Reklama

sobota 12. července 2014

Chlapci vraťte se domů, tohle není naše válka !

Přemysl Votava
12. 7. 2014 Vaše Věc
Při veškeré úctě k padlým českým vojákům nastalo to, co se dalo očekávat. České vojenské dobrodružství v dalekých horách Afghánistánu, má své další mrtvé. Čeští vojáci bojující v cizím zájmu, dnes opět sčítají své raněné a mrtvé. Nejsou to první, ale ani poslední české oběti. Oběti války, které nerozumíme.

Válka je kšeft

Pavel Herman
12. 7. 2014     Czechfreepress
Třídní boj na místo války!
Ve válce se ztráty na životech počítají v dolarech, a proto má z válek několik málo lidí obrovský profit. Kdo jsou ti lidé, kteří mají z války zisky? Výrobci munice, zbraní a válečného průmyslu. Ale také výrobci vojenských zakázek, kteří vyrábějí oblečení, boty, letadla a lodě nebo produkují suroviny nezbytné k válčení jako jsou ocel, měď, uhlí a nikl.

Obama dal tichý souhlas k nekontrolované ilegální imigraci do USA ze zemí Latinské Ameriky, cílem je urychlení globálního chudnutí země a zpomalení pádu dolaru!

12. 7. 2014 Aeronet
V těchto dnech najednou střípky a útržky zdánlivě nesourodých zpráv začínají vykreslovat skutečný a hrozivý obraz neodvratitelného pádu amerického dolaru a kolapsu americké národní ekonomiky. Právě teď v těchto chvílích dochází v USA de facto k otevření stavidel proti nelegální imigraci, neboť úřady federální vlády dostaly příkaz k naprosto bezprecedentnímu chování k nelegálním imigrantům. Už žádné deportace zadržených běženců na hranici s Mexikem! Už žádné soudy ani vrácení bezprizorních osob posbíraných na ulicích amerických pohraničních měst.

Rusko zastavilo převod zbraní z Krymu do Kyjeva.

12. 7. 2014    New World Older Opposition
Dané řešení bude pokračovat do úplného zastavení bojových aktivit ukrajinských povstalců na východě země. Moskva pozastavuje převod zbraní i vojenské techniky Kyjevu z území Krymu do úplného přerušení bojových aktivit na východě Ukrajiny. Jak je uvedeno na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí, je výsledkem silové operace ukrajinských vojáků jen umírání civilistů.

Co se stane až Putin pošle vojsko na Ukrajinu?

12. 7. 2014 New World Older Opposition
Také patříte k těm, co říkají, že by Putin měl na východní Ukrajinu poslat armádu a pomoci bránit lid Dobassu? Jenže, co když by tento krok vedl ke spuštění celosvětového konfliktu? Má tato situace nějaké dobré řešení? 3minutové video.

Skutečný příběh Gazy, který Izraelci neříkají.

Robert Fisk
12. 7. 2014 Zvědavec
Budoucí palestinský stát nebude mít žádné hranice a bude enklávou v rámci Izraele, obklopenou ze všech stran Izraelci drženým územím.
Dobrá, takže k dnešnímu odpoledni bylo skóre mrtvých za dva dny 40:0 ve prospěch Izraele. Ale nyní k příběhu Gazy, který v příštích několika hodinách neuslyšíte od nikoho dalšího.

pátek 11. července 2014

Žádné bílé vlajky nad pásmem Gazy.


 Tereza Spencerová
 11. 7. 2014 Literárky

  Izrael i Hamás vylučují příměří, každý ze svého důvodu, a tak bude v rámci nynější izraelské agrese proti pásmu Gazy mrtvých na palestinské straně v dohledné budoucnosti přibývat.
 „Mládež židovského státu útočí na Palestince v ulicích Jeruzaléma stejně jako to dělávali mladí gójové v ulicích Evropy. Izraelci židovského státu řádí na sociálních sítích, kde vystavují na odiv svou nenávist a touhu po pomstě, bezprecedentní ve své ďábelskosti. To jsou děti nacionalistické a rasistické generace – Netanjahuovi potomci,“ napsal izraelský publicista Gideon Levy těsně před zahájením současné agrese proti pásmu Gazy.

Na sociálních dávkách 50% obyvatel USA

11. 7. 2014 AENews
V současné době pobírá 50% Američanů v nejrůznějších podobách nějaký sociální příspěvek vzhledem k příjmům pod hranici životního minima. Nejde jenom o tzv. „welfare“ poukazy (resp. kreditní body na sociálních kartách), ale i o příspěvky na zdravotní péči, příspěvky na obědy pro děti ve školách, příspěvky pro nákup oblečení, příspěvky na sociální bydlení, příspěvky v nezaměstnanosti a příspěvky pro válečné veterány. 

Veterán izraelskej kontrarozviedky Šabak: Kolomojskij pripravuje na Ukrajine novú zasľúbenú zem

11. 7. 2014 Hlavné správy
V dôsledku posledných udalostí na Blízkom východe stále viac obyvateľov Izraela vážne uvažuje o presťahovaní sa na Ukrajinu. Svoje nádeje na záchranu pred islamskými bojovníkmi spájajú s menom dnepropetrovského gubernátora. Tento názor vyslovil politický expert, veterán izraelskej kontrarozviedky Šabak Alex Groisman, informuje UNN.

Mýlíš se Miloši Zemane,zemřeli zcela nesmyslně.


Jiří Vyvadil
11. 7. 2014 Blog.idnes
Pan prezident prohlásil : Oběti našich vojáků v Afghánistánu mají hluboký smysl. Nezemřeli zbytečně. Těch kluků je mi líto, a uklidňuje mě, že věděli, do čeho jdou. Jak mi napsal jeden z bývalých příslušníků vojenských misí. Šli jsme vraždit, mysleli jsme, jak je to správné, byli jsme mladí a nadupaní a vlastně jsme tam plnili zájmy nějakých tam za mořem… Miloš Zeman se svým výrokem třeskutě a neomluvitelně mýlí a začínám mít pocit, že je to čím dál častěji.

Veteráni amerických válek: Co se děje s kanónenfutrem Spojených států?

Bill Quigley
11. 7. 2014     StřípkyZeSvěta a původní zdroj
Americký profesor práva shrnuje poznatky o zdravotních a sociálních důsledcích služby v armádě USA a o úrovni péče o veterány. 

Teroristé vSýrii spáchali další masakr v Hamá.

11. 7. 2014 Vlastní hlavou
Syrský ministr zahraničních věcí zaslal ve čtvrtek do OSN dva identické dopisy – generálnímu tajemníkovi a předsedovi Rady bezpečnosti – o děsivém masakru ozbrojených teroristů, který spáchali proti civilistům v severní části provincie Hama.

Oligarchové a kompradoři

Zdeněk Zbořil
11. 7. 2014    První zprávy
V klidnějších dnech letního přemílání, v době blížících se příprav na podzimní komunální volby, a také s ohledem na vnitrostranické diskuse vládních i opozičních stran, si snad můžeme dovolit luxus přemýšlení nad nadužívanými slovy oligarchové a oligarchie.

Srebrenica: Zrazené město

Libor Dokoupil
11. 7. 2014 Outsidermedia
Název pro tento článek jsem si dovolil vypůjčit od stejnojmenného norského dokumentu, jehož hlavní hrdinou je bývalý muslimský voják armády BiH Misrad Fazlić alias Fazlo, který dnes již jako novinář hledá pravdu o Srebrenici.

Budoucnost Kurdistánu a chalifátu

Thierry Meyssan
11.7.2014   Zvedavec
Během pár týdnů se vytvořily dvě koalice, kterým málokdo předvídal budoucnost: Kurdistán a sunitský chalifát. Obě dvě zřejmě jednají pod impulsem z Washingtonu. Naopak, šíjitský chalifát podle dohody Rotschilda s Chomejnym, tehdy uprchlíkem v Paříži, který předvídal ruský generál Filatov, zřejmě ustupuje.

EU bude dávat Kyjevu peníze výměnou za reformy

Andrej Feďašin zdroj
11. 7. 2014
V Bruselu se konala koordinační schůzka donorů Ukrajiny vysoké úrovně. Původně se plánovalo, že se bude věnovat přípravě Konference donorů Ukrajiny, která se má konat na podzim. S tím ale bude zřejmě třeba trochu počkat.

Asociace s EU potáhne Ukrajinu do ekonomické pasti

Sergej Duz
10. 7. 2014 zdroj
V textu ekonomické části Dohody o asociaci Ukrajiny s EU jsou ukryta úskalí takové velikosti, že Ukrajinci budou mít všechny šance na to, aby si zopakovali osud cestujících na Titaniku.
Rizika evropské integrace pro rozvojové (a v případě Ukrajiny spíše stagnující ekonomiky) jsou dobře známa: porážka v konkurenčním boji se zahraničními výrobci, pád životní úrovně a vyostření sociálních problémů.

Špehování a důvěra Německa k USA

10. 7. 2014 zdroj
Americká národní bezpečnostní agentura špehovala i obyčejné uživatele internetu, aby získala informace o určitých lidech. Informuje o tom list Washington post.
Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že důvěra k USA se stále ještě neobnovila kvůli výzvědné činnosti amerických tajných služeb. Informovala o tom agentura Reuters. 

čtvrtek 10. července 2014

Kyjevské vojenské operace: více mrtvých civilistů než ozbrojenců.

10. 7. 2014 Freepub
478 civilistů, včetně 7 dětí, bylo zabito při vojenském zásahu ve východních oblastech Ukrajiny.
Ministerstvo zdravotnictví dodalo, že je počet obětí mezi civilisty vyšší než počet ztrát z řad ozbrojenců.

Izrael znovu mění pásmo Gazy ve hřbitov a trosky.

Tereza Spencerová
10. 7. 2014 Literárky
Po třech dnech leteckých útoků se připravuje pozemní agrese, cíle války proti zablokovanému pásmu Gazy zůstávají ale nejasné.

Tragédie českých vojáků v Afghanistánu, hledání příčiny a důsledků.

Břetislav Olšer
10. 7. 2014 Blog. i dnes
Smrt čtyř mladých mužů je tragédie, která navždy poznamená jejich blízké. Svojí částečkou umřou i oni sami. Nevratnost toho faktu je zoufalá, nic nepomohou kondolence, vyznamenání, odškodnění, patetické proslovy. Prostě jsou definitivně pryč čtyři bytosti, ve které vkládali své naděje rodiče, bratři, manželky, děti; bolest a hoře nesmírné... Nic pro ně nikdy nenahradí jejich životy.

Předseda městské rady Slavjanska pod pohrůžkou vyhození z 3. patra píše ponižující prohlášení

10. 7. 2014     NWOO
Zastupitel Oleg Ljaško nutí pod pohrůžkou vyhození z okna z 3. patra předsedu rady města Alexandra Samsonova, aby podepsal prohlášení, že je zbabělec a zrádce.

Václav Klaus hodnotí situaci na Ukrajině

9. 7. 2014   zdroj
„Povstání na Majdanu bylo vyvolané, nebyla to žádná revoluce. Ukrajina byla obětí, byla zneužita k vyvolání nové konfrontace mezi Východem a Západem. Protože to byla křehká a zranitelná země, bylo snadné někam ji postrčit a vyvolat konflikt. Vítr foukal ze Západu,“ řekl Klaus. Tato slova padla na úterní debatě o Ukrajině, kterou organizoval Institut Václava Klause.

Já bohužel také nevím a ani nechci vědět... (s diskuse na stránkách NR)

10. 7. 2014 zdroj
Proč píšete nesmysly? Běžte do Doněcka podívat se jak žijí lidé, jak a kdo bojuje, pak si možná uděláte skutečný obrázek. To, že se "banditům a spol." v Doněcku přestalo líbit, že jim ukrojí kousek z denního příjmů ještě neznamená, že se mají ozbrojit a zabíjet obyčejné lidi. Myslím, že Vaše občanské sdružení by mělo mít na prací něco jiného než v každé publikaci na své stránce psát o Ukrajině (a ještě takové nesmysly, že je z toho na bl..í.).       Anonymní 8. července 2014 15:36

středa 9. července 2014

Okupační rubl

9. 7. 2014
Jevgenij Fjodorov vysvětluje postavení ruské měny ve vztahu k dolaru... A mnohé jiné...Walesa a Solidarita po 34 letech

Josef Vít
9. 7. 2014 Czechfreepress
Včera v Otázkách Václava Moravce se objevil hrdina polského dělnického hnutí z osmdesátých let Lech Walesa. Nebudu komentovat co říkal, ale rád představil polskou Solidaritu, bojující za "práva dělníků". Faktem je, že o celém dění tenkrát skoro nic nevíme. Nemluvilo se o tom ani za komunismu, i soudruzi tenkrát raději mlčeli i když pravda o Solidaritě byla velmi zajímavá. Nemluví se o tom ani dneska. Takže jak to tenkrát bylo a o co šlo?

Petr Ďoubalík:

9. 7. 2014

Putinův šachový gambit: Povstalce na Ukrajině ponechá svému osudu, cílem je rozklad NATO a EU!

9. 7. 2014  EANews
V posledních dnech a týdnech je čím dál tím patrnější, že situace na východě Ukrajiny eskaluje k balkánskému modelu, kdy vítězství dosažené armádou je pouze začátkem dlouhé a vleklé občanské války a nestability, partyzánského vedení boje a v neposlední řadě genocidy a snahy o etnické vyčištění prostoru v domnění, že tím se uklidní a zejména stabilizuje situace. 

Putin je zlosyn; zodpovědný za mír, štěstí a pohodu obyvatel Krymu

Břetislav Olšer
9. 7. 2014 Blog. idnes
Doněck a Luhansk svírá děs a hrůza. Zabito bylo přes tři sta "separatistů"; na jedné straně bojují obránci svých měst, svých domovů a svých rodin, proti nim stojí svoloč složená z žoldáků, kteří kočují od Libye, Egypta, Sýrie a Majdanu za pár stovek dolarů týdně. Slušný žold, jak by ne; prezident je přece miliardář. Jako agent cizí mocnosti má také své politické povinnosti. Kdyby byli v ohrožení života občané USA, RB OSN by ihned souhlasila se zásahem US Army či NATO...

Proč Rusko nespěchá s uznáním Novoruska?

9. 7. 2014 Zvědavec
Co čeká Moskva od Doněcka a Luganksa? Proč neuznává jejich nezávislost? Proč nevyšle vojska? Vždyť Putin jasně řekl, že Rusko zasáhne a bude bránit Rusy na Ukrajině, pokud budou vystaveni genocidě.

Petr Ďoubalík

9. 7. 2014

Kyjev zdvojnásobil plat účastníkům vojenské operace na východě

9. 7. 2014  zdroj zde a zde
Ukrajinské orgány zdvojnásobily peněžní odměnu účastníkům vojenské operace na východě. Toto bylo řečeno náměstkem ministra obrany Petrem Mehedi v úterý 8. července, sdělil  "Interfax-Ukrajina". "Finanční prostředky na úhradu peněžní kompenzace pro ministerstvo obrany byly vyčleněny z rezervního fondu rozpočtu a připsány na účet vojenských jednotek pro pracovníky v plné výši za červen 2014 a na úhradu odměn za květen," - řekl Mehedi. 

Závažné závěry spisovatele Platona Besedina o Slavjansku a Kramatorsku.

9. 7. 2014 New World Older Opposision  
Ukrajino, zapamatuj si prostou věc. V Donbase jsi bojovala nikoliv s ruským specnazem – bojovala jsi se svými občany. Rozstřílela jsi je raketami, vraždila tanky, zaživa upalovala. Společně s nepřáteli jsi zničela své děti.
Vzpomeň si na to, Ukrajino, až budeš překvapena, proč, navzdory vítězství, je všechno opět špatně. Tvoje válka byla prohraná od začátku. Donbas si bude krev pamatovat navždy. 


Proběhl v Bílém domě tichý převrat? Americký generál chce vyslat na Ukrajinu vojenské jednotky NATO!

9. 7. 2014    AENews
Americký generál letectva, Philip M. Breedlove, vyzval k vyslání amerických a spojeneckých pozemních jednotek na Ukrajinu, aby pomohly podle jeho slov čelit „ruské agresi“ [1]. Uvedl to jen pár hodin před obnovením tzv. protiteroristických operací ukrajinské armády na východě Ukrajiny. Podle generála dodává Rusko separatistům zbraně, protiletadlové komplexy, moderní vojenskou techniku a poradce. Zajímavé, že totéž dělají právě v této chvíli Američané ve vztahu ke svým novým ukrajinským kamarádům v Kyjevě.

Mizení letadel a hrozba jaderné války

9. 7. 2014 AENews
Jeste donedavna nebylo jasne, jak se nad nejstrezenejsim prostorem USA, nad Washingtonem a New Yorkem, mohla zjevit letadla, ktera zautocila na americke symboly moci....
....Pri studovani podkladu jak z oficialnich, tak i alternativnich zdroju, vyplynulo, ze je uplne snadne ridit dopravni letoun jako dron na dalkove ovladani....
...Obama vyhrozoval Putinovi po telefonu asi vic, nez bylo zdravo, tedy v naznacich jaderne sily, a Putin mu sdelil informace, ktere nasledujici den uverejnil rusky tisk, ze i kdyby bylo zniceno veleni ruske obrany, system Perimetr by dal prikaz k odpaleni ruskych jadernych raket automaticky, bez zasahu lidske ruky...

Zadržení "pozorovatelů" OBSE a zpracování radioaktivní odpadu v Černobylu pro armádu USA

9. 7. 2014 AENews
V naproste fiasko se promenila mise pozorovatelu OBSE na Ukrajine, kterou v patek zadrzelo ruske komando slozene z elitinich vojaku Specnaz. Prestoze se dosud uvadelo, ze skupina byla zajata separatisty a milici, Putin dnes priznal, ze rozvedka GRU dostala jiz ve stredu echo o tom, ze pod plastikem mise OBSE pojedou ve skutecnosti ne civilni, ale vojensti pozorovatele z rozvedky NATO.

Česko pomáhá v OSN postavit korporace nad lidská práva

9. 7. 2014 e-republika
Země EU a USA, včetně korporátního Česka, hlasovaly proti připravované dohodě v rámci OSN, která chce trestní odpovědnost nadnárodních korporací při porušování lidských práv.

úterý 8. července 2014

Čech a Lech ve Varech.

Martin Hekrdla
8. 7. 2014 Literárky
Jeden jev mě nikdy nepřestane překvapovat: neschopnost mnoha inteligentních, světaznalých a životem „obouchaných" lidí nahlédnout nebo zamlčet spojitosti i rozpory dokonce i ve vlastních větách, které během hodiny na kameru pronášejí. Přihodilo se to i Lechu Wałęsovi a Petru Pithartovi v České televizi, v nedělních karlovarských Otázkách Václava Moravce. Je nutné se k jejich debatě vrátit, protože diskuse exkomunistického exdisidenta s antikomunistickým exodborářem, bývalého šéfa senátu s bývalým prezidentem, byla v médiích hodně „vymlčena" nebo zkreslena.

Video k filmu Slavjanský deník.

8. 7. 2014 z kanálu Politikos
Slavjanský deník z 3. 7. přinesl zpravodajství z jihovýchodu Ukrajiny.Moderátor Arkadij Mamontov přinesl reportáže z aktuálního  Slavjanska. Amatérské záběry natočili tamější obyvatelé, protože žurnalisty tam nikdo nepustí. V jednom záběru uvidíte fotografii pětiletého chlapce, kterému puma utrhla obě nohy. ,,Jeho krev lpí na rukách současných amerických představitelích a ukrajinské vlády."

Na náměstí junta exemplárně postřílela matky obránců Slavjanska

8. 7. 2014 Zvědavec
Na náměstí junta exemplárně postřílela matky obránců Slavjanska.
Majdanovský guvernér Prus (strana UDAR) vyskočil před majdanovci ze strany Svoboda z okna.

Státní letecká služba uzavřela pro dopravní letadla vzdušný letecký prostor Ukrajiny

8. 7. 2014 ruvr.ru
Ukrajinská státní letecká služba uzavřela pro dopravní letadla vzdušný prostor v pásmu silové operace.
Za účelem zajištění náležité bezpečnosti letů je vzdušný prostor nad územím, kde probíhá protiteroristická operace, uzavřen pro jakékoli lety dopravních letadel v zájmu státního letectva“, praví se ve zprávě státní letecké služby.


Kyjevští „karatelé“ vyjímali orgány lidí kvůli prodeji do Německa

8. 7. 2014 Zvědavec
Ukrajina: Na internetu se probírají údaje zjištěné při hacknutí facebookového účtu bývalého advokáta Julie Tymošenko Sergeje Vlasenko. Po otevření přístupu byla zjištěna například korespondence s německou lékařkou Olgou Wieber a velitelem jednoho z batalionů ukrajinské Národní gardy Semjonem Semjončenko. Strany projednávaly obchod s orgány. Německá lékařka, Olga Wieber, naléhavě vyzývá k rychlému zajištění orgánů, výměnou slibuje ukrajinským vojákům vojenskou logistickou podporu.

V Afghánistánu byli zabiti čtyři čeští vojáci

8. 7. 2014 Zvědavec
Afghánistán: Čtyři čeští vojáci a 12 Afghánců, z toho 10 civilistů, zahynulo v Afghánistánu při útoku sebevražedného kamikadze.

Petr Ďoubalík:

8. 7. 2014

Co se v USA změnilo za 40 let?

8. 7. 2014    zdroj: z diskuse na internetu
Před 40 lety dva novináři ukázali, že prezident nejmocnější země světa využil tajné služby k odposlechu svého politického oponenta. Tato investigativní novinařina jim přinesla Pulitzerovu cenu a vyústila v odstoupení prezidenta....  pokračování

Ukrajina a Jugoslávie

Diana Johnstoneová
8. 7. 2014    Kosovoonline
Před pěti lety jsem napsala příspěvek pro jednu bělehradskou konferenci k 10. výročí od začátku bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí. Ve svém příspěvku jsem zdůraznila, že rozpadu Jugoslávie bylo využito jako experimentální laboratoře ke zdokonalení nejrůznějších technik, které byly následně využity při tak zvaných „barevných revolucích“ či dalších operacích na „změnu režimu“, které byly zaměřeny proti vůdcům, jež americká vláda považovala za nežádoucí.

Obraz genocidy na východě Ukrajiny a jeden z jejích důvodů (videozáznamy)

6. 7. 2014
rusky
Prohlášení Pavla Gubareva (velitele Národního odporu Dombasu) se záběry z bombardované vesnice 

 překlad zde

Smlouva se společnostmi Chevron a Shell jako hlavní důvod genocidy na východě Ukrajiny


pondělí 7. července 2014

Podaří se USA vyprovokovat Rusko?

Václav Danda
7. 7. 2014 Protiproud
Donbas se nevzdává. Na územích dobytých Kyjevem probíhá „filtrace“ občanů a přesun odpůrců do koncentračních táborů. Podaří se USA vyprovokovat Rusko?

„Bitva o Evropu“ zuří

Umberto Pascali
7. 7. 2014 Zvědavec
Jak Amerika podkopává francouzsko-ruské vztahy .
1. července, během setkání se všemi ruskými velvyslanci a stálými představiteli, prezident Vladimir Putin odhalil podrobnosti o nestoudném vydírání Francie. Americká vláda použila jednostranné (a de facto ilegální) sankce proti Kubě, Iránu a Súdánu, aby potrestala Francii, a konkrétně Banque Nationale de Paris – Paribas. Tato banka byla vydírána a nucena zaplatit 8,97 miliard dolarů za to, že se nepodřídila zákeřnému diktátu mocí opilého, avšak slábnoucího, hegemona, ačkoliv sankce nejsou rozhodnutím schváleným Francií.

RAND Corporation: Ukrajinský pitaval, americký manuál

7. 7. 2014 Střípky ze světa
Návod k masakrům na hlavičkovém papíře
Porošenkovi dodala manuál „protiteroristické operace“. „Jediným praktickým řešením“ – praví ta velitelská instrukce - je „bleskový zdrcující úder proti separatistům a teroristům, provedený bez ohledu na veřejné mínění a cenu, již si vyžádá“. Neb jakékoli „otálení by šance na úspěch operace dramaticky snížilo“.
Petro Porošenko – „čokoládový monarcha“, co „jede“ na tvrdý chlast – má „zahraniční poradce“. To, že jim zobe z ruky, není „konspirační konstrukce“. Nově to dokládá i indiskrece, zasluhující frenetické ovace.

Porada ruských velvyslanců a stálých představitelů

7. 7. 2014
1. července 2014, 15:45 Moskva
Vladimir Putin vystoupil na poradě velvyslanců a stálých představitelů Ruské federace. Jednání bylo věnováno otázkám ochrany národních zájmů Ruska, posílení základů a pilířů mezinárodních vztahů.