Reklama

sobota 9. srpna 2014

Washington Post: Ukrajinské armádě nepomůžou ani moderní americké zbraně

9. 8. 2014   zdroj
Nemá smysl, aby Amerika spěchala s dodávkami zbraní ukrajinské armádě. K takovému závěru dospěli novináři amerických novin The Washington Post. Nízký bojový duch a tendence přecházet na území Ruska neumožní ukrajinské armádě vést plnohodnotné bojové akce, i když by byla vybavena moderními americkými zbraněmi. Takový závěr dělají novináři amerického vydání The Washington Post.

OSN pomůže Rusku dopravit humanitární pomoc na Ukrajinu

9. 8. 2014   zdroj
Všechny mezinárodní struktury OSN jsou připraveny spolupracovat s Ruskem v poskytování humanitární pomoci na východě Ukrajiny. Uvádí to ITAR-TASS s odkazem na stálého zástupce Ruska v OSN Vitalije Čurkina. Zároveň se ve Washingtonu domnívají, že Moskva by neměla jednostranně poskytovat humanitární pomoc; měly by se tím zabývat pouze mezinárodní organizace.

Ukrajina vyhrožuje zákazem tranzitu energetických zdrojů z Ruska


9. 8. 2014   zdroj

Ukrajina posuzuje jako jednu z možných sankcí zákaz tranzitu energetických zdrojů z Ruska do Evropy, prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk.


Ruské sankce mohou na Evropu dopadnout velice tvrdě9. 8. 2014  / Viktor Horký / zdroj

Ruský předseda vlády Dmitry Medveděv včera (7.8.2014) podepsal dokument, který zakazuje úplný vývoz hovězího, vepřového a drůbežího masa, stejně jako ryb, sýru, mléka, zeleniny a ovoce do Ruska z Austrálie, Kanady, zemí Evropské unie, Spojených států a Norska. Zákaz nabyl platnosti včerejším dnem a a má trvat jeden rok.

Ruští námořníci donutili americkou ponorku, aby opustila pohraniční vody9. 8. 2014   zdroj

Protiponorkové síly ruské Severní flotily objevily 7. srpna v pohraničních vodách Ruska americkou ponorku a donutily ji, aby tuto oblast opustila.

Prebiehajú konkrétne prípravy na ďalšiu svetovú vojnu?


9. 8. 2014 zdroj
Presúvanie zdrojov aliancie do Poľska. Podľa mnohých, dokonca oficiálne potvrdených informácií NATO sústreďuje v Poľsku vojsko a zbrane na bleskovú vojnu proti Rusku. Existujú správy, že sa to deje aj na poľsko-nemeckej hranici. Majú tam byť umiestnené jednotky z celej Európy a USA pod vedením USA. O tom, že v malých periférnych krajinách okolo Ruska už americkí "vojenskí poradcovia" zostavujú a trénujú jednotky, sme už informovali.


Šokující analýza k sestřelení malajsijského MH 017 odhaluje pachatele. Budete se velmi divit9. 8. 2014  / zdroj

Zatím nepřichází žádné světlo do tmy kolem neštěstí malajsijského MH017. Zapisovače jsou v Anglii a budou vyhodnoceny. Co z toho může vzejít? Možná více, než by se dalo předpokládat. Pokud se podíváme na obrázek fragmentu kokpitu, měl by být zajímavý především hlasový zapisovač. Jako odborník pro letectví jsem se díval na obrázky částí vraku, které se vyskytují na internetu.

Majdan je proti Porošenkovi a speciální operaci na východě Ukrajiny
9. 8. 2014 / zdroj

Aktivisté Majdanu, kteří od 21. listopadu roku 2013 kontrolují hlavní kyjevské náměstí, odtud nehodlají odejít a teď protestují proti novým ukrajinským úřadům, proti válce na východě země a uzavírání podniků.

Zpravodaji agentury RIA Novosti to sdělil jeden z aktivistů.

„Proč se uzavírají továrny a závody, proč se válčí? Za nové vlády se vůbec nic nezměnilo, lidi jsou stejně jako dřív bez práce a korupce vzkvétá“, řekl zástupce Majdanu.Ebola: Hrozba pandemie nebo skvělý kšeft?


9. 8. 2014 / Autor: Květa Pohlhammer Lauterbachová  / zdroj

Mnoho otazníků kolem eboly. Proč investuje právě Monsanto uprostřed pandemie do léku?

Pandemie Eboly se rozšiřuje na další africké země, nyní je již i v Nigérii, kam ji přenesl liberijský politik, který letěl na konferenci do Lagosu. V letadle s ním letělo dalších 50 pasažérů. Lagos, hlavní město Nigérie, má 21 milionů obyvatel. Pokud se šířila ebola ve venkovských oblastech, byl počet mrtvých ve stovkách, pokud napadne velké město, situace se stane nezvladatelnou.


EU zaútočila na Rusko a nutně na to doplatí!

Oskar Krejčí
9. 8. 2014 První zprávy
PZ: Napsal jste do Literárních novin stať, v níž mě zaujalo vaše odmítnutí pojetí konfliktu Západ – Rusko jako konflikt civilizací dle Samuela Huntingtona. Jak to tedy je?
Ano, podle této teze je ideologický konflikt studené války byl nahrazen sporem civilizací. Čili velkých kulturních skupin, které se liší podle svých cílů a náboženstvím, jazykem, zvyky a institucemi...

Muži by však mlčet neměli - Gleb Kornilov: Lov na lidi

Petr Ďoubalík 

Mlčí múzy?

Všude křičel do té hrůzy, ve válce že mlčí múzy, muži by však mlčet neměli... (Karel Kryl - Král a klaun)

Soudě podle nanicovatých aktivit naší "kulturně-umělecké" scény to vypadá, že muži buď zblbli nebo vymřeli. Smutné.
Opusťme proto jalovou českou kotlinku. Jestli u nás páni "umělci" nezaregistrovali, že se právě odehrávají neskutečné dějinné procesy, nebo si toho všimli, ale nejsou muži, pak se musíme poohlédnout jinde. Našel jsem borce, který maká na plné obrátky. Organizuje humanitární pomoc Donbasu (nelekejte se, nebombarduje) a se skupinou Opasnye (Nebezpeční) dělá angažované umění. Moc si přeji, aby to pro vás nebyly ztracené 2,5 minuty. Udělal jsem pro vás hrubý překlad textu. 

ОХОТА НА ЛЮДЕЙ
Lov na lidi

Разбить свой дом родной от крыши до подвала
И ридну мати заколоть ножами в спину…
Сменять Отечество на импортное сало
И тупо выбрать в президенты жидовина…
Больные сёстры и помешанные братья
В гробу окраины хоронят Украину.
Такое чувство, что рожают всех обратно
И перетягивают горло пуповиной.

Zničit rodný dům od střechy po sklep
A rodné matce bodnout nůž do zad...
Udělat z vlasti zboží
A tupě vybrat za prezidenta židovinu...
Nemocné sestry a pomatení bratři
V rakvi pohraničí pochovávají Ukrajinu.
Takový pocit, že rodí všechny obráceně
A přetahují hrdlo pupeční šňůrou.

pátek 8. srpna 2014

Ukrajina jako zrcadlově obrácená Sýrie

Tereza Spencerová
8. 8. 2014    Literárky
Nadcházející týdny na Ukrajině klid nepřinesou. Kyjev sice tvrdí, že je otevřený dialogu, ale současně zkouší zintenzivnit „protiteroristickou operaci“ na východě země a dosáhnout nějakých významnějších územních zisků, aby v onom hypotetickém dialogu měl pozici silnějšího.

Na Majdanu se objevily nové barikády

8. 8. 2014 zdroj
Aktivisté Majdanu začali stavět nová opevnění na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva poté, co se komunální pracovníci pokusili odstranit barikády. Ve čtvrtek 7. srpna to oznámila ITAR-TASS . Obyvatelé stanového městečka upevňují ohrazení pneumatikami, deskami a cihlami.
"Současná moc se nijak neliší od té předchozí. Již vidíme první kroky uchvácení moci. Neustále nás terorizují pořádkové síly. Policisté převlečení do civilu se snaží vyprovokovat s námi konflikt, aby se našel důvod pro násilné rozehnání ", - řekl tiskové agentuře aktivista Majdanu.

To největší “spojenci” Spojených států financují ISIS

8. 8. 2014   zdroj

To Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar a Turecko tuto teroristickou skupinu podporují. Autorizace presidenta Baracka Obamy k náletům na cíle ISIS v Iráku slouží jako příležitost si připomenout, které země tuhle smrtonosnou teroristickou skupinu živí.

Odpovědí je: Saúdská Arábie, Kuvajt, Turecko a Katar – tři z nich jsou největší spojenci Spojených států v regionu.

Petr Ďoubalík

Jablkožrouti 

Stahující se válečná a daňová smyčka kolem Kyjeva


8. 8. 2014 zdroj

Vládní orgány uvalují dodatečné daně v zemi, kde podle hodnocení odborníků 60% obyvatel se nachází pod hranicí relativní chudoby. Válka to je pro stát velmi drahá aktivita, píše Viktor Pastušenko. Sotva uschnul inkoust nechvalně známého zákona o zavedení válečné daně na občany ve výši 1,5 % ze mzdy, došlo ke zvýšení renty z dobývání užitkových nerostů a ke zrušení daňových prázdnin, tak poslanci znovu přicházejí s novými způsoby, jak vybírat peníze na bratrovražednou válku.

Tunel je jedna věc, ale vražda?

08. 08. 2014 - Eric Best
Americký novinář David Satter, který má od loňského prosince pětiletý zákaz vstupu do Ruska, tvrdí, že Vladimir Putin na Ukrajině nepostupuje geostrategicky. V několika rozhovorech (jako třeba zde na Youtube) podotkl, že Putinovým hlavním cílem je udržet si moc v Moskvě. Podle Sattera chce znevážit revoluci na Ukrajině, jež byla zaměřena proti zločincům, aby tím neutralizoval opozici vůči zločineckému režimu v Moskvě.

Babiš a Sobotka – pro sebe jako stvořeni

4. 08. 2014 - Erik Best
 
V celé své historii ČSSD zpravidla věděla, co jako strana chce a co zastává. Pod Bohuslavem Sobotkou se to mění. Kamkoli se podíváte, uvidíte teď komentáře o tom, jak slabým a nerozhodným je Sobotka lídrem. Sám tomu čelí selektivními výbuchy vůči Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi, byť to nemá v povaze. Jeden z takových výpadů se objevil v sobotním Deníku, pro nějž se Sobotka odvážil říct, že hnutí ANO „pevný názor často nemá a hledá řešení pragmaticky na základě momentální situace.“ A tady se nachází východisko, které hledají Sobotka a Babiš! Sobotka bude po tristním výkonu ČSSD v podzimních volbách potřebovat únikovou strategii a Babiš zas bude potřebovat poslušného zástupce, až Věra Jourová odejde do Bruselu. Nikde v české Ústavě se nepíše, že premiér musí rezignovat na svou funkci, pokud během jejího výkonu změní stranickou příslušnost.

...a já si myslím: (Vox populi)

Mediální manipulátoři sázejí na to, že "masa" čte jen titulky. Zvídavá "nemasa" čte i texty článků, někdy až do konce. Chytří si udělají čas i na nezávislá média. A zkušení vědí, že mnoho zajímavého najdou často až v "lidové" diskusi pod články!

Z diskuse pod zprávou o tom, že se přes 5 000 ukrajinských vojáků probilo z válečného kotle (20140808):

Milan
Jakápak protiteroristická operace. Copak tam jsou nějací teroristé? Je to regulérní občanská válka podněcovaná USA a EU, to je na tom to nejhorší.
rrrrr (reakce na výše uvedené)
Nevidím v tom žádnou občanskou válku, když jde většinou o žoldáky z Ruska. Proboha, už otevřete oči a přestaňte tu nadávat na EU či USA. Tím je nebráním, taky nesouhlasím se vším, co USA ve světě podniká, ale svádět tohle na ně je až moc levicové, opravdu!!!
rrrrr
Když tedy "nesouhlasíte se vším co USA ve světě podniká", tak to svědčí o tom,že přemýšlíte! Takže když už, tak přemýšlejte nad tím, co jste napsal, že "svádět tohle na ně je příliš levicové". Mám dvě otázky: Proč je to levicové? Důkazy nejsou levicové nebo pravicové. Druhá: Vy věříte, že tohle vše rozjel boxer Kličko a celou tu válku financuje Ukrajina?

Evropa zuří, že si Putin dovolil odvetu za sankce, a svádí ekonomický propad na Kreml8. 8. 2014   zdroj

Že by snad Evropu vedla banda nevolených idiotů, nebo …, to tak bude. Poté, co slepě páchali všechny ty propagandistické eskamotáže, co jim kolem Ukrajiny podstrkovaly US, a zrovna tak slepě za US šly do jednoho US inspirovaného kola sankcí za druhým, i když v odvetě za ně bude Evropa na rozdíl více izolovaných US v první linii, tak to teď vypadá, jako by Evropa byla naprosto šokovaná a rozlícená z toho, že po pár kolech eskalací sankciček, Rusko nakonec rozpoutává své vlastní sankce.

Včera oznámilo 1 roční zákaz na všechny dovozy potravin z Evropy, což je cosi, což dále Evropu potopí do třetího ponoru do recese, který už včera udeřil v Itálii.
Evropa je ve skutečnosti tak ohromená touto neočekávanou „politicky motivovanou“ odvetou Ruska, že vydala tiskové prohlášení.


Novinářka Spencerová vám doplní informace: Na Ukrajině hrozí nové povstání. Putin se nemá čeho bát. A Čína...


7. 8. 2014 12:24  zdroj  

Situace na ukrajinském bojišti je nepřehledná: Na jednu stranu Kyjev mluví o vítězství, na druhou stranu hrozí oteřené povstání v Záporoží. Drtivé vítězství Ukrajiny nicméně mohou zajistit chystané dodávky z USA. Hospodářské sankce sice drtí ruské cestovní kanceláře, nicméně Vladimir Putin se nemá čeho bát. Ruskému národu jde o něco jiného. To píše ve svém pravidelném shrnutí světového dění pro ParlamentníListy.cz novinářka Literárních novin a analytička zpravodajských zdrojů Tereza Spencerová.

Začněme sankcemi proti Rusku tak, jak jsou realizovány a diskutovány. Proberme jednotlivé komponenty, které podle západních pozorovatelů velmi zasáhnou Rusko: ztížené úvěry pro ruské banky a firmy, konec levných peněz ze Západu. Konec dovozu vyspělé techniky dvojího užití“. De facto zákaz nových vojenských kontraktů. Konec dodávek vyspělé těžební techniky ropy, čili prý problém při těžbě v Arktidě. Případně něco jiného, co považujete za důležité... Co Rusko reálně poškodí, co si Rusko může obstarat jinde, popřípadě dokdy a odkud? A co ruské protisankce - zákaz přeletů západních aerolinek, zákaz dovozu západních zemědělských výrobků?


To je ale divná náhoda.


7. 8. 2014   zdroj

Analytik Kotrba našel šokující souvislost mezi Obamou a smrtícím virem ebola. Přečtěte si to raději sami: 

V Africe se rozpoutala epidemie eboly, která již zabila stovky lidí. Zároveň americký prezident Barack Obama oznámil na summitu USA-Afrika zapojení více než 30 miliard dolarů investic do Afriky. Náhoda? Takto podle politického a mediálního analytika Štěpána Kotrby vypadá soupeření o vliv nad Afrikou mezi Spojenými státy a Čínou.

Raketový křižník USA vplul do Černého moře


8. 8. 2014   zdroj

Americký raketový křižník Vella Gulf vplul do Černého moře, praví se v zprávě pro tisk Vojenské flotily USA.

V prohlášení stojí, že cílem plavby je „zajištění bezpečnosti a stability v regionu.“ Podle Konvence z Montreux mají vojenské lodě nečernomořských států právo na plavbu v Černém moři nejvíce 21 dní. Letos toto pravidlo již porušila americká fregata USS Taylor, která překročila termín pobytu o 11 dní.

Jak to vidí Hillary Clintonová


8. 8. 2014 zdroj Literárky

Koncem minulého měsíce CNN odvysílala rozhovor s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, ve kterém se mluvilo o sestřelení MH17, ale nakonec se Clintonová především věnovala tématu, jak svoji zemi vnímají sami Američané, a jak USA vnímá svět.

Pravicový sociolog Hampl: Lidé na východní Ukrajině budou vyhlazeni. Vraždy budou součástí jejich života. Kdyby byl dnes prezidentem Reagan, Putin by...


8. 8. 2014   zdroj

Podle pravicového sociologa Petra Hampla ukrajinská vláda počítala se sestřelením malajsijského letadla a americké vládě se to hodilo k prosazení sankcí proti Rusku. Čeští intelektuálové podle něho jen papouškují protiruské postoje. Kdyby byl dnes americkým prezidentem Ronald Reagan, byl by Vladimir Putin veleváženým spojencem v boji proti militantnímu islámu. Neexistuje žádný parametr, ve kterém by Putin vycházel diktátorštěji než Obama, a srovnávat ho s Hitlerem je nesmysl. Obyvatelé východní Ukrajiny budou vyhlazeni. Vraždy a znásilnění budou součástí každodenního života.

Vláda Spojených států neopustila své plány na Kubě

8. 8. 2014
Prohlášení vrchní ředitelky Ministerstva zahraničních věcí Kuby pro Spojené státy Josefiny Vidal Ferreiro: Opět se potvrzují opakovaná obvinění kubánské vlády o podvratných plánech vlády Spojených států amerických, které i nadále pokračují proti Kubě.

Ze včerejší internetové diskuse:8. 8. 2014

Pro pobavení a zamyšlení uveřejňujeme několik internetových diskusních příspěvků, které byly reakcí na to, že lidovecký ministr zemědělství Jurečka vyzval k nákupu českých potravin ohrožených ruskými sankcemi:

čtvrtek 7. srpna 2014

Ignotum Per Ignotus - Vysvětlení neznámého ještě více neznámým

Jan Campbell
7. 8. 2014   Zvědavec
Protože peníze hrají největší roli v určování směru historie (Karl Marx), lze předpokládat, že středně a dlouhodobým cílem sankcí USA a EU je změna politického a hospodářského systému současné Ruské federace směrem k podčinění se Ruské federace zájmům USA. Vedlejším efektem je i podčinění se EU zájmům USA.

Uvědomí si Putin, že nejsilnější kartu drží v ruce právě on?

Paul Craig Roberts
7. 8. 2014
Denně přibývá důkazů o tom, že Evropa se už smířila s washingtonským nástupem k válce proti Rusku. K válce, která bude pravděpodobně válkou .poslední. Fakt, že v ruském postoji vůči jejímu vzniku chybí jakýkoli prvek hrozby, dává Západu falešný signál naznačující, že Rusko je nejen slabé, ale i bojácné. Čímž se absence hrozby v ruském postoji proměňuje v o to ráznější válečnickou hnací sílu Washingtonu.

Banderovské učebnice dějepisu

Báje, mýty, báchorky a jiné povídky kolem sestřelení MH17


7. 8. 2014  / Rado Miko / Zdroj

Ovčané jsou ti, co bez přemýšlení konzumují vše, co jim naše média předhodí.
Občané jsou ti, co mají kritické myšlení.
Kdo si už vzpomene na 150 mrtvol v jezeře ve Slavjansku?

Nebo na naši ČT, kde mluvčí ATO sděluje zničení 5000 teroristů během jednoho dne (naše TV to raději upraví na 500. Nebo na jiný blábol ze dne 18.července: Ukrajinská armáda zaútočila na Luhansk. Obsadila část města.

Ukrajina: Podrobnosti kapitulace 72. samostatné mechanizované brigády


7. 8. 2014   zdroj

Rozhodnutí převést své podřízené na území Ruska přijali důstojníci 72. motorizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny a Národní pohraniční stráže kvůli nedostatku munice, potravin, paliva a žádných přesných příkazů velení, jak mají jednat v podmínkách obklíčení.

„Dva týdny jsme odráželi útok prakticky bez munice a paliva. Nakrmit své lidi jsem neměl možnost více než dva týdny. Došla i suchá strava. Mužstvo bylo vyčerpáno více bezvýchodností své situace než samotným ostřelováním. Kromě příkazu „Držte se“ nám z centrály nikdo ničím nepomohl. Poslední týden se dokonce ani nenamáhali s námi navázat spojení – jednoduše nás už pohřbili“, cituje agentura velitele brigády majora Vitalije Dubinjaka.

Ukrajina jako zrcadlově obrácená Sýrie
7. 8. 2014 / Tereza Spencerová / Literárky

AKTUALIZOVÁNO 

„Mezinárodní společenství“, tedy vlastně USA a EU, tento postup podporuje logickým argumentem, že je přirozeným právem svrchovaného Kyjeva vypořádat se se separatismem. Západ přitom Kyjev až dosud podporoval převážně politicky a finančně, ale i to už se pomalu mění. Víkendové rozhodnutí EU zrušit své půl roku trvající embargo na dovoz zbraní na Ukrajinu nebo příjezd týmu z Evropského velení amerických ozbrojených sil, kteří mají v Kyjevě „radit“ při vyšetřování havárie malajsijského boeingu, ve válce zcela určitě změní rovnováhu sil.


Po Majdanu létají zápalné lahve, hoří barikády i stany


07. 08. 2014   zdrojNa kyjevském Náměstí nezávislosti hoří stany a barikády, jak se aktivisté střeli s pořádkovými silami, informuje o tom ruská stanice RT.


Rusko a Západ: Konflikt na věčné časy

7. 8. 2014    Literárky
Proč tolik předpojatosti až záště v západních médiích vůči Rusku? Proč za vše špatné může Vladimir Putin? Hloubka i emocionální rozměr těchto předsudků naznačují, že zde musí být nějaké historické kořeny, nějaká tradice v západní politické kultuře. Skutečně porozumět znamená nalézt počátek. Protože příčiny jsou skrytější než události samy, je vhodné vybrat si symbol. V případě konfliktu Rusko versus Západ by to mohla být bitva na Vedroši z roku 1500 s více než deseti tisíci mrtvých. 

Ochránci lidských práv obvinili Ljaško z únosů a mučení

7. 8. 2014    zdroj
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila poslance Nejvyšší rady Ukrajiny a bývalého prezidentského kandidáta Olega Ljaško z mučení a únosů lidí. Je to uvedeno v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách organizace.

Pro koho drahé? Americký export do Ruska zkolaboval o 34%


7. 8. 2014  zdroj
Ač Jack Lew slíbil, že ekonomický dopad na americkou ekonomiku bude z ruských sankcí minimální, tak fakta naznačují opak. Přiznává se, že USA nejsou největším ruským obchodním partnerem, ale eskalace sankcí už vedla k 34% kolapsu v amerického exportu do Ruska – což je největší absolutní propad od roku 2010. I dovozy z Ruska padají (už 3 měsíce za sebou), ale zatímco USA trpí těmito ‚ztrátami‘, je jasné, že Rusko nás postihuje více (prozatím, jelikož Putin se chystá spustit svá protiopatření). Od začátku sankcí ruské akcie vzrostly o 9,5% a S&P o 4,5%, ale v posledních týdnech ty nárůsty skončily.

Švýcaři se nepřipojí k sankcím EU vůči Rusku


7. 8. 2014 / zdroj

Vztahy mezi vedením EU a Švýcarskem se neustále ochlazují a nepřipojení se k sankcím EU a USA tyto vztahy bezesporu přiostří. V pátek vstupují v platnost rozsáhlé hospodářské sankce vůči Rusku. Evropská komise očekává, že jenom v letošním roce přijde EU kvůli sankcím o 40 miliard eur.

Švýcaři však sankce vůči Rusku odmítají a chtějí být pouze prostředníkem při urovnání konfliktu. Švýcarský ministr pro ekonomiku Johann Schneider Ammann se vyjádřil k situaci v listu Švýcarsko na neděli takto.

Nový Atlas masa analyzuje globalizovaný masný průmysl


5.8.2014 14:36 / zdroj

"Na žádné jiné potravině není vidět pokřivenost systému tak, jako právě na mase," uvedl Josef Sklenář
Netradiční podrobnou analýzu dnešního globalizovaného masného průmyslu přináší česká verze publikace Atlas masa. Dnes ji v Praze představili zástupci ekologických organizací. Publikace líčí velkoprodukci masa negativně. Jako prospěšnější avšak dražší alternativu předkládá návrat k méně koncentrovaným chovům na menších statcích či bioprodukci.

Proč NATO nebombarduje Kyjev pro humanitární krizi jako Bělehrad?7. srpen 2014 / Břetislav Olšer / zdroj Jak naložit s osmi milióny Rusů na Ukrajině, když jsou to všechno vyvrhelové? Tymošenková to ví: „Měli bychom po nich ksakru pálit atomovými zbraněmi.“ Byl tím dán signál k humanitární krizi - 750 tisíc ukrajinských Rusů prchlo do Ruska, další stovky byly zabity.


Řád scvrklé koruny

06. 08. 2014  / Eric Best

V české Ústavě je zakotvena pravomoc prezidenta udělovat vyznamenání. Většina z nich se dává za vynikající zásluhy v oblasti umění, vědy, sportu nebo armády. Občas proklouzne i někdo z byznysu, ale ekonom nebo bankéř jen zřídkakdy. Vzhledem k významu finančního sektoru pro západní civilizaci (o němž jsme psali včera) se zdá jedině spravedlivé, aby se jeho představitelům dostalo náležitého uznání. Prezident by měl guvernéra České národní banky zmocnit k udílení vlastních medailí. Nejvyšší pocty, Řádu scvrklé koruny, by se mohli dočkat ti, kteří tak neochvějně stáli za ČNB, když loni devalvovala měnu, včetně Aleše Michla, Vladimíra Dlouhého a Lenky Zlámalové. Řád za zásluhy by pak putoval k Jiřímu Rusnokovi, jenž devalvaci bránil v premiérském křesle, ale část odměny už obdržel... když byl jmenován členem bankovní rady ČNB.

Hra s ohněm


7. 8. 2014 zdroj   (Ilona Švihlíková)

Co se to děje se systémem mezinárodních vztahů? Narůstá počet zhroucených států, rozrůstající se pás od Severní Afriky po Afghánistán. Mezinárodní právo je v troskách. Objevují se noví aktéři, přičemž se i „tradiční“ chovají neobvykle, porušují dlouhodobě zažité vzorce spojenců a nepřátel. Instituce postavené na multilaterálním přístupu se ukazují být v krizových situacích jen málo funkčními, což se netýká zdaleka jen OSN, ale i např. WTO. Roste počet konfliktů, v nichž umírají civilisté. Zaznamenáváme vzestup sociálního napětí a nepokojů. Tomu odpovídá posilování popularity politických stran a hnutí s fašizoidními prvky.

středa 6. srpna 2014

Benátčané uspořádají proces s Obamou a Porošenkem za zločiny na Donbasu

6. 8. 2014    zdroj
V Benátkách chtějí mnozí aktivisté uspořádat demonstrační proces - "Russellův tribunál" - s prezidentem Barackem Obamou, s prezidentem Ukrajiny Petro Porošenkem a s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Stoupenci nezávislosti oblasti Veneto považují tyto politické vůdce za válečné zločince a obviňují je z vyhlazování civilního obyvatelstva Donbasu, píše "Rossijskaja Gazeta".

OSN: Od začátku roku překročilo hranice Ukrajiny s Ruskem 730 000 osob

6. 8. 2014 zdroj
Moskva, 5. srpna - RIA Novosti. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) sdělil, že 730 tisíc osob vjelo od začátku roku do Ruska z území Ukrajiny kvůli konfliktu na východě této země, oznámila v úterý agentura Reuters.

V Doněcku dobrovolně přeběhlo 300 policistů na stranu Doněcké lidové republiky


6. 8. 2014  zdroj

V Doněcku dobrovolně přeběhlo 300 policistů na stranu Doněcké lidové republiky. Informoval o tom ve vysílání kanálu "112 Ukrajina" poradce na ministerstvu vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Podle něj v regionu zůstalo "10 až 15 procent policistů loajálních ukrajinské vládě",  yprávu přinesla agentura ITAR-TASS. Již předtím prohlásil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, že je třeba vyměnit asi 20.000 policistů.

Putin nařídil přípravu odvetných sankcí a rozšiřuje obchod s Íránem

6. 8. 2014 zdroj
Jak už jsme před tím varovali, vypadá to, že Rusko přistupuje k odvetným sankcím a potvrzuje svou hrozbu, že „US pocítí citelné ztráty.“

PUTIN VLÁDĚ NAŘÍDIL PŘIPRAVIT ODVETNÉ SANKCE: RIA
PUTIN VLÁDĚ NAŘÍDIL PŘIPRAVIT KROKY K REAKCÍM NA SANKCE: IFX
PUTIN: ODVETNÁ OPATŘENÍ BY NEMĚLA BOLET RUSKÉ SPOTŘEBITELE: IFX

Kdo je nepřítel?


6. 8. 2014 / Thierry Meyssan

Každý má názor jak vysvětlit masakry spáchané státem Izrael v Gaze. Zatímco v 70. a 80. letech to byla demonstrace anglo-saského imperialismu, dnes to mnozí interpretují jako konflikt mezi židy a Araby. Při hodnocení dlouhého historického období – čtyř století – Thierry Meyssan, konzultant několika vlád, analyzuje původ sionismu, jeho skutečné ambice, a určuje, kdo je nepřítelem.

USA se snažily činit překážky ropné spolupráci Ruska a Íránu

6. 8. 2014 zdroj

USA se snažily zabránit uzavření ropného memoranda mezi Ruskem a Íránem, kterému vyhrožovaly sankcemi.

Informace o tom se objevila na stránkách listu Kommersant s odvoláním na vlastní zdroje v ruské vládě.

Nákupní seznam: pivo, zmrzlina, půjčka

 6. 8. 2014  zdroj

Češi, kteří se večer uvelebí před televizí, shlédnou desítky reklam na cokoli od drogistických výrobků po kečup. Ve většině případů dostanou to, co vidí. Pivo nebo kola jim podle slibů uhasí žízeň, seznamka jim opatří potenciální protějšky a falešné máslo přiživí jejich iluzi, že jedí zdravě.