Reklama

úterý 27. ledna 2015

Avarský syndrom

Jaroslav Bašta
27. 1. 2015      První zprávy
Když 2. května 2014 v Oděse zvěrsky upálili 48 protikyjevských demonstrantů, náš oficiální tisk mlčel, případně opakoval ukrajinskou verzi tragédie – demonstranti vlezli do budovy, zavřeli se tam a pak budovu zapálili a uhořeli.

Když ukrajinské vojenské letadlo bombardovalo v Luhansku budovu oblastní administrace, což způsobilo smrt mnoha civilistů, ani jsme se to nedozvěděli. Stejně jako nám nikdo neřekl, že v době „příměří“ dělostřelecká a raketová palba ukrajinské armády zabila přes pět stovek obyvatel Doněcka – děti, ženy, starce... A když se náhodou objevily snímky rozstřílené dětské nemocnice, doprovázel je cynický ukrajinský komentář, že povstalci holt neumějí mířit.

Pak dopadla mina na zastávku ve Volnovaše a i v Praze pochodovali ukrajinští demonstranti. A když rakety zasáhly obytnou čtvrť v Mariupolu a zabily 30 nevinných lidí, rozpoutalo se i u nás mediální peklo srovnatelné s kampaní po zásahu malajského letadla. A stejně jako v červenci přispěchala ukrajinská SBU s odposlechem dokazujícím vinu povstalců. (Osobně si myslím, že rychlost reakce oficiálního Kyjeva nasvědčuje spíše připravené provokaci. Nepřekvapí mne, když se z obyvatele Mariupolu navádějícího palbu separatistů vyklube agent ukrajinské tajné služby.)

Nicméně zde zůstává problém dvojího metru – nevinní mrtví ukrajinští občané na území ovládaném separatisty mohou být vražděni dělostřeleckou a raketovou palbou po tisících a nikoho to nevzruší. Naše sdělovací prostředky ignorovaly informace příslušníků mise OBSE o tom, že ukrajinské ozbrojené síly používají zakázanou kazetovou munici proti obytným čtvrtím. Několik desítek stejně nevinných mrtvých ukrajinských občanů na území ovládaném Kyjevem vede k tomu, že se již volá po válce Evropy proti Rusku. Překládám si to tak, že na východ od frontové linie žijí lidé, kterých není škoda, kdežto těch samých západně od Doněcku škoda je. Nemyslí si to jen vláda v Kyjevě, ale i čeští novináři, zejména ti z České televize.

Nejstarší analogii v naší historii má tento přístup v šestém až osmém století. Tehdy do Evropy vtrhli kočovní Avaři, kteří nejprve své spojence Kutrigury a pak také Slovany považovali za „lidi, kterých není škoda“, proto je v bitvě vždy stavěli do předního šiku a sami zasáhli, až když bylo rozhodnuto. Procházelo jim to přes dvě stě let. Pak proti nim vytáhl se svým vojskem Karel Veliký, ale nepodařilo se mu Avary porazit, protože se vyhnuli bitvám. Proto chtěl za pár let své tažení zopakovat a ke svému úžasu zjistil, že velký národ Avarů již neexistuje, protože ho moravští Slované pověstní svou holubičí povahou kompletně vyvraždili.

Ono být Avarem asi i tehdy byla spíše záležitost ducha než národnosti. A jejich dědictví dělit lidi na ty, jichž není škoda, když je vyvraždíme a na ty, jichž škoda je, přetrvalo věky, jak ukazuje současná Ukrajina. Proto chci těm, kdož trpí avarským syndromem připomenout, jak jejich pravzoři dopadli. Přestože tenkrát bylo vraždění skutečně namáhavá ruční práce, Moravané to zvládli asi za pět let.

Když si i u nás v televizi konečně uvědomí, že všechny lidské životy mají stejnou cenu a každá zbytečná smrt nevinného člověka bolí stejně jeho pozůstalé, a tak přestanou podvědomě podporovat genocidu na východní Ukrajině, zbaví se nejen avarského syndromu, ale i jeho možných následků.

17 komentářů :

 1. Odhlásit TV a přestat platit poplatky. To je vyléčí.

  OdpovědětSmazat
 2. S těmi životy je to těžké. Během holocaustu trpěly miliony lidí. Aby se holocaust neopakoval, bude muset trpět ještě více milionů lidí. Sice muslimů, ale to asi nejsou lidé. Mají tu smůlu, že se narodili tam, kde je ropa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pomalu ale jistě, se druhá světová redukuje pouze na holokaust!
   Mám takový neodbytný dojem,že v na meetingu v auschwitzu by byl vítanejší sám Mengele než Putin!Malý příklad-
   http://eretz.cz/2015/01/ruska-ucast-na-vzpomince-na-osvobozeni-osvetimi-v-praze-je-urazkou-obeti-soa/
   roman

   Smazat
 3. Na dnešní ČT se už hodí jediné synonymum - "hnus" v přímém přenosu a ještě k tomu za naše peníze !

  OdpovědětSmazat
 4. pane Bašta, dobrý článek, bohužel se to nedostane k lidem, kteří by to měli číst, a to je současná mládež a zejména studenti, která je programově oblbovaná svými kantory a večer zpravodajstvím ČT.

  OdpovědětSmazat
 5. A bude hůř. Izrael se bojí muslimů se kterými se jim nedaří se po "dobrém" domluvit a tak musíme vyvraždit miliony muslimů v jejich okolí.

  OdpovědětSmazat
 6. Nedávno jsem navroval transformovat ČT na ministerstvo pravdy podle kyjevského vzoru. Zdá se ale, že toto už proběhlo, protože ČT zásadně předává do éteru pouze zprávy šířené kyjevským ministerstvem pravdy a to v takovém rozsahu, že už se do procesu verifikace zpráv nikoho dalšího nezapojuje. Proč by to také ČT dělala, když dostává pravdu přímo od jejího zdroje - od kyjevského ministerstva pravdy, kde již dnes působí vysoké procento zahraničních instruktorů, že ?

  OdpovědětSmazat
 7. Putin se dnes v Moskvě zúčastnil akce uctění památky holokaustu v židovském muzeu. Ruští židé v něm novodobého Hitlera zřejmě nevidí.

  OdpovědětSmazat
 8. Skvělý článek pana Bašta. Pokud Vám leží ČT v žaludku a věřte že mě ano, mohl byste z titulu svého exkluzivního postavení ve vládnoucí straně ČSSD iniciovat vhodnou aktivitu k tomu, aby ČT informovala, nikoliv zprávy vyhodnocovala rspkt. je upravovala v souladu se současnou objednávkou, ev. aby byla privatizována. Protože než takovou veřejnoprávní televizi jako je ČT, tak raději žádnou, nebo komerční. Eda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tímhle příspěvkem naprosto souhlasím a podporuji.

   Smazat
 9. Mistři lží a manipulací by si mohli uvědomit,že by je v brzké době mohl potkat osud zmíněných Avarů.Vzhledem k faktu opakování historie na to mají tito zaprodanci řádně našlápnuto...

  OdpovědětSmazat
 10. Mistři lží a manipulací by si mohli uvědomit,že by je v brzké době mohl potkat osud zmíněných Avarů.Vzhledem k faktu opakování historie na to mají tito zaprodanci řádně našlápnuto...

  OdpovědětSmazat
 11. Nikdo si to neuvědomí. Obrovský rozdíl je hlavně v tom, že když ve starověku a středověku královský zmetek - hlava pomazaná - si usmyslel zahájit někam tažení za účelem drancování a získání kořisti, táhl sám v čele svých vojsk a dost často byl v bitvách zabit, zabiti byli vojevůdci a vojáci - zatímco civilní obyvatelstvo většinou ani nevědělo že někde zuří bitva, dokud vítězové nezačali drancovat, zabíjet, pálit a znásilňovat. Tak to šlo celé věky. Dnes když zbohatlický šunt a jeho "dvůr" prožere státní kasu a trůn se pod ním třese, vyprovokuje také kořistnická tažení a války, ale za sebe posílá do krvavých sraček žoldáky, kteří nevědí zač bojují a nezajímá je to - masakrování "nepřítele" mají jako práci, za kterou jsou placeni. Proto taky současně i když zuří válka, sjíždějí se v pohodě kravaťáci a politické špičky s napomádovanou patinou na různé porady o dalších postupech a piklech v palácích ozdobených vlajkami, za doprovodu fotoreportérů, zatímco simultánně s jejich poradními žranicemi, objímáním a hubičkováním se vojáci někde navzájem zabíjí, bombardují se obytné domy a ničí se hodnoty sloužící životu civilistů. Dnes vyprovokovávají války největší sráči, a zbabělé krysy, které nerizkují nic, v bojích umírá i pár vojáků, ale obrovská spousta úplně nevinných civilistů. Proto jsou současné války mnohem větší svinstvo než byly expanze pomazaných hlav do jiných zemí dříve.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte naprostou pravdou a bude úkolem nás obyčejných lidí, abychom jim dali nochutnat jejich medicínu. A volby to rozhodně být nemohou.....

   Smazat
  2. Vaše myšlenky mohou být jednoho dne považovány za podněcování k terorismu. Války jsou v očích veřejnosti dnes nepřijatelné a drahé. Ujala se metoda rozpoutávání bouří uvnitř států - Egypt, Ukrajina, Libye, Irák a Sýrie. K ovládnutí Blízkého Východu poslouží vzájemný antagonismus Šiítů a Sunnitů. Podplacení novináři budou méně fotografovat rozbombardované civilní domy a nevinné oběti.

   Smazat
 12. Velmi dobrý článek. Pokouším se vše lidem vysvětlovat podobně. Bohužel je tady hodně pitomců, kteří jen jedou na vlně populismu.Jsem po mámě žid a nikdy jsem ani v myšlenkách neměl chuť někoho urážet a natož likvidovat.A důvody by se našly. Odnesl to můj táta jako profesionální voják ,který bojoval na "západě". Ale ani on nebyl uvnitř naštvaný na lidi. Můj přítel dostal doživotí jako politický a 12 let si odseděl na Mírově. Ani od něho jsem neslyšel nikdy nenávist k lidem.A stačí mi číst některé výlevy z dnešního dne a zvracel bych. Ještě, že vývoj je objektivní záležitost a pitomci mohou věci jen opozdit,ale vývoj jde dál.

  OdpovědětSmazat
 13. Článek dobrý, ale s jeho závěrem nesouhlasím.

  Cituji: "Když si i u nás v televizi konečně uvědomí, že všechny lidské životy mají stejnou cenu a každá zbytečná smrt nevinného člověka bolí stejně jeho pozůstalé, a tak přestanou podvědomě podporovat genocidu na východní Ukrajině, zbaví se nejen avarského syndromu, ale i jeho možných následků. "
  Proč.
  1) Oni si to buď uvědomují, ale prodali se ( za co?) šéfům, nebo přímo agresorovi. Nebo si to nejsou a ani už nebudou schopni uvědomit, díky vadné výchově v dětství. Je známo, že trvalé podstatné mravní principy se utvářejí do max, 6 let věku.
  2) Oni nepodporují genocidu podvědomě, ale vědomě. Uvědomme si, že jsou dospělí, vzdělaní (??), fungují jim oči a uši, a ještě k tomu mají praxí ve zpravodajství.
  3) Selhání této hloubky zcela vylučuje možnost opětovného získání důvěry rozumného člověka.
  4) Měli by být ze zpravodajské části televize a rozhlasu propuštěni, všichni. Jedni jako lháři, zrádci dobrých mravů i zákonů, ostatní za napomáhání nebo tichý souhlas.

  Televizi už nemám. Když nestihnu včas přerušit poslech ČRo-Plus, je to na zblití. To nejsou, až na výjimky, informace. To je špína. Která si vůbec nezadá s nejhorším obdobím minulého režimu. A ten jsem, i s kouskem války, měl tu čest dokonale osobně poznat.
  Dnes se máme materiálně dobře, můžeme svobodně mluvit a psát. A mocným to nevadí. A jak je vidět a slyšet, můžeme taky čekat na brzké zpopelnění (lepší varianta) ve třetí světové válce. Rafinovaně propagované námi placenými a cizím poplatnými politiky - a jim poplatnými médii.
  Děda.
  Děda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.