Reklama

sobota 13. prosince 2014

Rusko má nového vlivného přítele, Indii

Tereza Spencerová
13. 12. 2014 Literárky
Vladimir Putin si do Dillí přijel pro ujištění, že Indie nemá nic společného se západními snahami „izolovat Rusko“, a takových ujištění se mu dostalo vrchovatě.Vzájemný obchod by ve finále už příští rok měl vyskočit na 20 miliard dolarů, přičemž celková hodnota podepsaných smluv se blíží 100 miliardám. I kdyby se nakonec realizovala jen polovina všech dojednaných projektů, lze z ruského pohledu Putinovu cestu do Dillí vnímat jako „finančně úspěšnou“. 

Pár dní před návštěvou Dillí poskytl ruský prezident Vladimír Putin rozhovor indické agentuře PTI. Uplynulou dekádu Indii vedly koaliční vlády Sjednocené pokrokové aliance, v jejímž čele stál Indický národní kongres a „jeho“ premiér Manmóhan Singh, který se plně orientoval na Spojené státy. Výsledkem je, že objem vzájemného obchodu mezi Ruskem a Indií loni klesl na asi 10 miliard dolarů a Dillí „zanedbávalo“ nejen už uzavřené smlouvy, ale i bilaterální diplomatické styky. Po posledních volbách má však Indie zcela novou politickou tvář a zdá se, že v ní Putin našel přirozené spojence. V rozhovoru se ponořil do podrobného výčtu oblastí, v nichž lze spolupráci vylepšit. Připomněl, že Rusko historicky vyváželo většinu svých fosilních paliv na Západ, ale „evropská spotřeba roste příliš pomalu, zatímco politická, regulační a tranzitní rizika příliš rychle“, zatímco „asijské ekonomiky rostou rapidně“, a proto Rusko „přirozeně zajímá diverzifikace konečných destinací dodávek energií“. Zdůraznil „obzvláštní význam rozvoje vojenské a technologické spolupráce“ směřující k upevnění „těsné technologické a průmyslové spolupráce“, přičemž avízoval „zcela odlišný druh transformace“ v rámci přechodu od „tradičního vztahu výrobce-zákazník ke společnému vývoji a produkci vyspělých zbrojních systémů“. Nového premiéra Nárendru Modiho přitom označil za „uznávaného vůdce, který už osobně významně přispěl k rozvoji rusko-indické spolupráce“… A co Putin řekl, se pak de facto i stalo.

Podle nových dohod Rusko v Indii v příštích dvaceti letech postaví 12 nových jaderných energobloků (za 40 miliard dolarů) a vznikne i nový společný podnik – se základním vkladem jedné miliardy dolarů -- pro alternativní energetické projekty v Asii, s důrazem na hydroelektrárny. Ruský koncern Rosněfť se předběžně dohodl na prodeji 10 milionů tun ropy ročně na příštích deset let (za 50 miliard), přičemž Rusko poněkud překvapivě přizvalo Indii také k práci na projektech těžby ropy a zemního plynu v Arktidě, odkud západní sankce vyhnalyamerický ExxonMobil. Obě země se navíc dohodly na posílení vojenské spolupráce – indická armádě bude nově cvičit na ruských polygonech a cvičištích a premiér Modi prohlásil, že „ačkoli se možnosti Indie rozšiřují, zůstane Rusko hlavním dodavatelem zbraní do Indie“. Vzájemný obchod by ve finále už příští rok měl vyskočit na 20 miliard dolarů, přičemž celková hodnota podepsaných smluv se blíží 100 miliardám. I kdyby se nakonec realizovala jen polovina všech dojednaných projektů, lze z ruského pohledu Putinovu cestu do Dillí vnímat jako „finančně úspěšnou“.

Osobní vazby

Byla ale úspěšná i z politického hlediska, neboť Putin si do Dillí přijel pro ujištění, že Indie nemá nic společného se západními snahami „izolovat Rusko“, a takových ujištění se mu dostalo. Společně přijatý dokument jasně říká, že Indie i Rusko odmítají ekonomické sankce, které nejsou schválené Radou bezpečnosti OSN, ale mnohem výmluvněji se indický postoj vůči Ukrajině a tamní krizi projevil, když se v Dillí coby člen Putinovy delegace objevil i premiér krymské vlády Sergej Aksjonov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko, jehož vláda přežívá z jen díky zahraničním miliardám, obvinil Indii, že se „zaprodala“, mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová prohlásila, že jsou USA kvůli tomu „velmi znepokojené“, a tím vše také nejspíš skončilo. Indická vláda totiž naopak rovnou vybízí domácí byznys k většímu zapojení na Krymu, což značí, že pro ni americké námitky nejsou nijak důležité, podotýká The Diplomat s tím, že „v takto jasně vyslovené podpoře dokonce Indie zachází dál než Čína,“ neboť stejně jako Indie nechce vidět Rusko v příliš pevném čínském sevření, a také Rusko nechce Čínu až přespříliš dominantní.

Nové rusko-indické sbližování přitom není až tak překvapivé, upozorňuje třeba britský The Guardian. Obě země jsou „instinktivně nesvé ze západní dominance v globálních institucích a z údajného západního sklonu využívat narativu na pravidlech založeného mezinárodního systému k prosazování svých vlastních zájmů“. Vztahy přitom fungují i na osobní úrovni. „Modi i Putin si rozumějí. Oba jsou sebejistí a charismatičtí lídři silně nacionalistického ražení, kteří mají pro své země jasnou vizi a leží jim na srdci její dobro,“ cituje list bývalého indického velvyslance v Rusku Ajaie Malhotru. „Méně diplomatičtí komentátoři poukazují na to, že podpora obou mužů vychází z populistických slibů navrátit jejich zemím někdejší moc a bohatství,“ dodává The Guardian. „Oba otevřeně mluví o tom, že donutí své sousedy respektovat jejich lokální dominanci, s podezřením hledí na „liberály“ a nevěří mainstreamovým médiím.“ A Rusko k tomu navíc aktuálně hledá „co nejvíc sobě rovných partnerů“, přičemž upřednostňuje země, které nemíchají ekonomiku a politiku, a tak jsou pro Moskvu Peking a Dillí v současnosti dvěma největšími „cíli“.

Co přiveze Obama?

Na tahu je nyní Barack Obama, který se do Dillí chystá příští měsíc, a jehož vztahy s novým indickým vedením nezačaly zrovna nejlépe, když ve Washingtonu v září poctil ukrajinského prezidenta Porošenka víc než premiéranejlidnatější demokracie světa. Obama sice v létě americko-indické vztahy vzletně označil za „partnerství definující 21. století“, ale zvyk z předchozích let, kdy se Indie – bez ohledu na své členství v BRICS -- Spojeným státům v mnohém podřizovala, nejspíš stále přetrvává, neboť mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfová v pátek do Dillí vzkázala, že „není ten správný čas na byznys s Ruskem jako by se nic nedělo“. Je ale příznačné, že Dillí na tento pokus vměšovat se do indické zahraniční politiky ani nijak nereagovalo.

Obamova návštěva v Dillí bude nepochybně porovnávána s tou Putinovou a politika USA vůči Indii bude vedle té ruské porovnávána s aktivním a kooperativním přístupem dalších významných hráčů, třeba Číny a Japonska. Velká slova o „definujících partnerstvích“ nejspíš nebudou mít v praxi velkou váhu například ve srovnání třeba s tím, kolik Obama svými návrhy dokáže vytvořit v Indii pracovních míst. Právě to je totiž dnes pro Nárendru Modiho jedním z hlavních měřítek zájmu o spolupráci se světem.

Mimochodem, během zářijové návštěvy ve Washingtonu indický premiér držel devítidenní půst v rámci hinduistického svátku Navrátrí, a tak na slavnostní recepci seděl před prázdným talířem a pil teplou vodu, zatímco jeho hostitelé měli na menu avokádo a kozí sýr, opečeného platýza s rýží basmati, dýňové crème brûlée a k tomu kalifornské chardonnay

16 komentářů :

 1. Přeposílám, mírně upraveno:
  Minulý týden byl Putin v Turecku, aby tak přesměroval to, co mělo být plynovodem Jižní proud, místo jižní Evropy do Turecka. Turecko teď, když je jasné, že nemá žádnou šanci na připojení k EU, se stane přidruženým členem Šanghajské organizace pro spolupráci, která spolu s BRICS vytváří obrannou alianci proti Spojeným státům. Sic!

  Rusko před několika měsíci oznámilo největší ropné a plynové obchody a investice do produktovodů, jaké kdy byly provedeny s Čínou, a k těm dochází spolu s předáním technologie obranných raket.

  O této rozsáhlé geopolitické rekonfiguraci nedošlo v amerických médiích k téměř žádné diskusi převážně proto, že to z větší části představuje porážku politiky Studené války protlačované během posledního roku neocony, tedy celou tu dobu, od které Rusko přesvědčilo prezidenta Obamu, aby nevstupoval do války se Sýrií, jenž byla vojenským cílem neoconů.


  Poznámka: neoconi = neokostruktivisté. Mají "patent" na řešení budoucnosti a problémů.

  SvDO

  OdpovědětSmazat
 2. No otázkou zůstává pouze to jak dlouho se bolšonacisti v kremlu udrží u moci.A kolik krve to bude stát než je sami mužici zlikvidují.
  Vaří se to v celé moskovii.https://www.youtube.com/watch?v=OidiIiRQiPA&list=UUjQL1LMh6nJitMX2n1kB7-w&index=2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pošuku, ty jsi nemocný člověk. Rubín.

   Smazat
  2. Zklidni hormon. Ti mužíci z Ruska, Indové plus Číňané a k tomu ještě "indianohispánci" z jižní Amerika včetně "černobílé" jižní Afriky už něco vymyslí, aby naše civilizace nezanikla. Osobně si myslím, že to je ten správný mix našeho člověčenství jak vizuálního tak i myšlenkového.

   Smazat
 3. Pomalu ti tece do bot,mel by jsi to urychlene vzit smer WCT.

  OdpovědětSmazat
 4. Včera Čína dala moskvě na vědomí,že v rublech s rusem obchodovat nebude.Až cokoliv z toho co nám kremelsští propagandisté servírují za lejnovi úspěchy bude v praxi realisováno tak se tomu dá uvěřit.Zatím jsou to jen sny uchylných marginálů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dejte odkaz, ale žádný mainstream :-)

   Smazat
  2. Kdo má ropúu a plyn může diktovat, jak se za to bue platit a čím.

   Smazat
  3. Hele,že chujlo není nějaký velký myslitel to jo,aleže by prodával naftu a plyn za ruble tak pitomej zase není.Lacino prodávat bude to jinak nejde,ale za ruble prodávat nebude.Tomu snad neuvěří ani ti prostoduší chudáci co tady nasávají ty tvoje sra..čky.

   Smazat
 5. To bych chtěl vidět ty investory co povezou peníze na Krym ovládaný kriminální bandou v čele s aksjonovem mezi galérkou známým pod přezdívkou goblin majitelem takového většího krymského h-systému.Památky po jeho stavební činnosti jsou po celém Krymu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejvíc majetku měl na Krymu Kolomojskij. Ostatně oligarchům Vladimir Vladimirovič moc nefandí. To, co Palmere píšete je nepodstatné.

   Smazat
  2. Soudruhu o tom co je podstatné a co není zaplať Pán Bůh rozhodnou ty investoři.Tvoje uchylný sny na tom nic nezmění.Čest soudruhu.Radola.To aby jsi si mě nepletl.

   Smazat
  3. Pane Gajdo, naštěstí svět ještě stále není odkázán jenom na ´investory´, taky tu jsou stále soudní, poctiví a slušní lidé. Ti budou rozhodovat.

   Smazat
  4. Bohužel soudruhu soudní a slušní lidé rozhodují bohužel málokdy.A na Krymu to už vůbec.Byl jsi tam?Já tam byl často ani nebudu počítak kolikrát to bylo.A,že by tam rozhodovali slušní lidé toho jsem si tedy nevšiml.A teď když to vzali do ruky kriminálníci jako goblin a co se tam nyní děje tak očekávat nijakou změnu k lepšímu může jen člověk bez kouska soudnosti.

   Smazat
 6. Soudruhu o tom co je podstatné a co není zaplať Pán Bůh rozhodnou ty investoři.Tvoje uchylný sny na tom nic nezmění.Čest soudruhu.Radola.To aby jsi si mě nepletl.
  xxxxxxxxxxx
  soudruhu, nepíše se "ty" investoři, ale ti investoři, ty - investore, ti - investoři. Pokud TY HŇUPE neovládáš základy češtiny, vrať se na ZŠ.
  Čest, TY SOUDRUHU!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ho asi souška Pajerová v émerickém VUMLU nenaučila.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.