AA

Reklama

bb

sobota 27. prosince 2014

TISA: tajná obchodní dohoda ohrožuje práva na soukromí

27. 12. 2014 Freepub
Nový únik informací ohledně vysoce utajované dohody TISA odhaluje její vliv na soukromí.
Dohody TISA se účastní hráči jako USA, Evropská unie a dalších více než dvacet zemi – dohromady tvořící téměř 70% celosvětového trhu služeb.TISA je používána pro další zájmy některých největších korporací na světě.“ Tyto zájmy jsou samozřejmě v přímém rozporu se zájmy většiny světové populace.„Konec soukromí tak jak ho známe“
Ve středu 17. prosince 2014 publikovala nezisková agentura Associated Whistleblowing Pressnový únik informací odhalující pokusy USA o podkopání práv na soukromí, neutrality Internetu a internetových svobod prostřednictvím utajovaných jednání o málo známé vícestranné dohodě o službách TISA. Pouhý letmý pohled na uniklý dokument hodně odhaluje. Hned na začátku dokumentu je velkými písmeny napsáno TAJNÉ (či DŮVĚRNÉ v závislosti na překladu) a dále je hned na první stránce dokumentu napsáno: „Odtajnit pět let po vstupu dohody TISA v platnost.“

Uniklý dokument >> Proposal of New Provisions Applicable to All Services of the secret TISA negotiations

Přečtení a plné porozumění textu však nejen vysvětluje tyto tvrdé podmínky, ale dělá je i nutnými. Jinak by vláda musela říct svým občanům, že otevírá dveře pro to, aby mega-korporace převzaly kontrolu nad jejich veřejnými službami. Která firma by jasně informovala své zákazníky, že jejich soukromé údaje budou předány bez omezení zahraničním subjektům? Dohody TISA se účastní hráči jako USA, Evropská unie a dalších více než dvacet zemi – dohromady tvořící téměř 70% celosvětového trhu služeb.Rosa Pavanelli, generální tajemnice Public Services International (globální federace odborů, která reprezenuje přes 200 milionů pracovníků a je jedním z nejaktivnějších hlasů proti dohodě TISA) říká: „Uniklé dokumenty potvrzují naše nejhorší obavy: TISA je používána pro další zájmy některých největších korporací na světě.“ Tyto zájmy jsou samozřejmě v přímém rozporu se zájmy většiny světové populace.

Odkud TISA pochází?

Abychom pochopili podstatu této smlouvy, musíme se vrátit zpět do roku 2001, kdy začala tzv.Rozvojová agenda z Dahá od Světové obchodní organizace s cílem odstranit všechny překážky a omezení pro globální obchod. Po selhání těchto vyjednávání a dalších podobných dohod (jako například ALCA/FTAA) začaly globální mocnosti proces podepisování bilaterálních a multilaterálních dohod k dosažení svých cílů. Cíl je vždy stejný: otevřít všechny možné služby mezinárodní soutěži na minimálně regulovaném trhu.

 O Rozvojové agendě z Dahá se můžete dočíst například zde.

Globální finanční krize v roce 2008 si však vynutila drastickou změnu plánů a existovalo ještě několik důležitých hlasů, které se nesměle vyslovily proti trendu deregulací, o kterých se domnívali, že krizi vyvolaly. V tomto bodě to velké ryby stojící za trendem liberalizace trhu – Spojené státy, Kanada, Evropská unie a Švýcarsko – připustily, i když jen na chvíli.Ale nyní, když se vše uklidnilo, tak ty stejné země a mocné podnikatelské lobby stojící za nimi – nazývající sami sebe „Really Good Friends of Services“ a kteří tvrdí, že neexistuje žádné spojení mezi deregulací trhů a globální finanční krizí – plánují obejít obavy veřejnosti prostřednictvím utajování a úplné liberalizace až 70% služeb na světě a to i těch, které souvisí s naším soukromím.
„Konec soukromí tak jak ho známe“

To vše jsou důvody, proč se k nám nyní dostaly informace o TISA skrze uniklé dokumenty. Veřejnost zachytila první náznak toho, co se děje, při vyjednávání v Ženevě a to díky Wikileaks, která v červnu minulého roku uveřejnila kapitolu o financích. Wikileaks odhalila, že globální mocnosti byly na dobré cestě k dosažení svých plánů pro další deregulaci v době, kdy veřejný zájem zeslábl.

Nové dokumenty vrhají zcela nové světlo na rozsah smlouvy: právní služby, soukromé školství, veterinární péče, daňové služby a dokonce i účetnictví jsou na stole, stejně tak technické služby, jako jsou poskytovatelé internetového připojení, elektronické transakce, digitální podpisy a tzv. big data.

Odstavec X.4 uvádí, že „žádná strana nemůže zabránit poskytovateli služeb jiné strany přenos, přístup k, zpracování nebo uchování informací, včetně osobních údajů, v rámci území smluvní strany nebo mimo něj, kde je taková činnost vykonávána při činnosti dodavatele služeb.“ Podle právníka Josepa Jovera, experta na duševní vlastnictví, to bude znamenat „konec soukromí tak, jak ho známe,“ protože „se spotřebitel stane palivem pro poskytovatele služeb.“

K této otázce se Rosa Pavanelli vyjádřila opět naprosto jasně: „Jednání o neomezeném pohybu dat, neutralitě Internetu a jak mohou být elektronické podpisy použity v centru individuálních práv… Vyjednávání ustanovení, které potenciálně obejde zákony v zájmu korporátního zisku, je skandální. Vyjednavači dohody TISA nyní ztratili důvěru veřejnosti a mohou ji získat pouze okamžitým uveřejněním všech dokumentů.“

Teď, když víme, že i když je to jen zbožné přání, můžeme jen doufat v další úniky informací. A veřejný odpor k této vysoce utajované obchodní dohodě neustále roste.

6 komentářů :

 1. nová hymna soudruha passydenta: https://www.youtube.com/watch?v=UidDZdO3USM&NR=1

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A oni těm kolaborantům na americkém velvyslanectví ne a ne rozdat českou klávesnici a transparenty s českými nápisy.

   Smazat
 2. Tajně vyjednávané dohody bych automaticky prohlašovala za neplatné. V normálním právu nemůžete ignorovat a obejít toho, koho se bude smlouva týkat. Musí s ní být obeznámen a to se ještě mnohdy zkoumá, zda mu nebyla vnucena a nebyla podepsána pod nátlakem. To, co se teď kolem mezinárodního práva děje (v ekonomické i vojenské oblasti), je naprosto absurdní. Vracíme se do doby, kdy ještě žádné právo neexistovalo, jen teď se jako tváříme, že máme na všechno zákon, byť bezzubý. Také si připadáte jako ovce v ohrádce? Kdy její farmář rozhodne, jestli bude žrát a co, jaké "léky" do ní vpraví, kdy je třeba se pářit a s kým a kdy už je čas na porážku?

  OdpovědětSmazat
 3. Ano prohlásit za neplatné

  Základní otázky řešit veřejně referendem

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A českou defenestrací, která by se ve světě měla uchytit podobně jako sametová revoluce, semtex, tunel, plnicí pero, švejkové.

   Slunce v duši, ogaři

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.