Reklama

středa 24. prosince 2014

Uvěřit v sebe - vánoční tip kulturního referenta

24. 12 . 2014, P. Ďoubalík, Vánoce (Rožděstvo) - hudební skupina Bi-2, video, text - překlad, procvičení ruštiny, Svatopluk Čech - Dosti nás (báseň)

Písnička Vánoce od Bi-2 mi málem unikla. Když jsem ji slyšel poprvé, nepřipadla mi jako "hit". Téměř jistě by tedy minula i většinu z vás. Ukrývá však nějaké vánoční kouzlo a to na mě tak dlouho ťukalo, až jsem si ji pustil podruhé, potřetí... Zdánlivě jednoduchý text mi dal nečekaně zabrat a to mi pomáhala kamarádka po internetu Aňa V. Možná je to tím, že vánoce každý vnímá po svém. Proto i náš překlad, prosím, berte jen jako předlohu pro vaši představivost a dolaďte si ho ve své hlavě.


Zpívá se tu "...a uvěřit v sebe je těžší než v pohádku...". Ano, jak moc by bylo potřeba, abychom všichni dokázali být "samorosti", nad vším se zamýšleli, přehodnocovali, zajímali se, věřili svému úsudku, své zkušenosti... Vzpomínám si, jak tatínek několikrát v životě, k mému překvapení, zarecitoval: "sláb jenom ten, kdo ztratil v sebe víru". Zpětně si uvědomuji, že to bylo vždy, když jsme se potkali s nějakými náboženskými fanatiky nebo s lidmi, připomínající ono pověstné stádečko. A až nedávno jsem vyhledal, já nedouk, že je to báseň Svatopluka Čecha - Dosti nás. Tak ji připojuji také. Dosti nás přátelé, návštěvníci Noverepubliky! ..."a malým ten, kdo zná jen malý cíl."

Snad některé z vás "tipy kulturního referenta" pohladí po duši. Mějme se vánočně a mějme se rádi (to platí i pro vás trollové).
Рождество, Би-2
Этот мир не может жить без чудес
И поверить в себя сложнее, чем в сказку
Мы - герои неоконченных пьес
И лица свои скрываем под маской.

Припев:
Пусть свет фонарей как звёздный свет
В сердце твоём оставит след
Из пустоты как волшебство
Выпадет снег на Рождество.

Каждый день мы принимаем всерьёз
Что придумал для нас загадочны автор
Он наверное смеётся до слёз
И всё же дает надежду на завтра.

Vánoce
Tento svět nemůže žít bez zázraků
a uvěřit v sebe je těžší než v pohádku
jsme hrdinové nedokončených divadelních her
a své tváře skrýváme pod maskou

Ať světla luceren zanechají ve tvém srdci stopu
jako hvězdný svit,
z prázdnoty jako kouzlem napadá sníh na vánoce

Každý den přijímáme vážně
co pro nás vymyslel záhadný autor
asi se směje až pláče
avšak jistě nám dá naději na zítřek 

Dosti nás
Svatopluk Čech
Jsme slabí, malí - Dosti těchto řečí!
Jen kdo tak zoufá, sláb a malý jest.
Oč byla Hellas, byla Roma větší,
než skrání nesmrtnou se dotkla hvězd?

Jak směšné byly našich předků cepy,
když celý svět se zdvihl proti nim,
a hle, svět celý zdrtil vůdce slepý
a Táboru se klonil věčný Řím.

Jen v srdce zápal, chrabrost bohatýrů,
a budem vojskem netušených sil!
Sláb jenom ten, kdo ztratil v sebe víru,
a malým ten, kdo zná jen malý cíl.  
Dosti nás a malým jen ten, kdo zná jen malé sněhuláky. Foto: Ďouba


4 komentáře :

 1. Slabi a mali uz jako clenove NATO nejme. A komunisti at se treba poserou.
  Kdyby se aspon na Vanoce zastydeli, drzeli huby a nelazli rusakum do zadnice, dobytkove vlastizradni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo tu vlast nezrazuje. Snad ti, kteří slepě, hluše a bez páteře poklonkují diktátu imperiální moci. Impéria bývají silná a vydrží existovat dlouho, jenže nakonec jim pýcha a slepota zpečetí osud v rozvalinách.

   Smazat
  2. Úžasně krásná a silná píseň a nádherný videoklip k ní! Velice děkuji, pane Ďoubalíku! Pošlu ji také přátelům do Ruska.
   Přeji krásné prožití vánočních svátků!

   Smazat
  3. Ty bodeš slabej a malej i kdyby ses obklopil všema teroristickejma skupinama na světě, SSA s natem počínaje a isilem konče. Jsi pouze obyčejnej přizdisráč, na kterýho jsem ještě nikdy nereagoval a v budoucnu reagovat nebudu. Dnes dělám vyjímku, ber to jako dáreček pod stromeček, kokote fašistickej, Doufám, že až to fašouni z SSA roztočej, že tvoji rodiče, pokud nejsi z ústavu, to odserou jako první, za to že stvořili takovýho zmetka. Doufám, že ty jsi impotentní, nedovedu si představit, že bys splodil takovýho zmrda jako jsi ty. Sbohem, pokud tu ještě rok budeš blejt, tak ti zase napíšu příští vánoce. Lojza

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.