AA

Reklama

bb

čtvrtek 25. prosince 2014

Rusko a Turecko: "Západ" Bruselu a obrození Konstantinopole

25. 12. 2014     zdroj
Rusko a Turecko - dvě země, které z různých důvodů vstoupily do období krizových vztahů s EU. Jde o geopolitickou rezonanci a dokonce i "pouhým okem" je zřejmá naladěnost Moskvy a Ankary na stejnou frekvenci. Již v roce 2010 navrhoval ruský prezident Vladimír Putin Evropské unii strategii "nové vlny industrializace": rozsáhlou hospodářskou integraci s jednotným energetickým komplexem, průmyslové aliance v automobilovém, leteckém, loďařském průmyslu, v logistice, kosmonautice, jaderné energetice a farmacii. 

Spolupráce se měla zakládat na oborových "strategických aliancích, což by dříve nebo později vedlo k politické alianci." "Severní proud" se stal vzorem úzké spolupráce mezi Německem a Ruskem. Podobný úspěch by očekával i "Jižní proud". V případě "klešťového plynového obchvatu" Evropy by se vznik klasické strategické aliance Moskva-Berlín stal skutečností. Ale nezafungovalo to.

Pokud jde o vzájemné vztahy mezi Tureckem a EU, pak Ankara pokračuje formálně ve sledování eurocentrického kurzu, pokud vycházíme z vládou Ahmeta Davutogla deklarovaného kurzu na politiku integrace s EU. Turecko požádalo o členství v roce 1987, ale přístupová jednání začala v roce 2005. Od té doby strany otevřely celkem 14 ze 35 technických bodů, které musí Ankara splnit, aby vyhověla potřebným kritériím na členství v EU. Jednání byla opakovaně komplikována rozpory, které vedly k jejich pozastavení pod nejrůznějšími záminkami. Pokud by Turecko bylo včas přijato do EU, mohlo by pod evropskou vlajkou velmi vážně ovlivnit Balkán, velký Blízký východ včetně Zakavkazka, nemluvě o fenoménu tzv. "arabského jara". I tady nastalo fiasko.

Nejprve se na hranici Turecka objevila ozbrojená ohniska v Iráku a Sýrii a "Islámský stát Iráku a Levanty" (ISIL), což hrozilo nejen přesunem na jeho území bojových akcí, ale i roztříštěností země v důsledku kurdské otázky. Pak přišel kyjevský "Majdan", který spustil proces rozpadu Ukrajiny a který podle hlavy Stratforu George Friedmana "ještě více stimuluje odstředivé panevropské tendence." Podle Friedmana se prvním příkladem změny hranic silou stala Jugoslávie. Kosovo - to byla pouze kulminace tohoto procesu. USA byly přímo zapojeny do těchto událostí, stejně jako i do kavkazské války v srpnu 2008, což vedlo ke ztrátě kontroly Gruzie nad Jižní Osetií a Abcházií, do "arabského jara" v severní Africe a na Blízkém východě a také na Ukrajině. To vše je podle Friedmana "spojeno s Ruskem." Faktem ale je, že ukrajinská "barevná revoluce" rezonuje s Tureckem, ne s Ruskem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otevřeně obviňuje Západ z přípravy "barevné revoluce". Takže bezprecedentní vzájemný vstřícný pohyb v posledních 100 let Moskvy a Ankary je vnímán spíše jako jejich společná asymetrická odpověď na nové geopolitické výzvy, které jsou schopny změnit letitý trend ve vztazích, ale až po reanimaci archetypů historického podvědomí.

V nedávném poselství k Federálnímu shromáždění ruský prezident Vladimíra Putin řekl: "Pro Rusko mají Krym, starověký Korsun, Chersones, Sevastopol velký civilizační a posvátný význam, asi jako Chrámová hora v Jeruzalémě pro ty, kteří vyznávají islám a judaismus." Západní experti vyhodnotili toto prohlášení jako odmítnutí Moskvy dlouhou dobu existující v ruském dějepisectví verze, že "Kyjev je matka ruských měst", jako odsunutí na vedlejší kolej "varjažských knížat", jimž byl tradičně přisuzován původ ruské civilizace. Rusko se nyní přímo spojuje s Byzancí, za jejíž duchovní dědičku se Moskva po dobytí Konstantinopole v roce 1453 Osmany považuje.

Jak píše Caroline Finkel v "Historii Osmanské říše", sultáni, počínaje Mehmedem II., se především viděli jako dědici byzantských císařů a mezi jejich tituly se objevil i termín "Kayser-i rum", což znamená "římský císař". Osmani zachovávali všechna práva východní (ortodoxní) církve z období Byzantské říše a nejen že podporovali křesťanské obyvatelstvo, ale také církev zachránili prostřednictvím garancí její předchozí nezávislosti. Právě tento archetyp, nikoliv dobyvačné pochody po Evropě, je základem toho, aby Turci pochopili svou příslušnost k evropské identitě.

V roce 1454 Hans Rosenblatt napsal hru "Turek", jejíž námět je postaven na návštěvě sultána v Německu s úmyslem naladit ji v "národním duchu." Francouzský ekonom Jean Bodin se domníval, že "Osmanská říše je názorný příklad příznivého řešení ekonomických otázek" a německý kazatel Martin Luther dával za příklad život muslimského derviše papežskému duchovenstvu a mnišstvu. Koncem 40-ých let 16. století spisovatel Ivan Peresvetov předložil carovi Ivanu Vasiljevičovi své "epistoly", v nichž zvolával: "Ach, kdyby v pravé moskevské víře byla turecká pravda, tak by s Rusy hovořili samotní andělé". Proto Erdogan řekl, že "jako prezident nemůže přijmout verzi, že naše civilizace je horší než jiné civilizace." Jak píše v souvislosti s tímto Hürriyet Daily News, "Ministerstvo školství a Rada pro vysokoškolské vzdělávání Turecka jsou pověřeny přípravou objektivního výkladu historie z pohledu nesmírného přínosu Blízkého východu a islámu pro světovou vědu a umění." V tomto však vidí mnozí experti "pouze náklonnost Ankary ke zbourání stabilizovaných názorů Západu na islám." Podle mého názoru zde jde o něco jiného.

Když turečtí politici říkají, že kdyby Turecko vstoupilo do EU, bude to mít strategický dopad na budoucnost Evropské unie, mají na mysli ani ne možnosti své rostoucí ekonomiky, ale spíše historický fenomén: renezance přišla do Evropy po obsazení Konstantinopole Osmany v roce 1453. Z tohoto důvodu přistoupení Turecka do EU (horizontální integrace) – by znamenalo zřeknutí se geopolitického dědictví Byzance a Osmanské říše ve prospěch Západu. Aliance s Ruskem (vertikální integrace) znamená obrození byzantského, osmanského a ruského geopolitického dědictví, ale na základě syntézy tureckého islámu s východním, nikoliv západním, křesťanstvím. To do značné míry vysvětluje uvolněný postoj Ankary ke znovusjednocení Krymu s Ruskem, to vysvětluje, že Turecko pochopilo podstatu geopolitické intriky, vyvolané USA na Ukrajině. Proto zůstává otevřená otázka o tom, zda je možné hovořit o hrubé chybě USA a jejich evropských partnerů, které se dopustili na Ukrajině, nebo je to vyjádření globálního geopolitického posunu na křižovatce Evropy a Eurasie.

A co je ještě zajímavé. Z pověření Evropské komise pro sociologické služby "Eurobarometr" byl v Turecku proveden průzkum. Bylo zjištěno, že pouze 28% občanů podporuje vstup země do Evropské unie. To je nejnižší podpora členství Turecka v EU v posledních letech. V předchozím průzkumu, provedeném v květnu, byl počet příznivců členství Turecka v EU 38%. Prezident Turecka Erdogan otevřeně prohlašuje: "Turecko nepotřebuje lekce demokracie od Evropské unie, nebude obětním beránkem. když nechtějí, abychom byli v EU - ať nás nepřijímají, nejsme jejich sluhové. "Takže rusko-turecká spolupráce zakládá nové "pevné vazby" v globální geopolitice a vyznačuje na obzoru velké cíle.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


15 komentářů :

 1. Další dobrá zpráva.Nějak se to začíná ussákům hroutit.Palmer.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úroveň diskuse je ovšem o jeden Listopad dále, mladíku.

   Smazat
  2. Přelož mi ten svůj blábol,staříku,nějak to nemá hlavu ani patu.Palmer.

   Smazat
  3. Palmere, chováš se jako rozpustilý a úplně dementní mladík. To oslovení je naprosto v pořádku. Pro osla tvého kalibru. Metafora "o jeden Listopad dále." znamená, že tu hovoříš s lidmi z budoucnosti.

   Smazat
  4. To seš fakt tak mladej, že neznáš Návštěvníky?

   Smazat
  5. To seš na tom dost špatně,když se musíš vyjadřovat pomocí seriálů...něco z ulice,nebo "růžovky"by tam nebylo?Palmer.

   Smazat
  6. Seriál napoví, tak proč bych se jím nevyjádřil. Nejsem to já, kdo tu neví, která bije a snažím se tě zorientovat jak nejlépe bys měl být schopný.

   Smazat
  7. Bla,bla,bla....

   Smazat
 2. Zdá se, že Turci jsou přeci jen rozumnější než naši Zaorálci, Halíci, Štětinovci, Fištejnové..., Č. televize, TOP 09, ODS...
  Pomůže to k odštěpení od Evropy anglosaského zločineckého směru, který námi opovrhuje. Evropská unie je hlavně Lisabonskou smlouvou koncipovaná výhodněji jen pro největší státy a ty také trpí péčí světového kurvítka - USA a ilumináty. Aliance na východ, jihovýchod od nás i do Jižní Ameriky mají kapitalistickou perspektivu, jsou vývojově mladší. Pak bude záviset na tom, jak budou domykavé mozkové chlopně našich lídrů a na tom, zda nebudeme jen ovčany, a podle toho se k těm různým BRICSům také přimkneme nebo ne.
  Není pravdou, že Muslimové budou stále vycestovávat jen do svých osvědčených destinací, jakými jsou Německo, Anglie, Francie, Španělsko. Chtějí celosvětovou nadvládu. Bojovníky islámského státu navštěvuje v izraelských nemocnicích izraelský premiér. Muslimský stát sám nyní uvádí, že judaisté budou ušetřeni (spojenectví?), protože jsou "vyznavači knihy". Katolíci budou ušetřeni přerušení míchy nebo upálení, pokud přejdou na tu správnou víru - to bychom potřebovali obuv, ze které se snadno vysouvá noha.
  Takže po USA celkové seberetardaci, a možná mnohem dříve - s první skutečnou krizí třeba nebo s otřesy ve Španělsku, Německu, Francii, může dojít ve světě k novému mocenskému, politickému, vojenskému, hospodářskému dělení. Zároveň s přehodnocením vztahu různých společenských vrstev k výrobním prostředkům, k finančním tokům, aby rizika nenesli jen dělníci, rolníci (tedy STOP neoliberalismu) bude třeba realizovat tuto společenskoekonomickou změnu.
  Budeme se moci, ale také muset někam přiklonit. Neutrální být neumíme a strategická středoevropská poloha znamená, že mnozí budou opět vědět mnohem lépe než "většinový" občan, co pro nás bude tím nejlepším. Snad pochopíme, že se při tom máme chovat důstojně a ne servilně.

  Slunce v duši, ogaři

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pana Ivana Davida si velice vážím. Neumím si představit, že když historie trhne oponou že by právě on stál mimo události, nebo že by přímo nebyl ve významné funkci s tím související. Pokud by ovšem sám o funkci stál.

   SvDO

   Smazat
 4. To jeste ti nasi zabednenci spise podplaceni mocipani nevi jake moznosti styka Rusko se zemi, kde je prumysl- tedy zeme,ktere musi vyvazet. I kdyz Turecko nema zatim velky prumysl, ale kazdym rokem se jejich ekonomika rozsiruje.
  Dovedou si ti nasi blbci predstavit, kdybychom v roce 1989 se zajimali a spoluzpraci s Ruskem misto nadavani na Rusaky.
  Rusove se omlouvaji za vpad vojsk k nam, ale to nebyli jen Rusove a za druhe to byl komunismus.
  Nabidnout nase vyrobky Rusku, tak bychom dnes nemeli zlikvidovany nektery prumysl ale dale rozsireny.Nastal by zajem o vsechny nase vyrobky. zadne likviace a trh od Ase az po Vladivostok.

  OdpovědětSmazat
 5. Poturcenec horsi Turka. O komunistickych svinich ktere kolaboruji s Putlerem to plati dvojnasobne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi ubožák a jistě za to nemůžeš. Tvé dětství muselo být velmi těžké, když to na tobě zanechalo takové následky. Nebo, že bys trpěl podvýživou ještě z doby socialismu?. Teď jsem ti nahrál a jistě budeš svou teorii z 05.38 hod. rozvíjet.

   Smazat
  2. Neodpovídejte na stupidní provokace,hrajete jejich hrátky!!!!
   romanA

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.