Reklama

úterý 13. ledna 2015

Biotechnologická korporace pobouřena poté co Čína odmítla několik miliard tun GMO kukuřice

Christina Sarich
13. 1. 2015  NaturalSociety,  překlad Svobodné noviny bez cenzury

Geneticky modifikovaná kukuřice společnosti Sygenta (známá jako MIR 162, nebo „Agrisure Viptera“) byla nedávno odmítnuta čínskými představiteli při její expedici do země, ale mluvčí firmy Big Ag, Paul Minehart, „očekává, že čínská vláda i tak schválí“ jejich předčasně povolenou plodinu, která je nyní předmětem několika amerických soudních sporů kvůli naštvaným pěstitelům kukuřice.

Pěstitelé GM kukuřice MIR 162 byli ujištěni společností Sygenta, že Čína již schválila dodávky této kukuřice předtím, než vůbec začala růst. Zřejmě ale ne, jelikož Čína již odmítla několik miliard tun GM kukuřice pocházející z USA. Společnost Sygenta tvrdí, že aktuální spory namířené proti jejich zemědělství v USA nejsou podložené. Minehart uvedl, že vydá oficiální prohlášení, až Čína dovoz plodiny schválí.


Pokud Čína schválí GM kukuřici, zvrátilo by to rozhodnutí z listopadu 2013 o zamítnutí těchto dodávek. Stále není jasné, zdali prohlášení Sygenty představuje jejich zbožné přání, nebo jde o skutečný průlom v jednání s čínskými představiteli ohledně schválení jejich kukuřice MIR 162. Sygenta na schválení čeká již 4 roky.

Americká obilní rada (The U.S. grain Council) – která také čelila kritice ze strany farmářů kvůli předčasnému prohlášení Sygenty o čínském přijetí GM kukuřice – doufala, že schválení přijde v příštích několika dnech, ale toto bylo hlášeno již na začátku prosince 2014.

Jeden z mála důvodů, proč by Čína mohla schválit přijetí kukuřice od Sygenty je fakt, že jejich konkurenční dodavatel na Ukrajině nemůže dostát kontraktu z důvodu nedostatku.

Dalším faktorem je nedávný skok etanolu z rafinované kukuřice, který pochází ze sušeného kukuřičného zrna.

Zástupci čínského velvyslanectví ve Washingtonu, nebyli zastiženi agenturou Reuters, tudíž se k dané situaci nemohli vyjádřit.

Gary Martin, výkonný ředitel North American Export Grain Association uvádí, že:

„Čínské schválení dovozu by byla zpráva, na kterou čekáme již čtyři roky.“

Martin se domnívá, že to mělo být již provedeno v roce 2011, ale něco to pozdrželo.

Je docela možné, že si Rusko a Čína uvědomují, že GM plodiny jsou toxické, a nechtějí jich více do země importovat.

Firmy Cargill Inc a Daniels Midland Co, spolu s desítkami zemědělců v USA již žalovaly společnost Sygenta za prodej kukuřice MIR 162 bez získání dovozního povolení z Číny, jednoho z největších odběratelů americké kukuřice.

V dubnu 2014 National Grain a Feed Association odhadovali, že zemědělci ztratí minimálně 1 miliardu dolarů kvůli zamítnutí dodávek kukuřice MIR 162 do Číny.

13 komentářů :

 1. Asi se z člověka, po pozření geneticky upravených potravin, stanou geneticky upravení lidé, tak jak to vídáme běžně v Americe. 160, všechno v pase, člověk na dvě sedadla, atd... Zlaté československé státní normy, díky nimž se zvýšuje věk občanu české republiky. Dnes už sice neplatí, ale lidé 40 a výše, dostali dobrý základ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, v roce 89 Češi umírali v průměru o 4 roky dříve než Němci, ty normo :-D

   Smazat
  2. GMO toxické nejsou, doloženo je to mnohonásobně. Nebezpečné jesou ovšem roundupready odrůdy, ne kvůli genetické modifikaci, ale kvůli ohromné chemické zátěži půdy a reziduím herbicidu. Hlavní nebezpečí je v monopolizaci- kvůli EU zákazům GMO je Monsanto monopolem. Je otázkou, jestli spousta akcí zelených nemá za cíl zničit konkurenty USA. K ekonomicky katastrofálním opatřením typu solární tunel amerikáni nepřistupují.

   Smazat
  3. Až bude odepsaná smlouva TTIP, tak to bude standard o:(((

   Smazat
  4. Zato teďka máme dožití jenom o 4 roky kratší než Němci. Hurá. A to jsou tam započítáni i východní, kteří to určitě sráží.

   Smazat
  5. anonym 11:27 naprosto souhlasím. Dříve žádné náhražky a chemická dochucovadla atd. nabyla. Potraviny byly poctivé a procházely velmi náročnou a přísnou kontrolou, jako málokde na světě. To ale ti zastánci Německa nemůžou pamatovat. Potravina se jenom částí podílí na počtu let, kterých se člověk dožívá. Další věcí je životní prostředí a hlavně genetika, ale to je složitější problém. Já osobně zastáncem GMO potravin nejsem a nikdy nebudu. Je to něco nepřirozeného a hlavně nikdo neví, co se může stát s lidskou civilizací za několik generací. Nejspíš GMO lidé.

   Smazat
 2. Ani se Číňanům a Rusům nedivím,nejsou blbí aby podporovali korporatní vyvrhely,kteří jdou jen po zisku a vůbec se neohlížejí na dopady své GMO politiky.Ale amíci nevadí,EU to všechno od vás vezme :-) TTIP se blíží V.N

  OdpovědětSmazat
 3. taková kukuřice je jako ten známý vědec, kterému vlétla do teleportační mašiny moucha ... no a co se s ním stalo potom je také známé, nebo ne?

  číňani se prostě jenom nechtějí pomalu proměnit v mouchy, lze se proto na ně zlobit?

  OdpovědětSmazat
 4. Potraviny GMO jsou nebezpečné.Nelze toto podceňovat.Záleží jak které jsou programované.Pracují s DNA s orgány v těle,Je to jako
  chemtreils-nebezpečné.Ještě to lidem nedochází u nás-jsou v klidu-
  Jen aby nebylo pak pozdě.To se týká i dovozu masa.Proto USA nechce,aby bylo napsáno na potravinách země původu.Tady je možnost přímého přenosu likvidace lidstva na planetě.Lidé budou nemocní a umírat o mnoho let dříve.To snad Vám mladým již dochází-
  nebo NE-tak se vzpamatujte dokud je čas.Jedná se hlavně o VÁS a o Vaše budoucí děti.Pokud vůbec budete mít možnost mít dítě.Je to Vaše
  zodpovědnost. LM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Další bič lidstva, který vynalezlo samo na sebe. Výsledek využívání vědy a techniky v praxi, přestože mozek máme stejný jako v paleolitu.
   Jestlipak potraviny z GMO žerou ti z horního 1 %, třeba ve světovém kurvítku - USA? Dával bych to Štětinům, Halíkům, Fištejnům, Bendům a dalším kriminálním živlům. A také funkcionářům EU. Ono by se to zlepšilo do týdne. Když vidím kolem sebe, co podivného lidé jedí (nebo na talíři nechávají to jediné co na něm bylo zdravé), co všechno o stravování nevědí, pak se jen divím, že mohou vydržet do 60ti let. Snad by to mohlo být tím, že jsme zkonstruováni na mnohem vyšší věk - řekl bych tak na 150 let. Nejde mi do hlavy, jak v ČR může vzrůstat věk dožití. To asi zásluhou lékařské péče nebo katalyzátorů ve výfucích vozidel.
   USA nechce uvádět zem původu, USA nechce, aby byla smlouva TTIP pět let zveřejňována. USA se posmívají našemu boji za světový mír, když jim je přeci jasné, že jde jen o USA zájmy. USA jsou největší vrazi, teroristi. Jsou také fašisty a ilumináty. Jsou bez rozumu, ale jsou na stejné planetě jako my.

   Myslím, že naši planetu čeká klimatická oteplovací změna, protože na hodně sviní se vaří voda.

   Slunce v duši, ogaři

   Smazat
 5. USA se stávají silně nedůvěryhodným státem plným vrahů a darebáků
  mají za úkol od rockefellerů a rotšíldů likvidovat lidskou komunitu kdekoliv na světě pozor na ně na jejich jedovatý vývoz !!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. TTIP se NESMI stat SKUTEČNOSTÍ!!!!Referendum v každé zemi!!!Hlasujte proti!!!!!!jituš

  OdpovědětSmazat
 7. Právě jsem přečetla článek,kde je napsáno že patříme mezi 3 země v
  Evropě,které pěstují GMO na 3 000 ha kukuřici,Takhle se naše vláda stará O NAŠE DOBRO.Je třeba je vyhodit-sebrat vládě takovou absolutní moc.Je třeba dát více moci lidem.Čím kdo má větší moc, tím je více korupce.Stará garda at odejde--DĚKUJEME ODEJDĚTE.
  Také chci vědět kdo k tomu jim dal svoleníJsou to zločinci a měli by
  stát před soudem. LM

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.