Reklama

čtvrtek 25. prosince 2014

Potřebujeme Českou televizi?

Petr Meduna
25. 12. 2014  Vaše věc

Česká televize dneška je typickým produktem uplatňování zásady leninského dekretu o půdě. Kdo na půdě pracuje, toho půda je, zformuloval Lenin. Kdo na Kavčích horách pracuje, toho Česká televize je, můžeme přesně vyjádřit situaci panující zejména ve zpravodajství formálně veřejnoprávní instituce.

Česká televize rozhodně nepřináší objektivní a vyvážené zpravodajství. Řadou způsobů naopak sama – na domácí scéně – situaci utváří. Stačí se podívat na úvod Otázek Václava Moravce, kde zazní „a o jakých tématech se po dnešních otázkách začne mluvit?“. Stejně jako v případě kampaně proti Jiřímu Paroubkovi a dnes proti Miloši Zemanovi se fakticky podílí informováním o akcích na jejich organizování. Je snad dnes dán stejný prostor stoupencům M. Zemana, jejich vyjádřením a akcím?

Česká televize a její publicistika je dlouhodobě nástrojem jednostranné propagandy. Bylo tomu tak třeba se vstupem republiky do NATO, v souvislosti s referendem o vstupu do EU nebo v případě americké radarové základny. V těchto případech, pravda, šlo souběžně o vládní propagandu. To je ale lhostejné. K tomu ČT zřízena nebyla. Není státní televizí a platí ji občané.

Nyní jsme již rok svědky naprosto jednostranného informování o událostech na Ukrajině. Jistě, za těch dvanáct měsíců dokonce i Česká televize pozvala např. Jiřího Vyvadila do pořadu Interview. Nicméně v takových případech, zde v osobě redaktorky Z. Tvarůžkové, je zřejmá předem připravená manipulace rozhovoru. Že se to v případě Vyvadila nepodařilo je jiná. Vskutku úchvatný je potom jednostranný výběr hostů např. na kanálu ČT24, ať již jde o tzv. odborníky nebo o všem píšící novináře.

Nechci rozebírat podíl České televize na volebních kampaních, kde jistě je možné stanovením formátu mnohé dosáhnout. Napadne ale třeba, jak se ČT podílela ve chvílích vzniku TOP 09 na zformování této strany. Konečně M. Kalousek je takovou hvězdou, že ani dnes se snad jediný problém neobejde bez toho, aby od ČT nedostal prostor k jeho okomentování.

Průzkum společnosti SANEP letos na jaře ukázal, že informace zpravodajství České televize považuje za důvěryhodné (ano či spíše ano) 57,9 procenta respondentů. V předchozím průzkumu v roce 2010 to bylo o 30 procent víc. Zcela šokujícím údajem průzkumu potom je, že Česká televize je ze všech médií vnímána jako ve zpravodajství názorově a informačně nejvíce ovlivnitelná z pohledu zájmových politických a finančních skupin.

Jaké jsou to skupiny? Že by snad Zdeněk Bakala, „jehož“ redaktoři jsou obvyklými hosty zpravodajství? Ale jehož jméno bylo naprosto bezprecedentně vystřiženo z vystoupení Miloše Zemana, když zaznělo vedle Viktora Koženého? Nejtragičtější ovšem je, že z Kavčích hor k tomu zaznívají pouze falešné výmluvy. Jak asi manipulují s jinými informacemi?

Veřejnost, která je formou koncesionářských poplatků, odváděných pod nemalou sankcí, nucená platit provoz České televize, začíná z působení leninských obhospodařovatelů mít nemalou pachuť. Nic víc nemůže pocity vyjádřit, než kolující bonmot, že „Pravda začíná tam, kde končí signál České televize“.

V souvislosti s přípravou nového mediálního zákona je třeba si položit dvě zásadní otázky, které zazněly na facebooku. Potřebujeme tedy českou televizi? Odpověď je, že ano. Druhou otázkou je, zda potřebujeme Českou televizi. Tady odpověď zní stejně jednoznačně: ne.

(Poznámka V. Dvořáka: Na rozdíl od autora, který přesně vyjmenovává hlavní zločiny, které páchá vedení ČT na svých divácích a tím i na české demokratické společnosti musím zdůraznit, že Českou televizi potřebujeme. Ale musí se zásadně změnit. Musí odejít hlavní režiséři manipulace v redakci Zpravodajství (šéfredaktor Mrzena, ředitel Šámal), musí také odejít editoři a někteří redaktoři - oni denní dělníci manipulace, lhaní a spiningu. Musí se také změnit výběr generálního ředitele, který je v současnosti volen Radou na základě dohody momentálně vládnoucích politických stran. Ale my víme, kdo vládne vládnoucím stranám a jaký měly takové kompromisy výsledek). Musíme vymanit Českou televizi z drápů různých mocenských a ekonomických mafií a vrátit ji občanům.

Navrhuji, aby
1/ občané volili členy Rady v přímém lidovém hlasování (například za každý kraj 2 nezávislé osobnosti),
2/ Rada měla rozšířené pravomoci (např. aby mohla prosazovat i témata, kterým se vedení ČT záměrně vyhýbá (a věřte, je jich dost),
3/ hospodaření televize podléhalo kontrole nezávislé odborné instituce - např. Nejvyšší kontrolní úřad.

Napadnou-li vás další řešení, sem s nimi.

Jen prosím vás neříkejte, že se bez ČT obejdeme. Uvědomte si, že nám pak zůstanou ještě horší varianty a v ohlupování lidí tu bude vynikat primitivní propagandistický pohled NOVY a Primy. Děkuji pěkně, to určitě nechci!)

Ostatně, další demonstrace proti lhaní, manipulacím a cenzuře v ČT je svolána na 25. ledna 2015 na Kavčí Hory před budovu Zpravodajství. Podrobnosti na facebooku a dalších nezávislých serverech.)

39 komentářů :

 1. poplatek jsem zrušil a jako důvod jsem uvedl nekorektní informace
  bylo to vzato a na dotaz jestli budu rušit i připojení k elektrosíti jsem odpověděl že připojení má jiný poplatek a souvislost mezi těmito službami neexistuje !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrá cesta. Zkusím to taky. Nebudu platit za propagandu. Tu ať si zaplatí ti, co si ji objednali.

   Smazat
  2. Je nějaký právník, který by byl schopen najít řešení?
   Např. platby za ČT převádět do právní uschovy, dokud se vysílání opět nestane službou ve veřeném zájmu. Myslím,že bez peněz by krysy palubu opustily rychle a ještě by na začátku pěkně skučely.

   Smazat
  3. Výborný nápad je ČT také odhlasil když kdysi neinformovala o demonstraci proti vládě Nečase a spol...je tomu tak rok a nic nenamitali šmejdi

   námitky by jim byly k ničemu šel bych do soudního sporu nemůžou mi nutit,vydírat abych platil za to co nevyužívám

   Smazat
  4. V reformování, třeba ČT, nevěřím. Ať se v ní demagogové klidně koncentrují.
   Což takhle získat jinou televizi pro konání dobra, kde by se jednalo objektivně a k de čemu by se vyjadřovali lidé nepsychopatičtí, fundovaní, kteří již něco dokázali, kteří nestraní světovému zločinu?

   SvDO

   Smazat
  5. s elektrosíťí to opravdu nemá nic společného, záleží totiž jestli vlastníte TV. já jí nemám vůbec už asi 15 let a taky žiju a na co kromě čt koukat? na novu? primu? :-D co se týče reformovatelnosti čt, taky si myslím že je to nesmysl, bylo by nutné vyházet všechny kolaboranty a to jsou v čt prakticky všichni ve zpravodajství.

   Smazat
 2. Kam se poděl můj komentář? Google ho žere?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gůgl komentáře baští rád. Také se mi to párkrát stalo. Je třeba před odesláním komentář okopírovat do schránky v počítači. Označíme ho myší, aby zmodral (klikneme na začátek příspěvku a potom na konec za současného mačkání klávesy «shift», té, co dělá velká písmena), pak už jen zmáčkneme CTRL + C a máme ho ve schránce. V případě ztráty původního už jen příspěvek vložíme ze schránky: CTRL + V.

   Těm, co tohle znají lépe, nežli já, se omlouvám!

   Přeji krásné vánoční svátky!

   Smazat
  2. tak to se mi stalo taky,jednou jsem dal komentář na Google a pak koukám a není tam,tak to teď dávám jako anonymní ....
   Vladimír

   Smazat
  3. Geniální, Jirzino. Praotec Čech by to nenapsal lépe. Před osla je nejlépe pověsit něco k snědku, aby nezmrznul, když je venku zima a on tam jen tak stojí a kouká kde by co snědl.

   Smazat
 3. Asi v roce 1995 jsem přestal kupovat noviny ze stejného důvodu a už to svinstvo nabízejí zadarmo. Na "zprávy" se nekoukám už na žádné. Omezil jsem kouření a asi přestanu úplně, protože ta obří daň z cigaret nejde státu, ale sežerou to šmejdi, pro které začal Špidla dělat stamiliardové dluhy. V kině jsem nebyl ani nepamatuji, ani korunu šmejdi nedostanou. Jediné na co se dá koukat je ZOOM a ČT2. Bohužel to nejde v poplatcích vyselektovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no já tak nějak podobně a ještě nepiju alkohol a taky dávám do banky jen 2tisíce na telefon a internet jinak mám raději peníze doma,Nehodlám podporovat zloděje,Myslím,že je třeba začít celkově tak nějak přemýšlet a pak se dá s tím ovládaním nás,něco dělat....Vladimír

   Smazat
 4. Je zde však "(vele)jemný" rozdíl mezi prací zemědělců a našich publicistů.
  Práce na zemědělské půdě většinou přináší hmatatelné hodnoty pro lidi všech "barev" (kulturního zabarvení, vyznání a přesvědčení ...).
  Zato práce na "půdě" veřejnoprávní TV (o komerčních raději ani nehovořit) přináší jen dezinformace, od zamlčování, překrucování, přehánění, podsouvání .. až k otevřenému lhaní v duchu osvědčené goebbelsovské praxe. Což ovšem mnozí, to podle svého vyznání a přesvědčení, dokonce považují i za hodnotné informace. Objektivní ...
  František Opluštil

  OdpovědětSmazat
 5. všem hezké svátky - Vladimír

  OdpovědětSmazat
 6. TV jsem ani nepřihlásil a na jejich dotaz o placení poplatků jsem uvedl matku, která to chudák stále platí. Takže pokud se chcete vyhnout výpalnému( poplatek ČT), doporučuji se zatím odvolat na nějakého příbuzného a omezit poplatky jen na 1ks za celou rodinu. Tohle jediné mě v současné době uklidňuje, jinak bych tv hodil z okna a rovněž se přikláním k názoru, že dnes lze sledovat jen prima zoom s dokumenty, jinak mi nastrčí politiku i do pohádky. Měli by jsme se už opravdu bránit a hlavně se sjednotit. Docela by mě i zajímali informace od naší rozvědky z roku 89 ale prý dotyční nesmí mluvit až do konce života, nikdy se to nesmí tento národ dozvědět ale proč? A kdo to rozhodl? Ty informace jsou natolik závažné, že jsou dotyční nonstop ve stresu, copak nám asi ukrývají naši demokrati?! Vše je jen lež a klam...

  OdpovědětSmazat
 7. Co by se strašného stalo, kdyby "kanály" ČT byly zakódované? Ať za ty sračky platí ti, kteří bez nich nemou žít!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. velmi dobrej nápad

   Smazat
  2. Nic jiného by si momentálně ČT nezasloužila. Zakódovat a zahodit heslo.

   Smazat
  3. Naprosto s tím souhlasím ! Nechť na ČT kouká a kazí si život otravováním ten, komu se ten jejich přístup líbí. Zvou ke komentářům jen své oblíbence, stále stejné a stejné ....... Jsou to manipulátoři. Alka

   Smazat
  4. Výborný nápad, ať si to zakóduji ,,,,,

   Smazat
 8. když platíme ze svých daní politické strany, včetně komoušů, tak si klidně zaplatím i čt.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, TOP 09 je lepší, co? Nechte toho a netahejte sem něco, co sem nepatří. Nejsou to komunisti, kdo tu zavedl novou cenzuru, to jste trochu zaspal dobu.

   Smazat
  2. Vždyť řešení je již v samém článku: Musí odejít hlavní režiséři manipulace v redakci Zpravodajství (šéfredaktor Mrzena, ředitel Šámal), musí také odejít editoři a někteří redaktoři - oni denní dělníci manipulace, lhaní a spiningu. No a ryba smrdí od hlavy, takže, samozřejmě, i Dvořák.

   Smazat
 9. Navrhuji Českou televizi zestátnit.Na Slovensku je obdobná televize financovaná ze státního rozpočtu.Připadá mi to velmi nefér a nedemokratické,abych byl nucený /pod pohrůžkou exekuce/ platit každý měsíc vysílání ,které nechci a kterým pohrdám.Když by byla TV státní platila by jasná pravidla jak pro vysílání tak pro zaměstnance.Současná TV žije z podstaty ,skoro všechny pořady jsou staré a pokud se natočí něco nového ,nedá se na to dívat.Při tvorbě a zadávání nových pořadů nezáleží na schopnostech a umění autorů ,ale kdo více "podmázne"toho kdo o tom rozhoduje Státní televize -jasná pravidla pro zaměstnance TV

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I s tímto komentářem souhlasím - Alka

   Smazat
 10. Na autorovu otázku, jak to udělat, aby se zvýšila objektivita a informační obsah TV zpravodajství, snad jen tolik, že finanční ohodnocení jak Rady pro TV vysílání (která na kvalitu dohlíží), tak i redakce TV zpravodajství (to hlavně!) by mohlo být odvozeno i od míry sledovanosti. Snad to lze nějak poměřovat (viz cosi, čemu říkají peoplemeter) ...
  Mnoho lidí je z té prolhané ČTV už tak unaveno, že se v zájmu zachování krevního tlaku na TV raději nedívá. I ta sledovanost by mohla být jedním z ukazatelů pro posuzování kvality vysílání.

  OdpovědětSmazat
 11. Hezky napsáno a to včetně dovětku pana Dvořáka, který připodepisuji
  zdraví
  JiB

  OdpovědětSmazat
 12. CT dela docela slusnou praci. Nevim proc by mela podlehnout natlaku nekolika nacku a komousu a zacit lhat jako oni. Nebo dokonce papouskovat Putinovu propagandu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. karloida neomylně poznáš, jen napíše první větu. Víc už netřeba ..

   Smazat
  2. Karloid/Havloid se pozná podle toho, že má totálně vypucovaný mozek propagandou ČT, MfD a jiných havloidních plátků, když si naivně myslí, že mu nelžou.

   Smazat
  3. Chceme jiné lidi v ČT, ta musí mluvit pravdu, a ne lhát, a my ji ještě platíme, a kdo jsou ti náckové a komouši? Právě takovi jako jsi ty, to jsou náckove, a ty tady nechceme!!!

   Smazat
 13. Vysílání ČT je jako takové děláno na profesionální úrovni. Co se ale týká ekonomických a politických informací, jsou tam, kde není realita v souladu se zájmy NATO a USA uváděny ve zpravodajství vyložené lži a dezinformace. Absolutně v této oblasti chybí objektivita. ČT potřebujeme ,ale ne takovou jakou je dnes.Potřebujeme ČT skutečně českou , nezávislou a pravdivou.

  OdpovědětSmazat
 14. Vždyť řešení je již v samém článku: Musí odejít hlavní režiséři manipulace v redakci Zpravodajství (šéfredaktor Mrzena, ředitel Šámal), musí také odejít editoři a někteří redaktoři - oni denní dělníci manipulace, lhaní a spiningu. No a ryba smrdí od hlavy, takže, samozřejmě, i Dvořák.

  OdpovědětSmazat
 15. Co to je za exkrementy, jakze musi, uz nejsme za komancu, omezeni troubove.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano, Palmere exkrementy to je to co máš kebuli.

   Smazat
  2. U nás, se tomu říká, jsi asi hlava otevřená, zbývá jen do ní n3sr6d, aby tam vůbec něco bylo.

   Smazat
 16. Rada ČT je dozorový orgán, nedává smysl, aby určovala témata.

  OdpovědětSmazat
 17. S uvedeným změny oné Rady návrhem plně souhlasím. Je třeba jen jednat. Vypište petiční akci a my se podpisy třeba přes mail či FB připojíme.

  OdpovědětSmazat
 18. On asi spí po celou dobu,,,,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.