Reklama

čtvrtek 29. ledna 2015

Bumerang nových sankcí zasadí bolestivou ránu Evropě

29. 1. ruvr.ru rozhovor se senátorem Janem Velebou
Evropa není jednotná, pokud jde o protiruské sankce. Což není pro nikoho žádným tajemstvím. 29. ledna ale hodlají ministři zahraničních věcí Evropské unie projednat možnosti dodatečného nátlaku na Moskvu.
Včera se objevila informace o tom, že ministři mají v plánu pověřit Evropskou komisi, aby během týdne vypracovala návrhy týkající se rozšíření neblaze proslulého „černého seznamu“ pro Rusko. Hovoří se i o omezení vývozu řady druhů zařízení pro palivový průmysl do Ruska a možná i o jeho odpojení od mezinárodního mezibankovního platebního systému SWIFT.

Rusko už prohlásilo, že když k něčemu podobnému dojde, pak odpoví „bez omezení“. Kam až zavede strany taková konfrontace? A může vůbec Západ podobnými metodami dosáhnout změny ruské politiky vůči Ukrajině? Se svým názorem se rozhlasu Sputnik svěřil nezávislý český senátor Jan Veleba:

-Já si o tom myslím, že EU pokračuje v chybné politice, myslím si o tom, že to nikomu nic nepřinese a nepřináší, že nebude poškozeno jenom Rusko, ale bude poškozená i Evropská unie, členské státy. A je paradoxní používat této metody vůči někomu, na jehož surovinách jsme závislí.

Takže já v tom neshledávám nic racionálního a jsem rád, že alespoň můžu říct jednu příznivou věc, že máme my, Češi, prezidenta, který jako jediná z hlav států EU tyto věci vidí realisticky a není příznivcem těchto metod. Stejně jako ostatně i exprezident Václav Klaus.

Těsně před schůzkou ministrů zahraničních věcí 28 zemí se začalo mluvit o možném odpojení Ruska od mezinárodního systému SWIFT, na čemž trvají USA
. Český senátor má za to, že už je to moc a moc vážné:

-I když nejsem ekonom, uvědomuji si, co za tím může následovat. V podstatě nekontrolovatelný rozvoj krize, která bezprostředně zasáhne partnery Ruska na celém světě. Není například jasné, jak budou platit za ruské energetické zdroje. Když ale někdo chce vyvolat chaos, ve kterém se utopí Rusko, pak se moc mýlí. Mně, jako člověku, který dobře zná ruské dějiny, je jasné: tahle zem všechno vydrží a všechno přežije. Tak tomu bylo vždycky, dokonce i v těch nejtěžších obdobích její minulosti. Jsem přesvědčen, že Rusko překoná těžkosti s menšími ztrátami než střední Evropa. Lid se ještě víc sjednotí, protože sankce mají ještě jeden účinek, o kterém se u nás nemluví. Čím větší nátlak vyvíjí Západ na Moskvu, tím víc se Rusové sjednocují kolem svého lídra. Co mě ale skutečně znepokojuje, tak to je narůstající rozkol ve světě. Důsledkem přitvrzování protiruských sankcí je eskalace konfrontace, do které bude každopádně zatažena Čína, Írán, Turecko a některé země Jižní Ameriky. A to je velice nebezpečný proces s nepředvídatelnými následky.

Na otázku rozhlasu Sputnik o tom, jak najít východisko ze vzniklé situace, Jan Veleba odpověděl:

-Samozřejmě mírovou cestou, u jednacího stolu. Obávám se pouze, že kyjevské úřady střílející do vlastních občanů, podle jejich slov teroristů, mír nepotřebují. Ekonomika zkrachovala a Kyjev vsadil na silovou variantu, přesměroval emoce obyvatel na válku. V nové ukrajinské vládě teď prostě nevidím nikoho, kdo by byl schopen převést proces do mírové roviny.

Když se český senátor vrátil k sankcím, komentoval vztah Čechů k dané otázce:

-Jakýkoli sociologický průzkum na toto téma ukáže, že většina Čechů je proti nim. A je zajímavé, jak se zachová vláda Bohuslava Sobotky. Premiér mnohokrát vyjadřoval nespokojenost s omezeními v obchodování s Ruskem, snažil se hájit výjimky pro Českou republiku. Avšak soudě podle nedávných slov Angely Merkelové, bude zhoubná politika nátlaku na Moskvu pokračovat. A tak se ptám: dokáže na jednáních v Bruselu předseda české vlády prosadit svůj zvláštní postoj? Najde k tomu odvahu?

14 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 2. Je to zvláštní. Pořád nikdo ze zastánců sankcí neřekne, co má být cílem,výsledkem . Rusko říká, že se válkou nic nevyřeší, a že je třeba se dohodnout. EU s USA tvrdí, že chtějí Rusko přivést k jednacímu stolu. Ale o čem s ním mají jednat? O Krymu? To sami ví, a říkají a uznávají, že je zbytečné. O tom, že se otočí Rusko zády a zvře oči, když náckové budou vybíjet občany východních částí Ukrajiny? To je nemožné a nepřípustné. Jediná diskuse může být o soužití autonomních republik v rámci státu Ukrajina. O podmínkách tohoto soužití. A o tom se mohou dohodnout pouze oni, mezi sebou, Rusko do toho nemůže a ani nechce zasahovat. A je to Porošenko s Jaceňukem, kdo nechtějí k jednacímu stolu. Tak ať je EU donutí. Jednat, ne válčit. Rusko to vydrží, protože nemá na vybranou. Odskáčeme to my a nám podobné státy. Na náš účet si USA rozehrálo svou hru na oslabení Ruska. My to budeme platit. A naši politici ten smrad, co z nich táhne když vystrčí hlavu z americké řiti, už nikdy nesmyjí. Takové mýdlo neexistuje. J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle nevypadá dobře,až moc ukazují ne Rusa svaly,tak on se musí pochlapit také,takže lehce může dojít ke rvačce.Já spoléhám na Čínu,že tu rvačku rozmluví,protože by to schytala také.

   Smazat
  2. Číně bude stačit poižadovat proplacení amerických dluhopisů. A chaos může začít. Amen!

   Smazat
  3. Proto má pohotovost ECB,už jsem někde napsal,že banky drží většinou USA dluhopisy.Jistě víte,že dluhopisy neprodává MF,ale přes banky.Kdyby to Čína požadovala,tak vlastně útok na banky,které nevím,ale chaos by to byl určitě.

   Smazat
 3. Západ se chová jako rozmazlenej umíněnej spratek. Bude tak dlouho vysírat, až skutečně dostane přes držku. Nelze se tomu vyhnout, bohužel, protože oni nedokáží s tou demagogií včas přestat, uvědomit si zodpovědnost a zničující následky. Takže do hořkého konce. Nás bohužel stáhnou s sebou. Rusku držím palce, ať jeho protivník spadne do jámy, kterou si sám vykope (jako v té lidové moudrosti).

  OdpovědětSmazat
 4. ty bruselský hovada zapomínají na to že nežijí v evropě sami ale jejich smetení se již připravuje !!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. to co nám busel předvádí k tomu nedostal MANDÁT a proto můžou očekávat svůj brzký konec !!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Sobotka nenajde odvahu k ničemu. Společně se Zaorálkem budou papouškovat pořád to samé dokola. Kdyby však Merklová se vyjádřila k omezení sankcí, tak bude první, který bude u ní leštit kliky. Již aby byly volby!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak.
   - Sobotku všichni známe.
   - Zná ho i Babiš.
   - Babiš je schopen, z vážných důvodů, položit vládu, umožnit předčasné volby.
   - Je současný divoký trend k válce v Evropě, podporovaný ČSSD, vážným důvodem?

   Zodpovědnost se tím přesouvá i na Babiše.
   Děda.

   Smazat
 7. Ta nekonečná blbost Bruselu skončí hrozně. Až odpojí Rusko od SWIFTU, to znamená platby za plyn, ropu, donutí Rusko zastavit okamžitě ropu a plyn a všechny další suroviny, o kterých se nemluví. Nebo si myslí, že to budou dostávat dál a zadarmo. Bude to okamžitý krach EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Krach? Byl by zasloužený, a byla by šance pro velkou většinu přežít.

   Byla by válka. Nezasloužená, krutá. Ať "standardní", nebo typu Ukrajina.
   Děda.

   Smazat
 8. USA má jediný cíl. Na celém světě vyvolat chaos, rozbít fungující ekonomiky a přes loutkové vlády ovládnout svět. Evropa má být zatažena do konfliktu z Ruskem a pokud to nevyjde, postupně pomuslimštěna. Tím dojde dříve či později ke střetům civilizací na našem území, rozvratu a úpadku ekonomik.. (Viz Kosovo, kde USA nyní rabuje suroviny a v Albánii získala od muslimů ponorkovou základnu). Proto vyhlasme bojkot americkému zboží MC Donalds, Coca Cola, Ford apod. A hlavně nevolme politiky, kteří nás vedou do zkázy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, bojkot McDonalds to nezachrání, a nové volby by musely začínat zítra ráno.
   Nebo před rokem.
   Děda.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.