Reklama

pátek 30. ledna 2015

Ani ECB ani ČNB proti deflaci nic nezmůžou

Květa Pohlhammer Lauterbachová
30. 1. 2015  eRepublikaPodívejte se na rozdíl mezi minimální mzdou Česka (332 EU) a Řecka (751 EU). Patříme mezi EU-žebráky, a ani o tom nevíme. To je pro bankstery a oligarchy naprosto ideální stav, jenže vede k deflaci.
Podívejme se na zajímavé srovnání pozic nejvíc používaných měn na světových trzích, situace v roce 2013 a leden 2014. Komentář k tomu přinesly dnešní Wirtschaftsnachrichten.de. Žlutá linka ukazuje růst čínského juanu během jednoho jediného roku.

Přestože Čína má „pouze 7% růst“, její pozice jako silné hospodářské velmoci, která nahrazuje USA, je neotřesitelná. Juan (renminbi) vytěsnil z vedoucích pozic kanadský a australský dolar a stal se jednou z pěti nejvíc používaných měn. Plán poškodit euro se plánovačům ze zámoří podařil dokonale. Obrat EU-obchodu s USA se zvyšuje. Naopak sankce vůči Rusku tvrdě dopadají na ekonomiku evropských států. A tyto sankce nemají žádný racionální základ, kromě záměru US elit dostat Evropu na kolena a provést další kolo přerozdělení majetku směrem od evropských občanů k elitám. Objem obchodu USA s Ruskem roste (proti předchozímu roku o 3 %), naopak obchod EU s Ruskem poklesl v loňském roce o 1 %. Jde o to, že USA vydělává na sankcích na úkor Evropy! Tsipras má pravdu, viz náš předešlý článek (Syriza může vyvolat vlnu, která pohne Evropou). Takhle to dále nejde. Nemůžeme být ekonomicky a politicky hloupější než Američané, kteří vedou studenou válku s Ruskem na úkor EU, a přitom chtějí zničit oba najednou. A shazování peněz z helikoptéry ECB ve prospěch zbankrotovaných bank také nepomůže.

Jak se krade ze společného (nebo přerozděluje)

Podívejme se nejdříve na trend přerozdělování bohatství. Tento alarmující vývoj se během uměle vyvolané krize urychlil. Graf ukazuje, jak velký podíl na světovém bohatství mají jednotlivé státy. Největší podíl mají nejbohatší občané USA. Celkem 160 tisíc nejbohatších rodin, což je 0,1 % obyvatel, vlastní stejně jako 90% amerického obyvatelstva dohromady. Z pohledu možností poptávky, která řídí rozvoj ekonomiky, je americké hospodářství vyřízeno. Prezident Obama si může vykládat ve své zprávě k Unii co chce. Analýzu přinesla studie Emmanulea Saeze z Berkeley univerzity v Kalifornii a Gabriela Zucmana z LSE London. Lze dohledat na internetu, vřele doporučuji.

Oranžová křivka ukazuje pokles podílu na světovém bohatství 99 % obyvatelstva, pokud tento trend bude pokračovat. Na druhé straně je vidět přerozdělování světového bohatství prostřednictvím vyvlastňování obyvatel. To ukazuje trend růstu majetku 1% světové populace. Tuto analýzu zpracovala švýcarská Credit Suisse pro zasedání v Davosu. Zajímavá je celá analýza, kde se uvádí například, že bohatství 80 nejbohatších lidí na zeměkouli se od roku 2009 zdvojnásobilo. K tomu viz nedávný článek redakčního kolegy (Odvrácená tvář globálního minotaura).

Jak jedno promile všechny likviduje, a planetu Zemi k tomu

Tento naprosto devastující vývoj ekonomicky a odpovídajícího ekologického stavu celé planety představuje důsledek řádění mezinárodní bankovní mafie, která řídí činnost centrálních bank. Politika klopýtá hodně pozadu, respektive hlavní politické, tzv. systémové strany. Ty zůstávají plně v zápřahu nemocného finančního systému a slouží korporátně oligarchickým zájmům onoho jednoho promile superbohatých. Měnově politická rozhodnutí centrálních bank bez změny fiskálního rámce a nastavení investičního programu problém deflace nevyřeší.

Klíčovým problémem Evropy je chybějící poptávka jako důsledek politiky škrtů v celé Evropě. Tato politika je nadiktovaná ze zámoří. Stačí se podívat na Česko jako ideální příklad. Proč se poptávka v ČR snižuje, a jak dokonale se podařilo Česko balkanizovat? To je vidět z porovnání úrovně minimálních mezd v EU. Česko je skoro největší žebrák.

Podívejte se na rozdíl mezi minimální mzdou Česka (332 EU) a Řecka (751 EU). Patříme mezi EU-žebráky, a ani o tom nevíme. To je pro bankstery a oligarchy naprosto ideální stav, jenže vede k deflaci.

Jak se účelově zadlužují celé státy

Jedině USA si mohou legálně půjčovat peníze od centrální banky FEDu, která je ovšem plně v rukou soukromých bank. Ostatní státy se musí zadlužovat přes tzv. "finanční trhy", tedy na sekundárním trhu. Tento trh prostřednictvím pohyblivých úrokových sazeb, na které mají vliv ratingové agentury, drží celé státy v šachu. Tím jsou vykonavateli skutečné politiky, který ničí celé státy, jako v případě Řecka a dalších. O tom píšeme pořád, viz např. heslo "bankovní socialismus" a "záporný úrok". Zastupitelská demokracie prostřednictvím volených, a následně koupených či vydíraných zástupců, je bankéřům k smíchu. Proto je tak žádoucí prosazovat tuto „zastupitelskou demokracii“ po celém světě.

Evropská centrální banka se proto stala nástrojem ničení eura a skrze prosazení politické unie shora. Velcí obdivovatelé EU z 90. let u komunistů a socialistů jsou dnes ideologicky hloupí v tom, že nevidí naprosto odlišnou EU současnosti, kterou ovládají úplně jiné síly a zájmové skupiny. A dokonce jdou se svou hloupostí tak daleko, že obhajují devastační smlouvy korporací typu TTIP. Evropská banka mohla teoreticky pomoci řešit hospodářskou krizi jako poslední věřitel. Mohla by konečně přestat nutit státy, aby si půjčovaly na sekundárním finančním trhu. Místo vykupování toxických ABS od spekulativních bank, které prohrály sázky, by uvolnila prostředky přímo jednotlivým státům, postiženým velkou nezaměstnaností. Ovšem ne na rychlé zvýšení sociálních dávek a zvýšení počtu neproduktivních pracovních míst.

Alexis Tsipras jistě dobře ví, že nestačí jen zvýšit minimální mzdy a zaměstnat Trojkou vyhozené lidi ze státního sektoru, který nic neprodukuje. Tím nepostaví ekonomiku země na nohy. Jenom úvěry puštěné centrální bankou do ekonomiky na projekty investičního charakteru vytvoří pracovní místa a jsou smysluplné a zvýší poptávku. To by znamenalo ovšem také nástup reindustrializace a ústup od ideologie globalistické konkurence a nastavení bariér finančnímu kapitálu. Až do 90. let musel nést kapitál odpovědnost k místu, kde vznikl a volný pohyb byl omezen.

Tisknout peníze a shazovat je z helikoptéry povede pouze k vykoupení zásob čínského zboží a udělá jeden velký spotřební mejdan. A pak po nás potopa. I když by si stát z této párty vzal jednorázově alespoň těch 21 % na DPH.

Související články

19 komentářů :

 1. Velmi dobrý článek, logická a racionální úvaha. Obávám se však, že chybí, nejen u nás, lidé s národohospodářským myšlením. Reindustrializace, spojená s regionální soběstačností je jediné řešením. Tu ale musí dělat ti, co znají, co umí a a co se nebojí.A hlavně nekradou. Asi se to nebude mnohým líbit, ale je to o plánovaném a řízeném hospodářství. A to už se čtvrt století na VŠ neučí.Bohužel. J.B.

  OdpovědětSmazat
 2. Článek je sice pěkný, ale protože je pro většinu voličů moc komplikovaný, dopadneme všichni prachbídně. Průměrný volič chce jednoduchá hesla a ty mu poskytne jen ČT a mainstreamový tisk. Když slyším některé politiky mluvit, hned bych je do té jejich huby kop !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, musí nastat takové Řecko a pak to asi pro většinu voličů bude srozumitelnější. A taky to chce skutečně nové tváře. Ty s nakopanou hubou už jsou k ničemu.

   Smazat
 3. Z dat v článku je zejména skandální velikost minimální hodinové mzdy, na které závisí bezpochyby i průměrná mzda. O nesrovnatelnostech v odměňování Čechů a jejich produktivitě píše Ilona Švihlíková. Únik dividend v částce 315 miliard Kč zase popisuje Jiří Paroubek. Proč se s tou bolestivou věcí nic nedělá? Našimi nejvyššími představiteli jsou prezident Zeman a předseda vlády Sobotka. Jsme členy Evropské unie. Proč si tam oba nestěžují? Lidé si myslí, že tito reprezentanti ČR jsou lepší než pravičáci, kteří žádný slušný život obyčejným lidem neslibují. Podle mne jsou Zeman a Sobotka horší než oni, protože zrazují naděje lidí, kteří je volili. Dovede někdo vysvětlit, kde se v nich bere zlo a nenávist k vlastním občanům?.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ále Vy to zase trošku přeháníte. Předně. Úžasnost pravicových vlád máme bohatě vyzkoušenou. Horší už to ani být nemohlo. A i když mě štve i současná vláda, přece jen se nějaká malá zlepšení objevují. Samozřejmě, po letech zkázy je to žalostně málo a tady už to chce razantní změny, které nám ale ani před volbami levice neslibovala. Chce to ale změny celoevropské, neboť už jsme v rámci EU tak provázaní, že na vlastní "ekonomiku" si pouze hrajeme. No a co se prezidenta Zemana týká, toho bych z ekonomických problémů nevinila. Nemá žádné pravomoci do toho zasahovat, snad jen to, oč se intenzivně snaží, dojednávat zahraniční investice při svých cestách, čímž dělá pro věc víc, než kterýkoliv jiný prezident před ním. Ale od ekonomiky je tu skutečně vláda.

   Smazat
  2. Řekněme si to na rovinu. Ti, o kterých si myslíme, že jsou na naší straně, se ve skutečnosti klanějí západnímu božstvu v jakési dětinské naději, že tak zakryjí svou vlastní bezradnost a nemohoucnost. Zeman nikdy levicovým politikem nebyl, zmocnil se soc.-dem. pro své politické ambice v době, kdy pravicový trh byl přesycen. Zeman je středovým liberálem. I když, musím uznat, že Zeman byl nejlepším premiérem od převratu dosud.
   A soc.-dem. Sobotka a jeho aktuální oranžová squadra? Jen spolek vykutálených korytářů, kteří jsou loajální ne svým voličům, ale svým portmonkám ...
   Opluštil

   Smazat
 4. Článek sice hezký, ale je to jen pláč na nesprávném hrobě. Kdo to bude publikovat a číst? Weby jako eRepublika, odkud je to převzato, zdejší web, možná Parlamentní listy a to je asi tak vše.Mě zaujalo to slovo "reindistrializace". Proboha, co zde kdo chce reindustrializovat a ZA CO? Tento stát šel do ha*zlu hned v roce 1990, kdy Klaus prosadil kurs koruny k marce 18,60 za DM, čímž vytvořil ráj pro cizince a z Čechoslováků žebráky. Kdejaký hejhula odkudkoliv ze západu si za roční plat mohl koupit jakoukoliv fabriku u nás a podle potřeby buď vykrást co se dalo a zlikvidovat, nebo jakoby podnikat s desetiletými daňovými prázdninami a pak zavřít krám. Kde je naše Poldovka, Škodovka v Plzni, kde jsou naše starší ale i nové cukrovary, atd., atd., vše rozkradeno a zlikvidováno. O zemědělství ani nemluvím. Za stávající politické a ekonomické situace v ČR mluvit o reindustrializaci je jako číst pohádku z Tisíce a jedné noci. Moc se mi líbí příspěvek diskutujicího nade mnou - proč Sobotka, Zeman nic nedělají, nestěžují si v EU atd. Kristepane, Sobotka - socdemácký polutruk (ne politik), pravá ruka Babiše, co od něj někdo něco může očekávat? Těch keců před volbami kolem církevních restitucí a teď je ticho jak v hrobě. Spojení s Bakalou - viz prodej OKD. A Zeman? Vždyť byl předsedou vlády, když se prodaly všechny banky cizincům, samozřejmě oddlužené na úkor státu a za hubičku. S tímto státem je na další dvě generace konec. Nevidím zde žádnou sílu, která by to dokázala změnit. Ani KSČM i kdyby vyhrála volby s 55% výsledkem. Přejí všem hezký víkend.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ten nad vámi. Oba námi zvolení dárečci by měli být přinuceni něco dělat a ne si válet koule ve válcovně s číslem popisným Hradu a Strakovy akademie. Zvláště Zeman má podporu a lidé z něho udělali prezidenta, tak by se měl ze slušnosti revanšovat. Oni se tváří, že nevidí a neslyší. Možná to vypadá, že Zeman úmyslně naši republiku devastuje, aby tady nepřišel žít ani jeden muslim.

   Smazat
  2. Malý dotaz na 22:54 :
   píšete: " Jsme členy Evropské unie. Proč si tam oba nestěžují? "

   Jak jste to myslel? Ryby smrdí od hlavy. Smrad na Moravě cítím od Prahy, tam to vane z Brusselu, do Brusselu z USA, tam od FEDu. Čím výš, tím větší smrad.
   Komu si tedy mohli stěžovat?
   (Že tomu tak skutečně je, je už mimo veškeré pochybnosti, a to přesně od poledních zpráv v rozhlase v den kdy před ránem utekl Janukovič z Majdanu. Univerzální doktrinou západní civilizace se stala otevřená lež.)

   A mimo to, osobně vidím zásadní rozdíly v současném konání a nekonání Zemana a Sobotky. V neprospěch Sobotky.
   Děda.

   Smazat
  3. Rozdílů v příjmech si z utlačovaných občanů všimne málokdo. Jak se žije na Západě, vědí nejlépe ti, co tam jezdí a nebydlí v kempech nebo levných turistických ubytovnách. Ti vyrovnání příjmů řeší tím, že vezmou část příjmu svých zaměstnanců, protože si rozhodují sami o svém výdělku. Zaměstnanec dostává jen tolik, kolik se rozhodne mu dát jeho zaměstnavatel. Panstvo udržuje současnou neznalost. Lidi vědí, kolik co stojí v Německu, ale nevyptávají s v obchodech Němce, aby se zeptali, kolik si čeho dovolí koupit. Je to neslušné mluvit o výdělku. Zdá se, že z postavení kolonie už se nikdy nevymaníme. Chytráci radí, abychom se o sebe postarali sami. Nedovedu si představit, jak zaměstnanec firmy vlastněné cizincem donutí zaměstnavatele, aby mu platil stejně, jako musí platit doma svým zaměstnancům. Po nespokojencích nedá střílet policii, ale podnikání u nás zastaví a odtáhne jinde, kde jeho zlodějnu budou tolerovat. Problému se budou muset ujmout naši zástupci, které jsme si zvolili. Neměly by hrát mrtvé brouky, ale měli by na vykořisťování Česka upozorňovat všude, kudy chodí. Pokud ve své zvrácenosti nebudou slyšet, pak by jim měli ukázat červenou kartu a v nejbližších volbách je klacky vypráskat od koryt. Mnoho hlupáku slzí dojetím, když na Zemana zatlačí pražská kavárna. Raději by si měli rozvážit, co ten chlap pro ně udělal a na jakých zločinech po převratu nese vinu. Zašantročení bank do ciziny a podbízení se investorům.

   Smazat
  4. Ty kretene.Kdyby Zeman nesanoval banky,tak hy zkrachovaly a o penize by prisli drobni stradatele.

   Smazat
  5. Ono to s těmi bankami bylo ještě horší.Zejména Investiční a poštovní, kam chodili výplaty drtivé většiny zaměstnanců.Kdo z vás si ještě vzpomene, jak byli všichni zaměstnanci donuceni založit si účty, protože se mzda přestala vyplácet v hotovosti? Kdyby tenkrát nezasáhli dostatečně rychle, tak by se lidé ke svým výplatám hodně dlouho nedostali, jestli vůbec. Nikoho to netěšilo, a Zemana nejméně ze všech, ale bylo na vybranou? Myslím že ne. Jiná věc je, že by se nyní stát měl postarat o vznik alespoň jedné, státní, tedy státem garantované komerční banky. I z důvodu záruky oběhu vlastní měny. Ale to je jiná debata.J.B.

   Smazat
  6. Nesnažte se jitřit nálady, protože ještě více naštvete lidi, co kolem sebe vidí, kam jsme se to dostali. Zkoušejte to jen na těch, které můžete opít rohlíkem. Rozdíl v příjmech u nás a venku směrem na západ jsou neoddiskutovatelné. Zeman nehnul prstem, aby odčinil svoje selhání. Žvásty o tom, že by drobní střadatelé přišli o úspory, jsou k smíchu, když nám každý měsíc platí zlomek mzdy. Zeman není žádná hvězda. Co on ve svém životě dokázal více než zorganizovat podvodnou stranu, která své voliče opakovaně zrazuje?

   Smazat
 5. Paní Lauterbachová, opravdu výborný článek.
  Až na to, že ho čtu jako úmrtní oznámení týkající se naší dříve nadějné euroatlantické civilizace.
  Mám obavu, že to jedno procento už není normální a neodstoupí dobrovolně, že by to mohlo končit dosud nejhorší válkou.
  Až se divím, se mi ještě neprojevují poruchy spánku. A totéž přeji i Vám. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už to někdo napsal,jsme v situaci,že vlastně stát nevlastní nic s čím by mohl pohnout ve prospěch hospodářství.Jak vidíme,ani politici se nehrnou,řešit problémy,jenom zas lákají cizí investory,ještě víc obrat stát včetně občanů,jak to ukazuje odvádění dividend do zahraničí.

   Smazat
 6. Za komunistů jsme na všechny investice měli a komunisté nás nenabízeli, aby na naši práci bohatl někdo jiný jako teď. Vláda a prezident jsou takoví megapasáci. Za komunistů se tady zkoumalo, vyvíjelo a vyrábělo více než se montuje nyní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas!!
   Ano, vláda i prezident jsou šafáři kapitalismu, nic víc. A jak se zdá, zprava do leva jim to náramně vyhovuje. Spokojeni a vysmátí (nejen ten Sobotka, který se usmívá v krematoriu stejně jako v US kongresu).

   Smazat
 7. Autorce za zajímavý článek děkuji.
  Jen hodnotu minimální mzdy v té které zemi by bylo lépe vyvážit s ohledem na realisticky zhodnocenou kupní sílu ekonomicky slabých vrstev (např. realisticky braný index PPP).
  Pak by možná i ty rozdíly v nominálních hodnotách min. mezd mezi zeměmi nebyly tak až drastické.
  Opluštil

  OdpovědětSmazat
 8. Co tam ještě děláme?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.