Reklama

pátek 12. prosince 2014

Rusko očima úspěšného cizince. Lepší je starat se o krávy než o dělení světa. Západní média o šéfovi Kremlu neříkají pravdu.

Ondřej Höppner
12. 11. 2014 Protiproud
 Příběh, který v českých médiích – narozdíl od německých – určitě nenajdete, přestože vypovídá o absurditě současného protiruského tažení Západu víc než složité analýzy.
Velkostatkář Stefan ve skutečnosti není jen tak nějaký sedlák. Patří ke klíčovým postavám rusko-evropského zemědělství. Do Ruska přišel už jako student v roce 1989. Dnes mu patří půda o rozloze 250 tisíc hektarů, což je přibližně velikost Lucemburska nebo, chcete-li, polovina Vysočiny. Je jedním z největších velkostatkářů a vůbec největším producentem mléka v Evropě.

Stefan Dürr zná velmi dobře oba, respektive všechny tři světy: Rusko, Německo i Evropskou unii. V nynějším konfliktu, zvláště po západních sankcích uvalených na Rusko, se cítí jako dítě, jehož rodiče se rozvádějí. Žije ve Voroněži jen 100 km od Ukrajiny. Premiér Medveděv přijel obdivovat jeho práci, prezident Putin mu udělil ruské občanství a osobně se s ním dnes radí o sankcích Spojených států a Evropské unie.

Stefan Dürr obdržel ruské občanství
Král evropského mléka

„Nynější politická situace je samozřejmě stresující i pro mě. Sám za sebe mohu říci, že je pro mě lepší starat se o krávy, než se plést do rozdělování světa. Žel bohu však musím,“ říká Stefan Dürr v rozhovoru pro německou televizi ZDF.

Stefan je původem zemědělec z německého Odenwaldu. V Rusku se prosadil, když začal s vylepšováním technologií pěstování a chovu. Zbohatl také na prodeji nových druhů osiv a zemědělských strojů. Peníze vložil zpátky do půdy a vybavení a záhy se stal největším producentem mléka v Evropě.

Uznání, kterého se mu dostalo od ruských vládních špiček je oprávněné. Zisk německého podnikatele plyne hlavně z prodeje produkce do EU. Je dnes také největším dovozcem strojů pro ruské zemědělství.

Z rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi

Znáte se osobně s Putinem. Jaký je to člověk a jak vnímá stávající konflikt?

„Především je to někdo úplně jiný, než ho představují hlavní média v Německu. Měl jsem možnost s ním mluvit bez protokolu a omezení. Je srdečný, otevřený, trpělivě naslouchá a vůbec to není diktátorský typ. A už vůbec se nechystá k žádné agresi. Považuje Německo za partnerskou evropskou mocnost a rád by pokračoval v dobrých vztazích.“

Západní politici označují Putina za viníka současného napětí, protože rozpoutal agresivní válku proti sousední zemi a anektoval část jejího území, konkrétně Krym.

"Jsem si jist, že Krym nebyl naplánován. Jednoduše ukrajinský prezident Janukovyč dlouho nevěděl, na čí stranu se přidat: K Evropské unii, nebo k Rusku. Vybral si Rusko. A EU spolu s USA ho kopli do zadku pomocí své Páté kolony na Ukrajině. Koalice EU a USA však nečekala tak rychlou reakci ruského obyvatelstva na Krymu, čím vlastně odtržení zavinila sama. Vyhlášení samostatnosti Krymu jeho vlastními občany bylo ovšem prohlášeno za ruskou anexi, a proto bylo nutné demonstrovat potrestání Ruska sankcemi. Problém je v tom, že sankce nezabírají, proto zkoušejí přidávat další a další. Putinova vláda pak se stoprocentní sebejistotou odpovídá protisankcemi.“

Osobně jste mluvil s Putinem o sankcích a také mu poradil udělat právě ta protiopatření. Proč?

„No protože není možné trestat jednostranně toho, kdo není jednostranně vinen.“

Stefan Dürr s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem

Trhy rychle obsadí jiní

Takže jste také přesvědčoval Putina o tlaku na EU a USA, nebo jak to bylo?

„Nejsem tak důležitý, abych mohl radit prezidentu Putinovi. Jen se mě zeptal na můj názor a pozorně mě vyslechl.

Řekněte nám něco o dopadu sankcí na Vás. Jste přece největším evropským producentem mléka.

„Krátkodobě jsou pro mě sankce velice výhodné, protože mi odpadla konkurence z Holandska a Německa. Jenže uvolněné místo na trhu rychle vyplní vývozci z Argentiny, Brazílie nebo Nového Zélandu. Jakmile EU zmírní nebo zruší sankce, budou tito vývozci na ruském trhu etablováni a pochybuji, že by uvolnili svá místa.“

Rusko a EU byly dlouhodobě dobrými obchodními partnery. Dnes se Rusko přiklání k asijským trhům. Jak se na to díváte?

„Jak říkám: Jako Němce mě tato záležitost trápí. Budujeme mosty a obchody úspěšně dvacet let včetně mezilidských vztahů a důvěry. Teď máme všechno zahodit za pár měsíců? Ale na druhé straně jako podnikatel v Rusku musím říct, že čínský trh je pro mě velice lákavý a vysoce výnosný i pro budoucnost. Přirozeně Čína reaguje na prostředí sankcí rychle. Otevírá přístup ke své produkci a ke svému trhu. Společně vyplníme prostor uvolněný Západem.“

Válku skončí federace

Co si myslíte o situaci jako německý podnikatel znalý poměrů s osobními kontakty na ruské politické špičky. Budete moci pokračovat v práci i při zhoršených vztazích mezi Ruskem a EU?

„Popravdě řečeno, ta do nebe volající hloupost, která je příčinou nestability, mě dokáže pěkně namíchnout. Na druhé straně nelze říci, že nám to znemožní práci. Naopak, spolupráce mezi podnikateli se stává těsnější, jsme dnes mnohem lépe připraveni čelit nesnázím než v minulosti.

Rusové budou chtít koridor na zásobení Krymu, který zahrnuje i oblast Novoruska. To je klíčový bod konfliktu. A to nevypadá dobře pro rozvoj hospodářství, včetně toho Vašeho, že?
„Myslím, že cílem je spíše federalizace Ukrajiny. Tím se vyřeší spousta problémů najednou. Také dobré sousedské vztahy. Západ vnímá tyto návrhy jako vměšování, přičemž sám diktuje všechny podmínky. Myslím, že Západ musí udělat vstřícný krok, jinak bude pokračovat válka. Válka je hrozná především pro obyčejné lidi, ekonomika je až druhotná.“

7 komentářů :

 1. Mezi ekonomy ted koluje takovy vtip, nebo spis prognoza:
  v pristim roce bude Putinovi 63 let, barel ropy bude za 63 dolaru a za dolar bude 63 rublu.
  A zatim vsechno nasvedcuje, ze tomu tak opravdu bude. A ze to bude znamenat zhrouceni ruske ekonomiky.
  Asi proto me to zdejsi komunisticky cenzor uz 3x vymazal…..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Ekonomy? Myslíš ty tupý vandráky, co dohnali svět k tomuto neudržitelnému a neufinancovatelnému stavu? 1) Rusko nemá dluh 79 biliónů dolarů. 2) Rusko má největší zlaté rezervy. 3) Rusko má obrovskou, bohatou zem, kde se nacházejí všechny prvky Mendělejevovy tabulky. 4) Rusko má významné obchodní partnery i spojence v Číně, Indii, JAR, skoro celé Latinské Americe a další země se do této spolupráce chtějí zapojit. 5) Americký dolar se pro mezinárodní platební styk bude používat stále méně. 6) Pokud USA nepřestanou štvát k válce a zneužívat k tomu EU a svoje, nikoliv evropské, NATO, ať se připraví na vojenské základny Ruska v Argentině, Venezuele, Nikaragui nebo Kubě. 7) Rusko se nestane kolonií 1. či 2. řádu, jak už se o to USA a Západ již jednou v 90. letech pokusil. 8) Opozicí Putina jsou havloidní neoliberálové Grigorie Javlinského (kolaborantský, protiruský šmejd, něco jako v Čechách Havel, Schwarzenberg a jejich US pátá kolona) a opravdoví komunisté soudruha Zjuganova. 9) Cítíte to správně, jak nad vámi parazity a zloději z ekonomických důvodů přestanou USA držet ochranou ruku, dojde k vyřizování účtů a společenskému pohybu. Havloidní kolaboranti a oligarchie půjdou od válu. 10) Dějiny neskončili, pokračují a vy je nemůžete zastavit. Pouze házíte dřívka pod rozjetý parní válec, štvete lidi proti sobě, vyhrožujete, zastrašujete. A už ani na tomto názorovém fóru to nedržíte pevně v ruce. Jste k smíchu.

   Smazat
 2. Zde je celý rozhovor, zajímavý, stojí za to ho i vidět.
  https://www.youtube.com/watch?v=GklmH3uDDts

  Děda.

  OdpovědětSmazat
 3. To kdyby šel ušatej mouřenín ve státech udělat rozhovor s farmářem, tak ho okamžitě přidělej do stáda.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste všichni srandovní s těma komunistama. Taky je dost vtipný, že za největšího komunistu se prohlašuje sám Dalajláma, za jehož lidská práva se tak plamenně bije náš pravicový (nebo už pravý?) sektor Euromajdanistů a spol.? Na ně si ukažme a nechtějme s nimi mít nic společnýho. Haňba jim.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.