Reklama

středa 31. prosince 2014

Vládnutí se omezuje na údržbu a to nemůže stačit!


Ilona Švihlíková
31. 12. 2014  První zprávy
PZ: Co pozitivního a negativního přinesl rok 2014 pro naši společnost?
Ke kladným, naději vzbuzujícím tendencím patří náznaky k pozitivnímu obratu - nejen v ekonomice, ale i ve vládě, která po dlouhé době reprezentuje určitý klid. Rozhodně před společnost nepředkládá jeden šokující (a škrtící) návrh za druhým, jako vláda Nečasova.


Za negativní považují dlouhodobé ignorování strategických úkolů pro ČR. Počínajíc definicí národního zájmu, po pochopení zásadních změn ve světě a určení pozice ČR v něm... Vládnutí se omezuje na údržbu, což v současné době nemůže stačit. Česká společnost se vyčerpává na marginaliích, obkládá se fetišemi a symboly. Snad i proto, aby se velké výzvy raději ignorovaly. Je to takové přežívání.

PZ:  S jakým předsevzetím půjdete do nového roku?
Předsevzetí si nedávám, resp. nečekám s nimi na začátek nového roku. Předsevzetí, což je vlastně úkol, si vás najde samo. Na tom mém už pracuji. Nové cesty přede mnou vyžadují, abych byla asertivnější a pro zachování duševní rovnováhy se vyhýbala věčným stěžovatelům a těm, kteří neustále jen kladou požadavky a zahrnují kritikou. S těmi už nebudou ztrácet drahocenný čas.

14 komentářů :

 1. Paní Svihlíková,děkuji,že lidem ukazujete světlo na konci tunelu.Nenechte se otrávit,je vás moc potřeba.

  OdpovědětSmazat
 2. Jsem také ekonom a měl jsem nabídky po roce 1989 působít ve finančním sektoru. Odmítl jsem, neb jsem trochu viděl, co bude následovat. Nezmýlil jsme se.
  Paní Svihlíková pro mne představuje realizaci i mých myšlenek. S odpůrci tohoto pohledu opravdu nemá cenu diskutovat. Vygumovaný mozek se hrozně špatně dává do pořádku. A většinou je to i ztráta času. Přeji mnoho úspěchů a větší nakažlivost jejich myšlenek. Potom bude zcela určitě líp ! A kdo nemá tuto intuici, nevidí ani světýlko na konci tunelu.Smutné !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Anonyme, co smysluplného jsi udělal ty, kromě vysedávání na NR a doporučování ostatním, že by měli něco smysluplného dělat?

   Smazat
 3. Paní Švihlíkové a dalším levicově orientovaným intelektuálům (politologům, umělcům, sociologům, ekonomům, ekologům, finančníkům, národohospodářům, padagogům atd.), ať již tuzemským nebo zahraničním, přeji, aby se ve svém úsilí o změny spojili!! a aby si je v tomto roce našel sice těžký, ale velice aktuální úkol (vlastně (vele)úkol!), a to propracování levicové - sociálně a ekologicky ohleduplné, ekonomicky efektivní alternativy k nynějšímu globálnímu kapitalismu. Alternativy, která by skutečně dávala lidskému rodu na Zemi naději na trvale udržitelný život. Život ve světě, ve které lidé budou ctít lidská práva pro všechny, a nikoliv jen pro mocenské elity, které si se zbytkem planety dělají, co se jim proti masám obyvatelstva zamane.
  Kritika současného neudržitelného stavu globál. kapitalismu (či imperialismu) je sice také potřebná, co je však daleko potřebnější, je levicově-demokratická vize společenského života. Vize, která přesvědčivě ukáže cesty společenského vývoje na vyšší úrovni efektivity a uplatňování obecné lidských hodnot.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 4. Nejsem ekonom ani levicový intelektuál.Patřím mezi občanskou část veřejnosti,která se hlásí k levicovým hodnotám.Články a komentáře od ekonomky Ilony Švihlíkové ze zájmem rád čtu a poslouchám.Lidé jako IŠ v politice chybí.Jsem přesvědčen o tom,že poptávka po radikální antikapitalistické levicové straně z řad občanské levicové veřejnosti tu u nás je a bude více přibývat.

  OdpovědětSmazat
 5. Z jedné její přednášky jsem si odnesl závěr, že naší maličkosti (ČR) nezbývá než čekat, co se stane v USA, že sami neovlivníme vůbec nic. Takže doufám, že kromě přípravy na Armagedon vymyslí Amerika také něco rozumnějšího. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

  OdpovědětSmazat
 6. IŠ asi upadla. Definice národních zájmů existuje. jsme členy EU a NATO. Může být definice národních zájmů ještě explicitněji vyjádřena?
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hmmm.něco jako "Se Sovětským svazem na věky, a nikdy jinak?" Co v Moskvě (Bruselu,atd.) činí, dobře činí? Tak na takové národní zájmy, dělat někomu kolonii a otroka vám sere pes Palmere. Do prdele komukoliv si lezte sám. My chceme svobodu, tu skutečnou, a důstojné postavení. I když jsme malí, ale šikovní, nemusíme se ponižovat. Jestli vy jo, je to váš problém. Asi už od mládí. Asi.

   Smazat
 7. Palmere ty jsi upadl na hlavičku. To co uvádíš není národní zájem ČR, ale zájem oligarchie, která nemá národnost. Zrovna tak jako ty.
  Mif

  OdpovědětSmazat
 8. rozumím vám, že se vám stýská po dočasných ruských okupantech.
  mě ne, raději vidím Američana blít než rusa tančit.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Psát sem kokotiny se mi nechce, rozumně reagovat nelze.
   Mif

   Smazat
 9. souhlasím, na IŠ reagovat rozumně nelze.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
 10. Když má holt někdo pravdu, jako v tomto případě I.Švihlíková, tak se to fakt těžko vyvrací. Ona to má podložené čísly. Vždycky. A není sama, což je dobře. Je dobře, že současná vláda už přeci jen tolik neškodí, ale je také pravda, že nemá doposud odvahu definovat cestu k samostatnosti a důstojné soběstačnosti země. To asi , v tomto složení nikdy neudělá, což ale neznamená, že nepřijde jednou nová reprezentace, která na to bude dobře připravená. Lidé jako I.Švihlíková jsou pro tuto zem potřeba, no, jako sůl. J.B.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.