Reklama

pátek 12. prosince 2014

Společně proti válce


Milan Daniel
12.12.2014

V srpnu tohoto roku odstartovala petice iniciativy Evropané proti válce, která byla zamýšlena jako evropská. Patrně i v důsledku její malé medializace je pod ní jen něco málo přes 1300 podpisů většinou signatářů z Česka a Slovenska. Dne 5. prosince byla v internetovém vydání německého týdeníku Die Zeit zveřejněna petice 64 osobností tamního veřejného života nazvaná „Opět válka v Evropě? Ne naším jménem!“. Za pět dní je pod ní podpisů mnohonásobně více.

Nechci žehrat na to, že problému se obecně v Česku věnuje pozornost teprve poté, co se na něj upozorní v zahraničí. Chci naopak ocenit skutečnost, že se proti válce, jejíž nevyhnutelnost je nám stále více vnucována, zvedá v Evropě vlna občanského odporu, která navíc začala v Německu, jež tu minulou velkou válku vyvolalo.

Moc se peticemi obvykle neřídí, většinou je ignoruje, nebo se snaží jejich význam umenšit. Určitým vodítkem jejich významu může být počet podpisů pod nimi. I váš podpis jí tedy může na váze přidat.

Jakkoliv může mít každý k textu petice připomínky (ostatně podobně, jako ke zmíněné petici iniciované z ČR), její cíl je jasný – podpořit dialog proti válce.

Celý text najdete na webu iniciativy Evropané proti válce v sekci Novinky. Svůj podpis můžete připojit na adrese https://www.openpetition.de/petition/online/appell-wieder-krieg-in-europa-nicht-in-unserem-namen

Pokud tak učiníte, můžete počítat s vděkem těch, které pomůžete zachránit.

15 komentářů :

 1. ok, ale ta petice je psaná pohledem Němců tzn. iniciátorů 2. sv.války

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte to propletené, iniciátorem 1a2.svět.války byli výhradně sionističtí židé stejně jako většiny revolucí před těmito válkami a většiny válek po 2.světové.

   Smazat
 2. Mnoho mých kolegů válku rozhodně nepodporuje, ale žádnou petici nepodepíše. Vysvětlení může spočívat v tom, že organizátorům petice nedůvěřují. Asi nereprezentují jejich názory, protože se nedokáží do jejich pocitů trefit. Nezapomeňte, že podle Oskara Krejčího jsme prošli genocidou inteligence a bude trvat ještě generaci, až se budou lidé ochotni ve prospěch čehokoliv angažovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jinak řečeno, tento chaos vám vyhovuje, proto ani válku nechcete. Nějaké zájmy této země vás naprosto nezajímají, hlavně, že to sype.

   Smazat
  2. Pro 9:42: Upřímně řečeno, moc to nesype. Odhadem dvakrát až třikrát méně než v sousedním Německu na stejné pozici. Pracuji pro českého daňového poplatníka, neemigroval jsem. Ten chaos je dobrý nápad. Nejlépe se skryjete v davu. Nenesu vinu za nic, co se tady děje. Moje volba byla vždy menšinová. Když jsem se angažoval, pravidelně mne přehlasovali. Koukám, že vy se nemůžete zbavit nutkání kádrovat. 9:27.

   Smazat
  3. Nikoliv kádrovat. Žasnu jen, jak dnes někteří lidé vnímají svoji vlast a svůj vztah k ní. Jak tím v podstatě pohrdají naši historií, všemi těmi co byli ochotni pro svoji zemi položit životy. Žasnu, jak jsou krátkozrací, vidí jen dnešek a spokojí se s tím, že jsou dnes a momentálně více či méně úspěšní. Nesnaží se vnímat dění ve světě v kontextu let příštích a budoucích. Nemají ani vůli naslouchat jiným názorům,
   pohodlně si je zaškatulkují do "nepřijatelných", odfajfkují a ještě si neodpustí arogantní, či pohrdlavé poznámky.
   Je mi těch lidí líto, za pár pochopí, jak se mýlili.

   Smazat
  4. sorry, že se vám vměšuji do výměny názorů. Zajímá mě jen, jakou genocidu inteligence má Oskar Krejčí na mysli ? Tu z minulého režimu, nebo tu dnešní ?
   Děkuji Martin

   Smazat
  5. Je tomu 25 let, co se začaly rozbíhat masové čistky. Celá jedná generace vyprázdnila zásuvku pracovního stolu a šla. Někdo si našel jiné místo, jiný začal podnikat a další šel dělat dealera k zahraniční firmě a svoje zkušenosti ochotně předal. Byli i takoví, co se stáhli do sebe, aby přečkali a posléze si našli něco náhradního k dožití. Znám i takové, kteří provoz dílny nebo cechu vypiplali a pak přišel den, kdy jim grázlové z OF nakopali do zadku. Kdo se tady v Česku může rovnat Čubovi ze Slušovic? Co těm chcete povídat o solidaritě s těmi, kteří jim ublížili? Dobří kamarádi mi ochotně donesli, že vyvolávám smích, když se snažím pořádně pracovat. Prý už si tam, kde jsem tehdy pracoval, neškrtnu.
   Překvapuje mne, že mezi námi žijí lidé, kteří nevědí nic o tom, co se tehdy dělo.
   Omlouvám se, že kazím náladu, ale moje výročí je za dveřmi.

   Smazat
  6. To jsou ti z 'lumpenkaváren', ti nechápou nic.

   Smazat
 3. Ja bych nackum a komunistum zadnou petici nepodepsal. Ty svine vzdycky recnily o miru, ale pripravovaly valku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Která díky tomu nebyla ...Si vis pacem, para bellum

   Smazat
  2. Valce zabranilo svou silou NATO, komunisto. Jinak bys ted sedel nekde na prycne a hryzal chleba z otrub.

   Smazat
  3. Zase to máte v hlavě zamotané. Co je NATO se ukázalo hned, jak jsme do něj vstoupili. Kolik válek je za ním za posledních 20 let! A komunisti nikde. Tak co to tu melete na blbinky?

   Smazat
 4. založit petici může každý za sebe, když se mu cokoliv nelíbí

  OdpovědětSmazat
 5. Petici nepodepíšu především proto, že je s lokajským nevkusem napsaná v jazyce utlačovatele, v řeči hegemona, tedy anglicky. Jako by nestačil protektorátní jev dvojjazyčných nápisů na nemocnicích, školách, atd... případně, pokud jde o "metropoli", jen anglickojazyčné nápisy...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.