Reklama

čtvrtek 25. prosince 2014

V Nikarague sa začala výstavba kanála medzi Tichým a Atlantickým oceánom. Geopolitická šachovnica sa drastický mení


24. decembra 2014 Nové zprávy

V Nikarague, sa začala prvá etapa výstavby medzioceánskej vodnej trasy, alternatívneho Panamského prieplavu. Začína sa s prekládkou ciest z miest, ktorými povedie kanál a teda zmiznú pod vodou. Medzitým, v krajine neutíchajú protesty občanov, ktorí neveria, že dostanú spravodlivé odškodné za svoju zem, cez ktorú povedie kanál.

V Nikarague sa oficiálne začalo pracovať na prípravných prácach na výstavbe prieplavu medzi Tichým a Atlantickým oceánom, túto informáciu priniesol denník AP. Na slávnostnom otvorení projektu sa zúčastnil viceprezident Moises Omar Halleslevens

"Začneme prípravné práce, po ktorých sa zaháji realizácia projektu s názvom Grand Canal Nikaragua. Budúci kanál vstúpi do histórie Nikaragui a spôsobí drastické ekonomické zmeny v krajine," povedal Halleslevens.

Prípravné práce sa začali na južnom území Rivas, ktoré sa nachádza na pobreží Tichého oceánu. Táto etapa spočíva vo vybudovaní ciest na miesta výkopov a k stavenisku.
Aj napriek sľubu vlády Nikaragui, že výstavba kanála prinesie až 50-tisíc nových pracovných miest a po po jeho spustení dokonca až 200.000 pracovných miest, miestni obyvatelia vstupujú do protestu. Znepokojení sú najmä tí, ktorých pozemky sa nachádzajú na mieste stavebných prác.

Ľudia sa obávajú, že nedostanú adekvátnu náhradu za ich zem. Vláda sa ešte stále nevyjadrila do akej výšky ich odškodní, čo naznačuje, že tieto otázky si vyžadujú osobitné posúdenie u každého majiteľa.

Okrem toho, na poplach bijú aj ekológovia. Odborníci sú presvedčení, že stavebné práce a následný pohyb plavidiel bude mať negatívny dopad na jazero Nicaragua, ktoré je hlavným zdrojom pitnej vody v krajine.


Predpokladá sa, že šírka nového kanála sa bude pohybovať od 230 do 520 metrov a hĺbka bude dosahovať až 30 metrov. Odhaduje sa, že cez nikaragujský kanál prejde každoročne 5100 lodí s najväčším zdvihový objemom. Predpokladá sa, že prejsť túto trasu, celý kanál od pobrežia k pobrežiu, bude lodiam trvať 30 hodín.

Celkové náklady sa podľa prepočtov projektantov odhadujú na 50 miliárd dolárov. Zhotoviteľom stavby bude súkromná spoločnosť z Hong Kongu a to spoločnosť HK Nicaragua Canal Development Investment. Podľa predbežných odhadov, výstavba všetkých potrebných objektov bude trvať 5 rokov.

Okrem toho, že sa takto zrýchli preprava lodí z oceánu do oceánu, pretože tieto nebudú závislé na priepustnosti Panamského prieplavu, mení sa aj geopolitická situácia. Tento nový kanál nebude totiž pod kontrolou USA ako Panamský, ale pod kontrolou Číny, čo zásadným spôsobom mení pomer síl v Latinskej Amerike.

16 komentářů :

 1. Komunistická Čína převálcuje ekonomicky kapitalistický západ jak hromádku vlašáků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč říkáte Číně komunistická?

   Smazat
  2. Najděte si lepší přívlastek, jak je ctěná libost.

   Smazat
  3. čínští komunisti mohou vyučovat americké imperialisty kapitalismu, a že je převálcují, o tom nemůže být nejmenších pochyb.

   Smazat
  4. A proč by měla být kapitalistická? Já vím, že dnes je módní to tvrdit, ale proč vlastně? Dochází tam k plošným privatizacím? Zbavují se snad státního majetku, ruší veřejné služby, nebo je převádí na tržní princip?
   Podle mého mínění je kapitalismus skryt ani ne tak v jednotlivostech, ale v úporné snaze odstranit stát ve smyslu "veřejný, všeobecný zájem" a nahradit jej zájmem soukromým a individualistickým. Proč? V jednotě je přeci síla. Bude-li každý jen sám za sebe, bude svobodný jen do té míry, do jaké bude schopen a ochoten si tu svobodu v nastálé džungli obhájit. Proč lidé už od nepaměti tvořili komunity, kmeny, svazy a později státy? Podle mnohých ideologů kapitalismu by měl být přeci člověku "vlastní" sobecký individualismus? Dějiny nás však spíše učí opaku.
   To, že někde existují miliardáři nepovažuji za znamení kapitalismu stejně jako to, že tam existuje burza či pobočka nadnárodní firmy. Vždy se spíše pídím po tom, jaká je koncepce toho státu, jak vidí svou existenci do budoucna. Pokud sám sebe nevidí jako zemi zmítanou extrémy volného trhu s obyvatelstvem vydaným napospas kapitalistickému chaosu, pak ji nepovažuji za kapitalistickou.
   Současný diskurz je takový, že nepřipouští mnoho variant - není-li systém socialistický či komunistický, znamená to snad, že je automaticky kapitalistický? Zřejmě přichází doba nových systémových řešení, které se budou vymykat zavedeným označením. Přesto však podle mě budou proti sobě i nadále stát dva protikladné principy - snaha o silný stát a snaha o žádný stát.

   Smazat
  5. Pod vedením komunistů tam mají tržní systém. Později ho myslím nazvanou kapitalismem + přidají nějaký přívlastek (nebo třeba possocialistická cesta); je to šuma fuk - o tom ať vyučují na školách. U nás se po Listopadu systém z obavy nazýval opatrně "tržní", do doby než ho jeden z našich špičkových zločinců, kterému kde kdo tleskal, nenazval kapitalismem. Vždy podvod. Ti, kteří se k Listopadu přihlašovali, určitě nechtěli, aby se s vaničkou vylilo i dítě, jistě nechtěli přijít o nejzákladnější práva a nechtěli být vytunelováni domácími nebo USA zločinci. Nestávkovali by. Pracující se v prvních dnech přihlašovali ke studentům, svazákům, odborářům - v učebnicích jaksi chybí. Kdyby jim v té době někdo mluvil o kapitalismu, strnuli by až do jara. Nakonec ovčanství (i neznalost) zvítězili.
   U nás, v našem zk.... státě je špatně kde co. Například minulý režim byl nazývaný komunismem. Ten kdyby to byl, bylo by to nefalšované štětí - každému vše podle jeho potřeb a zásluh. To by se však muselo změnit ego člověka - snad něco zmůže genetické inženýrstství nebo přespříští kvalitativně nový druh lidstva. Nyní mají komunismus ti nejbohatší, z nich někteří rozhodují o naší minimální mzdě, soc. dávkách, o tom jaké lži budeme poslouchat, kterému zločinci budeme přisluhovat. Právě ti nejbohatší si ze svých příjmů mohou vydržovat co nebo koho je napadne. Třeba právníka, lékaře, služku, řidiče, podřízené manažery, politickou stranu.

   Slunce v duši, ogaři

   Smazat
  6. a který z těch dvou modelů hospodářství je tedy lepší? Americký nebo Čínský? O růstu a poklesu amerického HDP jsou plne zprávy, ale že čínský HDP roste neřetržitě (tedy i techdy když u nás řádila recese) už 35 let průměrně 10% ročně o tom tolik zpráv není.

   Smazat
 2. ... věštím z pytlíku suchých kaštanů.

  OdpovědětSmazat
 3. Mám obavy, že Američani nebudou chtít připustit, aby se průplav realizoval, když ho nebudou mít pod kontrolou a udělají všechno proto, včetně třeba "barevné revoluce", aby padla místní vláda. No a nová vláda už ve stavbě nebude chtít pokračovat. Jinak samozřejmě Číňanům držím palce, aby vše dopadlo dobře

  OdpovědětSmazat
 4. Čína je velmi zajímavá země a kapitalistická asi rozhodně není, spíš takový hybrid, který si vzal z každého systému co potřeboval a v tom jim fandím. Však vzpomeňme jak si USA v čele s Velkou Británií vynutili obchodní styky a přístup do čínských přístavů (tak konali i v Japonsku atd)se zbraní v ruce a za účasti řádného teroru na místním obyvatelstvu. Vždy se musím smát, když někdo hledá odpověď na otázku proč nemají nikde západ s USA rádi. No kdyby konali všude dobro a každému pomáhali, jako to bylo s Ruskem, které se zastalo nejednou Srbska, asi by mezi dotyčnými zeměmi byli nadstandartní vztahy, které jsou příznačné právě ve zmíněném vztahu Ruska a Srbska, jelikož ale všude zaseli zlo, sklízejí pouze to co zaseli. Proto fandím Číně už jen proto, že v rámci obchodních vztahů přistřihne západu i USA trochu pomyslná křídla.

  OdpovědětSmazat
 5. usáčtí gauneři se rozptylují po zemi a vrtají do lidí řešil bych to zákazem vstupu usáků do země a za porušení popravit !!!!!! Pleticha

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Malajsii vydali na opici zvanou Obama zatykač - válečný zločinec. Proto spadlo právě jejich létadlo. Kdyby americké kurvítko nevítězilo, mnoho amer. prezidentů by bylo souzeno jako váleční zločinci. Těch reparací, co budou muset amíci platit za nevyčíslitelné škody. Tisíc let budou jezdit na pracovní brigády zdarma do postižených zemí.

   SvDO

   Smazat
 6. Nejvetsi ekologicka katastrofa v tomto stoleti a komunisti tleskaji.
  Nic noveho - staci pripomenout u nas znicene Krusne hory, reky bez ryb a kysely dest.
  Neni vetsiho nepritele prirody a cloveka nez zasrany komunista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není lahodnější hudby pro uši komunity, než lání antikomunisty. Zavřít do sklepa, 3 dny o vodě a sucharech. Potom k motyce nebo lépe k hnoji.

   Smazat
  2. Palmere, úroveň diskuse je už nějaký pátek o jeden Listopad dále.

   Smazat
  3. Bla,Bla,bla,bla...ty listopadu.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.