Reklama

sobota 3. ledna 2015

Vitalij Kličko - problesky rozumu

3. 1. 2015, zdroj: rusdozor, Starosta hlavního ukrajinského města Kyjeva Vitalij Kličko dal rozhovor novinám "Argumenty a fakta" a vyslovil myšlenky, které udivily prakticky všechny neočekávanou rozumností...


Jak řekl kyjevský starosta, ukrajinským lži-patriotům je nutno okamžitě přestat dávat peníze na "hrdinské" trestné prapory, svými činy vyvolávajícími krutou nenávist obyvatel Novorossie.

Kličko řekl:
Je bolestivé vidět, jak každý den v Donbasu umírají lidé, děti, staří. Umírají nejen od granátů a střel, ale i hladem a zimou.

Kličko míní, že ukrajinská média a "ministerstvo pravdy" v Kyjevě a Ukrajině jednohlasně lže občanům o tom, co se děje na Donbasu, kde stovky tisíc lidí byly donuceny opustit své domy, zachraňujíc se před střelami a granáty ukrajinské armády. Jak se říká, prozření přišlo náhle.

Norsko přišlo kvůli protiruským sankcím o více než miliardu euro

3. 1. 2015  Norway News (překlad Informace bez hranic)

Norské společnosti přišly kvůli protiruským sankcím o více než miliardu euro, řekla zastupitelka ruského obchodu v Norsku Tamara Chernyšova.

Kterak Zeman vrtí s českým mediálním psem

Václav Umlauf
3. 1. 2015  eRepublika

Odysseus-Zeman média vyprovokoval k hektické kampani proti jeho osobě. Novinářští psi začali běhat mezi Lotofágy zblblými made in hezky česky a křičí, že v pokojném stádě přežvýkavců funguje vlk v beránčím rouše.


Hysterie kolem útoku na rubl

Květa Pohlhammer Lauterbachová
3. 1. 2015  eRepublika

Ratingové agentury shazují rating Ruska jako země blížící se bankrotu. Přitom ponechávájí nejvyšší hodnocení zadluženým zemím jako USA, Velká Británie, Německo a Japonsko.

USA nemohou začít na Ukrajině velkou válku

Nikolaj Starikov
3. 1. 2015  Vzgljad (překlad Zvědavec)

Pochopit události na Ukrajině je možné, ale vyhodnotit a předpovídat vývoj událostí je poněkud složitější. Ale v každém případě je nutné stále dodržovat jedno pravidlo: nechat stranou emoce. Krev, smrt a destrukce, to jsou silné emocionální rány, avšak budeme-li uvažovat přes emoce, nemůžeme se dobrat ani správného vyhodnocení, ani správné předpovědi.

Ukrajinská svodka ze dne 2. 1. 2015

Ernest, MP a vlk s přispěním dalších
3. 1. 2015 http://vlkovobloguje.wordpress.com/


Uvádíme další svodku čili přehledné hlášení o situaci na východoukrajinských bojištích i v zázemí - neustálé mnohočetné porušování "klidu zbraní" ukrajinskou armádou a žoldnéřskými oddíly, smrt velitele Bědnova (Betmena), zimní sbírka pro ukrajinskou armádu pokračuje, Ukrjaina čeká další tranše od MMF, na Ukrajině otevřeno vyslanectví NATO ... a další ...

Jak přemýšlet na Nový rok

Pavel Letko
3. 1. 2015  eRepublika

Dnešními médii a neoliberalismem pominutá společnost bývalé komunisty a agenty uznává a obdivuje ještě více než ta minulá. Proto jen těžko budeme hledat rozdíly mezi kariéristy minulosti a současnosti.

Mikuláš Koperník a dnešní globální průšvih

Květa Pohlhammer Lauterbachová
3. 1. 2015   eRepublika


Poselství Mikuláše Koperníka je jasné. Ovládněme peníze pro zachování míru a lidské civilizace, nebo oboje padne.


Proč armáda nevěnovala přebytky teplého ošacení českým humanitárním organizacím?


Jan Urbach
3. 1. 2015  Vaše věc

Ministerstvo obrany České republiky na svém webu uvedlo, že darovalo Ukrajině přes 10 tisíc kusů výstroje, které již česká armáda nepotřebuje. Jedná se především o zimní výstroj. Materiální pomoc zahrnuje mj. 2000 kabátů vzor 97 s vložkou, 800 bot vzor 95 či 3000 plyšových ušanek. Sdělovací prostředky přinesly vyjádření ředitele Sekce obranné politiky a strategie J. Jireše, že tato výstroj byla prohlášena za trvale nepotřebný majetek. Ministr obrany M. Stropnický už v září uvedl, že česká strana je připravena na Ukrajinu dodat zdravotnický i jiný materiál.

Testování bojových robotů pro strategická raketová vojska armády RF


3. 1. 2015     zdroj
Na polygonu Kapustin Jar v Astrachaňské oblasti jsou dokončovány přípravy pro komplexní testování robotických systémů pro strategická raketová vojska. Jak informuje "Interfax" , hovořil o tom mluvčí Ministerstva obrany Ruské federace pro strategické raketové síly Dmitrij Andrejev.

US dluh za poslední den roku 2014 vyrostl o 100 miliard $ a prorazil rekord na 18,14 bilionech $

Miroslav Pavlíček
3. 1. 2015  Reformy a Treasury Direct

Připadá nám, jako by to bylo jen včera, kdy jsme referovali, že US ministerstvo financí a Úřad sociálního zabezpečení za poslední den listopadu zvedly US dluh o 32 miliard $ a vyslaly tak celkový US dluh vůbec poprvé za hranici 18 bilionů $. 


Příběh o lidské hlouposti, vychytralosti a lži, která zrovna nemá krátké nohy

Radek Novotný 
3. ledna 2015  Outsidermedia
aneb vodárny bez dotací z EU, bez zisků z vody a cena vody pořád roste!

Temné hry USA, rozvracení suverénních států, likvidace výrazných osobností, role Topolánka. Hovoří David Rath

Rozhovor
3. 1. 2015  ParlamentníListy

Podle Davida Ratha, exhejtmana Středočeského kraje, bylo třeba sociální demokracii zbavit lidí, jakými byli Jiří Paroubek a on-Rath. Proč? Proto, aby se stala ovladatelnější a poslušnější. Současně, aby mohla být zlikvidována vládní ODS, bylo ale potřeba je nalákat do pasti tím, že si sami vykopou svůj hrob siláckými prohlášeními při přichycení výrazného opozičního politika při ‚korupci‘. Těžko po tolika řečech o potírání korupce to s nimi pak mohlo dopadnout jinak. Je to prý strategie, co prostě funguje.

Perličky z tisku - 2. část

Jan Kadubec 
3. 1. 2015  outsidermedia.cz 

Na serevru Outsider Media kolegové vybrali několik desítek výroků, které se objevily v našem tisku a na stránkách českého internetu. Některé jsou humorné, ale z většiny spíš naskakuje husí kůže. No posuďte sami ... (2.část)

Oleg Gazmanov - tip kulturního referenta


Oleg Gazmanov


3. 1. 2015, Petr Ďoubalík, Oleg Gazmanov - Vyroben v SSSR, hudba, video - text - překlad, procvičení ruštiny, zdroj: YouTube, gazmanov web

Olega Gazmanova jsem si nechával na jindy, ale v předchozím příspěvku čtu, že kvůli němu má přijít ukrajinská televize o vysílací licenci, tak si říkám, že bychom si zasloužili alespoň vědět, o koho jde.

Oleg je velice zajímavý šoumen a kromě písniček se skupinou Eskadron ho také lidé znají jako bývalého výborného gymnastu. Ač narozen 1951, stále si udržuje vynikající kondici a proto se na obrazovkách objevuje nejen jako zpěvák, ale také jako průvodce pořadem o zdraví...

pátek 2. ledna 2015

Politický nátlak na ukrajinská média


2. 1. 2015   zdroj
Národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání Ukrajiny zkontroluje, zda se televizní společnost "1 + 1" nedopustila přestupku, když uvedla koncert s účastí Olega Gazmanova. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním se na ukrajinská média.

Makroekonom Ungerman, rádce Babiše: Čekáte snad, že se Putin přijde omluvit? Proč padal rubl, pravda o ruském hospodářství a jak je to se sankcemi

Rozhovor
2. 1. 2015  Parlamentní Listy
 

Současná situace ruské ekonomiky je zvládnutelná v horizontu dvou let, první výsledky reforem, které Moskva ohlašuje, však můžeme čekat za tři až pět let. To v odpovědích pro ParlamentníListy.cz konstatuje uznávaný český makroekonom Jaroslav Ungerman, který kromě svého dlouhodobého působeni v rámci ČMKOS loni přijal nabídku stát se poradcem ministra financí Andreje Babiše.

Rivalita mezi Čínou a USA. Přezbrojení do roku 2020


Emil Kalabus
2. 1. 2015 Czech Free Press
 

Již dnes je čínská armáda nejpočetnější armádou světa a během příštích let bude představovat největší světovou vojenskou mocnost plně konkurenceschopnou vojenským silám USA. Rusko sice vydává na zbrojení vysoké částky, ale má proti Číně nevýhodu omezenějších lidských zdrojů.

Perličky z tisku 1.část

Jan Kadubec 
2. 1. 2015  outsidermedia.cz 

Na serevru Outsider Media kolegové vybrali několik desítek výroků, které se objevily v našem tisku a na stránkách českého internetu. Některé jsou humorné, ale z většiny spíš naskakuje husí kůže. No posuďte sami ...

Ukrajinský vojensko-průmyslový komplex bude pracovat na tři směny


2. 1. 2015     zdroj
Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil 30. prosince při pracovní návštěvě Lvova, že má v úmyslu dosáhnout toho, aby vojenské závody v zemi pracovaly na tři směny. Informovala o tom ukrajinská média.

USA v roce 2015 posílí svoji vojenskou přítomnost v Evropě o dalších 150 tanků


2. 1. 2015   zdroj
V nadcházejícím roce plánuje americké vojenské velení přemístění asi 150 tanků a obrněných vozidel do zemí Evropské unie. Uvedl to v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters velitel americké armády v Evropě, generál-poručík Ben Hodges.

Souvislosti tažení proti prezidentu Miloši Zemanovi

Josef Kvasnička
2. 1. 2015 Parlamentní listy
V souvislosti s oslavami 17. listopadu a s dobře organizovanými protesty proti prezidentu Zemanovi na pražském Albertově i jinde - červené karty, vajíčka apod. - se vyrojilo velké množství článků naznačujících účast amerického velvyslanectví a organizací (jako jsou například NED (National Endowment for democracy) - oficiálně "NGO," ve skutečnosti agentur americké vlády a tajných služeb) na těchto akcích a protestech.

Našim hlavním úkolem v tomto roce, je jednoznačně se distancovat od proamerických válečných provokatérů z našeho parlamentu a vlády a nenechat se poštvat do konfliktu s Ruskem!

Ladislav Kašuka
2. 1. 2015 Czechfreepress
Musíme kategoricky odmítnout štvavou, lživou kampaň vedenou na objednávku USA proti Ruské federaci a říci našim politikům, že nevedou zem plnou mediálně zmanipulovaných oslů hýkajících nadšením nad akčními americkými filmy s plnou pusou éčky nacpaného hamburgeru, kteří uvěří každému hloupému výmyslu z Washingtonu!

Neuvěřitelný,, mírovový plán " USA pro Sýrii

Thierry Meyssan
2. 1. 2015 AC24
Syrský lid zvítězil ve dvou po sobě následujících válkách během čtyř let. Ta země však přesto nepoznala mír.
Nejenže washingtonští „liberální jestřábi“ dělají vše, co je v jejich silách, aby tu krizi prodloužili, ale ukuli i plán na přípravu třetí války.Thierry Meyssan odhaluje, jak mají v úmyslu ke svému prospěchu zneužít mírovou konferenci, která má podle plánu proběhnout koncem ledna 2015 v Moskvě.

Ukrajinská svodka ze dne 1. 1. 2015

Ernest, MP a vlk s přispěním dalších
2. 1. 2015  http://vlkovobloguje.wordpress.com/


Ten název úplně nesedí. Jde, daleko spíše o svodku toho, co se událo na Ukrajině a v souvislosti s ukrajinským konfliktem, ve dnech mezi 24.122014 a 01.01.2015. S tím, že tento přehled Kosy není a nemůže být ani vyčerpávající ani řekněme referenční. Spíše jde o takové zahřívací teplotu, abychom se všichni, co se svodkou máme co do činění, dostali na tzv. provozní teplotu. 

Moskva pod sankcemi je plná nových myšlenek

Gajane Chanova
25. 1. 2015 ruvr.ru
V Moskvě se konala Mezinárodní konference ruskojazyčných zahraničních masmédií, kterou uspořádala vláda hlavního města. Mezi jejími účastníky byla ředitelka Mezinárodního slovenského rozhlasu (Radio Slovakia International) Mária Mikušová. Sdělila nám své dojmy:

Sám, pane prezidente. Bijte se jako lev

Milan Daniel
2. 1. 2015 Literárky
Porošenko mobilizuje zdroje, za půjčené peníze nakupuje výzbroj, armáda cvičí a komentátoři ve vzácné shodě očekávají jarní ofenzívu vládních jednotek. Zemi má od bankrotu zachránit MMF a Unie, likvidační vláda prohání parlamentem požadované zákony.Obyčejné lidi lze na Ukrajině střílet s klidem. Nejsou ozbrojeni.Občané Evropské unie, bez jejíhož přičinění by ukrajinské občany ze západu nebylo čím střílet, se mezitím baví ohňostroji. Jejich politici jim vysvětlují, že ekonomický propad způsobený válkou, je nezbytnou součástí boje za právo a demokracii.

Babiččiny roky - tip kulturního referenta


Diana Kozakevič

2. 1. 2015, P. Ďoubalík, Babiččiny roky - básničku Dory Chajkiny přednáší Diana Kozakevič (6 let) na soutěži "Ukrajina má talent", video, text - překlad, procvičení ruštiny a ukrajinštiny, zdroj: YouTube


Poslední den roku 2014 jsem pověsil na Novourepubliku videoklip Modlitby za mír, do něhož si autorka Karina Vestová "vypůjčila" maličkou Dianku, aby promlouvala k Bohu. Že volba padla na Dianku, není žádná náhoda. Učarovala divákům svým přednesem básničky v ukrajinské soutěži talentů a já jí teď držím palce, ať se líbí i vám.

V Kyjevě byly napadeny novinářky LifeNews, přítomná policie nereagovala


2. 1. 2015    zdroj
V centru Kyjeva napadli 1.ledna účastníci akce u příležitosti 106. výročí narození vůdce ukrajinských nacionalistů Stěpana Bandery zpravodajku a kameramanku LifeNews. Informoval o tom tento televizní kanál. Reportérka Žanna Karpenko a její kameramanka Alexandra Uljanova informovaly, že útok provedli členové "Pravého sektoru" v maskách. Strčili do Karpenko a vzali jí telefon, potom odebrali kameru Uljanovoj a nákladné vybavení rozbili.

Sázky jsou vysoké, USA hrají ropnou kartou proti Íránu a Rusku

Larry Elliott
2.1.2015 The Guardian (překlad Zvědavec)

Představte si, že na začátku r. 2014 byste byli investorem, který rád fušoval do komoditních trhů. Mohli jste větřit, že se něco vážně špatného děje na Ukrajině a byli jste varováni prvními zprávami o skupinách ozbrojenců plundrujících severní a západní Irák. V naději, že globální ekonomika bude nadále posilovat, by bylo chytré vsadit na další růst ceny ropy. To obvykle geopolitické napětí a velká poptávka znamenají.


čtvrtek 1. ledna 2015

2015: Internetová stránka a program


Ivan David
1. 1. 2014
Děkujeme čtenářům za rostoucí zájem, od ledna do prosince 2014 vzrostla čtenost 108x.
V několikačlenném kolektivu spolupracovníků se snažíme šířit společensky důležité zprávy, komentáře a analýzy, kterým se mainstreamová média vyhýbají. Proto připravujeme na únor zásadní inovaci této stránky. Zprostředkování informací nevnímáme jako cíl, ale jako prostředek k utváření a sdílení myšlenek mezi lidmi, kteří mají aktivní zájem o veřejné věci a podobný pohled na jejich vývoj. K dosažení hlavního cíle, tedy vytvoření projektu žádoucích společenských změn musíme dál budovat tým odborně kompetentních spolupracovníků. To je hlavním cílem našeho občanského sdružení Nová republika.

Putin: Rok bude takový, jaký ho uděláme sami

1. 1. 2015 ruvr.ru
Vladimir Putin - novoroční blahopřání
Ruský prezident tradičně blahopřeje za odbíjení kremelského orloje občanům své země k Novému roku. Vladimir Putin poděkoval obyvatelům Ruska za jejich jednotu a solidaritu a zdůraznil, že v novém roce mnohé záleží na nich samotných.
Připravili jsme pro vás plné znění novoročního blahopřání ruského prezidenta.

Glorifikace Havla pokračuje.

Jiří Baťa
1. 1. 2015      Czechfreepress
Ne často narazím na stránky Aktuálně.cz, avšak když už se tak stane, vždy mne tam něco zaujme. Tentokrát to bylo zajímavá, neřku-li dojemná reportáž pod titulkem: Kdo byl Václav Havel? Vysvětlení ukrývá jeho dětství.Není to ani tak vyprávění o V. Havlovi, jako o jeho matce a po dočtení článku jsem takřka zatlačil slzu a do mysli se mi vloudila myšlenka na blahořečení paní Boženy Havlové.

Východoeurópske hviezdy konvergencie sú na tom horšie ako Grécko


Zoltán Pogátsa
1. 1. 2015   Je to tak

Spomedzi východoeurópskych členských štátov EÚ sa tri krajiny za uplynulé roky vyzdvihovali pre svoj ekonomický úspech: najprv Slovensko, potom Poľsko, a naposledy Estónsko. Hospodárske rubriky novín vyzdvihovali tieto ekonomiky ako hviezdy konvergencie strednej a východnej Európy. Ostatným krajinám regiónu sa darilo horšie. Bližší pohľad na štatistiky o ich skutočnom hospodárskom rozvoji však ukazuje, že ide len o mediálnu bublinu.

Stropnického podpora fašismu a genocidě na východě Ukrajiny


1. 1. 2015 Zvědavec

Česká republika: Česká armáda, která se topí v přebytcích, se rozhodla darovat část nadbytečné zimní výstroje ukrajinské fašistické juntě. "Materiální pomoc zahrnuje podle ministerstva například dva tisíce kabátů vzor 97 s vložkou, 800 bot vzor 95 či tři tisíce plyšových ušanek," praví se v článku.Tak to je moc dobře. Jednak si to můžeme dovolit, a jednak to pomůže dobré věci. Teple oblečení ukrajinští vojáci budou radostněji vybíjet polozmrzlé Ukrajince, kteří mají prostě smůlu, jim nikdo oblečení zdarma neposkytne. Pokud by se nějaký ten chrabrý banderovský voják zranil, převezou ho do ČR, kde mu poskytneme bezplatnou léčbu.

Lustrace a zákon o původu majetku

Eric Best
1. 1. 2015 Final Word

Ve svém vánočním poselství v pátek vyhradil Miloš Zeman nejsilnější kritiku „neandrtálcům“, kteří proti němu pozvedli hlas 17. listopadu. K rozklíčování tohoto vzkazu nebylo zapotřebí žádné velké analýzy, ale Zemanova kritika Andreje Babiše už byla méně zřejmá.

Trollové - Závazek BSP NR k nové dvacetipětiletce


1. 1. 2015, P. Ďoubalík, Závazek BSP NR k nové dvacetipětiletce


Internetová diskuse může být dobrá, ba co víc - může být někdy lepší, než článek sám.

Moc stojíme o vaše názory. Diskuse může články:
-doplnit, přidat další úhel pohledu
-obohatit o zajímavý odkaz
-upřesnit, upozornit na naši chybu (nejme neomylní)
-...

Žádná pravidla ani registrace však nezabrání trollům, aby nám diskusi kazili. Je bezpodmínečně nutné si uvědomit, že oni NECHTĚJÍ DISKUTOVAT, jejich jediným úkolem je naopak DISKUSI ROZBÍT, znechutit diskutující a odradit čtenáře. Pokud na trolly reagujete, i když tak činíte s nejlepším úmyslem, STÁVÁTE SE JEJICH POMOCNÍKY!!! Nikoho nebaví prokousávat se diskusí, kde je 90% trollího balastu.
Existuje JEDINÝ, zato však spolehlivý návod, jak trolly odeslat tam, kam patří:

Krátká ukrajjinská svodka z 1.1.2015

1. 1. 2015   Russkaja Vesna a Strelkov na FB

„Naši v Pěskach, ztráty na obou stranách, boje pokračují!“ řekl stručně dobrovolník o dnešní operační situaci.


Porošenko a Jaceňuk přivedli Ukrajinu k absolutní energetické závislosti na Rusku

1. 1. 2015     zdroj
"Samozřejmě že snížení deficitu elektřiny zmírní napětí ve společnosti a konečně ukončí "ruskou ruletu", když energetický systém na Ukrajině zažívá kolaps. Vždyť právě na Nový rok při teplotě minus 15-20 stupňů mohl nedostatek kapacit dosáhnout 10 až 12 GW. Bez dovozu uhlí a elektřiny z Ruska by to byl konec ukrajinského energetického systému." S tímto prohlášením vystoupil 29. prosince ukrajinský expert, člen dozorčí rady Ústavu energetických strategií Jurij Korolčuk. Informoval o tom korespondent IA Regnum .

V roce 2015 se mohou spustit konflikty nové kvality

Oskar Krejčí
1. 1. 2015     První zprávy
První dvě fáze rozpadu starého uspořádání se mohly jevit jako kontrolované procesy. Byla zde hegemonie USA včetně expanze NATO na východ plus prohlubující se integrace rozšiřované Evropské unie. Třetí fáze fragmentace světa je spojena s končící hegemonií USA a krizí Evropské unie. To, že budou procesy štěpení v třetí fázi probíhat pod kontrolou, je mnohem méně pravděpodobné, než tomu bylo v předchozích dvou fázích.


Ukrajina potvrdila únik radiace v Záporožské jaderné elektrárně

1.1.2015 LifeNews

Oficiální zprávy uvádějí, že Tisková služba Záporožské jaderné elektrárny (ZaJE) skrývá pravdu o nehodě na 6. energobloku.


Výtky vůči Putinovi by měla Merkelová adresovat sama sobě – německý tisk

1. 1. 2015  Hlas Ruska

"To, co Angela Merkelová vytýká Rusku, by mohla vytknout sama sobě: v případu s ukrajinským konfliktem Západ požíná to, co zasel“, píše Heise.de.

400 nejbohatších lidí světa v roce 2014 ještě více zbohatlo

Jiří Schmied
1.1.2015  FreePub

S informací přišel server Bloomberg,[1] podle kterého 400 nejbohatších lidí světa vlastní bohatství v celkové výši 4,1 bilionů dolarů (cca 93,5 bilionů Kč).

Projev prezidenta, který svět neslyšel...


Ladislav Větvička
1. 1. 2015  blog autora

Milí spoluobčané, tuneláři, flákači na dávkách, milí zloději a kurvy,

sedmdesát pět let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů aut nám VW a Hyundai vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme Bruselu, jak vítáme multikulturní společnost a jaké krásné perspektivy soužití s nenávistnými ideologiemi se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nezvolili do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal.

středa 31. prosince 2014

Jsme protektorátem využívaným kvůli levné práci

Květa Pohlhammer Lauterbachová 31. 12. 2014    První zprávy
PZ: Co pozitivního a negativního přinesl rok 2014 pro naši společnost?
Vývoj v České republice nejde oddělit od vývoje politické a hospodářské situace v celé Evropské uni a od globálního kontextu.Pozitivní ? Že se konečně začíná možná rýsovat nějaká vize nezávislejší zahraniční politiky České republiky a hlasy, že naše členství v NATO je nelegitimní, neboť většina obyvatel neměla vůbec možnost demokraticky o členství v organizaci, která se stala nástrojem agresivní, válečné mašinérie, rozhodnout.Snad se podaří skloubit a definovat zájmy České republiky, Slovenska, Maďarska a doufám, že se snad probudí i Rakušané a vytvoří se neutrální zóna, brzdící válečné štváče.


Vládnutí se omezuje na údržbu a to nemůže stačit!


Ilona Švihlíková
31. 12. 2014  První zprávy
PZ: Co pozitivního a negativního přinesl rok 2014 pro naši společnost?
Ke kladným, naději vzbuzujícím tendencím patří náznaky k pozitivnímu obratu - nejen v ekonomice, ale i ve vládě, která po dlouhé době reprezentuje určitý klid. Rozhodně před společnost nepředkládá jeden šokující (a škrtící) návrh za druhým, jako vláda Nečasova.

BLESKovka - jedna věta Angely Merkelové


Angela Merkelová, 2014

Petr Ďoubalík
31. 12. 2014,  zdroj: Vesti24
V nejvyšší politice je důležité každé slovo, natož věta. Včera pronesla Angela Merkelová větu, která by mohla být velmi důležitá pro nastupující rok 2015. Snad nebyla řečena jen tak do silvestrovského větru, byla pečlivě promyšlena a je podložena úspěšným diplomatickým úsilím, které probíhá na pozadí, o kterém se ani nedovíme. Ve svém projevu řekla toto:

Rusko vypustilo za rok rekordní počet družic


31. 12. 2014   zdroj a zde
Rusko vypustilo na oběžnou dráhu v roce 2014 rekordní počet kosmických přístrojů - 80, 31 pro státní potřeby, pět komerčních a 44 malých družic. Tyto údaje uvedl pro agenturu RIA Novosti zástupce Federální kosmické agentury Ruské federace (Roskosmos).

Nová republika - PF 2015


Bangladéšská televize vysílala reportáž o demolici OP Prostějov

31.12.2014  Deník Referendum
Přes naše spolupracovníky ze zdejších fairtradových organizací se Deníku Referendum podařilo exkluzivně získat reportáž bangladešské televize Bangladesh TV pojednávající o demolici OP Prostějov. Dává ji do souvislosti s tragédií v Savaru.