Reklama

pátek 30. ledna 2015

Alexej Miller (Gazprom) podepsal plynovou smlouvu s Tureckem

Petr Iskenderov
30. 1. 2015 ruvr.ru
Turecký pochod pro Evropskou unii
Ruská společnost Gazprom a turecká společnost Botas Petroleum Pipeline Corporation potvrdily záměr zahájit první dodávky plynu do Turecka novým ropovodem v prosinci roku 2016.
A od roku 2019 budou dodávky ruského plynu do Evropy přesměrovány tak, aby se vyhnuly Ukrajině. Takže je načase, aby se Evropská unie rozhodla, pokud jde o priority ve sféře energetické bezpečnosti, soudí náš komentátor Petr Iskenderov.
Výsledkem rusko-tureckých jednání, která tento týden skončila v Ankaře, se stalo potvrzení dohody o tom, že už v roce 2016 bude spuštěn plynovod Turecký proud. „Dohodli jsme se, že zorganizujeme práci tak, aby bylo možné podepsat mezivládní dohodu o plynovodu ve druhém čtvrtletí tohoto roku a první dodávky plynu na území Turecka mohly být zahájeny v prosinci roku 2016“, oznámil předseda vedení ruské společnosti Gazprom Alexej Miller: „Kapacita první části plynovodu, a sice 15,75 miliard krychlových metrů, bude v plné míře určena pro turecký trh. S přihlédnutím k tomu, v jakém stádiu je výstavba kompresorové stanice Russkaja a větší části trasy mořského potrubí, jsou to absolutně reálné termíny. Celková kapacita projektovaného plynovodu, který už dostal neoficiální název Turecký proud, bude 63 miliardy krychlových metrů plynu ročně a plyn bude proudit čtyřmi linkami. Z celkového množství se bude asi 50 miliard krychlových metrů dodávat do nového plynového rezervoáru na turecko-řecké hranici. 660 kilometrů povede plynovod po trase, po které měl vést plynovod Jižní proud, a dalších 250 kilometrů bude trasa nová, která zamíří do evropské části Turecka.

Rozvoj rusko-turecké spolupráce v energetické sféře a především pak záměr stran zajistit rozsáhlý tranzit ruského plynu do Evropy přes turecké území způsobily velký rozruch v Evropské unii a Spojených státech, a to přitom, že to byl právě Západ, kdo vlastně zmařil realizaci předcházejícího tranzitního ruského projektu Jižní proud. Na americkém ministerstvu energetiky dali na srozuměnou, že pokládají oba ruské plynové projekty za politické. A Maroš Šefčovič, eurokomisař pro energetiku, prohlásil z důvodů pochopitelných pouze jemu samotnému, že rozhodnutí Ruska dodávat veškerý plyn místo přes Ukrajinu přes území Turecka, za ránu zasazenou image Gazpromu jako spolehlivého dodavatele. Zdá se, že v Bruselu zapomněli na neustálé problémy spojené s dodávkami plynu přes Ukrajinu, které způsobil právě Kyjev jako nespolehlivý tranzitér!

Co tedy reálně tak vylekalo Brusel a Washington v novém projektu? Právě to, že, jak zdůrazňuje Gazprom, až plynovod Turecký proud dosáhne plné kapacity, umožní to už v roce 2019 přesměrovat dodávky ruského plynu do Evropy tak, aby se vyhnuly Ukrajině. A právě to automaticky znehodnotí pro Západ tu ukrajinskou kartu, kterou s takovým úsilím rozehrávají, aby dosáhli protiruských cílů. V tomto smyslu jsou pro EU i USA skutečně stejně nebezpečné i původní Jižní proud i současný Turecký proud. Oba totiž vylučují Ukrajinu z geopolitické hry, která se hraje podle západních scénářů. A o tom se nechtěně zmínil i Maroš Šefčovič, když prohlásil, že Turecký proud údajně porušuje platné smlouvy předpokládající tranzit ruského plynu výhradně přes území Ukrajiny. Evropská unie, která obviňuje Gazprom z nezajištění celoevropské energetické bezpečnosti, se tak snaží zbavit odpovědnosti, zdůraznil v rozhovoru s rozhlasem Sputnik vedoucí ruského Fondu národní energetické bezpečnosti Konstantin Simonov:

-Samotná Evropská unie, nikoli Gazprom musí vytvářet jednotný evropský energetický trh. Gazprom prodává do Evropy plyn v souladu s komerčními smlouvami. A spotřebitelů má dostatečné množství. Jedná se o složitý systém, ovšem tento systém vymysleli sami Evropané, nikoli Gazprom.

Je zjevné, že Evropská komise by se ráda vyhnula finančním výdajům, kterým se mohla docela klidně vyhnout, kdyby byl realizován projekt Jižní proud. V tomto případě totiž byla ruská strana připravena financovat příslušné práce v terénu. A teď tedy bude muset Evropská unie platit z vlastní kapsy výstavbu potrubí od turecké hranice. A do roku 2019 už tak moc času nezbývá…

10 komentářů :

 1. Však ti chytráci zase na něco přijdou a když ne, tak rozšíří sankce vůči RF. Vždyť si za to přece může sama. Požadavek ukončit obč. válku na Ukrajině mírovým jednáním je přece nehumánní. Co tak použít světoznámý výrok Havla o hunanitárním bombardování obyvatelstva. Ničím jiným se ten světoznámý "dramatik" nevyznamenal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dramatik, to bylo jen jeho zbožné přání. Bezvýznamný pisálek to byl, i herci, pokud jsou upřímní, přiznávají, že ty jeho bláboly nelezou do hlavy ani do úst. Kdyby nelezl do těch správných otvorů, nikdy by se od něj nic nehrálo. A letiště? Pro mě je to: Ruzyň navždy!

   Smazat
 2. Maroš Šefčovič je ko..t na úrovni Zaorálka či rakouského lesníka Kchárla.Palmer.

  OdpovědětSmazat
 3. SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ benderovskofašistická ukrajina a stejně polsko jsou nespolehlivé subjekty v evropě !!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Jak správně říkali Rusové. Nelíbilo se nám, že nám dováželi plyn až pod nos, protože jsme byli tudíž závislí, tak teďka budeme muset prokopat roury z Turecka za svoje, abychom nebyli závislí. To je fakt chytré. Jen tak dál. Ovšem měli by Rusové Ukrajincům ty roury vydrásat a dát je do sběru, škoda materiálu.

  OdpovědětSmazat
 5. V té EU se snad již opravdu zbláznili!
  Nejprve (na nátlak USA) zmařili výstavbu plynovodu South Stream, nyní přicházejí s blábolem o tom, že je to Gazprom, kdo nezajišťuje celoevropskou energetickou bezpečnost.
  Vždyť vše, o co se USA (a jejich vazalka EU) snaží, je odstřihnout se od ruských energetických zdrojů, a to i přesto, že jim je Rusko nabízí, ba rovnou cpe ...
  Je snad povinností Ruska a jeho společností zajišťovat energetickou .. bezpečnost EU??? Není to snad navýsost důležitá starost té samé EU? Jenže tato ve skutečnosti dělá naprosto zmateně všechno pro to, aby se střelila do vlastní nohy.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 6. Něco nového by tam nebylo?Žádný plynovod do Turecka se stavět nebude.Kdo by ho zaplatil?To může napadnout jen pitomce i když v tomto případě je to spíše provokace.Rusák nemá peníze a na plynovod,který nevede nikam-končí kdesi v poli mu nikdo nepůjčí.Jestli se vůbec něco bude stavět tak by to mohl být plynovod do Číny a i tam je to s obrovským otazníkem.Nová energetická koncepce prakticky s ruským plynem nepočítá vůbec.Pokud nějaký ruský plyn bude kupovat bude to do 5 procent celkové spotřeby.A tento objem lze transportovat bez problémů stavajícím transportním systémem.

  OdpovědětSmazat
 7. Když někdo nechce něco slyšet,tak to neslyší. Spolupráce Rusko-Turecko je velmi významná záležitost. Turecko je velký trh a Rusko také. A obě země si mají co nabídnout. Ještě, že vývoj světové společnosti je řízen objektivními principy a nic nejde zastavit. A to ani v EU, ani v USA a ani v Rusku, Číně, Indii a Latinské Americe. Současné dění je jen křeč umírajícího systému před nástupem nových společenských hodnot. On ten kapitalismus umírá i v Rusku, Číně i všude jinde. To je celosvětová záležitost a cesta zpátky není a nebude.

  OdpovědětSmazat
 8. Rozesmála mě věta: "Na americkém ministerstvu energetiky dali na srozuměnou, že pokládají oba ruské plynové projekty za politické." USA na tomto nemohou nic změnit. Na jejich názor už není nikdo zvědavý. Nahradit Ruský plyn tím jejich, je utopií. A Turecko je bod, přes který musí jít všechno, i z arabských zemí. Turecko je si toho vědomo a takovou příležitost už nepustí z ruky. A dobře ví, že k tomu potřebuje spolupráci s Ruskem a jeho sílu po svých vlastních zkušenostech s USA.

  OdpovědětSmazat
 9. Přesměrováním do Tureska Gazprom docela výrazně ušetří, protože se podstatně zkracuje délka plynovodu po dnu Černého moře téměř na polovinu a protože odpadá stavba suchozemské části a větví po území EU.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.