Reklama

středa 21. ledna 2015

Bavorské zastoupení v Praze a sudetoněmecký landsmanšaft

Josef Sedlák
21. 1. 2015  České národní listy

Premiér nám hned na počátku prosince předvedl, jak se dělá zahraniční politika u nás v zákulisí. Asi to byl od něj pro nás "dárek" před Mikulášem. Aniž bych v tisku zaznamenal sebemenší hlášku, objevil se v Praze bavorský premiér. A dokonce tu v Chotkově paláci slavnostně otevřel zastoupení své země, byť je ona pouze součástí SRN, třebaže asi největší. Kdyby se jednalo jen o hospodářské otázky , dopravu, investice a podobně, proč ne. 

Jenže se mluvilo i o jiných záležitostech a k tomu nelze mlčet. Jak Seehofer řekl, umí si dokonce představit společné zasedání obou vlád, ovšem hned dodal, že nejde o věc bezprostřední důležitosti, ale budoucnost a je třeba postupovat obezřetně, krok za krokem. Sobotka opáčil, patrně aby nezůstal pozadu, že při své návštěvě Bavorska v první polovině 2015 nevylučuje, že s sebou vezme některé ministry. A podtrhl, že ač má nabitý program, otevření bavorského zastoupení si nemohl nechat ujít.

Nevím, televizi moc nedám, ale zpravodajství sleduji. Žádnou přímou reportáž jsem neviděl. Přesto ale, a jistě nejsem sám, pečlivě sleduji jednání spolku páně Posselta a jsou mi známy jednání sjezdů odsunutých Němců. Na tom posledním v Augsburgu mluvil B. Posselt opravdu zajímavě. Kromě jiného tam bylo řečeno: ... mnohé další věci s českou vládou jsou v jednání .... činí se různé kroky ... nelze zatím se vším vyjít na veřejnost ... je to na dobré cestě ... - a vida, už to tady máme naservírováno a pikolíka při tom dělá náš premiér. Patrně jeho nejbližší nepoznali vyhnání, a on - bohabojný katolík, se rozhodl být vstřícným, i když musí vědět, na jaký slabý led vstupuje.

Leccos už naznačil při berlínské návštěvě a kancléřka, jak známo, odsunuté silně podporuje. Přitom oba naši čelní průkopníci spolupráce se sudetoněmeckým landsmanšaftem - Herman a Marksová letos obezřetně na sněmu v Augsburgu nebyli. Ovšem Sobotka uvažuje o tom, že by Marksová mohla být místopředsedkyní ČSSD, takže by přímluvkyni měl Posselt přímo v centrále sociálně demokratické strany!

Na jednu „maličkost" jsem nezapomněl, ale schoval jí do závěru o té návštěvě z Bavor. Všemu tomu dění byl přítomen šéf odsunutých Němců B. Posselt. Pro nás byla zvolena zcela lživá i naivní fráze zároveň, nebyl prý členem oficiální delegace. To lze označit za výsměch a Sobotka se Zaorálkem by z nás neměli dělat prosťáčky boží. Stačí porovnat řeč Seehofera a Posselta, jak se vše kryje. A také o vzkazech z Bavor, že do Prahy se bez Posselta nepojede.

Náš premiér považoval, ač dlel v zahraničí, za nutné Zemanovi vzkázat, že si s ním musí podebatovat o jeho názorech na zahraniční politiku. Tím se, a nejen tím, přidal alespoň jednou nohou k těm, kdož pořádají nyní štvanici na prezidenta. Ale jakou dělá politiku on? V tomto případě vazalskou, podlézavou! V Praze máme zastoupení Saska, které bylo otevřeno již dříve. Z toho bavorského trčí kopýtko čertovské zcela jasně a našim levicovým politikům není vůbec hanba.

Odbojáři a vlastenecké organizace by měly zdvihnout svůj hlas a chtít bližší vysvětlení, jaké úkroky a ústupky za tohle v budoucnu zaplatíme. Posselt se vyjádřil k odsunu, ale velmi krátce a mlhavě, patrně poučen, aby nekazil potřebný dojem.

A ještě jedna maličkost - zpráva se objevila v tisku 2. prosince. Hned den poté jsem četl reportáž, jak naši bývalí spoluobčané přicházejí v pohraničí na návštěvu, shlédnout místa a domy, kde dříve sídlili. V pořádku, ale v článku se píše, že hned se zajímají, zda by onen domek, usedlost a podobné objekty nebylo možno koupit! Povlovný proces návratu se opakuje a sílí. Inu, kůzlátka, otevřete nám vrátka.... Dva šafáři, premiér s ministrem z Černína, budou mlčky přihlížet.

15 komentářů :

 1. Posmrtnej dárek neřek největšího demokrata a nejlepšího kolaboranta v novodobých dějinách naši republiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ZATÍMCO JINÉ OBČANSKÉ SERVERY PÍŠI,ŽE NEMECKO S NÁMI NEUZAVŘELO MÍROVOU SMLOUVU S CÍLEM

   Nezaplatit TŘI A PŮL BILONU KORUN,které nám dluží na reparacích,zdejší server v tomto článku o tom píše tak řikajíc NESMĚLE.

   Pane DVOŘÁKU kdy vystavíte o tom pořádný článek a napište kdy intelektuálové budou přednášet text přednášky pana GROUŠILA o Německých strategických souvislostech,proč odmítá náš ministr zahraniči jednat o našich penězích atp.Pro ilustraci vám tu klidnei dáme KOLIK TO NĚMECKO ČR DLUŽÍ

   http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/GrousilNemecko.htm bohužel na vašem webu se tady odkazy nedají kliknutím kontrolovat,což je výrazná chyba,ale doufám,že se vám to zobrazí a vy něco o tom napíšete přednostně.JEDNÁ SE TOTIŽ O KUPU PENĚZ

   Smazat
 2. Jo, jo, táhne se to už léta viz.:
  http://blisty.cz/img/19548.jpg?id=19548&size=600&mg=0&
  O.P.

  OdpovědětSmazat
 3. Bohužel!Frickum se omlouval jen on za celý národ...jakým právem nechápe nikdo,kdo prezil nacistická zvěrstva!Těch se měl ten nastrcenej klaun ptát

  OdpovědětSmazat
 4. Hodnè povyku pro nic. Nemecko má zlomenou páter, obyvatelstvo se nahrazuje novým; do 15 let tam mají vètsinu Turci. Myslíte ze Germanistán
  bude lepsím sousedem nez SRN? asi tèzko.

  OdpovědětSmazat
 5. Na Vratimovském semináři prohlásil Keller, že Sobotka je nejlepší politik, jakého sociální demokraté mají. Uznejte, že toto prohlášení kompromituje jak Sobotku, tak Kellera. Co si máme o Kellerovi myslet, jestliže mu Sobotkova náklonnost k Bavorsku zřejmě imponuje? Jsem zvědav, jestli si to členstvo pofidérně levicové strany nechá líbit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, taky by se dal inkriminovaný Kellerův výrok interpretovat jako postesknutí, stížnost... Nechci to zlehčovat, vůbec ne, ono je to spíše tragické, i vzhledem k tomu, že ministrem Sobotkovy vlády je člen české pobočky Ackermannovy nadace, která, jak je všeobecně známo, je součástí sudetoněmeckého landsmanšaftu!?

   Smazat
  2. Ta výtka je trochu provokativní. Z pléna na semináři byla slyšet poznámka "A co Ivan David?". Není čas o tom přemýšlet?

   Smazat
  3. Myslím, že výraz "pofidérně levicova strana" docela na ČSSD sedí. Je to strana, která, k mé lítosti, už o levicové politice raději moc, spíše vůbec nemluví. Samozřejmě jsou tam, podle mého soudu, pořád ještě lepší politici než Sobotka. Kromě I.Davida třeba i J.Foldyna, doktor Koskuba, z těch známejších jmen. Spousta jich už nevydržela, a odešla. Protože systém ve straně spolehlivě eliminuje lidi, kteří se mohou a chtějí prát o věc, a betonuje pozice lidí, kteří jsou "týmoví hráči", povolní a loajální , a umí zdůvodnit jakoukoliv sviňárnu a ústup od zásad jako historický a státnický kompromis. Ovšem pokaždé jde o osobní profit "až v první řadě". ČSSD je už značnou dobu na sestupné trajektorii zájmu voličů, čeká ji, zdá se, osud ODS, která k cestě do propasti pouze našla "zkratku".
   K otázce odsunutých Němců mohu, z vlastní zkušenosti (bydlím a žiju v pohraničí), podotknout, že většina z nich to už má v sobě vyřešené. Jedinci, kteří se nesmířili s realitou , se už neobjevují. A že odsunutí rodáci, kteří k nám jezdí, jednak ubývají, a také se chovají korektně. Je pravda, že krátce po otevření hranic se, sem tam, nějaký exces objevil.
   Ale to neznamené, že by se někdo z nás chtěl omlouvat, nebo měnit či překrucovat známá fakta. Mimochodem, stěhují se k nám i do okolí němečtí důchodci, kteří si tu staví nové domky či rekonstruují starší, protože tu hodlají z finančních důvodů dožít .Případně jsou přijímáni do péče sociálních ústavů. A nejsou to rodáci. J.B.

   Smazat
 6. Němci mají přebytek peněz, a proto jsou dychtiví kupovat majetky u nás. Moudří politici Česka udržováním nízkých mezd vlastního lidu napomáhají jeho ochotě prodávat. Jen se divím, jak všechno do sebe zapadá.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak si tak rikam, jak by ta nase republika dnes asi vypadala, kdyby ti Nemci tenkrat odsunuti nebyli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zbytecna otazka. Ti Nemci, se necitili byt Cechy, proto prijali risske obcanstvi. Proto byli presunuti, do sve domoviny.

   Smazat
  2. Už by tu byly staronové nároky německé menšiny na odtržení velké části území od ČR. Já si to raději ani představovat nechci. Beneš měl naprostou pravdu když na to upozorňoval ve svém zdůvodnění dekretu před parlamentem. Koneckonců ten pdsun byl důsledek války a v souladu s mezinárodním usnesením vítězných velmocí.

   Smazat
 8. Co má co vláda ČR jednat s vládou Bavorské republiky ? Kam ten Sobotka až klesl a komu ještě vleze do zadnice ? Vždyť na úrovni Bavorské vlády jsou na naše podmínky tak akorát hejtmani jednotlivých krajů. Další ukázka úrovně vlády a vedení Sobotkového ČSSD. Již aby byli další volby !

  OdpovědětSmazat
 9. Naprosto souhlasím s kritikou premiéra, že kontakty s Bavorskem redukuje celostátní českou reprezentaci na spolkovou, oblastní či krajskou úroveň. Už Petr Nečas nasmlouval narušení reciprocity, kterou si lidé kolem Posselta "správně" vysvětlují jako ustupování, váhání, podbízení, ztrátu zdravého suverenního sebevědomí a jednání. Nepochybně to cílevědomě vyu/zneužijí, jak ostatně naznačeno v ocenění, "jak dobře jdou v české vládě věci dopředu". Nedělejme si iluze, Němci umí běhat na "dlouhých tratích", odchod pamětníků odsunu je spolehlivě zabezpečen nástupem nových generací, ve "správnou chvíli" postačí signál k nástupu vzít si zpět, co jim bylo "kdysi nedávno ukradeno". (Jako bychom neměli čerstvou zkušenost s nenasytnou církví, podivně svatou!) Mějme stále v paměti Havlovu servilní omluvu, která šla daleko za "ještě přijatelnou slušnost". Okamžitě si ji šéfové spolku odsunutých přeložili jako slibný začátek "nápravy". Očekávání ihned provázely nové iniciativy...až k otevření předvýsadku "zastupitelstva" v Praze. Pro pana Posselta je to přímo baječné nástupiště pro postup do dalších východoevropských zemí, jak zcela nedávno si sám pochvaloval. Obávám se, že se oživuje dřívější praxe s utvářením "páté kolony". Něco v tom smyslu rovněž zmínil, navíc blízko premiéra je asi nemálo těch, které by setník Warneman v opeře Braniboři v Čechách i dnes odmítl jako "padoucha, jemuž tato zem vlastí sluje a který každým krokem svým ji zašlapává a zrazuje". Myslím, že parlament a další ústavní orgány by měly dohlédnout, aby Praha korespondovala s Berlínem, Mnichov s Plzní, atp. Pohledy do budoucnosti s potřebným usmířením jsou správná hesla a cíle. Do agendy naší vnitřní a zahraniční politiky patří. To nás ovšem nezbavuje povinnosti obezřetnosti právě v době, kdy čelíme pokusům o přepisování dějin 20.století a definitivní výmaz některých hranic národních států v Evropě.
  J.A.Havlíček

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.