Reklama

úterý 23. prosince 2014

Šťastné, veselé, ale jedovaté Vánoce

Martina Vacková
23.12.2014  Ekolist

Nejmarkantněji se rezidua pesticidů vyskytovala v mrkvi, salátových okurkách, nakládaných okurkách, paprikách, salátu a rajčatech. Z ovoce byly nejvíce zasaženy jablka, broskve, nektarinky, hroznové víno, jahody a pomeranče.

Tak jako každý rok se i letos blíží závěr roku a s ním, mezi Čechy nejoblíbenější sváteční dny, Vánoční svátky a poslední den v roce Silvestr. Tyto závěrečné dny roku každoročně trhají rekordy v nakupování a množství utracených peněz za potraviny vždy pořádně provětrá naše peněženky. Nejčastěji nakupujeme ovoce, zeleninu a maso a nespočetný počet různých drobných pochutin v poměrně velkém množství. Přitom se ukazuje, že Češi by však měli být velice obezřetní, jaké potraviny si nakupují.

Strach by měli mít zejména z množství reziduí pesticidů v potravinách, které budou servírovat na vánoční tabuli. Výzkumy mezi farmáři prokázaly, že používání pesticidů na polích má vážné negativní důsledky pro jejich vlastní zdraví a vede k trvalému poškození jejich organismů. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je každý rok negativně zasaženo účinkem pesticidů až 3 milióny zemědělců, přičemž 18 tisíc z nich následkům ze styku s nimi podlehne. Co teprve vysoké množství reziduí pesticidů může udělat s lidmi, kteří takto vyprodukované potraviny denně konzumují?

Na ochranu spotřebitelů byly již před několika lety zavedeny speciální normy, které určují, jaké procento reziduí pesticidů může být v potravinách. V rámci Evropské unie se jeho kontrolou zabývá speciální komise DG-SANCO. Přestože je úroveň pesticidů kontrolována, znamená dlouhodobá konzumace takto pěstovaných potravin jednoznačně zvýšené riziko pro lidský organismus. To je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč možné následky jejich působení jsou stále v centru pozornosti vědeckých týmů.


A výsledky jejich výzkumů hovoří jasně. Mezi nejnovější objevy patří potvrzení vlivu pesticidů na možnost vzniku onemocnění diabetes mellitus. Speciálně zaměřený výzkum, který probíhal zhruba deset let, byl zaměřen na zkoumání těhotných žen, které přicházely častěji do styku s pesticidy. Výsledky potvrdily, že se u nich objevily příznaky „cukrovky“ během jejich těhotenství dvakrát častěji než u žen, které do styku s rezidui pesticidů nepřicházely. Výsledky byly publikovány v časopise Diabetes Care v roce 2013.

V České republice kvalitu potravin každý rok kontroluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který je zřízen Ministerstvem zemědělství České republiky jako specializovaný orgán státní správy a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V roce 2013 shledal Ing. Petr Schneeweiss ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce rezidua pesticidů, v rámci plánované kontroly cizorodých látek, v ovoci, zelenině, houbách, skořápkových plodech, pomerančových džusech, bramborách, pečivu, masu, bílém a červeném vínu dalších lihovinách.

Nejmarkantněji se rezidua pesticidů vyskytovala ze zkoumaných 393 vzorků zeleniny z ČR, EU a ostatních zemí (z nichž bylo až 241 pozitivních) např. v mrkvi, salátových okurkách, nakládaných okurkách, paprikách, salátu a rajčatech. Z ovoce byly nejvíce zasaženy jablka, broskve, nektarinky, hroznové víno, jahody a pomeranče. Bylo testováno celkem 244 vzorků ze zemí původu ČR, EU a dovozu, z toho bylo 202 vzorků s pozitivním nálezem. Ze 49 vzorků zkoumaných brambor bylo pozitivních 24. Ze 14 zkoumaných vzorků bílého a červeného vína bylo pozitivních celkem 9. Souhrnně můžeme uvést, že bylo testováno 872 vzorků a jako pozitivní bylo označeno 521, což je naprosto šokující a nebezpečné číslo.

Dne 21. října 2009 byla schválena směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2009/128/ES (dále jen směrnice EU), která začala de facto ohraničovat činnost evropského společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů a dále také nařízení 1107/2009 Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh do užívání v zemědělství.

 V rámci tohoto nařízení by mělo být v Česku uplatňováno šetrnější užívání přípravků na ochranu rostlin. Měl by být kladen důraz na růst zdravých plodin při co nejmenším narušení zemědělských a lesních ekosystémů. V praxi bohužel toto nařízení není řádně dodržováno, ba naopak samotný Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský neuplatňuje dostatečně účinnou sankční politiku a dohled nad dodržováním pravidel integrované ochrany rostlin v praxi. V současné době musí každý zemědělec vyplnit na konci hospodářského roku tzv. „Kontrolní list“, ve kterém může dosáhnout na základě bodové škály až 350 b (minimum pro řádné splnění je ale přitom pouze 120 b). Do takto široce vymezené bodové škály se ale vejde takřka každý, bez závislosti na tom jakou metodou (šetrnou nebo devastující) hospodaří. Sankční politika při nedodržení podmínek integrované ochrany rostlin přitom není takřka vůbec formulovaná.

Po přečtení alarmujících čísel ze zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce by se měl každý občan v naší zemi zamyslet nad tím co jí a zda ho konzumované potraviny nepohřbívají každý den doslova zaživa. Na Vánoce a Silvestra všichni nakupujeme vše, co nám přijde pod ruku, notně využíváme slevové akce a poukázky. Všichni si ale musíme uvědomit, že je nutné dbát na nákup správných a zdravých potravin tzn. vědět, od jakých zemědělců pochází, jaké byly podmínky růstu rostlin, čas jejich sběru a dalších specifických faktorů, které se podílejí na kvalitě dostupných potravin na českém trhu. Aby Vánoce nebyly pesticidové - jedovaté, ale skutečně šťastné a veselé.

31 komentářů :

 1. Všichni k zemi, budou létat Amorovy šípy.

  OdpovědětSmazat
 2. Bude ještě hůře. TTIP nám do Evropy hromadně zavleče z Ameriky GMO plodiny. Pak teprve uvidíte !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, to pak budeme žrát totální FEKÁL ! A to se nedávno pyšnil ministr zemědělství jak máme kontrolované a zdravé potraviny na rozdíl od jiných států, Ha, ha, ha...Čemu se divit, mocipáni se potřebují zbavit pár miliard lidí, aby na ně zbylo víc.HNUS VELEBNOSTI, HNUS !

   Smazat
  2. Já si myslím, že Monsanto zkrachuje. Ty provádí vůbec taková příšerná zvěrstva, že to ani jinak nemůže dopadnout. Hrůza, děs a běs, ty jejich tfujtajbloviny monsanťácký ošklivý zakuklený.

   Smazat
 3. Je neustále kritizováno vše, co se dělo ve společnosti do roku 1989. Ale takovéto potraviny by se v obchodech neobjevili. Takže rada na konec - nekupujte nic a budete zdraví. Na pomník vám pak napíšou " Odmítal výdobytky kapitalismu, nedbal na ná
  kup správných a zdravých potravin, tzn. vědět od jakých ......." .Naše markety a supermarkety jsou žumpou celé Evropy a to ještě nevíme čím Evropu svým vývozem bude systematický likvidovat USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Trocha šišek atmosféra radosti a dýchání nosem pěkně zmaštěnej.

  OdpovědětSmazat
 5. Ve tlačence, ovaru, hořtici a kyselém zelí snad nic takového není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zejména o tom mase bych pochyboval. A GMO produkty mají méně minerálů. Když třeba ptáčkům dáte vybrat, jakou pšenici či mák mohou zobat - hned poznají tu ne geneticky modifikovanou a tu také klofou. Ničemu nevěřit.
   Proč by se hořčice nemohla práškovat, proč by zelí nevtáhlo svinstva z kyselých dešťů? I v průmyslových granulovaných hnojivech jsou škodliviny. Pěkné vánoce. Smlouva TTIP má mj. omezit náročnost kontroly. V USA je drtivá většina zemědělské produkce GMO.
   Poznámka: Moc není známo, že jakýkoliv druh žampiónu, i pěstovaný ve sklepích, v sobě z podstaty má karcinogenní a mutagenní látky. Zejména děti a těhotné by to neměli pojídat. Ale to by padl žampionový průmysl. Černé houby (hřibovité) jsou 2x dražší, tak obchodníci do houbových jídel pro naše mlsné jazýčky dávají žampióny.

   Slunce v duši, ogaři

   SvDO

   Smazat
 6. Vánoce jsou především kouzelné, bránit se štěstí, které prší až pod jeho tíhou praskají zatuhlé potíže, a rozlévá se v nich vše potřebné a blahodárné každému kdo o ně zavadí, nebo na koho je někdo lstivě a zlomyslně setřese. Beztak roztaje a naplní řeky a prosvětí jejich koryta. Vánoce jsou prostě bezva.

  OdpovědětSmazat
 7. Potraviny jedovaté, zdravotnictví mizerné, ale lidé se dnes v ČR dožívají o 7 let déle než za skvělých komoušů kdy byly potraviny a zdravotnictví skvělé. Něco tady evidentně nehraje, jestli si tak trochu nevymýšlíte, soudruzi :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kazíte oslavu začátku boje za potraviny zdravější.

   Smazat
  2. Nevíš vo co go!!! Právě,že ta generace,co prožila převážně svůj život za socialismu se teď dožívá vyššího věku a tvoří lepší statistiky. Jedli solidní potraviny a v práci pracovali pod normálním vedoucím. A do důchodu se šlo od 54-60 let!!!
   Za 50 let teprve budeš moci hodnotit,kolika let se dožívají lidé žijící v tomto režimu chlapče!

   Smazat
  3. To je asi proto, že velká část odpočívá, nepracuje a čeká na podporu v nezaměstnanosti. A to se ještě někteří živí potravinami z kontejnérů, čímž přispívají k ekologické likvidaci odpadu.

   Smazat
  4. Slyším tu snad práskat bič otrokáře?

   Smazat
  5. Jsi hloupý,milý anonyme,Ti co se dožívají o sedm let více,jsou pár generací před Tebou.Zkus o tom přemýšlet,než začneš,,soudruhovat´´...

   Smazat
  6. Co se týče Bible, tak se k věci dají vybrat dva citáty.

   1) Marek 16,17: "...vypijí-li něco smrtícího, nic se jim nestane..."
   2) Matouš 10:39 "Kdo lpí na svém životě, ten jej ztratí..."

   První citát je pro rozptýlení obav. Druhý proti preventivním život ochraňujícím opatřením, která se mohou snadno zvrhnout ve svůj pravý opak.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Je dobře, že je tu řeč o slovu jed. Nalévat si čistého vína je povinnost a radost současně. Ne, že bych víno pil, jsem příznivec chmelového moku, stará škola, hluboké kořeny kdesi v hlubinách dnes již zapomínaných věků.

  OdpovědětSmazat
 10. ..nevim proc ten nas udatny lid porad remca a nic se mu nelibi, rada- je jednoducha- nezerte !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po týdnu tvých zkušeností s půstem se možná přidám, ogare.

   SvDO

   Smazat
 11. 17:30

  Blábolíte naprosté nesmysly. Porovnejte tento graf ve kterém je srovnání vývoje dožití ČR s Německem. Všimněte si jak nám Němci za komoušů utíkali.

  http://countryeconomy.com/countries/compare/czech-republic/germany?sector=Life+expectancy+at+birth&sc=XE24#tbl

  OdpovědětSmazat
 12. .neverte doslova vsemu,co nekdo,nekde napise..vcera bylo nezdrave maslo,dnes je to zelenina,zitra to bude zse neco jineho..cim by se ti tzv.ekologove stale zivili,nusi si neco vymyslet,aby davy verily,tak je budu strasit tak dlouho,az se tomu uveri..a verte,ze podobne je to se vsim cim se davy krmi,hlavne je udrzovat ve strachu,hustit do nich ,ze je vse spatne,negativni,bude jeste hur,..atd..atd...cim jinym by se dav dal jeste lepe ovlivnit ..???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Změníte názor, až si budete na kartáček dávat poloviční porci pasty.... :-)

   Smazat
 13. Pane Dvořáku, vystavení tohoto článku je horší než šíření poplašné zprávy. Poslední odstavec je skoro nekrolog. Od sametové revoluce se péče o půdu změnila v rabování. Integrovaná ochrana rostlin je "pokus" pracovníků Ústředního a kontrolního ústavu zemědělského donutit skrze sankce zemědělce k dodržování základních agrotechnických zásad. V letech 2014 a 2015 se systém zavádí, od roku 2016 se pojede "naostro". Vlastní používání pesticidů je jen malou částí IOR. V současné době je každý zemědělský podnik, nebo farmář, kontrolován nejméně jednou ročně, zda pesticidy používá v souladu se zákonem. Čtenářům bych řekl:"Kupujte české ovoce a zeleninu", protože nikde v EU se nekontroluje tolik, jako v Čechách. Přeji pěkné Vánoce! Pavel Fadrný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta iniciativa je zamýšlena být zřejmě širší, než lokální. Z vlastní zkušenosti znám způsoby, kterými si farmáři vypomáhají. Kondenzovaná voda skapávající z fóliovníků může mít také barvu zeleného zvýrazňovače... Dobrou chuť.

   Smazat
  2. Pane Fadrný, díky za mailík. otázka: je pravda, že potrvinářské normy byly za komoušů přísněšjí, než jsou ty eurounijní? Že se teď k nám mohou dovážet a distribuovat potraviny, daleko víc kontaminované svinstvy, než před rokem 1989? To není politická otázka, To je otázka věcná!

   Smazat
  3. Za totality byly normy velmi přísné, podstatně jiné než byly normy západní, což bylo markantní při počátcích dovozů ze západu po revoluci - podle našich norem vyhovovalo minimum zboží, proto začalo docházet k změkčování norem, abychom se mohli stát bezproblémovými příjemci biologického odpadu maskovaného jako potraviny

   Smazat
 14. No, tak ale to není nic nového. Moje příbuzná roky pracovala ve velkoskladu ovozelu a ta vždycky říkala: myjte, drbejte, loupejte. Stanovené normy se nedodržovaly, hlavní bylo toho co nejvíc udržet prodeje schopného. Takže se to vzalo, kolikrát bylo třeba a to i těsně před expedicí na krám, což se nesmí. Ale jiné potraviny taky žádná sláva, to si nevyberete. Co si člověk neudělá sám...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autoři knížek "Doba jedová" radí - nejezte nic, co prošlo potrvinářským průmyslem. Vařte jako naše babičky pouze z prvnostníhc produktů - voda, maso, máslo, mouka, brambory, cukr atd. maximálně těstoviny.

   Smazat
 15. Ne že bych podporoval pesticidy v potravinách, jenže už stařý Paracelsus došel k závěru, že jed a lék může být totéž, závisí na množství. Čtvrt kila soli vás spolehlivě zabije. Sůl je jedovatá, zakažte ji! Jenže potrava bez soli vás zabije taky. Takže a) je nutné opravdu pečlivě stanovit neškodná množství cizorodých látek b) kontrolovat jejich obsah v potravinách. Prostě realita a ne jen hrůza a ideologie nebo propaganda. jogín

  OdpovědětSmazat
 16. Václav Dvořák: Dovoluji si upozornit, že profesorce Strunecké byly na PŘFUK zrušeny přednášky kvůli výkladům o auře a kosmické duchovní energii v předmětu fyziologie živočichů. jogín

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.