. Každá rodina má nějakého svého příbuzného v USA který je podporuje dolary. Bez této podpory a bez přijmu z turistického ruchu by to dnes na Kubě vypadalo jako na Haiti.
  Castro je zločinec.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. Kubánci jsou borci, tolik let vzdorovat americké nadvládě, to potřebuje pořádnou dávku odvahy a elánu. Dobře vědí, co se schovává za „svobodou a demokracií“ v podání SSA. Skončili by jako my – vytunelovaným státem a masovou chudobou. Místo toho svým lidem poskytují kvalitní vzdělání – např. vysílají své lékaře na pomoc okolním státům, ebolu odjela do Afriky léčit nejpočetnější skupina ze všech států. Potraviny si zajišťují tak, že obdělávají každý volný kousek půdy i ve městech, studenti i široká veřejnost připomínkují nové zákony atd., atd. Měli bychom si z nich brát příklad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že si děláte legraci, není přece možné aby byl někdo tak mimo...

   Smazat
 7. Torricelli by se měl laskavě starat a své fyzické a matematické bádání a nestrkat skobu do politiky.

  OdpovědětSmazat
 8. Kubánci se odmítli stát SSA Kolumbií nebo Středoafrickou republikou. Jsou velice statečný národ.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.